Затъва ли България в дългове, след като изтегли рекорден заем?

Експертите говорят в анкета на Bloomberg TV Bulgaria
3 сеп 2024 07:00, Елка Василева
194
Затъва ли България в дългове, след като изтегли рекорден заем?
Снимка: архив, БГНЕС

Въпросът с дълга на България става водещ за държавата. Миналата седмица българското правителство изтегли рекорден външен дълг. Затова Bloomberg TV Bulgaria попита експерти: „Какво говори за България трупането на дълг?“

Левон Хампарцумян, финансист, председател на Българския форум на бизнес лидерите

„Рискове в емитирането няма, рисковете са в това как се използват тези средства. Операцията е направена много професионално и таймингът е добър. Това означава и доста високо доверие на пазарите в българската икономика.“

Десислава Николова, старши финансов анализатор в MoitePari.bg

„България успя да пласира успешно 4,35 милиарда евро при висок инвеститорски интерес. Големият интерес показва, че въпреки политическите турбуленции, страната ни остава атрактивен емитент. Дълговата операция се налага заради падеж на емисия за 1,49 милиарда евро и за покриване на нуждата от 1 милиард евро за пенсии, което би изразходвало средствата във фискалния резерв и те биха достигнали до своите критични нива. Решението за емисията е взето в последния момент заради наближаващия падеж по емисията, която трябва да се изплати на 3 септември, и продължаващата несигурност как ще изглежда поредният служебен кабинет – сами по себе си говорят за липсата на отговорност и каквато и да е стратегия за отговорно управление на публичните финанси. Прогноза на Министерството на финансите показва, че в периода 2024 г. - 2026 г. се очаква нарастване на държавния дълг, както в абсолютна стойност, така и като дял от БВП. Прогнозиран е да бъде 48,9 милиарда в края на 2024 г. 57 млрд. в края на 2025 г. и 66,5 млрд. в края на 2026 г.“

Юлиян Войнов, икономист

„Изтегленият дълг е част от дълговата програма на правителството за тази година. Трябва да кажем, че голяма част от дълга, който е изтеглен, ще бъде използван за изплащане на падежиращ дълг, така че той ще замени настоящ дълг с по-лоши показатели за лихвени плащания, с такъв с по-добри. И част от този дълг ще отиде за покриване на планирания дефицит от порядъка на 6 млрд. лева. Абсолютно разбираемо е действието на Министерството на финансите, тъй като не бе редно да се посяга към фискалния резерв за плащане на падежиращия, след няколко дни, външен дълг. Най-добре е тези падежи да бъдат покривани с издаване на нови облигации и привличане на нови външни задължения, за да не се дестабилизира фискалната позиция на правителството. Параметрите по новите книжа подобряват съществуващата лихвена структура по вече издадените ценни книжа и то с едно значително подобрение от порядъка на 0,5-1%, което в дългосрочен план е добър показател за разходите на държавата.“

доц. д-р Щерьо Ножаров, главен секретар на УНСС по бюджет и финанси и икономически съветник в БСК

„Правителството побърза да каже, че условията са добри, но това е само привиден успех. Важно е дали е избран подходящ момент, като това вече бе коментирано, но не с подробности. Може би след 10 дни ЕЦБ ще намали лихвата в еврозоната, защото централните банки таргетират не само инфлацията, а и заетостта. Фед също се произнесе, че неутралният лихвен процент е около 2,8% за САЩ, тоест най-късно до ноември ще бъде намален почти наполовина спрямо сегашния. Това означава, че хвалбата, че имаме постигнато намаление на базисните точки спрямо средния суап на аналогични емисии е само спрямо този момент. Спрямо след 10 дни или 2 месеца няма да е така. Често правителството споменава, че обемът на дълга спрямо БВП не нараства, но той нараства в номинален размер. Тази година ще изтеглим дълг, който е около 6 млрд. над падежиращия. Проблемът е, че лихвите по обслужване на дълга започват да гонят 1 млрд. на година и плавно движение ще се отразява тежко, тъй като това са пари, които биха могли да покрият дефицита на пенсионната система или дефицита в НЗОК.“

Петър Ганев, старши изследовател в Институт за пазарна икономика

„Този дълг бе очакван, тъй като има заложен голям дефицит в бюджета и знаем, че предстои голямо плащане по външния дълг. Последната седмица коментирахме доста пъти, че най-вероятно предстои излизане на външните пазари и в крайна сметка имахме изтегляне над 4,3 млрд. евро външен дълг. Това трябва да насочи вниманието към дефицита, тъй като веднага след провеждане на изборите, предстои дебата за бюджета. Там е важно, ако не искаме да имаме такива новини за рекордни нива на нов външен дълг, трябва да се търсят мерки за свиване на дефицита.“

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


194
Още от Политика
Кои фактори ще са решаващи при избора на БГ еврокомисар?
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
123
6
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Възрастта за пенсиониране на жените трябва да е поне колкото на мъжете. В големите магазини, човек не може да се размине от дърти скочубри.
122
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
когато борисов е на власт се тегли на едро, главчев е кадър на ГЕРБ
121
0
 
