Дойде време Русия да поучава Европа

Москва ще спечели много от кипърската криза
Обновена: 25 мар 2013 21:40 | 25 мар 2013 21:40, Елка Василева
299
Дойде време Русия да поучава Европа
Жозе Барозу и Дмитрий Медведев. Снимка: Reuters

Кипърската криза рязко промени общия тон на отношенията между Русия и ЕС. Налага се усещането, че рекордната делегация от еврокомисари, посетила миналата седмица Москва, е имала за цел пак да подхване разговора, несполучливо започнат от финансовия министър на Кипър - на тема помощ и спасение. Но този път не ставаше дума да бъде спасен един малък остров, а цялата еврозона, пише електронният вестник "Утро".

Ако си припомним руско-европейските лидерски срещи от последните години, трудно ще е да противоречим на бившия френски премиер Франсоа Фийон, нарекъл руско-европейското партньорство "изчерпано" и "хаотично". Последното посещение на делегати от Еврокомисията в Москва обаче преобрази изцяло досегашния диалог.

По време на двудневните преговори европейците не ни отправиха нито един от обичайните вече упреци към Русия, нямаше и сянка от нравоучения. Дори традиционният рефрен, че Русия не изпълнява ангажиментите си в Световната търговска организация, звучеше някак тихо и кротко. Затова пък шефът на ЕК Жозе Барозу извади позабравената вече теза за Европа от Атлантика до Тихия океан и категорично включи в нея цяла Русия. Досущ като Фийон, предложил да се преразгледа концепцията за "голяма Европа", тъй щото Русия да получи привилегировано място в нея.

Барозу заяви: "Всички имаме интерес да бъде създадено единно пространство за движение на стоки и хора от Лисабон до Владивосток". С което изпрати "между редовете" сигнал, че ЕС е готов да пристъпи между другото и към решаване на наболелия визов проблем. Председателят на ЕК заяви също, че "е необходимо да градим обща цивилизация с общи ценности"; не забрави да спомене и ред класици на руската литература и изкуството, дали безспорен принос за развитието на тези ценности.

Колкото до Кипър, европейското ръководство имаше вид, че поднася извинения заради немарливите държавни глави от членките на ЕС, които уж цяла нощ се разправяли как да спасят острова и чак призори сколасали да изготвят едно доста съмнително решение, без да се консултират с Москва. Излиза, че преди "нощната седянка" на Еврогрупата изобщо не е имало никакъв "план А" и той се е появил спонтанно. Въпросната теза на председателя на ЕК естествено прозвуча твърде неубедително, но бе сигнал, че Барозу не одобрява решението на страните членки.

Защо всъщност Брюксел тъй рязко смени тона в диалога с Москва? Ами защото Европа днес повече от всякога изпитва нужда от подкрепата и помощта на своя голям и богат източен съсед.

Сложена вече кажи-речи под контрол, дълговата криза в еврозоната пламна с нова сила. Ситуацията се разви горе-долу по следния начин: спасяваха Гърция - реструктурираха дълговете й - с което пратиха на дъното Кипър. Сега пък решиха да включат в спасителната акция частните вложители и подрониха доверието едва ли не в цялата банкова система на Евросъюза. А Русия поддържа специални, "доверителни" отношения с Кипър - въз основа на инвестиции за много милиарди. И валутните й резерви включват голям дял евро. От кого другиго да търсиш съдействие в създалата се ситуация?

Дойде редът на Русия да учи на ум и разум и да поучава Европа. Владимир Путин нарече предложението на ЕС за конфискационен данък върху кипърските влогове "непрофесионално" и опасно. А Дмитрий Медведев спомена в тази връзка за "слон в магазин за порцелан" и отбеляза, че в случая с Кипър Евросъюзът е направил всички възможни грешки. Наистина, след предложението за конфискационния данък, направено от името на Еврогрупата, макар да бе погребано от кипърския парламент, инвеститорите ще се втурнат презглава да бягат от Кипър (веднага щом отворят тамошните банки). Което може да срути финансовата система, а покрай това и цялата икономика на острова.

При общ обем на кипърския БВП от 18 милиарда долара стойността на депозитите в местните банки е към 70 милиарда долара, а годишните транзакции, извършвани на острова, достигат стотици милиарди. И нещата не опират само до тоя нищо и никакъв Кипър. Вълната продължи напред - испанците също се завтекоха да теглят пари от банковите си сметки. Те с право се опасяват, че скоро ЕС ще предпише и на тяхната страна същото "конфискационно лечение". Еврогрупата посегна на една светиня – неприкосновените частни влогове, и подкопа доверието към цялата банкова система в ЕС. Ето как може да разсъждават инвеститорите занапред: щом Евросъюзът е наднационална организация, значи стига Брюксел "да се заинати" и всеки искан данък ще бъде въведен в която и да било страна от общността. Значи е по-добре изобщо да си нямаш работа с нея.

