Ще се върне ли в Европа задължителната военна служба?

Политиците предполагаха, че епохата на мащабни конфликти в Европа е приключила
23 юли 2024 19:38, Александър Попов
230
Ще се върне ли в Европа задължителната военна служба?
Снимка: БГНЕС

На фона на руската инвазия в Украйна дебатът относно задължителната военна служба бе подновен в цяла Европа, като много страни започнаха да преосмислят дали наборната военна служба може да укрепи националната им сигурност, съобщава телевизия "Евронюз".

През 19-ти и 20-ти век европейските армии разчитат в голяма степен на всеобщата военна повинност за мъжете. След края Студената война обаче армиите са систематично съкращавани. По данни на Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI) през този период военните разходи в Западна Европа рязко са намалели от средно 2,4% на 1,6% от БВП.

През 1990 г. само Западна Германия разполага с 215 боеготовни батальона. През 2023 г. обаче, въпреки обединението на Германия, този брой е намалял до едва 31 батальона - зашеметяващ спад от 84 процента. Италия и Великобритания отбелязват подобен спад. Броят на италианските батальони е намалял с 67%, а британските батальони са намалели почти наполовина.

Повечето експерти и политици предполагаха, че епохата на мащабни конфликти в Европа е приключила, заменена от епоха на относителен мир и стабилност, коментира "Евронюз". Неотдавнашните геополитически събития обаче, особено войната на Русия срещу Украйна, наложиха преоценка. Със свиването на бюджетите за отбрана готовността и способността на европейските армии да реагират дори на традиционни заплахи сега са поставени под въпрос.

Макар че европейските политически анализатори и някои правителства все повече признават, че статуквото в регионалната сигурност и отбраната вече не е устойчиво, мненията се различават по въпроса дали задължителната военна служба трябва да играе роля в намирането на решение на този проблем.

Редица европейски страни въведоха отново или разшириха задължителната военна служба на фона на нарастващата заплаха от страна на Москва - част от редица политики, насочени към укрепване на отбраната, които вероятно предстои да бъдат засилени още повече, отбелязва Си Ен Ен.

"Достигаме до осъзнаването, че може да се наложи да коригираме начина, по който се мобилизираме за война, и да коригираме начина, по който произвеждаме военно оборудване, набираме и обучаваме личен състав", смята Робърт Хамилтън, ръководител на изследователския отдел за Евразия в Института за външнополитически изследвания, който е служил и като офицер от американската армия в продължение на 30 години.

Редица европейски страни премахнаха задължителната военна повинност след края на Студената война, но няколко държави - особено в Скандинавия и Прибалтика - я въведоха отново през последните години, главно заради руската заплаха, посочва американската медия. В някои страни неизпълнението на задължението за постъпване в армията може да доведе до глоби или дори до затвор.

Дебати относно наборната военна служба се водят и в други европейски страни, в които понастоящем тя не е въведена. Във Великобритания, например, консерваторите лансираха идеята за военна служба по време на злополучната си предизборна кампания.

Може би най-изненадващата трансформация обаче е в ход в Германия, която от края на Втората световна война насам изпитва неприязън към милитаризацията, посочва Си Ен Ен. Германия тази година актуализира плана си в случай на избухване на конфликт в Европа, а министърът на отбраната Борис Писториус през юни представи предложение за въвеждане на нов тип доброволна военна служба. "Трябва да сме готови за война до 2029 г.", заяви той.

Не всички обаче са готови да отговорят на призива. В Литва например мненията за военната служба сред студентите са разнопосочни, казва Паулиус Вайтиекус, председател на Националния студентски съюз на Литва.

Откакто през 2015 г. страната възстанови задължителната военна служба поради "променената геополитическа ситуация", всяка година около 3500 до 4000 литовци на възраст между 18 и 26 години се записват на служба за период от девет месеца. За някои от тях това е възможност да изпълнят гражданския си дълг, но други не смятат, че това е най-добрият начин да прекарат времето си, посочва Паулиус.

