Рамо до рамо: Съюзници на Путин помагат на Русия да преобърне водения от САЩ световен ред

Въпреки санкциите Москва остава всичко друго, но не и изолирана
20 май 2024 21:40, Анисия Иванова
172
Рамо до рамо: Съюзници на Путин помагат на Русия да преобърне водения от САЩ световен ред
Снимка: БГНЕС/EPA

Владимир Путин приключва пътуването си до Китай, където топлите му връзки с президента Си Дзинпин доведоха до процъфтяваща търговия и засилване на координацията в областта на отбраната. Повече от две години от началото на неговото нахлуване в Украйна през февруари 2022 г. това е далеч от усилията на САЩ и техните съюзници от Г-7 да изолират руския лидер.

Те наложиха широки санкции, замразиха чуждестранните активи на Русия и изхвърлиха големите руски кредитори от системата за финансови съобщения SWIFT. Година по-късно Международният наказателен съд издаде заповед за арест на Путин с обвинения във военни престъпления. Москва изглеждаше притисната в ъгъла.

Прегръдката на Китай се отразява от мрежа от други държави, които не позволяват на Русия да стане парий. Мнозина се присъединяват към Москва, за да подкрепят съвместните интереси на срещи на върха като Групата на 20-те и да съперничат на западните сили в клубове като БРИКС. Някои са водени от прагматичен личен интерес, като се фокусират върху енергийни, търговски или икономически съображения. За други военното сътрудничество или оръжията са в основата на сближаването. По-често те споделят обща перспектива с Русия - желание да изменят световния ред след Студената война, воден от САЩ.

Китай
Какво получава Русия: Китай е дипломатически и икономически спасителен пояс за Москва. Русия купува електроника, промишлено оборудване и автомобили, докато продава на своя азиатски съсед нефт и газ, дори ако - както при газа - те са с отстъпка от това, което някога е печелила от доставките на Европа. Двустранната търговия достигна рекордните 240 милиарда долара през 2023 г. Но тя има мощен партньор, който споделя целта на Кремъл да оспори водения от САЩ ред и да изключи водените от Вашингтон съюзи от това, което те смятат за своя сфера на влияние, което Москва може би цени най-много.

Какво получава Китай: Пекин също изпитва удоволствието от друга могъща авторитарна държава до себе си, докато се стреми да промени международния ред. Русия и Китай все повече координират позициите си в Съвета за сигурност на ООН, където и двете имат вето, и направиха обща кауза срещу САЩ. Военното сътрудничество се задълбочава и Русия е продала на Китай някои от най-модерните си оръжейни системи. Една руска победа в Украйна би отслабила влиянието на САЩ, докато Китай обмисля амбициите си относно Тайван, който твърди, че е негов.

Саудитска Арабия
Какво получава Русия: Първо и най-важно, Русия помага за оформянето на глобалния пазар на петрол и максимизиране на важните приходи за Кремъл чрез алианса ОПЕК+ на страните производителки на суров петрол, в който двете страни доминират. Саудитска Арабия направи всичко възможно, за да не осъди Русия след началото на войната. Путин също посети кралството през декември в рядко излизане в чужбина, който показа, че той все още е добре дошъл в някои части на земното кълбо.

Какво получава Саудитска Арабия: Освен партньорството в ОПЕК+, Саудитска Арабия се възползва от руската помощ, за да избегне статута на парий. Путин беше един от малкото лидери, които прегърнаха престолонаследника Мохамед бин Салман с усмивки и ръкостискания на срещата на върха на Г-20 през 2018 г. два месеца след като агенти от неговата страна убиха колумниста на Washington Post Джамал Хашоги. Президентът на САЩ Джо Байдън оттогава промени курса на по-ранен обет да изолира Рияд заради убийството на Хашоги и се опита да укрепи съюза на двете страни. Но тъй като саудитската външна политика е все по-транзакционна и се ръководи от икономически интереси, връзките с Москва вероятно ще се задълбочат.

Турция
Какво получава Русия: Путин жонглира с геополитическото съперничество с турския президент Реджеп Тайип Ердоган на места като Сирия, Либия и Кавказкия регион, като същевременно насърчава търговията с третия си по големина пазар за износ миналата година. Турция също се превърна в ключов център за непряк внос на санкционирани стоки, към които Русия се стреми, и помощ за Путин да запази глобалните връзки на страната си.

Какво получава Турция: Докато застана на страната на Украйна във войната, Ердоган отказа да се присъедини към санкциите срещу Русия, която е основен доставчик на газ за Турция и строи първата ѝ атомна електроцентрала. Туристическият и селскостопанският сектор на Турция разчитат в голяма степен на руския пазар. Ердоган се позиционира като самопровъзгласил се за посредник между Украйна и Русия, помагайки за посредничество при сделки за доставки на зърно и размяна на затворници.

