"Политико" пак захапа "Лукойл": България храни режима на Путин

ЕС е изчерпал възможностите си да направи нещо по въпроса
Обновена: 13 дек 2023 11:41 | 13 дек 2023 11:41, Нели Христова
102
"Политико" пак захапа "Лукойл": България храни режима на Путин
Снимка: БГНЕС

България получи изключение от санкциите на Европейския съюз, забраняващи вноса на руски петрол, уж за да се гарантира, че страната няма да се сблъска с остър недостиг на горива, въпреки че по-широката политика на ЕС имаше за цел да прекъсне основната парична артерия на Русия след пълномащабната атака срещу Киев, пише "Политико".

Но дали България би могла да продължи да внася руски петрол, ако цената му е над горната граница?

Митническите служители в София поискали да знаят със сигурност, затова се обърнали към представители на ЕС с молба за "разяснение", според частен имейл от 4 август, видян от "Политико".

"Суровият петрол, внасян въз основа на тези дерогации, не трябва да бъде равен или под 60 долара за барел", гласи отговорът на ЕС.

Според поверителни митнически данни, с които "Политико" се е запознал, от август до октомври България е внасяла руски суров петрол на цени, по-високи от допустимите. Според изчисленията на мозъчния тръст "Център за изследване на енергията и чистия въздух" (CREA) стойността на доставките се оценява на 640 млн. евро. Парите са отишли в руските енергийни фирми, които плащат данъци, помагащи за пълненето на военната каса на Кремъл.

Пропускът в санкциите е типичен пример за мащабните недостатъци, които разяждат опитите на ЕС да спре милиардите, които Русия печели от износ на енергия. Приблизително година след приемането на първоначалните санкции правните пропуски в съчетание с лошото правоприлагане и разрастващата се паралелна търговия продължават да осигуряват приходите на Москва от изкопаеми горива и да захранват почти половината от бюджета на Владимир Путин.

Освен това се е появил цял нов черен пазар за застраховане, транспортиране и укриване на руското гориво по време на пътуването му по света.

С други думи, санкциите не са постигнати. Приходите на Русия от износ на петрол са намалели само с 14% след налагането на ограниченията. През октомври приходите на Русия от изкопаеми горива достигнаха 18-месечен връх.

Също така изглежда, че ЕС е изчерпал възможностите си да направи нещо по въпроса. Последният пакет от санкции на ЕС, който ще бъде финализиран на срещата на върха на лидерите тази седмица, е съсредоточен предимно върху административни промени, които според експертите няма да допринесат за ограничаване на широко разпространеното укриване на данъци.

Българският мониторинг

Причината за българската дупка в ценовите ограничения вероятно е чиновнически пропуск.

Когато ЕС записа в закона за ограничаване на цените на страните от Г-7, чиновниците изрично забраниха на корабните фирми и застрахователните компании от ЕС да търгуват с руски петрол над прага от 60 долара за страни извън ЕС. Целта беше да се намалят приходите на Кремъл, като същевременно се запазят стабилни световните петролни потоци.

Официалните лица обаче никога не са си помисляли да наложат подобни правила за доставките в страните от ЕС, отчасти защото Брюксел забрани вноса на руски суров петрол по море същия ден.

С изключение на България

По данни на CREA приходите от износ на руски петрол от продажби в България в периода август-октомври - една трета от които са от продажби над пределните цени - са донесли на Кремъл около 430 млн. евро под формата на преки данъци.

В по-общ план вносът на суров петрол от "Лукойл" в България е донесъл на Русия приходи от износ в размер на над 2 млрд. евро след влизането в сила на санкциите през февруари, сочи нов анализ на CREA и Центъра за изследване на демокрацията. А Кремъл е спечелил 1 млрд. евро от преки данъци от продажбите, разкри "Политико" миналия месец.

Сега България обеща да съкрати с шест месеца срока на отказа си от руската забрана за износ на петрол, като временно го премести за март.

А Кирил Петков, бившият министър-председател, заяви пред "Политико", че заобикалянето на ограничението на цените също трябва "абсолютно" да бъде прекратено.

Министерството на финансите на България и "Лукойл" не отговорили на запитванията за коментар.

Дълбоките тъмни води

Вместо да приеме строгите правила, предназначени за източване на финансите ѝ, Москва започнала надпревара в заобикалянето на санкциите, търсейки вратички в рамките на това, което един високопоставен украински служител определи като "стратегия на хлебарките".