Впрочем този път именно Брюксел гледа някак да потули нещата и точно това целяха усилията на еврокомисарите в Москва. Те обаче не бяха много убедителни. Най-малкото не получиха от Русия никакви обещания, че ще подпомогне еврозоната и по-специално Кипър. Подчертано бе, че спасителният план трябва първо да бъде съгласуван между Еврогрупата и Никозия. И като цяло, що се отнася до еврокризата, посланието от Москва бе недвусмислено: оправяйте се сами.

В този крайно подходящ момент - едновременно с еврокомисарите, в Москва пристигна новият председател на КНР Си Цзинпин. И ето че преговорите с него минаха от хубаво по-хубаво, в духа на едновремешния лозунг "Руснак и китаец - братя навеки!". Това само по себе си бе вече послание към Европа: Русия има и далеч не тъй проблемни партньори. По време на пресконференция с еврокомисарите впрочем руският премиер все пак остави на ЕС някакъв шанс - обяви се за сближаване с Европа, защото Русия не виждала като подходяща замяна "тихоокеанската цивилизация".

Независимо как ще се развие кипърската криза, вече е ясно, че Русия - дори въпреки моментните загуби (временно блокирани сметки на острова, евентуална загуба на част от влоговете, спад в стойността на акциите на руски банки), в дългосрочен план ще спечели, и то много. Първо, в Европа се стабилизира уважението към страната ни - в днешната криза ЕС си даде сметка, че има нужда от подкрепата на Русия, затова Брюксел вече се държи с Москва далеч по-деликатно, отколкото преди десетина години.

Второ, в крайна сметка руското влияние върху Кипър може да стане още по-силно - особено ако го изключат от еврозоната (нещо твърде вероятно). Островът изглежда ще изгуби значението си на офшорна зона, но ще остане проводник на руските интереси в ЕС.

Накрая, кризата на доверие към банковата система на Евросъюза все повече се засилва - в този контекст Русия има шанс да привлече част от тамошните финансови операции на свой терен. Тогава международният финансов център, изграждан в Москва, ще получи доста солиден "стартов капитал".

(БТА)

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


299
Още по темата: русияЕСКипър
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
137
10
 
6
 
! Отговори
кагот преди 11 години
Каква кръв приятели - няма кръв, какви мошета =)Това са факти - Русия е с много по-малко население, икономика, много по-изостанала е технологично от ЕС - къде са и високоскоростните влакове, къде е качеството на живот в нея? Погледнете която искате класация за иновации, за динамика на икономиката, за наука, за здравеопазване, за сигурност...Статията, защото е от руски про-правителствен сайт, толкова превъзнася Русия спрямо ЕС,аз само изтъквам реалните факти,които не са в нейна полза.
136
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
До кагот1)Насилие и нестабилност. Много - за сащ ли говориш?2)Оръжия, повечето копия на западни разработки, евтини и издръжливи - и тази година най-много оръжия са продали сащ... а ще ми кажеш ли защо "западните оригинали" са скъпи и чупливи?3)Ресурси - имат-продават. И си ги пазят от хищни ръчички.
135
8
 
4
 
! Отговори
кагот преди 11 години
Приятелю 144 - аз затова казвам с малки изключения - космическото направление е едно от тях, но като видим колко е голям пазарът на тази услуга...сравнете го с пазара на немски коли например, или на английските финансови продукти, на италианската мода или на френските храни и напитки.Какви влакове внедряват (Сименс), какви коли карат (не руски)...Златната кокошка е ГАЗПРОМ, а не космическите им технологии. Затова и споменах че се издържат в ОГРОМНА степен от ресурсите, а не от технологиите.
134
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
КАгот, ти май изповядваш религията на Мошетата. Само едно Моше може да излива толкова злоба срещу всичко руско. Държи ви влага много от тях. Европейските народи са сравнително добронамерени спрямо Русия. Гонят си бизнеса. Но мошета и американци, кръв пи.ят щом стане дума за Русия. Съвсем като теб.
133
2
 
4
 
! Отговори
до кагота преди 11 години
Много точен ник си си избрал. Отговаря ти перфектно:"Каготы (фр. Cagots) пренебрежительный термин, относящийся к группе жителей стран Западной Европы (Франция, Испания), которые пострадали от отвращения и презрения к ним их сограждан, особенно в Гаскони и в предгорьях Пиренеев. Плохая репутация каготов связана с суеверием, приписывавшее им проказу, зловоние и т. п."
132
6
 
4
 
! Отговори
кагот преди 11 години
Единствените международни институции които може да се окажат в Москва са тези които руснаците създадат сами за връзки с подчинените им приятелски режими на Беларус и Средна Азия. Да се твърди че Москва може да се финансов център е доста прибързано, нещо като това да обявим Рейгън за враг Но.1 на Тутраканската селищна система. Но чакайте, това вече сме го чували някъде :)Развеселихте ме с тази руска пропаганда. Нека и Че Геваристите да си легнат доволни и повярвали в нещо =)
131
5
 
