Защо Сърбия реагира толкова остро на резолюцията на ООН за Сребреница?

27 май 2024 21:33, Нели Христова
205
Защо Сърбия реагира толкова остро на резолюцията на ООН за Сребреница?
Снимка: БГНЕС

Сръбското правителство и обществото продължават остро да критикуват решението на Общото събрание на ООН от четвъртък да приеме резолюцията в памет на геноцида в Сребреница през 1995 г. Но защо?

Решението на резолюцията на Общото събрание на ООН (ОС на ООН) от четвъртък да обяви 11 юли за Международен ден за размисъл и възпоменание на геноцида от 1995 г. в Сребреница има силно политическа роля, според регионалните участници.

Сръбското правителство и общественото мнение го критикуват твърдо още от предварителните му фази.

Белград разглежда декларацията като част от всеобхватна западна политическа и дипломатическа офанзива срещу Сърбия и сърбите по въпроси, обхващащи широк спектър. От Косово до босненския въпрос, две основни ключови точки за разговори за правителството в Белград, което ги разглежда като нерешени въпроси, произтичащи от войните в Югославия през 90-те години.

Междувременно нейните поддръжници подчертават, че резолюцията има за цел единствено да почете паметта на жертвите от събитията от юли 1995 г. в източнобосненския град.

Документът е сравним с резолюцията на ООН, определяща 7 април като Международен ден за размисъл върху геноцида срещу тутси в Руанда през 1994 г. Германия и Руанда, двете страни, които предложиха и изготвиха споразумението за клането на Тутси, одобрено от Общото събрание на ООН през 2018 г., бяха основните вносители на резолюцията за Сребреница.

Сръбският политически контекст

Докато Сърбия се готви да проведе ключови местни избори на 2 юни – включително кой ще управлява Белград – Босна и Косово все още са решаващи фактори в публичния политически дебат в страната от Западните Балкани.

Нежеланието на консервативния сръбски президент Александър Вучич да се присъедини към санкциите на ЕС срещу Русия заради войната й в Украйна също допринесе за обтегнатите отношения между неговата страна от една страна и ЕС, САЩ и някои от нейните съседи от друга.

Потенциалното членство на Сърбия в ЕС може да бъде отложено, докато според различни проучвания на общественото мнение евроскептицизмът в балканската страна е надделял над разцъфтяващата еврофилия от началото на 2000-те години.

Независимо дали това е реакция на лудостта на разширяването, демонстрирана открито от някои в ЕС, или истинско национално чувство, в очите на някои в Сърбия колебанието към Запада е част от отблъскването срещу многобройните му искания, пишат от Euronews.

Бивша Югославия и международното правосъдие

Присъдите на Международния наказателен трибунал за бивша Югославия (ICTY) и Международния съд (ICJ) ясно установяват личната отговорност на лица и конкретни военни части и правят разграничение между тях и всички колективни участници, като Сърбия и Република Сръбска — босненската област със сръбско мнозинство — и геноцида в Сребреница.

Сърбия първоначално започна да предприема стъпки и да признава решенията у дома. През 2010 г. Народното събрание на страната прие собствена резолюция за Сребреница въз основа на присъдата на МС, но без изрично да споменава геноцида. След това през 2015 г. президентът Вучич отиде в Сребреница, за да отдаде почит на жертвите.

Междувременно текстът на резолюцията на ООН в памет на геноцида в Сребреница изключва сръбската колективна отговорност за "босненския геноцид" благодарение на поправка от Черна гора.

"Сърбия се опасява, че с резолюцията може да бъде злоупотребено на международните форуми и може да стане "доказателство", че сръбската нация, сръбският народ и Република Сръбска носят отговорността за геноцида", каза сръбският правен експерт Милан Антониевич.

"Когато човек чете текста на резолюцията, разбира, че без никакво съмнение тя осъжда геноцида в Сребреница и не го свързва с нито една от нациите, участващи (в конфликта). Но правното ниво и нейната формулировка са едно нещо , а политическият PR е друго."

По време на войната в Босна, в продължение на три дни около 11 юли 1995 г., армията на босненските сърби на Република Сръбска убива 8000 босненски мъже и момчета, въпреки че районът беше официално определен от ООН като "безопасна зона да цивилни".

Тези части бяха под военните заповеди на генерал Ратко Младич и политическия лидер на бившия президент на Република Сръбска Радован Караджич.

