Чудо: Как държавната хазна на Гърция се пълни с пари?

Сенчестата икономика миналата година е възлизала на 21,7% от БВП
4 окт 2024 07:09, Елка Василева
56
 Чудо: Как държавната хазна на Гърция се пълни с пари?
Дълго време Гърция не успяваше да се справи със сенчестата икономика. Но сега Атина обяви война на укриването на данъци и вече постига успехи. Държавната хазна се пълни повече от очакваното, пише Дойче веле.
 
Някои финансови министри в ЕС биха могли да завидят на гръцкия си колега Костис Хацидакис. Държавната хазна на Гърция е добре запълнена, става ясно от данните, които гръцкият министър на финансите представя всеки месец, пише "Ханделсблат". През първите осем месеца на 2024 г. данъчните приходи са надхвърлили плана с 1,9 милиона евро, което е с пет процента повече от предвиденото, посочва икономическото издание.
 
Увеличението на приходите се дължи до известна степен на силната конюнктура, пише "Ханделсблат" - ръстът на гръцката икономика през второто тримесечие е 2,3 процента, при положение, че за държавите от еврозоната този показател е средно едва 0,6 на сто. Големите приходи обаче се дължат най-вече на това, че Гърция успешно се бори с укриването на данъци.
 
Как Гърция постигна този успех
 
Дълго време гръцките правителства не успяваха да се справят с този проблем. Но консервативният премиер Кириакос Мицотакис обяви "война" срещу укриването на данъци за един от своите приоритети. Сега промените, които мнозина в Гърция смятаха за невъзможни, бяха приложени. Същевременно премиерът не смята да спира дотук – за него борбата срещу укриването на данъци е борба за социална справедливост.
 
"Ханделсблат" припомня, че укриването на данъци бе една от причините за гръцката дългова криза около 2010 година, особено що се отнася до ДДС. По данни на ЕК обаче Гърция е успяла от 2017 г. до 2021 г. да намали възлизащите на шест милиарда евро липси в приходите от ДДС почти наполовина. Оттук следва, че е постигнала особено голям напредък в това отношение и се подрежда след Германия, Унгария и Нидерландия. На Гърция все още ѝ се губят 15 процента от дължимия ДДС, но финансовият министър иска да намали тази квота до 9% до 2026 година.
 
Успешната рецепта е в последователната дигитализация на данъчните дела. От миналата година бе въведено задължението всички каси и терминали в търговските обекти и в заведенията да са свързани чрез мобилна телефония или интернет с фиска – по този начин данъчните власти имат представа за оборота в реално време. Търговците по пазарите и таксиметровите шофьори също бяха задължени да започнат да приемат банкови карти. И това веднага даде резултат, изтъква "Ханделблат": през второто тримесечие обемите на безкасовите плащания се увеличиха с 15 процента спрямо предходната година.

Как самонаетите лица укриват данъци
 
По данни на икономистите от университета в Тюбинген, цитирани от медийната мрежа RND, сенчестата икономика в Гърция миналата година е възлизала на 21,7 процента от БВП. Според други оценки обаче става дума дори за 30 на сто. В Италия показателят е 21,8%, докато в Германия е 10,9%, в Австрия - 7,9%, а в Швейцария – 6,1%.
 
Високото ниво на сенчестата икономика в Гърция се дължи най-вече на самонаетите лица, които там са 27,3 процента, т.е. двойно повече, отколкото средно в ЕС (13,8 на сто). Те имат много възможности да укриват доходите си, посочва германското икономическо издание. А това се случва основно с въпроса "Със или без фактура?" - който я откаже, получава намаление, а така се създават възможности за укриване на ДДС. Това важи както за водопроводчика, който отива да отпуши запушена тръба, така и за лекаря с частен кабинет. 
 
Според информацията, публикувана от "Ханделсблат", за 2022 година седем от десетима самостоятелни предприемачи в Гърция са обявили приходи от под 11 000 евро, а 400 000 от общо около 750 000 самонаети са декларирали средно едва 3216 евро годишно. По този повод финансовият министър Хацидакис казва: "Не мога да приема, че някой живее с 268 евро месечно".
 