Шведската система привлича вниманието на големите европейски столици, включително Берлин, Лондон и Амстердам, където официалните представители се опитват да намерят начини да убедят младежите, че наборната военната служба е необходима за заздравяването на изтощените им въоръжени сили, пише сп. "Политико".

Броят на наборните войници, получили призовки за шведската армия, се е удвоил до около 8000 тази година, в сравнение с 4000 през 2017 г., когато след седемгодишно прекъсване беше въведена отново задължителна военна служба, неутрална по отношение на пола.

Правителството заяви, че иска да повиши този брой до 10 000 годишно в близко бъдеще и начинът, по който е устроена шведската система изглежда позволява разширяване отвъд тази граница, ако това се наложи, коментира "Политико".  

Шведската система за наборна военна служба започва процеса с въпросник, изпратен до всички 18-годишни младежи (мъже и жени), в който се задават въпроси за здравето, образованието, личността, криминалното минало и нагласите за служба. Ако отговорите се харесат на военните и няма здравословни проблеми, юношата бива извикан да се яви пред комисия за проверка. Всеки, който откаже да отговори, е заплашен от глоба или затвор.

В същото време всички младежи са изложени на информационна кампания, известна под името "Тотална отбрана", в която се подчертава ползата от военната служба за личностното развитие и за отбранителната стратегия на цялата страна.

"Тоталната отбрана на Швеция съществува, за да защитава нашата демокрация, нашите интереси и правото да живеем както искаме", се казва в една от официалните брошури. "Като срочнослужещ вие имате безценен принос за Швеция, защото допринасяте за осигуряването на тази свобода", пише още в нея.

Само силно мотивирани войници са готови да заложат живота си на карта и това може да бъде решаващо за спечелването на една война, посочва обаче "Дойче Веле" и цитира проучвания, които показват, че мнозина млади хора в Европа не биха били готови да защитават страната си с оръжие, дори и тя да бъде нападната.

Освен това според друго неотдавнашно проучване възстановяването на наборната военна служба може да струва на Германия до 70 млрд. евро годишно, отбелязва германската медия. В края на краищата не само военните инструктори, казармите и униформите са скъпи. Когато младите хора служат в армията, вместо да работят, това води и до отслабване икономиката, показва проучването.

София Беш от фондацията "Карнеги" също така споделя опасенията си, че задължителната военна служба може да увеличи популярността на екстремистките партии в Европа. "Ако политиците се опитат да въведат наборна военна служба въпреки вътрешната съпротива, тогава те рискуват да създадат избиратели, които се интересуват от само едно единствено нещо. Смятам, че това е така особено сред онези групи от населението, които са пряко засегнати от военната служба, т.е. младите хора, а също и техните родители", добавя Беш.

По думите ѝ страните, които обмислят въвеждането на задължителна военна служба, трябва да погледнат към Финландия. "Бих ги посочила като златен стандарт, тъй като те имат дълга традиция на задължителна военна служба", посочва тя. Финландия се присъедини към НАТО едва през 2023 г. - така че доскоро тя трябваше да се справя сама във военно отношение. "Те трябваше да изградят един наистина силен национален резерв и направиха това чрез наборна военна служба", обяснява Беш.

Във Финландия има висока мотивация сред населението за отбиване на военната служба и присъединяване към резерва след това. Според Беш това е от решаващо значение. "Трябва да се насърчи това желание за служба и това чувство за цел, че имаш нещо, за което си струва да се бориш на първо място", казва тя. По думите ѝ не може просто да поискаш от младите хора да се бият и евентуално да умрат за страната си. "Няма как просто да наложиш това от върховете на властта", предупреждава Беш./Владимир Арангелов, БТА

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


230
Още по темата: казарма
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
210
1
 
1
 
! Отговори
А българите с преди 1 месец
прашки и мечове ли ще се бият или като на Шипка с камъни! Аз бях на РЛС! За неуките Радио Локаторна Станция! Има ли ги още или вече сме с бинокли след като подарихме всичко?
209
0
 
