Затъва ли България в дългове, след като изтегли рекорден заем?

Експертите говорят в анкета на Bloomberg TV Bulgaria
3 сеп 2024 07:00, Елка Василева
194
Затъва ли България в дългове, след като изтегли рекорден заем?
Снимка: архив, БГНЕС

Въпросът с дълга на България става водещ за държавата. Миналата седмица българското правителство изтегли рекорден външен дълг. Затова Bloomberg TV Bulgaria попита експерти: „Какво говори за България трупането на дълг?“

Левон Хампарцумян, финансист, председател на Българския форум на бизнес лидерите

„Рискове в емитирането няма, рисковете са в това как се използват тези средства. Операцията е направена много професионално и таймингът е добър. Това означава и доста високо доверие на пазарите в българската икономика.“

Десислава Николова, старши финансов анализатор в MoitePari.bg

„България успя да пласира успешно 4,35 милиарда евро при висок инвеститорски интерес. Големият интерес показва, че въпреки политическите турбуленции, страната ни остава атрактивен емитент. Дълговата операция се налага заради падеж на емисия за 1,49 милиарда евро и за покриване на нуждата от 1 милиард евро за пенсии, което би изразходвало средствата във фискалния резерв и те биха достигнали до своите критични нива. Решението за емисията е взето в последния момент заради наближаващия падеж по емисията, която трябва да се изплати на 3 септември, и продължаващата несигурност как ще изглежда поредният служебен кабинет – сами по себе си говорят за липсата на отговорност и каквато и да е стратегия за отговорно управление на публичните финанси. Прогноза на Министерството на финансите показва, че в периода 2024 г. - 2026 г. се очаква нарастване на държавния дълг, както в абсолютна стойност, така и като дял от БВП. Прогнозиран е да бъде 48,9 милиарда в края на 2024 г. 57 млрд. в края на 2025 г. и 66,5 млрд. в края на 2026 г.“

Юлиян Войнов, икономист

„Изтегленият дълг е част от дълговата програма на правителството за тази година. Трябва да кажем, че голяма част от дълга, който е изтеглен, ще бъде използван за изплащане на падежиращ дълг, така че той ще замени настоящ дълг с по-лоши показатели за лихвени плащания, с такъв с по-добри. И част от този дълг ще отиде за покриване на планирания дефицит от порядъка на 6 млрд. лева. Абсолютно разбираемо е действието на Министерството на финансите, тъй като не бе редно да се посяга към фискалния резерв за плащане на падежиращия, след няколко дни, външен дълг. Най-добре е тези падежи да бъдат покривани с издаване на нови облигации и привличане на нови външни задължения, за да не се дестабилизира фискалната позиция на правителството. Параметрите по новите книжа подобряват съществуващата лихвена структура по вече издадените ценни книжа и то с едно значително подобрение от порядъка на 0,5-1%, което в дългосрочен план е добър показател за разходите на държавата.“

доц. д-р Щерьо Ножаров, главен секретар на УНСС по бюджет и финанси и икономически съветник в БСК

„Правителството побърза да каже, че условията са добри, но това е само привиден успех. Важно е дали е избран подходящ момент, като това вече бе коментирано, но не с подробности. Може би след 10 дни ЕЦБ ще намали лихвата в еврозоната, защото централните банки таргетират не само инфлацията, а и заетостта. Фед също се произнесе, че неутралният лихвен процент е около 2,8% за САЩ, тоест най-късно до ноември ще бъде намален почти наполовина спрямо сегашния. Това означава, че хвалбата, че имаме постигнато намаление на базисните точки спрямо средния суап на аналогични емисии е само спрямо този момент. Спрямо след 10 дни или 2 месеца няма да е така. Често правителството споменава, че обемът на дълга спрямо БВП не нараства, но той нараства в номинален размер. Тази година ще изтеглим дълг, който е около 6 млрд. над падежиращия. Проблемът е, че лихвите по обслужване на дълга започват да гонят 1 млрд. на година и плавно движение ще се отразява тежко, тъй като това са пари, които биха могли да покрият дефицита на пенсионната система или дефицита в НЗОК.“

Петър Ганев, старши изследовател в Институт за пазарна икономика

„Този дълг бе очакван, тъй като има заложен голям дефицит в бюджета и знаем, че предстои голямо плащане по външния дълг. Последната седмица коментирахме доста пъти, че най-вероятно предстои излизане на външните пазари и в крайна сметка имахме изтегляне над 4,3 млрд. евро външен дълг. Това трябва да насочи вниманието към дефицита, тъй като веднага след провеждане на изборите, предстои дебата за бюджета. Там е важно, ако не искаме да имаме такива новини за рекордни нива на нов външен дълг, трябва да се търсят мерки за свиване на дефицита.“

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


194
Още от Политика
Кои фактори ще са решаващи при избора на БГ еврокомисар?
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
163
5
 
5
 
! Отговори
Само факти преди 2 седмици
Някой от соцносталгиците направи ли си труда да види данните за външния дълг? Към настоящия момент те са:брутен дълг-44 064,1 млн. (44% от БВП); сектор ,,Държавно управление"-10 306,6 млн (10,3% от БВП); БНБ-2 010,8 (2% от БВП). Всичко друго са ЧАСТНИ задължения и няма вие (нито внуците ви) да ги плащате. Спрете се с глупавите коментари! Да, сигурно се краде, и то много. Но зависи от нас да не го позволяваме.
162
1
 
