Дойде време Русия да поучава Европа

Москва ще спечели много от кипърската криза
Обновена: 25 мар 2013 21:40 | 25 мар 2013 21:40, Елка Василева
299
Дойде време Русия да поучава Европа
Жозе Барозу и Дмитрий Медведев. Снимка: Reuters

Кипърската криза рязко промени общия тон на отношенията между Русия и ЕС. Налага се усещането, че рекордната делегация от еврокомисари, посетила миналата седмица Москва, е имала за цел пак да подхване разговора, несполучливо започнат от финансовия министър на Кипър - на тема помощ и спасение. Но този път не ставаше дума да бъде спасен един малък остров, а цялата еврозона, пише електронният вестник "Утро".

Ако си припомним руско-европейските лидерски срещи от последните години, трудно ще е да противоречим на бившия френски премиер Франсоа Фийон, нарекъл руско-европейското партньорство "изчерпано" и "хаотично". Последното посещение на делегати от Еврокомисията в Москва обаче преобрази изцяло досегашния диалог.

По време на двудневните преговори европейците не ни отправиха нито един от обичайните вече упреци към Русия, нямаше и сянка от нравоучения. Дори традиционният рефрен, че Русия не изпълнява ангажиментите си в Световната търговска организация, звучеше някак тихо и кротко. Затова пък шефът на ЕК Жозе Барозу извади позабравената вече теза за Европа от Атлантика до Тихия океан и категорично включи в нея цяла Русия. Досущ като Фийон, предложил да се преразгледа концепцията за "голяма Европа", тъй щото Русия да получи привилегировано място в нея.

Барозу заяви: "Всички имаме интерес да бъде създадено единно пространство за движение на стоки и хора от Лисабон до Владивосток". С което изпрати "между редовете" сигнал, че ЕС е готов да пристъпи между другото и към решаване на наболелия визов проблем. Председателят на ЕК заяви също, че "е необходимо да градим обща цивилизация с общи ценности"; не забрави да спомене и ред класици на руската литература и изкуството, дали безспорен принос за развитието на тези ценности.

Колкото до Кипър, европейското ръководство имаше вид, че поднася извинения заради немарливите държавни глави от членките на ЕС, които уж цяла нощ се разправяли как да спасят острова и чак призори сколасали да изготвят едно доста съмнително решение, без да се консултират с Москва. Излиза, че преди "нощната седянка" на Еврогрупата изобщо не е имало никакъв "план А" и той се е появил спонтанно. Въпросната теза на председателя на ЕК естествено прозвуча твърде неубедително, но бе сигнал, че Барозу не одобрява решението на страните членки.

Защо всъщност Брюксел тъй рязко смени тона в диалога с Москва? Ами защото Европа днес повече от всякога изпитва нужда от подкрепата и помощта на своя голям и богат източен съсед.

Сложена вече кажи-речи под контрол, дълговата криза в еврозоната пламна с нова сила. Ситуацията се разви горе-долу по следния начин: спасяваха Гърция - реструктурираха дълговете й - с което пратиха на дъното Кипър. Сега пък решиха да включат в спасителната акция частните вложители и подрониха доверието едва ли не в цялата банкова система на Евросъюза. А Русия поддържа специални, "доверителни" отношения с Кипър - въз основа на инвестиции за много милиарди. И валутните й резерви включват голям дял евро. От кого другиго да търсиш съдействие в създалата се ситуация?

Дойде редът на Русия да учи на ум и разум и да поучава Европа. Владимир Путин нарече предложението на ЕС за конфискационен данък върху кипърските влогове "непрофесионално" и опасно. А Дмитрий Медведев спомена в тази връзка за "слон в магазин за порцелан" и отбеляза, че в случая с Кипър Евросъюзът е направил всички възможни грешки. Наистина, след предложението за конфискационния данък, направено от името на Еврогрупата, макар да бе погребано от кипърския парламент, инвеститорите ще се втурнат презглава да бягат от Кипър (веднага щом отворят тамошните банки). Което може да срути финансовата система, а покрай това и цялата икономика на острова.

При общ обем на кипърския БВП от 18 милиарда долара стойността на депозитите в местните банки е към 70 милиарда долара, а годишните транзакции, извършвани на острова, достигат стотици милиарди. И нещата не опират само до тоя нищо и никакъв Кипър. Вълната продължи напред - испанците също се завтекоха да теглят пари от банковите си сметки. Те с право се опасяват, че скоро ЕС ще предпише и на тяхната страна същото "конфискационно лечение". Еврогрупата посегна на една светиня – неприкосновените частни влогове, и подкопа доверието към цялата банкова система в ЕС. Ето как може да разсъждават инвеститорите занапред: щом Евросъюзът е наднационална организация, значи стига Брюксел "да се заинати" и всеки искан данък ще бъде въведен в която и да било страна от общността. Значи е по-добре изобщо да си нямаш работа с нея.

Впрочем този път именно Брюксел гледа някак да потули нещата и точно това целяха усилията на еврокомисарите в Москва. Те обаче не бяха много убедителни. Най-малкото не получиха от Русия никакви обещания, че ще подпомогне еврозоната и по-специално Кипър. Подчертано бе, че спасителният план трябва първо да бъде съгласуван между Еврогрупата и Никозия. И като цяло, що се отнася до еврокризата, посланието от Москва бе недвусмислено: оправяйте се сами.

В този крайно подходящ момент - едновременно с еврокомисарите, в Москва пристигна новият председател на КНР Си Цзинпин. И ето че преговорите с него минаха от хубаво по-хубаво, в духа на едновремешния лозунг "Руснак и китаец - братя навеки!". Това само по себе си бе вече послание към Европа: Русия има и далеч не тъй проблемни партньори. По време на пресконференция с еврокомисарите впрочем руският премиер все пак остави на ЕС някакъв шанс - обяви се за сближаване с Европа, защото Русия не виждала като подходяща замяна "тихоокеанската цивилизация".

