Затъва ли България в дългове, след като изтегли рекорден заем?

Експертите говорят в анкета на Bloomberg TV Bulgaria
3 сеп 2024 07:00, Елка Василева
194
Затъва ли България в дългове, след като изтегли рекорден заем?
Снимка: архив, БГНЕС

Въпросът с дълга на България става водещ за държавата. Миналата седмица българското правителство изтегли рекорден външен дълг. Затова Bloomberg TV Bulgaria попита експерти: „Какво говори за България трупането на дълг?“

Левон Хампарцумян, финансист, председател на Българския форум на бизнес лидерите

„Рискове в емитирането няма, рисковете са в това как се използват тези средства. Операцията е направена много професионално и таймингът е добър. Това означава и доста високо доверие на пазарите в българската икономика.“

Десислава Николова, старши финансов анализатор в MoitePari.bg

„България успя да пласира успешно 4,35 милиарда евро при висок инвеститорски интерес. Големият интерес показва, че въпреки политическите турбуленции, страната ни остава атрактивен емитент. Дълговата операция се налага заради падеж на емисия за 1,49 милиарда евро и за покриване на нуждата от 1 милиард евро за пенсии, което би изразходвало средствата във фискалния резерв и те биха достигнали до своите критични нива. Решението за емисията е взето в последния момент заради наближаващия падеж по емисията, която трябва да се изплати на 3 септември, и продължаващата несигурност как ще изглежда поредният служебен кабинет – сами по себе си говорят за липсата на отговорност и каквато и да е стратегия за отговорно управление на публичните финанси. Прогноза на Министерството на финансите показва, че в периода 2024 г. - 2026 г. се очаква нарастване на държавния дълг, както в абсолютна стойност, така и като дял от БВП. Прогнозиран е да бъде 48,9 милиарда в края на 2024 г. 57 млрд. в края на 2025 г. и 66,5 млрд. в края на 2026 г.“

Юлиян Войнов, икономист

„Изтегленият дълг е част от дълговата програма на правителството за тази година. Трябва да кажем, че голяма част от дълга, който е изтеглен, ще бъде използван за изплащане на падежиращ дълг, така че той ще замени настоящ дълг с по-лоши показатели за лихвени плащания, с такъв с по-добри. И част от този дълг ще отиде за покриване на планирания дефицит от порядъка на 6 млрд. лева. Абсолютно разбираемо е действието на Министерството на финансите, тъй като не бе редно да се посяга към фискалния резерв за плащане на падежиращия, след няколко дни, външен дълг. Най-добре е тези падежи да бъдат покривани с издаване на нови облигации и привличане на нови външни задължения, за да не се дестабилизира фискалната позиция на правителството. Параметрите по новите книжа подобряват съществуващата лихвена структура по вече издадените ценни книжа и то с едно значително подобрение от порядъка на 0,5-1%, което в дългосрочен план е добър показател за разходите на държавата.“

доц. д-р Щерьо Ножаров, главен секретар на УНСС по бюджет и финанси и икономически съветник в БСК

„Правителството побърза да каже, че условията са добри, но това е само привиден успех. Важно е дали е избран подходящ момент, като това вече бе коментирано, но не с подробности. Може би след 10 дни ЕЦБ ще намали лихвата в еврозоната, защото централните банки таргетират не само инфлацията, а и заетостта. Фед също се произнесе, че неутралният лихвен процент е около 2,8% за САЩ, тоест най-късно до ноември ще бъде намален почти наполовина спрямо сегашния. Това означава, че хвалбата, че имаме постигнато намаление на базисните точки спрямо средния суап на аналогични емисии е само спрямо този момент. Спрямо след 10 дни или 2 месеца няма да е така. Често правителството споменава, че обемът на дълга спрямо БВП не нараства, но той нараства в номинален размер. Тази година ще изтеглим дълг, който е около 6 млрд. над падежиращия. Проблемът е, че лихвите по обслужване на дълга започват да гонят 1 млрд. на година и плавно движение ще се отразява тежко, тъй като това са пари, които биха могли да покрият дефицита на пенсионната система или дефицита в НЗОК.“

Петър Ганев, старши изследовател в Институт за пазарна икономика

„Този дълг бе очакван, тъй като има заложен голям дефицит в бюджета и знаем, че предстои голямо плащане по външния дълг. Последната седмица коментирахме доста пъти, че най-вероятно предстои излизане на външните пазари и в крайна сметка имахме изтегляне над 4,3 млрд. евро външен дълг. Това трябва да насочи вниманието към дефицита, тъй като веднага след провеждане на изборите, предстои дебата за бюджета. Там е важно, ако не искаме да имаме такива новини за рекордни нива на нов външен дълг, трябва да се търсят мерки за свиване на дефицита.“

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


194
Още от Политика
Кои фактори ще са решаващи при избора на БГ еврокомисар?
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
143
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
При Тодор Живков нямахме тоалетна хартия и банани и не можехме да бегаме на запад.
142
2
 