Значителен брой босненски сръбски служители, както офицери от армията, така и политици, бяха осъдени
от МНСБЮ за престъпления, престъпления срещу човечеството и геноцид. И Младич, и Караджич бяха осъдени на живот за геноцид, наред с други обвинения.

Това беше първият път в Европа след Втората световна война и Нюрнбергския процес срещу висши служители на нацистка Германия, когато международен трибунал издаде присъда за геноцид.

"Когато сърбските политици поеха, неохотно, своята отговорност за геноцида в Сребреница, те вярваха, че са били принудени да направят това. И ако погледнете техните действия и тяхната реторика, вие наистина осъзнавате, че това неохотно поемане на отговорност се е случило при много натиск в различна геополитическа ситуация", казва за Euronews босненският историк Аднан Хускич от фондация "Фридрих Науман". "И оттогава това, което те правят, е постоянно да отричат, че геноцидът се е състоял и да използват всяка налична възможност да реабилитират лицата, които бяха признати за виновни пред МНСБЮ."

"Пропускане на възможност за използване на възможност"

След военните и политически неуспехи през 90-те години на миналия век и падането на режима на Слободан Милошевич, Сърбия започна процес на сближаване с ЕС и САЩ.

По това време Русия и Китай бяха много по-малко настоятелни, отколкото днес – "различният геополитически контекст", споменава Хускич.

Според опозиционния политик, писател и бивш сръбски министър на външните работи Вук Драшкович, Сърбия е трябвало да се присъедини към инициативата и да подкрепи резолюцията.

"За съжаление сръбското правителство пропусна възможността да използва възможността да подкрепи тази резолюция относно геноцида в Сребреница, обяснявайки, че сръбската нация допълнително осъжда престъпленията, защото сърбите, като народ, са били жертви на геноцид по време на Втората световна война", казва Драшкович пред Euronews.  "Отдавайки почит на жертвите на геноцида в Сребреница, щяхме да отдадем почит на сръбските жертви във Втората световна война."

В началото на 90-те години Вук Драшкович предложи общо помирение между народите на бивша Югославия, за да се възстанови междуобщностното доверие в региона чрез колективно признаване на взаимната и респективна историческа вина за кланетата от миналото. Това беше централният фокус на неговата външна политика и политика на сигурност, заедно с пълната интеграция на Сърбия в Запада.

След войните Драшкович се противопоставя на насилственото разпадане на Югославия и на ролята, която играе Сърбия на Милошевич, докато участва в демократичните правителства в Белград. Като ръководител на сръбската дипломация той постави основата за кандидатстване на страната си за членство в ЕС и ясен път към смекчаване на отношенията с НАТО.

Нерешеният босненски въпрос

Въпреки това изминаха повече от тридесет години от края на войната и въпросът за бъдещето на Босна и деликатния баланс между трите основни етнически общности все още е източник на безпокойство в региона.

Ключът към сложната и сложна политическа система може да бъде проследен до сключеното с посредничеството на САЩ Дейтънско споразумение от 1995 г., което сложи край на кръвопролитията между босненските сърби, хървати и бошняци, превръщайки Босна в де факто протекторат на международната общност.

Миналия месец Вучич разкритикува проекторезолюцията, като каза, че е трябвало да бъде представена в Съвета за сигурност на ООН, а не пред Общото събрание на ООН, защото "регионът все още не е стабилизиран".  

Една конституционна реформа би могла да преразгледа стриктното политическо разделение между босненските общности, установено от Дейтънското мирно споразумение, и да елиминира механизмите, които блокираха почти всички процеси на вземане на решения по етнически принцип – основната причина за всички политики на разделение в страната.

Въпреки това, след десетилетия на опити, процесът се сблъска с новата политическа нестабилност, породена от руската война в Украйна.  

"Не мисля, че има огромна воля за замяна на сегашната комунитарна система за споделяне на властта. Не виждам актьорите, които биха могли да прокарат процеса напред", коментира Хускич.  

Не мисля, че има регионална или глобална среда, благоприятна за този ход. Процесът върви в друга посока и мисля, че Босна става все по-общностна от преди. Конституционната реформа е в застой“, заключи той.

Сърбия, Босна и войната в Украйна

Украинската война и нейното разпространение оказват дълбоко влияние и промени ситуацията в Централна и Източна Европа и разпали отново неразрешените конфликти между старите противници.