Иран
Какво получава Русия: Русия се обърна към Иран за дронове, за да подпомогне войната си в Украйна и изгражда търговски маршрут с Техеран, свързващ се с Индия, което може да помогне за отслабване на въздействието на международните санкции. Руски и ирански официални лица обсъдиха засилване на финансовото и банковото сътрудничество за облекчаване на санкционния натиск, като Москва се учи от опита на Техеран от десетилетия в изолация.

Какво получава Иран: Иран търси от Русия оръжия, включително системи за противовъздушна отбрана и изтребители, които да заменят остарялото оборудване. Освен това разчиташе на Москва за изграждането на атомната електроцентрала в Бушер. Техеран се присъедини към Русия, за да подкрепи президента Башар ал-Асад във войната в Сирия и споделя враждебността на Москва към присъствието на САЩ в Близкия изток.

Индия
Какво получава Русия: Индия, третият по големина потребител на суров петрол в света, е основен купувач на намален руски петрол след нахлуването в Украйна, но по-строгото прилагане на санкциите на САЩ, които се стремят да спрат потока от петродолари към хазната на Кремъл, сега нарушава доставките. Отношенията с Индия придават легитимност на Русия, докато тя ухажва така наречения Глобален Юг.

Какво получава Индия: Евтин петрол, но Русия също е дългогодишен и доверен доставчик на оръжия. Москва е била готова да помогне на южноазиатската нация, като използва правото си на вето в Съвета за сигурност на ООН, за да подкрепи индийските интереси. Силните връзки с Русия също така осигуряват противовес на други големи световни сили, помагайки на Индия да запази стратегическа автономия.

Бразилия
Какво получава Русия: Русия печели дипломатически от връзките с най-голямата икономика в Латинска Америка и от относително лидерство, което има в региона. Бразилия е член-учредител заедно с Русия на групата страни БРИКС. Бразилският президент Луис Инасио Лула да Силва досега се е опитвал да позиционира страната си като неутрална нация, която може да поддържа връзки както с Русия, така и с Украйна, и многократно е отхвърлял призивите да изпрати оръжие на Киев с аргумента, че стратегията на САЩ и Европейския съюз подкопава перспектива за решение чрез преговори.

Какво получава Бразилия: На търговския фронт Бразилия получава внос на руски торове, както и дизелово гориво и петролни продукти. По-важното е, че Бразилия получава партньор в усилията за прекрояване на водения от САЩ глобален ред; Лула отдавна настоява за реформи в глобалните институции като МВФ, за да ги направи по-представителни за Глобалния юг. Но дори и настрана от Лула, бразилските лидери отдавна са намирали в Русия сигурен и безкритичен съюзник.

Русия също така се стреми да изгради добра воля в Африка чрез помощ за сигурността, оръжие и зърно - хранителни доставки, които отчасти бяха прекъснати, защото войната ѝ в Украйна застраши корабоплаването в Черно море. На свой ред Русия иска достъп до пазари и нови съюзници, които могат да смекчат въздействието на санкциите и да разширят военното ѝ влияние за сметка на западните сили.

Разрастващото се приятелство с Ким Чен Ун също е от полза за Русия. САЩ, Южна Корея и други твърдят, че Северна Корея изпраща огромни количества артилерийски снаряди, както и балистични ракети с малък обсег на действие. В замяна Русия е обвинена, че предоставя на Пхенян храни, суровини и части, използвани в производството на оръжия. Русия също така наложи вето на резолюция на Съвета за сигурност на ООН за разширяване на групата от експерти, която докладва за развитието на ядрения арсенал на Северна Корея.

Други страни като Обединените арабски емирства, където десетки хиляди руснаци си намериха дом след избухването на войната, и Египет, както и стари съюзници като Венецуела и Куба също поддържат връзки.

Засега, въпреки най-добрите усилия на САЩ и техните съюзници, Русия остава всичко друго, но не и изолирана.

Целият анализ - на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


172
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
134
5
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До Чичо Манчо Няколкото Байрактаря неграмотник0, бяха преди 2 год. за прах в очите на тъ па ц и т е от ЕС! А, и не бяха подарък! Пък ти си позаинтересувай КОЙ и за КАКВИ пари строи АЕЦ Аккую в Турция! Знам че боли краварчетата ми, ама както се казва ,,не се дърпай, ще свикнеш"
133
1
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До "Слава САЩ" някоя друга парти-политическа-мантра-молитва-клише-слоган за промиване на глави да кажеш? Всички неща които мразехме за от комунизмът се приеха за нормали в Западът. Барабар с глупавите опростенчески самонавиващи фрази.
132
7
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До 130 - Самолетоносачите отдавна не се считат за опасна заплаха..... Само янките все още ги считат за плашило, ама само в случаите, когато се ежат на сравнително слаби държави )))))
131
14
 
8
 
! Отговори
Помагат ли? преди 3 месеца
Всички държави изредени в този списък по един или друг начин жадуват те да са в центъра на света и около тях да се върти всичко! Нищо, че нямат капацитет за това, мерака умира последен.И те намериха един *** в лицето на Путин, който открито да се опълчи на световния лидер и да води война в 21 век, нещо което другите не БИХА НИКОГА ПОСМЕЛИ! Сега, от балкона, в ложите си те наблюдават как се развива войната и си вадят заключения!
130
7
 