За да си гарантира, че може да продава изкопаемите си горива на всяка цена, която може да получи, в нарушение на тавана на цените на петрола и други ограничения, Русия ръководи създаването на паралелен пазар за доставки, който чрез смесица от нарушаване и пренебрегване на законите пълни джобовете на държавните ѝ енергийни фирми и олигарси.

Появи се "сенчест флот" от застаряващи танкери, управлявани по мистериозен начин чрез мрежа от компании, които прикриват собствеността им, като често търгуват с горивото, което пренасят на други кораби в морето. За да им се помогне да избегнат юрисдикцията на западните санкции, като същевременно отговарят на основните морски изисквания, в страни като Индия се появиха множество неясни застрахователни компании.

Тъй като руските сделки все повече се отдалечават от западните оператори и търговци, това прави проследяването им още по-трудно, казва Катона, петролен анализатор на Kpler.

По думите му "всеки един" вид руски петрол сега се търгува над ценовия таван, докато CREA изчислява, че само 48% от руските петролни товари са били превозени с танкери, притежавани или застраховани в страните от Г-7 и ЕС през октомври.

В същото време страни като Индия са увеличили вноса си на евтин руски суров петрол със 134%, установи CREA, като го преработват и след това го продават навсякъде. Това означава, че европейските потребители може несъзнателно да зареждат автомобилите си с гориво, произведено от руски суров петрол, като в същото време финансират въоръжените сили на Москва.

Замиращият Запад?

В Брюксел политическите лидери сякаш са вдигнали ръце. Когато лидерите на ЕС се съберат на срещата си на върха в четвъртък, пакетът от санкции, който се очаква да одобрят, ще направи малко, за да спре потока от енергийни пари на Русия, като ще пропусне всякакви мерки, насочени към руския петрол или намаляване на горната граница на цените.

Докато не бъдат предприети такива мерки, финансите на Русия няма да издъхнат истински, казва Александра Прокопенко, икономист и нерезидентен учен в Центъра "Карнеги" за Русия и Евразия.

"Руската икономика е доста голямо животно", казва Прокопенко, "затова е трудно да бъде застреляно с един изстрел."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


102
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
11
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Откакто "Политико" обяви шестоколонната Елвира Наибулина за най-големия борец срещу антируските санкции, престанах да му обръщам внимание. Манипулира.
10
1
 
14
 
! Отговори
Кръсникът преди 8 месеца
Наща политическа Мафия одавна бие по всички показатели италианската.Мутрите са вън и вътре.
9
2
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Страните от ЕС са най-големите вносители на руски газ и петролни продукти те кого хранят.
8
2
 
14
 
! Отговори
999 преди 8 месеца
Politico е американска политическа вестникарска компания.Ако САЩ искат да не се внася руски петрол в България да бяха подсигурили такъв от друго място на конкурентна цена.Ще го направят ли???!Нека Politico да отговори.
7
3
 
6
 
! Отговори
Така преди 8 месеца
Научете се най-после, че се казва "ПолиТико", с ударение на втората сричка, а не на третата или четвъртата, както редовно го произнасят някои. "Политико" на испански значи политик, но в американски и западен контекст е жаргонен израз за нещо като "политичар", тоест презрително леко, но левите елити се гордеят с това, така разбиват истинската политика, а да си латино политик в Америка е израз на гордост и борба срещу официалните ценности. В Америка вече няма политици, има само "политикос".
6
0
 
6
 
! Отговори
българина преди 8 месеца
България първо храни 5000 души и бюджета, останалите са на веригата, а сащ храни първо украинците и евреите, другите са на веригата.
5
18
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
ЕС защо търпи хора като Орбан, Вучич и Радев да разиграват руския кон? Сега се сетили загубеняците, що спахте сега били писали, ами не само може и да го подържите на Путлера!
4
0
 
17
 
! Отговори
Брей преди 8 месеца
А Аз си Мислех, от друга Публикация в същата Медия, че Кики е Спасил Украйна от 100% Загуба в 1вият Месец чрез именно Горивото изнесено от Лукойл към Украйна! сега кое от 2те е вярно?!
3
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Тия Политико,кои бяха? Я да ни кажете кой е главния редактор и собственика,щото ми бяга паметта! А кой я написа статията знае ли се?
2
1
 
10
 
! Отговори
мафията държи преди 8 месеца
политико , а едно време путин и берлоскони се целуваха . италия се е омазала от милярдери , манекенки , яхтаджии и олигарси .
1
5
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
По добре на Путин,отколкото на памперса Байдън.