5
 
! Отговори
do 140 кагот преди 11 години
ти наистина си от някое забутано село. Само във военната техника руснаците притежават и продават уникални оръжия. Да не говорим за постиженията им в космоса. Н е същността в продуктите, а в технологиите, които ги създават. И това са технологии тяхно производство.По цял свят признават това, търсят ги. Само един *** се прави на много вели. Толкова ограничено същество, а с такива претенции. Отдавна доходите на Русия не са само от ресурси. Но са прави, че си много ***.
130
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
138 ти или си луд, или си много глупав,а може би и двете! Сигурен съм,че с този лаф си разсмял много хора!
129
11
 
2
 
! Отговори
кагот преди 11 години
Какво е дала Русия на света последните 100 години? Култура не е дала - златния и век на Пушкин, Гогол, Толстой е преди узурпирането и затриването на автентичната култура и принизяването и на пропаганда за целта на прославата на комунизма.1)Насилие и нестабилност. Много2)Оръжия, повечето копия на западни разработки, евтини и издръжливи3)РесурсиМай само ресурсите останаха да ги хранят, а оръжията им купуват само пропадналите диктатори.И тази страна после има някакви претенции за величие!?
128
12
 
4
 
! Отговори
кагот преди 11 години
Толкова жалко е да се мисли че страна в огромна демографска криза, страна която се изхранва от ресурсния си сектор, страна която с малки изключения НЯМА високотехнологично производство, тръгва да "поучава" най-големия търговски и наднационален съюз в света с множество центрове на растеж,с огромни ресурси,чиито връзки и култура са признати в цял свят.Все си мисля че самите руснаци не си вярват, за разлика от почитателите им.
127
13
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Русия е една изостанала европейска държава с огромни претенции, че е някакъв незаобиколим фактор в световната политика. За съжаление ще си останат само с огромните претенции, които никога не са имали и най-малко реално покритие.
126
9
 
8
 
! Отговори
Йордан Р. преди 11 години
Международен Финансов Център в Москва, ха-ха-хаТова са само спекулации. Вие живели ли сте в Москва и знаете ли как се виси по опашки по цял ден, от сутрин до вечер, ха-ха-ха. Русия само може да си мечтае за Европа и цивилизацията ни и да продължава да гледа през т.нар. "Прозорец към Европа".Да оставим и руския манталитет, където свободата се изразява в това да действаш срещу правилата - прослушайте отново интервюираните руснаци от Червения площад от протестите от вчера.Голям смях, руски шутки
125
9
 
5
 
! Отговори
до 135 преди 11 години
На руския медвед му изкараха кучешките зъби в Кипър. Да се готви да му оскубят и козината в най-скоро време.
124
7
 
4
 
! Отговори
до 133 преди 11 години
*** и питай 50-те хиляди руснаци които обикалят по банките в Лимасол като улави с надеждата че ще спасят някое и друго евро.
123
2
 
1
 
! Отговори
Кашчей Безсмертний преди 11 години
До Анонимен 128И в какво се изразяват тези многомилионни загуби?
122
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
за130ха ти какъв си,германски *** :) tschüss :)
121
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Путин се направи, че вдига шум, колкото да го удари на чест! Защото:1. Кипърските банки до голяма степен са обезкостени в престъпни схема с руски 'капиталисти'.Руснаците не само са основни вложители, но и.. основни кредитополучатели.2. Фалит на въпросните банки без помощ от ЕС ще означава много по-големи загуби от въпросния данък!
120
4
 
3
 
! Отговори
до 127 преди 11 години
пич,селяните са добри хорица.не ги бъркай със селяците ,като теб самия:)аиде чус:)
119
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Хаха :)БТА препечатва некъв си електронен вестник "УТРО", където четем, че некой си се напушил, огледал се в огледалото и си повярвал! :) ))Айде споко!Поне десет лъжи/манипулации преброих в този пропаганден текст! Примерно: парите от кипърските банки отишли за да потушават гръцката криза?!Абсолютна лъжа!И руснаците и тези от ЕС са пределено наясно къде са парите и какви са точно тези 'токсични активи'.А дали Кипър щял да стане руска губерния - те винаги с това са изнудвали Запада! :)
118
16
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Путин направи изключително погрешна стъпка. Реши че ще може да извади Кипър от ЕС и след това да го подчини на имперските си интереси. Англичаните никога няма да позволят непотопяемия им самолетоносач Кипър да им бъде отнет по толкова баламски начин. Това беше причината Москва да бъде наказана с многомилиардни загуби, което ще им държи влага поне за 20-30 години напред.