Емигрантска история: България е моята любов, Америка - моята съдба

И на двете места никога не си цял, вече не си напълно българин, но не си и американец
23 юли 2024 07:03, Елка Василева
248
Емигрантска история: България е моята любов, Америка - моята съдба
Снимка: архив, БГНЕС

Най-голямото предизвикателство пред един имигрант е, че той започва да гради живота си от нулата, казва българката Джени Хокънбърг, която преуспява като адвокат в Ню Йорк.

Куфар, препълнен догоре с мечти и надежди, и еднопосочен билет за "свободния свят". Такава е историята на мнозина, емигрирали в чужбина в годините след 1989 г. с желанието да намерят по-добър живот. Дойче веле ни запознава с историята на Джени Хокенбърг и нейната изпълнена американска мечта.

От панелките на София до небостъргачите в Ню Йорк

Евгения, а днес Джени, е родена в София няколко години преди падането на комунистическия режим.  "Да растеш в България в края на 90-те и началото на 2000-те години не беше лесно. Парите бяха малко, а понякога и липсваха. Има много неща, които се опитах да забравя, защото да си спомням за тях е болезнено", споделя Джени пред ДВ. Спомня си как дълго време баща ѝ е ходил на работа през зимата с пробити ботуши, защото заделял всеки лев за подготвителните курсове на дъщеря си. "Имах и все още имам, слава Богу, чудесно семейство, което ме обича и ме подкрепяше безрезервно, докато се опитвах да се издигна чрез образование", разказва Хокенбърг.   

Няколко години по-късно и на хиляди километри разстояние Джени днес успешно гради кариерата си в Ню Йорк. Тя е корпоративен адвокат и партньор в мултинационална адвокатска кантора - една от петте най-престижни кантори със седалище в Лондон. В работата си Джени се фокусира върху сделките по сливания и придобивания. Тя казва, че професията е изключително доминирана от мъже: "Това е доста труден начин на живот. Денонощно си на разположение. Трудно е, защото смятам, че има и нещо като "мъжки клуб", в който е трудно да се впишеш, когато си жена".

Успехи отвъд границата на собственото въображение

Според Джени именно икономическите трудности и политическата нестабилност в България през 90-те години на миналия век са принудили много от нейните съученици да емигрират в Северна Америка в търсене на по-добри възможности за живот и работа. "Беше изключително тъжно, защото имаше толкова много талантливи млади хора, които усещаха, че просто трябва да си тръгнат", казва със съжаление тя.

"България е моята любов, моята родина. Америка - мисля, че винаги е била моята съдба", заявява категорично Джени. Тя още от дете мечтае да замине за Съединените щати. За нея те са страната на невероятните възможности, където, ако човек е достатъчно талантлив и работи усърдно, може да постигне успехи отвъд границите на собственото си въображение. "Не ме разбирайте погрешно, тук няма червен килим. Но има път. Труден, но истински път към социална мобилност и успех", обяснява адвокатката.  

"Винаги има част от теб, която липсва"

След като завършва средното си образование в България, Джени заминава да учи в Дартмутския колеж - един от осемте университета в "Бръшляновата лига", които са широко известни с отличното си академично ниво, социален престиж и именно заради това високи критерии за прием. Хокенбърг споделя, че в колежа още не е имала ясна представа за това с какво иска да се занимава професионално. За нейно огромно щастие е приета в Станфордското юридическо училище с щедра финансова помощ. "В семейството ми няма адвокати, никога не съм правила такива планове. Но животът се развива по мистериозен начин", казва българката.

За Джени животът ѝ в Америка досега е бил комбинация от различни емоции - от абсолютен екстаз при първото ѝ стъпване в колежа до носталгия по родителите и брат ѝ, които и днес са в България. Според нея най-голямото предизвикателство пред един имигрант е, че той започва да гради живота си от нулата: "Намираш се на място, където нямаш връзки, от които да се възползваш. Изоставаш от своите връстници от самото начало и трябва да работиш много по-усилено, за да се изравниш с тях".

Прекарала едната половина от живота си в България, а другата в Съединените щати, Джени споделя, че често се чувства бездомна, независимо от това в коя държава се намира: "И на двете места никога не си цял. Винаги има част от теб, която липсва, която е на един океан разстояние. Защото вече не си напълно българин, но не си и американец".