5
 
! Отговори
Гражданската преди 1 месец
Кое да се върне? Само на бедните работници децата им ще ***. Да пратят на политиците и бизнесмените момчетата първо. Няма как да стане.
208
1
 
2
 
! Отговори
Гражданката преди 1 месец
Е, то на това състояние на държавата в момента, ако това стане на фронта ще бъдат изпращани само тези без много връзки. Баровците ще си щракат с пръсти и ще изкарат за отбий номер всичко. Тука всичко е изгубило.
207
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Какви смешки. Никой не може да те накара насила - евентуално може да се приеме за младите, но реално всеки, който е заплашен просто може да се пренесе в друга държава от ЕС, в която такова нещо няма и успех да ги търсите после. Това беше като другата смешка в Полша да се забранят абортите - тогава жените, които искат да правят аборт просто ги направиха в съседни държави.
206
4
 
3
 
! Отговори
Смях преди 1 месец
И да се върне ,кого ще изпратите . Старци изпускащи се по нужда или Телк-аджиите,които са 4.6млн и 1/3 играят и държавна администрация.
205
9
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Бисмарк е казал-Не всеки може да бъде истински мъж но само истинският мъж може да бъде войник.А в бедна България още от началото на 20-ти век мъж който не е ходил войник не е можел да се ожени.Просто момите са го избягвали като дефектен.Идеално действащ биологичен подбор за здраво и пълноценно поколение.И дълги години-десетилетия битуваше израза.Мъж който не е ходил войник и жена която не е раждала нищо не знаятв този живот.Доказано във вековете -Това е
204
0
 
25
 
! Отговори
vse edno преди 1 месец
До Аре стига!: Всяко второ хлапе днес е с наднормено тегло, бягат и ходят като че са болни от рахит, нагъват в междучасията мазни пици с айрян, не се откъсват от телефоните си и не могат две изречения да съставят правилно граматически и смислово. Ако ти не си от тях - значи си малцинство, но те поздравявам
203
12
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
От коментарите се вижда че поне 60% идват директно от Мутрофанова .
202
21
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Военната служба задължително трябва да се върне. Всички които не са били в армията се изпедерадтиха. Не става така.
201
4
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Войната на САЩ срещу Русия в Украйна ли ще върне войниклъка?
200
2
 
4
 
! Отговори
Христо Христов преди 1 месец
До 192 "Това абсолютно противоречи на миролюбивите им и свободолюбиви речи от преди 30 години" - речи - лъжи.
199
2
 
9
 
! Отговори
Христо Христов преди 1 месец
Ще се върне я! Колко млади отидоха да гласуват за мир и против НАТО?
198
2
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Няма как да стане. Работата е тотално изтървана.
197
4
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
То хубаво задължителната военна служба, ама с тези афроевропейци и евро..гейци като как ще да е?
196
4
 
1
 
! Отговори
Въх...... преди 1 месец
Преди световната финансова криза от 2008, дето прерастна в икономическа- всяка банка, борса и държава дуеше мускули с "активи" от рода на: аз на теб/ти на мен, общо ипотекираме нещо дето го пускаме на борсата и почваме къси/дълги за опции и деривати.....Балон и на балона квадрат. И НАТО ли е било "пазар движен от емоциите страх и алчност" та всеки е разчитал ,че друг ще е последен в редицата. Аз теб, ти мен, и американците всички нас, ама ако искат и не са заети. И после "Царя е по прашки"
195
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
НАТО за война не става.
194
4
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
НАТО е безполезна организация.
193
5
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Натовската армия не струва ли? Защо лъгахте хората? Храним натовската армия да воюва по време на война, а не да праща други на нейно място. Всички натовци ще се скрият в бункерите и ще играят началници. Свърши лъжата за НАТО. Да се разпуска и всеки да се пази.
192
6
 
8
 
! Отговори
ЯМБОЛИЯ преди 1 месец
Трябва. Аз служих 2 години. И запас имам към 2 месеца.
191
9
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Да се върне ! Нека пишшлеменцата да видят какво е а не само гей-паради и тpoлене срещу Русия !