"Не мога да забравя много грешното послание, предадено от Сръбската православна църква, че руснаците, каквото и да правят, трябва да бъдат подкрепяни от сърбите, защото те са наши православни братя. Ето защо Сръбската православна църква не осъди руската агресия за Украйна", каза Драшкович.

Сръбското правителство смята, че германската дипломация, водена от външния министър Аналена Бербок, изглежда оказва по-голям натиск върху Белград, отколкото други страни по много въпроси, от Косово до Русия и Босна. В края на краищата Германия беше съвносител на резолюцията на ООН за геноцида в Сребреница.

"Мисля, че германската външна политика, откакто Ангела Меркел се оттегли, е много по-сурова спрямо Сърбия", казва Милан Антониевич.  "Вярно е, че Германия все още подкрепя присъединяването на Белград към ЕС и инвестира огромни суми пари в Сърбия. И все пак Берлин трябва да координира повече с Белград, особено защото следващата година, 2025 г., ще отбележи 30-ата годишнина от Сребреница."

Върховният представител на международната общност - пазачът на мира в Босна - е висшият германски служител, Кристиан Шмид.

В началото на тази година той изготви така наречения "пакет за интегритет" за Босна и Херцеговина, набор от реформи относно прозрачността на изборите и системите за борба с измамите с правила, които трябва да въведат недопустимост на военнопрестъпниците да изпълняват исканията за разширяване на ЕС.

Ръководителят на Република Сръбска Милорад Додик се противопостави на "пакета за интегритет" и заплаши с отделянето на сръбската област от останалата част от страната, ако бъде принудена да го приложи. Той също така многократно е отхвърлял правомощията на Шмид, дадени му от ООН, като го етикетират като "германски окупатор".

Додик е единственият висш служител от европейска държава, който многократно е посещавал руския президент Владимир Путин в Москва от февруари 2022 г.

Трябва да се обърне внимание на намесата на Русия?

Като дългогодишен привърженик на опозицията, Драшкович смята, че настоящата сръбска върхушка не е годна да управлява страната през следващите години и че в Белград все още има много неразрешени въпроси.

"Русия прави всичко, за да отвори балкански фронт. Тя иска балкански фронт. Може да го направи, защото контролира структурите за сигурност на сръбската държава", заклейми Драшкович. "ЕС пропусна възможността да накара управляващите в Сърбия да отворят досиетата за дейността на руските служби за сигурност в Сърбия. Задължението на Европейската комисия е да наложи на Сърбия да отвори тези секретни досиета. Това трябва да бъде приоритет."

В крайна сметка Международният ден за размисъл и възпоменание на геноцида в Сребреница от 1995 г. няма да има никакво значение, според Драшкович. "Милорад Додик призна този геноцид преди петнадесет години. Той просто промени решението си", заключи той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


205
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
117
3
 
2
 
! Отговори
Истината за ПП ДБ преди 3 месеца
Е че не са по лоши от ГЕРБ и ДПС. Които погребаха България!Използват службите като бухалки като неудобните на властта казвам ви го като биваш служител на МВР!Способните кадърните и честните се мачкат и репресират например Росен Миленов и хора като мен и него а на върха са ку р в и на Бойко и разни други престъпници и мафиоти!Тази система работи така че да пази мафията и неиният бизнес и да бъде срещу народа!
116
3
 
3
 
! Отговори
GuardiansOfTheGalaxy преди 3 месеца
132 Точно така изселването на Българските турци от комуноидната фашистка из мет е престъпление!
115
6
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
С голи ръце тръгнахме срещу озверелите ви милиция и войска!Ехх да имахме и оръжие как щяхме да ви вьрнем пак в османските времена!Много добре помня как като уплашени зайчета гледаха войничетата когато многолюдните готови на всичко турци застанахме пред тях!Уж имаха пушки в рьцете си но се оглеждаха така сякаш ние ги държахме в рьцете си!Гордея се с моя народ!Вече няма и да ви мине през акъла да направите нещо с турците в бг! Още на часа такъв кютек ще ядете от аскера,че ще ви дьржи влага 500г
114
4
 
