Затъва ли България в дългове, след като изтегли рекорден заем?

Експертите говорят в анкета на Bloomberg TV Bulgaria
3 сеп 2024 07:00, Елка Василева
194
Затъва ли България в дългове, след като изтегли рекорден заем?
Снимка: архив, БГНЕС

Въпросът с дълга на България става водещ за държавата. Миналата седмица българското правителство изтегли рекорден външен дълг. Затова Bloomberg TV Bulgaria попита експерти: „Какво говори за България трупането на дълг?“

Левон Хампарцумян, финансист, председател на Българския форум на бизнес лидерите

„Рискове в емитирането няма, рисковете са в това как се използват тези средства. Операцията е направена много професионално и таймингът е добър. Това означава и доста високо доверие на пазарите в българската икономика.“

Десислава Николова, старши финансов анализатор в MoitePari.bg

„България успя да пласира успешно 4,35 милиарда евро при висок инвеститорски интерес. Големият интерес показва, че въпреки политическите турбуленции, страната ни остава атрактивен емитент. Дълговата операция се налага заради падеж на емисия за 1,49 милиарда евро и за покриване на нуждата от 1 милиард евро за пенсии, което би изразходвало средствата във фискалния резерв и те биха достигнали до своите критични нива. Решението за емисията е взето в последния момент заради наближаващия падеж по емисията, която трябва да се изплати на 3 септември, и продължаващата несигурност как ще изглежда поредният служебен кабинет – сами по себе си говорят за липсата на отговорност и каквато и да е стратегия за отговорно управление на публичните финанси. Прогноза на Министерството на финансите показва, че в периода 2024 г. - 2026 г. се очаква нарастване на държавния дълг, както в абсолютна стойност, така и като дял от БВП. Прогнозиран е да бъде 48,9 милиарда в края на 2024 г. 57 млрд. в края на 2025 г. и 66,5 млрд. в края на 2026 г.“

Юлиян Войнов, икономист

„Изтегленият дълг е част от дълговата програма на правителството за тази година. Трябва да кажем, че голяма част от дълга, който е изтеглен, ще бъде използван за изплащане на падежиращ дълг, така че той ще замени настоящ дълг с по-лоши показатели за лихвени плащания, с такъв с по-добри. И част от този дълг ще отиде за покриване на планирания дефицит от порядъка на 6 млрд. лева. Абсолютно разбираемо е действието на Министерството на финансите, тъй като не бе редно да се посяга към фискалния резерв за плащане на падежиращия, след няколко дни, външен дълг. Най-добре е тези падежи да бъдат покривани с издаване на нови облигации и привличане на нови външни задължения, за да не се дестабилизира фискалната позиция на правителството. Параметрите по новите книжа подобряват съществуващата лихвена структура по вече издадените ценни книжа и то с едно значително подобрение от порядъка на 0,5-1%, което в дългосрочен план е добър показател за разходите на държавата.“

доц. д-р Щерьо Ножаров, главен секретар на УНСС по бюджет и финанси и икономически съветник в БСК

„Правителството побърза да каже, че условията са добри, но това е само привиден успех. Важно е дали е избран подходящ момент, като това вече бе коментирано, но не с подробности. Може би след 10 дни ЕЦБ ще намали лихвата в еврозоната, защото централните банки таргетират не само инфлацията, а и заетостта. Фед също се произнесе, че неутралният лихвен процент е около 2,8% за САЩ, тоест най-късно до ноември ще бъде намален почти наполовина спрямо сегашния. Това означава, че хвалбата, че имаме постигнато намаление на базисните точки спрямо средния суап на аналогични емисии е само спрямо този момент. Спрямо след 10 дни или 2 месеца няма да е така. Често правителството споменава, че обемът на дълга спрямо БВП не нараства, но той нараства в номинален размер. Тази година ще изтеглим дълг, който е около 6 млрд. над падежиращия. Проблемът е, че лихвите по обслужване на дълга започват да гонят 1 млрд. на година и плавно движение ще се отразява тежко, тъй като това са пари, които биха могли да покрият дефицита на пенсионната система или дефицита в НЗОК.“

Петър Ганев, старши изследовател в Институт за пазарна икономика

„Този дълг бе очакван, тъй като има заложен голям дефицит в бюджета и знаем, че предстои голямо плащане по външния дълг. Последната седмица коментирахме доста пъти, че най-вероятно предстои излизане на външните пазари и в крайна сметка имахме изтегляне над 4,3 млрд. евро външен дълг. Това трябва да насочи вниманието към дефицита, тъй като веднага след провеждане на изборите, предстои дебата за бюджета. Там е важно, ако не искаме да имаме такива новини за рекордни нива на нов външен дълг, трябва да се търсят мерки за свиване на дефицита.“

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


194
Още от Политика
Кои фактори ще са решаващи при избора на БГ еврокомисар?
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
22
6
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Няма как да продадем ефките на сметка. Няма по-шашави от нас да купят на по-висока цена.
21
4
 