3
 
! Отговори
@@@ преди 2 седмици
До Дядо ви Митю, ще ти го обясня накратко, всички правителства по света работят по схемата на Мултипликатора на Кейнс, демек внасяш 1 лев заем в държавни разходи и това докарва минимум 2 лева в реалната икономика.Вземаш назаем лева и подкарваш хорото, само че това действа само в развиващите се икономики, примерно в Япония от 20 години е 1 към 0,5, в България сигурно е 1 към 0,2, примерно от кражбите.
161
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
затъва, защото няма икономика от една страна и всичко се върти в сивия сектор - т.е няма никакви постъпления в бюджета от данъци и т.н. Малцината които играят "честно" са неспособни да изплащат дълга. Дефакто се получава същото, заради което падна и комунизма.
160
1
 
23
 
! Отговори
Сифилиско преди 2 седмици
Усещате ли как бавничко, бавничко става все по-зле откъм каквито и да е перспективи в тая държава.
159
2
 
7
 
! Отговори
БАЙ ТОШО 34г. СЕ преди 2 седмици
УПРАЖНЯВА ДА УПРАВЛЯВА. АХМЕД ДОГАН И ТОЙ 34Г. ДВАМА РОМИ СА НАКРАДАХА. НЯКОЙ ГИ ХВАЛЯТ. А НАРОДА Е КАЗАЛ ХУБАВА РАБОТА АМА РОМСКА.
158
0
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Айде сега дружно да арестуваме всичките си политици и да им конфискуваме всичко (защото е крадено ) и да си върнем дълговете .
157
9
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
На Бай Тошо паметник трябва да му вдигнат .Сегашните пред него изглеждат нелепо .Великан !
156
1
 
21
 
! Отговори
Дядо ви Митю преди 2 седмици
Не знам защо, но аз на тези Експерти вяра нямям. Може да не съм учен като тях, но нещо не ми се връзва и нека обяснят разбираемо: редно ли е да си тегли заем, за да се плаща вноска по стар и с остатъка да покриват социални плащания? До кога така? Кога ще се плащат главници? От къде ще дойдат парите за бъдещи вноски? Пак ли ще теглим? Кога ще започне да се мисли в посока реално покриване на дълга и увеличаване на БВП и пр. Да ви е---в---а у експертите. А, а ние до кога ще спим и търпим???
155
2
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Добре, че нарязахте паметника на съветската армия , че да се оправим най-накрая . Сега го дайте на вторични , пък може и да платите дълговете . Крадци !
154
2
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Важното е ,че сме поръчали самолети за милиарди .Важното е , че ви обуха с ипотечни кредити , които никога няма да може да изплатите , защото ще ви вдигнат лихвата .Важното е , че тока ви го продават политиците от часните си фотоволтаици и отново печелят на гърба ви . Важното е че децата ви бягат в чужбина и няма да връщат тези милиарди .Важното е ,че политиците ви имат имения навсякъде по света и сметки пълни с пари , а всички блеете 34 години .
153
2
 
10
 
! Отговори
НА МЯСТО преди 2 седмици
Нужна е ВЪТРЕШНА ПРОМЯНА и ПРЕНАСТРОЙКА и това е лична работа на всеки. Всичко "сигурно" и "стабилно" лека полека се срива. ОСИГУРЯВАНЕ - НЕ. НОИ е пирамида, и няма да може вечно да се захранва от заеми (дълг), т.е. ще дойде момент, когато няма да има пари за пенсии и социални плащания. Демографията и етническата характеристика на обществото само ще влошават нещата. Целия свят се тресе. Всичко се ПРОМЕНЯ. А ние се надявам да минем между капките. Не дъжд, а потоп се задава. Всико си е НА МЯСТО.
152
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Щом дават вземайте и давайте на хората -САЩ така живеят и са най-добре - накрая ще разтурим даржавата и няма да има кои да връща-ха ха
151
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Кое следващо поколение ще връща ? Това което не излиза от чалготеките ли ?
150
0
 
11
 
! Отговори
истина преди 2 седмици
теглете, теглете, то няма вие да го връщате този заем .... да му мислят тези след вас.... когато заемите спрат да се покриват ще има нова глобална война и спечелилите ще си занулят заемите, загубилите ще бъдат роби на останалите....
149
5
 
8
 
! Отговори
до 140 преди 2 седмици
До Анонимен,така е пенсионерите се разсипаха от обикаляне на света,то не са Бахамите,Карибите или Малдивите,те пари няма да връщат,какво ги интересува след тях,така живяха на младини,така продължават и на старини,егоисти,само те са важни,останалия свят кучета го яли
148
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Това е логичен процес , след като всички политици крадат непрекъснато вече 34 години , а народа постоянно плаща все по високи данъци , цени , сметки .Крадат през всичко .
147
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Класическа Държавна Понци схема!
146
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Дългова спирала в, която България влезе при Софиянски и най-вече при СДС-Иван Костов. Теглят се все по-големи външни кредити, за да се изплатят старите кредити и лихвите по тях. Сега се добавя и все по-голям бюджетен дефицит, който започна да се увеличава още от времето на ГЕРБ през 2010 година със Симеон Дянков за финансов министър.
145
2
 
9
 
! Отговори
Дедо Гого преди 2 седмици
Тея обричат и пря пря пря унуците ви да са роби помнете
144
6
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
намалете вноската за НАТО