3
 
! Отговори
Курчич преди 3 месеца
127 Как няма данни бе? Повечето българи паботят в най добрия случай за 1500 лв а в най лошия за 850 или там колкото е минималната точно малко са тия които взимат по 2000 лв и тн.Затова България е такъв мутрокомунистически ченгесарски Ке н е ф!И да Сръбските политици като Вучич например са по добри в работата си от българските.Аватари на мафията.
113
0
 
2
 
! Отговори
Косово преди 3 месеца
Метохия
112
3
 
3
 
! Отговори
По по-лека че… преди 3 месеца
Почти всички най велики рекорди са сръбски. Най голяма скорост на магистрала, най брутална мафия един сърбин беше направил мaнджа от врагoвете си и ги беше ял, със сърбите не е добре да се правиш на лош
111
1
 
9
 
! Отговори
Само истината преди 3 месеца
Средна заплата в Сърбия през март 2024: 96 913 динара = 1620 лв.; медиална заплата: 72 979 динара = 1220,97 лв. В България -- март 2024, средна: 2 300 лв. ; медианна -- няма данни. Русия -- средна заплата, февруари 2024: 78 432 р. = 1604 лв.; медианна -- 64 200 р. = 1313,25 лв. Това са официалните данни.
110
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Кога европейска България ще направи автомобилни пътища поне като в Сърбия?
109
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
В Сърбия каквато и корупция да има там нямат Бойко, Доган и Пеевски. Плюс Кирчо и Кокорчо.
108
1
 
1
 
! Отговори
До разбирача долу преди 3 месеца
In 2024, the national minimum wage in Serbia remained fixed at 543.6 per month.In 2024, the national minimum wage in Bulgaria remained fixed at 477 per month
107
3
 
4
 
! Отговори
Хахаха преди 3 месеца
До ИКОНОМИКИ БВП на човек на населението на Блатото е по-ниска отколкото в България. Смятай! МРЗ в България е три пъти по-висока отколкото в Блатото. Българите живеят 10 пъти по-добре от руснаците. Смятай!Тогава защо руснаците 150млн. и грамади а българите 4 млн. по 1.70 тапички?
106
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До ИКОНОМИКИ БВП на човек на населението на Блатото е по-ниска отколкото в България. Смятай! МРЗ в България е три пъти по-висока отколкото в Блатото. Българите живеят 10 пъти по-добре от руснаците. Смятай!
105
8
 
4
 
! Отговори
Идиот преди 3 месеца
"Сърбия и Русия са хубави държави, мразят българите, заплатите са 2 пъти по-малки ..ама нищо, гот са!"Грозник нещо не си познал за Сърбия там минималната е по-висока от нашата. А относно Русия там за 10 лева купуваш все едно в България за 30лева и то в пъти по качествени продукти.
104
9
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Сърбия и Русия са хубави държави, мразят българите, заплатите са 2 пъти по-малки ..ама нищо, гот са!
103
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Извършителите на всяко зло деяние, винаги намират оправдание за него в собствените си глави. Никой няма да каже за себе си - Аз съм изродд и чудовище. И най-големите ***-нацисти ще кажат, че са действали не по своя воля и в защита на отечеството и народа си. Такава е човешката природа.
102
0
 
6
 
! Отговори
32335445 преди 3 месеца
Тия имало ли е време да не врещят за нещо? Поне последните 150 години. 1885-та година са недоволни, че Княжество Бъгария се съединява с Източна Румелия и ни нападат. Още от ония времена вечно са сърдити на някой.
101
7
 
6
 
! Отговори
Руски филчета преди 3 месеца
Слава на Господ че има държави като САЩ, Англия, Франция и Германия....че мога да ходя свободно ! Не като кирливите ви Русия и Сърбия!
100
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Бившата югославска диктатура е оставила голяма каша след себе си. Кой знае сега как всичко ще се извърти в следващите години
99
2
 
5
 
! Отговори
Хахаха преди 3 месеца
Франция официално не е обвинена в геноцид а в избила милиони. Ама сърбите сами са си виновни. Нито имат ядрено оръжие, нито армия за да искат да мачкат. Не че нямаше да смачкат шиптърите ама ако ги бяха оставили щеше много са се разширят а както знаем Сорос е забранил на балканите да се образува държава по голяма 100хил.кв км.
98
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Как е реагирала остро сърбия ? Само вучич малко си бърса лигите с флага докато плака на гласуването, иначе как е реагирала сърбия ?