9
 
! Отговори
Кольо кура преди 2 седмици
Да не връща парите ,този или онези които са изтеглили заема ? Простия народ ще плати всичко?
141
2
 
11
 
! Отговори
леля чичо преди 2 седмици
ако във вашия град в момента или от последните няколко месеца текат мащабни ремонти на пътища или канализация, ето къде отива дълга ,всичко се влива в най скъпото: инфраструктура, за "наши" фирми, накрая знаете кой плаща масрафа
140
11
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Тези пари са за нас, за българските пенсионери, за нашите бащи и майки, баби дядовци. Щом има нужда нека вземат заем.
139
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
До Анонимен: каза *** почесвайки се там където слънце не изгрява, на опашката за бързи кредити.
138
3
 
9
 
! Отговори
Стойне от Чукурово преди 2 седмици
Я одих за 5 дена у Германия да се видим с един приятел - безработен! И не видех там да карат такива коли като у БГ....и само се чудим ама никой не ми обяснява нищо!?
137
8
 
1
 
! Отговори
Милко Балев преди 2 седмици
До Тодор Живков - Трябва да си много ***, почти като правешки овчар, за да живееш сега толкова зле, колкото по твое време.
136
1
 
18
 
! Отговори
Лили Барута преди 2 седмици
Не сравнявайте Гърция с България!? Западът е пълен с гръцки стоки а България прави само дългове и пищи за инвеститори....
135
12
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Голяма работа. Само плашат гаргите. Външния дълг на САЩ е 14 трильона долара!! А САЩ нито са фалирали, ниото са бедни, дори се водят една от най-силните икономики.
134
2
 
4
 
! Отговори
@@@ преди 2 седмици
Всички големи световни кризи се обявяват в края на лятото или през есента, когато свършат отпуските и настъпи така наречения сезон на отчетите.Тази която всички икономисти очакват от 5 години бе отложена първо с Ковид и после с войната в Украйна, само че положението с дълговете само отлага известното, Германия е в рецесия,Китай въпреки стъкмистиките също, Щатите висят на ръба само заради оръжейната индустрия и Уолстрий все още имат ръст.Въпроса е тази есен ли ще е датата или 2025?
133
3
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Ех каква демокрация теглим заеми, копуваме банани и след това ти взимат къшата. Кеф, цена няма! Теглим заеми за да купуваме оръжие за оССрайна и да правим ЛГБТ-прайдове. Хвала на нашите квази-Демократи!
132
3
 
20
 
! Отговори
българите са дебили преди 2 седмици
Повечето изобщо не осъзнават какво означава това.
131
4
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Е как така няма пари за пенсии в бюджета? Нали този бюджет е правен от Асен Василев а той разбира много от това!! Той каза че пари ще има дори и за повишените пенсии.
130
5
 
6
 
! Отговори
Тодор Живков преди 2 седмици
Вкусен ли е банана? Поемате ли го, как ви влиза?
129
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Значи предния бърз кредит за България! От кредисимо ли го взехте ?
128
1
 
7
 
! Отговори
Дерибей преди 2 седмици
До Анонимен 124 - Преходът към феодализъм сме го завършили успешно на много места, но сега един полудял дебел цар иска да вземе земите и замъците на благородниците! На какво прилича това??
127
2
 
13
 
! Отговори
Дрт Пъън преди 2 седмици
България ВЕЧЕ Е ЗАТЪНАЛА в дългове от които няма измъкване. Факт е че никой от политическите ни партии НЕ ИСКА да управлява. Няма вече нищо за крадене тук.Разпродадени сме на чужденци.Само името ни за сега е България. Някаква територия на която няма останало нищо българско. Ноември на Избори след които ще бъдат определени Избори за Април след това Избори за Октомври. И нови заеми и още заеми и още заеми. Кой ще ги плаща? НИЕ. Тия дето са ги теглили ще си почиват на частните си острови или Дубай.
126
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
До следващата година външния дълг на България може да достигне 100 милярда евро. Това е по прогноза на Европейската централна Банка. България тръгва по пътя на Гърция, Португалия, Ирландия и навлиза в дългов спирала. Тоест теглим нов по-голям кредит за да погасим стария и да попълним бюджета за годината.
125
3
 
9
 
! Отговори
ХХХ преди 2 седмици
Нека позная ....Бойо и Пейо нямат нищо общо с този заем ! Разбира се че Радев и Костадинов са го изтеглили и са си го поделили ! Доган и той хабер си няма както и бачи Кико !
124
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Преходът към капитализъм е неуспешен и пак затънахме в дългове. Следва Преход към феодализъм. Искате ли да имате крепостни селяни и да бъдете свободни господари? Искате. Само луд няма да иска. Така всички през 1989 година искаха да бъдат капиталисти и богаташи. Хората ще гласуват за по-добър живот като феодали, защото капитализмът ги направи нещастни и неуспешни.