6
 
! Отговори
Когато Виденов преди 2 седмици
иска дълговете от арабските държави, те под натиск на Меж. институции отказват. По-късно с Либия с посредничеството на Франция. Франция ощетиха България чрез дългът на Либия, скандалът Саркози. Медиите писаха като успех, а това беше огромна щета за България. Същото стана с Ирак, който ни дължеше над милиард долара, огромни пари по онове време. Преди окупацията на Ирак, вписаха дълговите й като омразни. България отново беше ощетена. Виденов се бореше срещу руски олигарси, собственост тръби.
120
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
нямат вече пари за пенсии, 1 млрд. за падеж на дълга, 1 млрд. за пенсии, останалите 2 млрд. за какво са и то точно срещу изборите?
119
5
 
6
 
! Отговори
Българин преди 2 седмици
Учете китайски и турски! ЕС си отива, а Русия едва ли ще иска да се застъпи отново за нас.
118
2
 
7
 
! Отговори
селянин преди 2 седмици
абре нищо не пишете за палатите на дпс големците отдека токо паре сигур спестяват от дпетатската заплата
117
1
 
3
 
! Отговори
мак преди 2 седмици
До Зависи кой тегли. Точно.
116
3
 
5
 
! Отговори
Сглобката преди 2 седмици
Гарантирано от ППДБ
115
1
 
6
 
! Отговори
Да продаваш преди 2 седмици
Държавни Ценни книжа означава да продаваш акции от една фирма и когато придобият собствеността на всичките акции от фирмата ти после могат да легализират всички наркотици оръжия и да превърнат България в Едит голям бардак с казина и заложни къщи и бързи кредити.То не че в момента е по друго.
114
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Капитализмът е едно недоносче, нека опитаме с феодализма. Доволни ли сте от капитализма? Не сте доволни. Затова трябва да опитаме нещо друго и добре изпитано - феодализма.
113
1
 
5
 
! Отговори
Трябва нещо да стане преди 2 седмици
У тая държава требва да има развитие и затвор или коршум за много политически *** лу ци
112
6
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Истината: Децата не плащат дълговете, а ги рефинансират. Стига с политическата лъжа: "Ще плащат децата"
111
3
 
6
 
! Отговори
Зависи кой тегли преди 2 седмици
Тегли ГЕРБ: Огромен успех. Успяваме да пласираме на Запада хартийки срещу пари и Запада инвестира в български ценни книжа. Чуждите инвеститори инвестираха в БГ.................Тегли друг: ГЕРБ казва: Затуваме в дългове, фалираме, капитализмът е едно недоносче.
110
4
 
10
 
! Отговори
1997 фалитът преди 2 седмици
За пример, предлагат на Виденов да продаде БТК за 4 милиарда, той отказва с мотив, че БТК е част от националната сигурност. По-късно Никойлай Василев подарява за 250 милиона БТК на кипърска офшорка. Следват летища, лотове, концесии енергетика, вода при Софиянски, първи опит още 1997, не успява, заради протести. Но 1999 Софиянски дава водатата на София на англичани, фрацузи.С Юрото на ГЕРБ, те форсираха процесът 2020, България окончателно ще бъде з а р о бена финансово. Сега още имаме малки врати
109
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
ех тия комсолци освен да развалят всичко, за друго не стават! и се чудя какъв ви е проблема с тия осигуровки като на украинците ей така им давате по 1200 лв. , а на нас данъкоплатците само ни приказвате че няма пари? Къде са парите? Нито пътища като пътища , нито пенсиите като пенсии, нито здравното осигуряване както трябва! Кое ни нормално?
108
1
 
16
 
! Отговори
Затвор за ББР преди 2 седмици
Доживотен и конфискация на всичко да Доган И Румен Гайтански!!!!
107
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Скоро ще задминем Гърция с тия некомпентни правитеслтва от полически жонгльори ...
106
2
 
2
 
! Отговори
Най великите преди 2 седмици
Хора та света те са завършили университет и немат вишу!Еле па от БеГето!
105
4
 
11
 
! Отговори
Финансов преврат преди 2 седмици
в България се извършва с гласовете на БСП и СДС, единодушно избрали за шеф на БНБ Тодор Вълчев за период 1991-96. Вербуван в Берлин. Член на Римски клуб. Издава хиляди разрешителни на банки. Имал е скандали с Виденов за безбройните банки. Малко преди фалита на банките, Вълчев сам подава оставката си. 1997 с вътрешен преврат на БСП и ДПС, свалят Виденов. Вълчев участва в план Ран Ът, след което отива да живее в Швейцария. Започват Концесиите и разграбването на България.
104
2
 
7
 
! Отговори
Анти-ЕС преди 2 седмици
Комунистическата номенклатура е и глобалистки-ционистка: Плевнелиев е завършил информатика, а станал строителен предприемач в Германия. Хампарцумян е завършил химия, а станал банкер. Бил Гейтс не е завършил нищо.