6
 
! Отговори
Чичо Манчо преди 3 месеца
До Даже 135 Турция подкрепя руската федерация с дронове Байрактар и други оръжия подарък на Зеленски и даже желаят да построят завод за дронове в Украйна.Ердоган винаги е заявявал че е против война. Нормално е. Крим е бил турски, далеч на зад в историята.
129
10
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Както и да го извъртат, янките и великите някога британци ще паднат по собствената си схема от клубчето БРИКС.... )))
128
20
 
8
 
! Отговори
Я па ти.. преди 3 месеца
До ароматния пръч 131 Китай имала най големия флот в света...! Какви ги дрънкаш ? Китай с един самолетоносач с ядрено оръжие , САЩ с 11 броя.За подводници да не говорим.Никой не може да се е..ва със САЩ.И не пиши повече измишльотини.Излагаш се.
127
4
 
11
 
! Отговори
Даже преди 3 месеца
и СА, уж един от най-верните съюзници на САЩ в региона, и даже Турция която от години е най-важното звено на НАТО в южния фланг подкрепят РФ. А ние пак по-големи католици от папата!
126
5
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До Феодалите бита карта - За космическата Америка, гдето нема ни една ракета от 3 години, щото руснаците ги отсвириха ли? За тая ли Космическа Америка говориш?! )))
125
20
 
9
 
! Отговори
Така е .. преди 3 месеца
Путин има само двама съюзници . Единия е мъртав.Приятели няма. Що се отнася до новия световен ред , идеята за сега отпада. Може и да стане някога , но Русия не влиза в сметката.Няма случай магаре да стане водач на стадо коне.
124
9
 
14
 
! Отговори
А преди 3 месеца
ние дами и господа, както винаги в многовековната си история, пак сме на губещата страна!
123
6
 
17
 
! Отговори
ароматния пръч преди 3 месеца
Китай има най-големият военен флот в света,Русия е първа ядрена сила.Турция има 40 % от танковете на НАТО в Европа.Иран е важен за Русия само в нечии глави,по-скоро е обратното.Целият добив на петрол в Саудитска Арабия се обслужва от РОСНЕФТ,какви да са отношенията им?А и Русия е като арбитър на споровете и с Иран.И не помагат на Русия да преобърне световния ред,а на себе си.В Китай,ако имаше европейска демокрация и стане разпад както в бивша Югославия и всички основни етноса имат ядрени оръжия.
122
3
 
7
 
! Отговори
Китаеца преди 3 месеца
Е ПО-ВИСОК. ха ха ха Май-само Зеления е нисък колкото тоз.
121
4
 
14
 
! Отговори
Худ преди 3 месеца
До милко калайджиевИди виж просяците под мостовете в САЩ пък тогава говори за просия в Русия ;-)
120
23
 
6
 
! Отговори
Феодалите бита карта преди 3 месеца
За да променят Световния ред примитивните феодали ще трябва да победят Пентагона- нещо, което е абсурдно. Запомнете: никой никога не може да победи Космическа Америка. Феодалните мечти са елементарни...
119
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
НОВИЯТ РЕД- 20 000 000 руснаци се прибират в Раши стан, 25 000 000 индийци се завръщат в Индия след като разбрали че вече няма да пътуват по покривите....
118
6
 
15
 
! Отговори
емо преди 3 месеца
напълно съм съгласен с написаното от 124. евро-атлантическата банда, която управлява ни внушава, че сме направили "цивилизационен" избор, но май пак сме на грешната страна на историята и ще патим от това.
117
12
 
8
 
! Отговори
ЕВРАЗИЙСКИ ЦЕННОСТИ преди 3 месеца
ЖЕИТЕ С БУРКИ - ИНАЧЕ НЕЗАБАВНА СМЪРТНА ПРИСЪДА....... ДЕЦАТА ОТ 3 ГОДИШНИ-В РЕЛИГИОЗНИТЕ УЧИЛИЩА, БИЯТ ЧЕЛО У ПОДА И СЛАВЯТ ПУТИН, КИМ ЧЕН, АЯТОЛАХА......
116
3
 
25
 
! Отговори
До 122 преди 3 месеца
Не е чак такъв проблем една държава да води всички останали. И нямаше да бъде проблем ако САЩ наистина беше пример за подражание и модел за останалите. Но за съжаление американската мечта умря и сега сме в периода на осъзнаване. Както по времето когато е паднала Римската Империя е имало едни тъмни векове и хората в Европа са търсили нов път. Отнело им е доста време да достигнат до концепцията за държавите. И сега сме на прага на същото. Ще се родят нови модели на управление.
115
11
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Швеция и Финладия в НАТО 2023/2024г- Финландия е имала Руски войски във втората световна- първата зимна война откъсва части от Карелия- вземете МАПС и вижте как се превръща в блато руската част, разгледайте и Карелия във Финландия- та тя е приета в НАТО 2023г.