Министърът на енергетиката: Предоговарянето с "Боташ" няма да е лесно

Той призна, че е умерен оптимист
39
Министърът на енергетиката: Предоговарянето с "Боташ" няма да е лесно
Снимка: БГНЕС

Предоговарянето на договора за достъп до турската газова мрежа с държавната компания "Боташ" няма да е лесно. Това обяви пред БНТ служебният енергиен министър Владимир Малинов. Самият Малинов обяви, че е умерен оптимист за предоговарянето.

"Аз съм научен, така че всяко решение на Народното събрание трябва да бъде изпълнено. Има решение да се предоговори договора с "Боташ". Проведох веднага среща с турския енергиен министър и заявих категоричната ни позиция. Няма да е лесно да бъде предоговорен договора, тъй като Турция е постигнала икономическа изгода от него, но имаме разбирането, че договорът е подписан при друга икономическа среда", обясни Малинов.
Народното събрание задължи енергийното министерство в края на април да бъде предоговорен контракта с "Боташ", който е за 13 години и предвижда България да плати по него повече от 2,2 млрд. долара. Според договора, страната ни е длъжна всеки ден да плаща по 500 000 долара за достъп и пренос на газ през турската газова система, независимо дали пренася количества или не.

Основният аргумент на служебното правителство на Гълъб Донев да бъде сключен договора е, че тогава България не е имала достатъчно алтернативни маршрути за доставката на синьо гориво. Според договора, страната ни може да получава втечнен газ на терминалите на Турция, като същите количества "Боташ" доставя на границата от своя природен газ.

Междувременно Малинов съобщи още, че в момента България води преговори с Азербайджан за увеличаване на доставките на природен газ към България и през Турция, а не само през Гърция. В момента около 35% от синьото гориво у нас идва именно от Каспийско море през Гърция по т.нар. "Южен газов коридор".

"Има и допълнителни количества, които държавната петролно газова компания "Сокар" продава на свободния газов пазар и те влизат през Турция", обясни Малинов.

Такива разговори служебният енергиен министър е провел със своя азербайджански колега при посещението си в Баку през тази седмица. Тогава той беше част от делегацията водена от президента Румен Радев в азербайджанската столица.

"Обсъждали сме дългосрочно споразумение, което Сокар и Турция да подпишат за допълнителна възможност за пренос на допълнителни количества газ от Каспийския регион. И ние очакваме тези количества през нашата газопреносна мрежа да достигнат пазарите на Централна и Източна Европа и да се увеличи обема на количества, които "Сокар" да продава на българския пазар", обясни Малинов.

Малинов обясни още, че България води и преговори с Южна Корея за общи доставки към двете страни на природен газ. За тази цел през седмицата министърът се е срещнал с посланика на азиатската държава в София.
"Големите производители на природен газ предпочитат да работят с дългосрочни договори и големи обеми, така че е много по-лесно да се води преговор когато сме две държави. Южна Корея е сред държавите, които са най-големи вносители на втечнен природен газ", обясни Малинов. този процес.

Именно корейска компания се очаква да строи новите блокове на АЕЦ "Козлодуй".

Министърът на енергетиката коментира и потенциалната промяна на цената на тока от 1 юли. По думите му ако бъдат изчислени цените по настоящото законодателство, това би означавало, че тока ще поскъпне. В случай обаче, че бъде изпълнено решението на Народното събрание да се запълни дефицита във Фонд Сигурност на енергийната система, няма да има подобно повишение. В момента недостига във фонда е 450 млн. лева, а не както беше обявено от народното събрание - 1 млрд.

Само преди две седмици от Министерството на финансите увериха, че пари към фонда ще бъдат насочени и са осигурени.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


39
Още по темата: Боташ
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
10
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Няма ли да се потърси отговорност от тези, които са го сключили? Включително и от Радев, тъй като правителството е било негово и ни зароби с няколко милиарда.
9
1
 
11
 
! Отговори
Вика се дилетантизъм преди 1 месец
Цитат: Според договора, страната ни е длъжна всеки ден да плаща по 500 000 долара за достъп и пренос на газ през турската газова система, независимо дали пренася количества или не. . . . Какво образование се изисква да подпишеш такава формулировка! Другите въпроси като корупция, дe6uлщuнa не ги задавам!
8
1
 
9
 
! Отговори
ничрут преди 1 месец
Радев завидя на борисов за пачките и златото и реши да захлеби
7
2
 
9
 
! Отговори
Кажи си го преди 1 месец
Направо.Предоговаряне на договора с Боташ няма да има е плащаме 4 милиарда и 475 милиона заради комисионните на няколко човека,включително Радев и този министър
6
5
 
6
 
! Отговори
Договорът преди 1 месец
С" Боташ" е най:корупционния след тръбата на Борисов.Раьев застигна Баце по чекмеджета.
5
1
 
6
 
! Отговори
Да се забрани преди 1 месец
Служебни правителства дА сключват дългосрочни договори.А на Южна Корея по два милиона ли ще плащаме на ден?
4
1
 
8
 
! Отговори
Този министър преди 1 месец
Е един от тези,подписали договора с Боташ.В договора липсва клауза за прекратяване на договора без огромна неустойка.Липсва и възможност за предоговаряне.Да не ни прави на луди.
3
6
 
7
 
! Отговори
?!? преди 1 месец
Националният Предател Радев осигури на Русия тръбата на България. Да може тя Русия да разиграва газовата карта в сърцето на Европа. Разединителят на националната трябва да понесе своята отговорност.
2
5
 
8
 
! Отговори
Шишо преди 1 месец
Гълъб Донев => Румен Радев => сметки в швейцарски банки и офшорни зони. Това са икономическите причини за сключения неизгоден договор. Не е ли време да изберем лидери които мислят за интересите на българския народ? Не ни трябват крадци обслужващи Русия, ЕС, САЩ, Турция и т.н..
1
0
 
10
 
! Отговори
Fena преди 1 месец
Най-голямата грешка е, че нашите политици (станали такива, защото нищо друго не са могли да станат) имат думата за бизнеси и чисто професионални проблеми, договори и отношения. Оказа се че таксата за Турски поток е 1000% тъпотия (гласувана в парламента), че договора с Боташ е добър, но Булгаргаз спи (пратен от 240 енергийни пpoфaна на европейската прокуратура) и че досега нямаме решение за ядреното отработено гориво. 240 броя - пълни TЪПAHAPИ!