"Българската мечта": Измислица или реалност?

Според Джени България е претърпяла значителни промени през последните 20 години, особено след приемането на страната в Европейския съюз през 2007 г. "Днес има чудесни възможности, каквито в моите тийнейджърски и студентски години нямаше", казва адвокатката. Тя смята, че днес много българи не заминават за Щатите, а предпочитат да останат в Европа, често работейки за чуждестранни компании от България.

Джени е абсолютно убедена в това, че "българската мечта" съществува и че българите могат да спечелят много от новите технологии и изкуствения интелект. "Казват и според мен е вярно, че математиката диша във въздуха в София. Ние сме в уникална позиция да се възползваме от задаващата се революция на изкуствения интелект, имайки предвид колко талантливи са българите", заявява оптимистично Хокенбърг.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


248
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
51
6
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Имигрантите като в Бг само е плюят , като са на вън стават най-големите патриоти. Добре че Левски не е бил "патриот" , като тях.
50
13
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Краварофилите винаги оценят факта ,че в краваристан има страшно много чернокожи и това ,че ги смятат за много надарени. Жадни са за мъжки ласки.
49
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Га н YO най си аресва у Люлин и Надежда. Къв е тоя Ню Йорк.
48
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Тя и главатарката ви Нинова ненавижда САЩ. Затова изпрати Рафи да учи и живее там.
47
8
 
1
 
! Отговори
Хихи добританскиучен преди 1 месец
До тия с минусите - тия деца дето не искат да стъпят в България утре ще ви плюят колкото могат колко мразят България, а вие ще ги чакате да си дойдат ??????? Ми те вас плюят бе, а вие си мислите, че дъжд вали !
46
2
 
5
 
! Отговори
до 49 преди 1 месец
Да, а и щяха да я уважават повече. Какво е това адвокат в Ню Йорк. Щом не е фризьорка или сервитьорка на Витошка.
45
7
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Най-смешното(най-лицемерното) е, че копейки, комунисти и всякакви левичари се установиха в Щатите и гласуват за руските партии, но упорито не се заселват в СССР при любимия им вожд.
44
5
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Доста е постигнало това българско момиче. Със сигурност не й е било лесно. Много по-лесно щеше да й е да си остане в блатото и да стане фризьорка или чалга певица.
43
4
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Прочетете коментарите и ще разберете защо има визи за Га N чо вците за САЩ.
42
5
 
5
 
! Отговори
до червения нужникар преди 1 месец
До СТАЛИН СЕ ЗАВРЪЩА Много ти е мъчно за Белене,нали!Дето хвърляхте хората на пр асе тата!Ти лично колко си хвърлил?
41
9
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Поредната измислена статия от Джихадойче Веле.
40
5
 
9
 
! Отговори
Х преди 1 месец
При мен е обратното. Америка е моята любов, България е моята съдба.
39
9
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
1 долар = 83 000 рубли.
38
11
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Копейките са налазили рано рано форума.
37
10
 
8
 
! Отговори
До 39 преди 1 месец
Ами в Москва трансджендърите като тебе ги вкарват по арестите Там няма София прайд. Тука ако са те дупили некви руснаци е друг въпрос ,та затова и им имаш зъб.
36
9
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Maни я тая и името си сменила.
35
7
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Браво, разбрахме за Ню Йорк, оплюхте момичето. А сега напишете и за някой емигрант в Москва, да видим там как е ?
34
7
 
2
 
! Отговори
До 29 преди 1 месец
Ооо, говежди екскремент . Сладко ли е на Дедо семето? Имаш ли на дупето рецептори за вкус? Говедар!
33
6
 
23
 
! Отговори
Британски учЕн преди 1 месец
Всички имигранти сме наясно че ще бъдем чужди и сред своите и сред чуждите, но децата са тези, които печелят от цялата работа. Децата ми вече не искат да се прибират в българия, не се чувстват добре там, не им харесва културата и манталитета на хората.
32
14
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Джени май от много работа е забравила, че една жена трябва да прави семейство и деца и вече е пресъхнала. Язък, че е изкарала лев.

Спонсорирани публикации