38
 
! Отговори
Зозо преди 2 седмици
Асан Василев фалира още февруари. Март преди оставката похарчи всичко, което можеше да се похарчи. Юни едвам платиха пенсиите с последните 650 милиона от БЕХ. Както се очакваше септември фалит и заем.......... Асан Кокора във затвора!!!!!...........
20
3
 
17
 
! Отговори
Затъва в железа преди 2 седмици
Скрито с въоражаваме май....
19
10
 
13
 
! Отговори
Загрижили се преди 2 седмици
Няма проблеми. Ще продадем ефките на сметка и готово.
18
6
 
40
 
! Отговори
дедо преди 2 седмици
Сега дедо ви ще ви каже нещо: Ще го ядете парения и то дълго време! Особено ще го ядете тея, които се набълбукахте с апартаменти, защото няма как да ги скриете и да се отървете от тях, а данъците тепърва ще растат и то с много. Ще ви щавят и тричат, а вие ще пищите и ще бачкате до гроб за да "спасите" това, което уж имате! Накрая ще свършите в боксониера от два квадрата всичките, ама живота ще са ви го изсмукали бамките, а няма да сте го живяли. Айде чао, че одим на разходка с кучето.
17
3
 
34
 
! Отговори
ффф преди 2 седмици
Лудостта,безмозъчието на съвременния свят-"Да се живее на кредит",обхвана и нас.Не говорете ди-воти-ии-кредита е съвреминното робство.Гледом и хората около ен-и те по-лу-дели,докато на вратата им потропа съдебен изпълнител.Заем се взема само за лечение,или да си купиш дом.
16
1
 
14
 
! Отговори
До12 преди 2 седмици
...А един мармот завива шоколада в станьол!
15
1
 
30
 
! Отговори
Данните преди 2 седмици
за инфлацията, представени на ЕЦБ са силно изкривени. Като за 4 години инфлацията при храни, стоки и услуги варира от 30% до 220% при ремонти. Като голяма и основна част от разходите на домакинствата съзнателно не са включени в инфлационната статистика. Като вода, ток, парно, местни данъци, повишени осигуровки, повишени тех. прегледи, мед. услуги доплащене извън НЗОК, хигиенни продукти, цени на плодове и зеленчуци ставащи за консумация, истински хляб 400 грама над 4 лева и т.н.Цени на жилища.
14
5
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
хахаха Унгария била бедна, затова ли немския бизнес мести заводите там?? Къде ви вземат такива утре ще те пратят в Украйна и сам ще си купиш каската!!
13
5
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Така е в клуба на богатите - яко затънал в дългове и никакво намерение за връщане
12
33
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Навлиза голямо сиренясало парче в гъзетата на русофилите. Преди година дефицита в България беше само 4% докато Унгария любимката на русофилските *** беше над 40%. Тенденцията се запазва като унгарците продължават да взимат все по-големи заеми. Давам примера специфично с Унгария, която скоро ще ни замести като най-бедната в ЕС заради дръвцето Орбан.
11
3
 
44
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
територията е счетоводно фалирана от финансовия факир Кокорчо още при първия мандат на неможачите. Вече без 2 заема по 5млрд евро в годината бюджетът ще е на червено.
10
4
 
42
 
! Отговори
България преди 2 седмици
не покрива 2 критерия за Еврозона. Освен признатата от ЕЦБ инфлация, имаме и неверни данни за дефицит. Ето защо правителството отказа да предостави на Граждански Организации данните за дефицит. България затъва, теглят заеми, за да покрият текущи разходи и лихви по дълговете. Никой политик не говори за покриване на главници. Което означава, че ни управляват неможещи хора. С еврото, без референдум, България окончателно и официално става Територия. Без граници, парична единеце, Конституция.
9
9
 
5
 
! Отговори
Полезен ид...т преди 2 седмици
Страхотно, от тия милиарди ще остане и за нас!
8
3
 
48
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Естествено, че затъва. Дългът покрива дупките в пенсионната система, те ще стават все по-големи поради застаряващото население и намаляването на активната част от населението, НЗОК, която се източва болници чрез фиктивни болни и измислени клинични пътеки. Следва: увеличение на здравните вноски до 30%, и на ДОО - поне три пъти. Честито!
7
13
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Заемът е разписан бюджета. Не страшно да се взимат заеми. Страшно е, когато заемите не могат да се връщат.
6
8
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
България затъва в дългове, но тя се води от светлия пример на хегемона Пиндостан, който това лято надскочи $35 трилиона външен дълг.
5
10
 
51
 
! Отговори
Гиб Мелсън преди 2 седмици
Винету ще ни разори. Помня когато Орешарски изтегли 1 милиард тогава Винету орева орталъка кой щял да го връща този един милиард и как Орешарски натоварвал поколения напред да връщат този един милиард. След Орешарски досега Винету е изтеглил към 30 милиарда. Но 30 милиарда явно не са проблем. Проблем е когато е един милиард.
4
2
 
13
 
! Отговори
До 1 преди 2 седмици
Говорим за дългове, ама на теб ти е залепило релето и си дуднеш едно и също!
3
1
 
33
 
! Отговори
Гошо преди 2 седмици
Не, не затъваме!....Още може да се набълбукаме!....Вървим към светли бъднини!