От тази година самонаетите лица вече са длъжни да плащат данъци поне за минималния доход. В зависимост от бранша и стажа той е между 10 920 и 50 000 евро годишно. А който не се съгласи с изискванията за деклариране на минимален доход, трябва да приеме да му бъде извършена данъчна проверка – акт, от който повечето се боят.
 
Така във финансовото министерство на Гърция очакват само покрай промените в закона за данъчно облагане на самонаетите лица допълнителни приходи от 874 милиона евро. А това ще улесни покриването на дължимите от Гърция лихви по заемите.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


56
Още от ЕС
Икономист: България да се възползва от напускащите Германия компании
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
9
4
 
8
 
! Отговори
Олимпий Панов преди 10 часа
1.9 милиона евро, това за държавния апарат дори за кафето не стига!Ами да то Дойче Веле,какво друго да очакваш от тях,те са като Байдън само че в множествено число!
8
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 10 часа
Да бе, завиждаме на майстори, които ни обират, за да изиграят парите на "машинки" и да се приберат да набият жената и децата понеже са гладни и няма какво.
7
4
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 10 часа
До "учеН": като сивият бизнес "напусне", дали няма да отвори вратата на "белия" бизнес" на светло (above board)? Колко големи фирми избраха да инвестират в съседни на България страни именно заради "сивия" ни бизнес и това, че държавната мафия после ги краде? И за работниците е по-добре да са на светло макар, че не го разбират. Предпочитат 10 лв днес в повече, вместо осигуровки, пенсия и т.н. и като не могат да работят - вече нямат нищо спестени никой, който да им помогне.Дори държавата.
6
15
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 10 часа
Какво завиждате на майсторите бее, като вземали много пари хващайте и вие - мазилка, плочки, гипсокартонче и вие ще карате беенвета. Маа предпочитате да си лежите вкъщи, да гледате турския сериал по бТВ и да пъррдите!
5
1
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 10 часа
Трудно е да наемеш фирма за направата на по-малък ремонт. Аз опитвах за тристаен апартамент и ми отказваха. Започнах сама на парче с майстори. Не само ме обираха, не само работата им е кофти и всичко е кеш. После не можеш да докажеш, че едикойси ти е съсипал материали, апартамента и те е обрал. Ето това е най-голямата сива икономика в БГ. Строителството, и след тях са заведенията - он и офлайн. Имотите също, но там са легални шмекерии. Не да сиви. Просто изкривяват законите.Борисов затова строи
4
0
 
28
 
! Отговори
Уточнение преди 10 часа
До АнонименВреме е и тук да се направи същото. Плащаме луди пари на занаятчии, които не си плащат данъците, а се регистрират като безработни и социално слаби. Айфон 16 в джоба, БМВ Х5 в двора,вьема ми 80 лева за лепене на кв.м. плочки, а ми вика "чорбаджи"! Аз ли съм чорбаджията или той?
3
2
 
10
 
! Отговори
Британски учЕн преди 10 часа
В Англия сенчестата икономика е най-голяма от всички европейски страни но се толерира, данъчните си затварят очите за дребни укривания на данъци защото това стимулира бизнесите и като цяло икономиката на страната - парите, които се "укриват" рано или късно излизат наяве и се харчат, благосъстоянието на населението се повишава и в края на краищата "укритите" пари пак се вливат в хазната. Преследването на т.н. сива икономика може да има негативен ефект - бизнесът може да напусне страната.
2
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 10 часа
Кое му е чудното, след шоковата инфлация е нормално а данъците да са "огромни" особено на запад, взимат ти 50% от заплатата и върху което ти остане още 20% като ДДС. В САЩ не е така примерно а тук ти взимат парите да ги дадат на мигранти!
1
5
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 11 часа
Просто е. Вдигнаха данъците за да плащат борчовете на Германия. Сега обикновения грък е беден като българин и румънец, а едно време какви бяха надути малляките...