Независимо как ще се развие кипърската криза, вече е ясно, че Русия - дори въпреки моментните загуби (временно блокирани сметки на острова, евентуална загуба на част от влоговете, спад в стойността на акциите на руски банки), в дългосрочен план ще спечели, и то много. Първо, в Европа се стабилизира уважението към страната ни - в днешната криза ЕС си даде сметка, че има нужда от подкрепата на Русия, затова Брюксел вече се държи с Москва далеч по-деликатно, отколкото преди десетина години.

Второ, в крайна сметка руското влияние върху Кипър може да стане още по-силно - особено ако го изключат от еврозоната (нещо твърде вероятно). Островът изглежда ще изгуби значението си на офшорна зона, но ще остане проводник на руските интереси в ЕС.

Накрая, кризата на доверие към банковата система на Евросъюза все повече се засилва - в този контекст Русия има шанс да привлече част от тамошните финансови операции на свой терен. Тогава международният финансов център, изграждан в Москва, ще получи доста солиден "стартов капитал".

(БТА)

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


299
Още по темата: РусияЕСКипър
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
117
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
до 126 не е задължително да имаш село, за да си селянин...пич
116
7
 
0
 
! Отговори
доо 124 преди 11 години
за жалост нямам село пич.ти от кое село произхождаш?
115
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Сладките сънища на електронната газетата !
114
5
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
122А *** и баща ти от кое село са или идват от Ню Йорк:)
113
4
 
0
 
! Отговори
за 121 преди 11 години
Надявай се.
112
14
 
2
 
! Отговори
пфффф преди 11 години
прости крепостни селяни сте вие.заслужавате си съдбата на утайката на европа/кръстена пак от нас/.русия та русия.живейте си със старите мечти,*** необразовани селяци-българофоби.явно в тоя сайт ви е седянката.няма да имате тоЯ късмет,да я разсипете държавата ми.ще ви смачкаме просташките мозъци,колкото и да врякате:)България над всичко:)
111
5
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
120, шегуваш се,нали?
110
11
 
5
 
! Отговори
до 119 преди 11 години
Защото са възпитани хора и не са каруцари като Путин и антуража му.
109
6
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
до108Защо ли се кланят до земи на Русия?!
108
12
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Москва ще спечели много от кипърската криза.За сега за един ден спечели минус 30 милиарда долара. Очертава се да спечели до една година и минус 80 милиарда долара от пропуснати инвестиции идващи от руската офшорка Кипър. Това ще са големите печалби на Москва. На-вероятно Русия ще бъде вкарана в рецесия заради лакомията им на всяка цена да владеят банковата система на Кипър.
107
3
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Русия няма вина за фалитите на Гърция и Кипър и няма как Русия да трябва да плаща за грешките на ЕС и САЩ довели до невижданата криза и фалитите на Гърция, Кипър, Португалия, Ейре, Исландия, че даже и на Испания и Италия.
106
2
 
4
 
! Отговори
до 110 преди 11 години
Че то ЕАС вече е създаден(сега действа под формата на ТС). Естествено , че Китай няма да участва в него, защото той си е отделен гео-политически субект. Но за сметка на това има ШОС- който стои в основата на бъдещия военно-политически алианс между Русия и Китай.
105
5
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
До 110Русия се налага по естествени причини: най-богата е на енергоресурси,най- напреднали във военно отношение и т.н. И не се съмнявай за Китай,те СА партньори и съюзници на Русия.А иначе изкупиха Америката,както Русия ще изкупи ЕС
104
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
110. СИВ никога нямаше да се разтури ( като търговски съюз ) ако политически Горбачов , не се съгласи с Англия .Гледай филма " Железната Лейди " - Англия в криза , стачки , пред революция . Кризата си я пренесоха на изток !
103
11
 
3
 
! Отговори
do 103 преди 11 години
ако си руснак,ще те разбера,НО ако си Българин,значи си чисто л..но.не си знаеш историята бе мозък.що падаме от кирливите византийци?защото алчния руски княз идва с 60000 армия на страната на гръцките *** и за 1500 литра злато ни смазват.от там тръгва цялата история с цар самуил и слепците И цялото падение под османско робство.не вярвайте на всичко което ви се казва.поразмърдайте си гънките.
102
5
 
8
 
! Отговори
До 100 преди 11 години
Пусни си да гледаш пресконференцията между Барозу и Медведев, чува се само звук на ШАМАРИ.
101
11
 
2
 
! Отговори
до 105 преди 11 години
Дори и да успее да създаде Евразийски съюз, неговата съдба ще е същата като на СИВ. Това е така, защото за руснаците не съществува партньорство за тях е най важно да са началници на другите народи. В този ред на мисли Китай никога няма да се остави руснаци да го командват и да му бъдат началници, така че в ЕАС никога няма да участва Китай.
100
4
 
1
 
! Отговори
До 104. преди 11 години
104. Ами след като всички новини , коментират , че Руснаците влагат годишно 12 билиона годишно в Кипър , сигурно е вярно . Виж че долара се е покачил спрямо еврото . Трябва да разбираш и малко от финанси , но си живей в днешни дни със старите ти разбирания , нямам нищо против , то и за това България е на това дередже , щото и българските управляващи се правят на ударени !
99
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Тоя Евразийски съюз май само в легендите го има, реално и един документ за споразумение не се е появил. Нещо като да обединиш орел, рак и щука.
98
6
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Русия създава Евразийския съюз- най-големия кошмар на Запада.В него влизат Китай,Русия,Иран,Индия и др.Не търгуват с долари и евра.