Защо Сърбия реагира толкова остро на резолюцията на ООН за Сребреница?

27 май 2024 21:33, Нели Христова
205
Защо Сърбия реагира толкова остро на резолюцията на ООН за Сребреница?
Снимка: БГНЕС

Сръбското правителство и обществото продължават остро да критикуват решението на Общото събрание на ООН от четвъртък да приеме резолюцията в памет на геноцида в Сребреница през 1995 г. Но защо?

Решението на резолюцията на Общото събрание на ООН (ОС на ООН) от четвъртък да обяви 11 юли за Международен ден за размисъл и възпоменание на геноцида от 1995 г. в Сребреница има силно политическа роля, според регионалните участници.

Сръбското правителство и общественото мнение го критикуват твърдо още от предварителните му фази.

Белград разглежда декларацията като част от всеобхватна западна политическа и дипломатическа офанзива срещу Сърбия и сърбите по въпроси, обхващащи широк спектър. От Косово до босненския въпрос, две основни ключови точки за разговори за правителството в Белград, което ги разглежда като нерешени въпроси, произтичащи от войните в Югославия през 90-те години.

Междувременно нейните поддръжници подчертават, че резолюцията има за цел единствено да почете паметта на жертвите от събитията от юли 1995 г. в източнобосненския град.

Документът е сравним с резолюцията на ООН, определяща 7 април като Международен ден за размисъл върху геноцида срещу тутси в Руанда през 1994 г. Германия и Руанда, двете страни, които предложиха и изготвиха споразумението за клането на Тутси, одобрено от Общото събрание на ООН през 2018 г., бяха основните вносители на резолюцията за Сребреница.

Сръбският политически контекст

Докато Сърбия се готви да проведе ключови местни избори на 2 юни – включително кой ще управлява Белград – Босна и Косово все още са решаващи фактори в публичния политически дебат в страната от Западните Балкани.

Нежеланието на консервативния сръбски президент Александър Вучич да се присъедини към санкциите на ЕС срещу Русия заради войната й в Украйна също допринесе за обтегнатите отношения между неговата страна от една страна и ЕС, САЩ и някои от нейните съседи от друга.

Потенциалното членство на Сърбия в ЕС може да бъде отложено, докато според различни проучвания на общественото мнение евроскептицизмът в балканската страна е надделял над разцъфтяващата еврофилия от началото на 2000-те години.

Независимо дали това е реакция на лудостта на разширяването, демонстрирана открито от някои в ЕС, или истинско национално чувство, в очите на някои в Сърбия колебанието към Запада е част от отблъскването срещу многобройните му искания, пишат от Euronews.

Бивша Югославия и международното правосъдие

Присъдите на Международния наказателен трибунал за бивша Югославия (ICTY) и Международния съд (ICJ) ясно установяват личната отговорност на лица и конкретни военни части и правят разграничение между тях и всички колективни участници, като Сърбия и Република Сръбска — босненската област със сръбско мнозинство — и геноцида в Сребреница.

Сърбия първоначално започна да предприема стъпки и да признава решенията у дома. През 2010 г. Народното събрание на страната прие собствена резолюция за Сребреница въз основа на присъдата на МС, но без изрично да споменава геноцида. След това през 2015 г. президентът Вучич отиде в Сребреница, за да отдаде почит на жертвите.

Междувременно текстът на резолюцията на ООН в памет на геноцида в Сребреница изключва сръбската колективна отговорност за "босненския геноцид" благодарение на поправка от Черна гора.

"Сърбия се опасява, че с резолюцията може да бъде злоупотребено на международните форуми и може да стане "доказателство", че сръбската нация, сръбският народ и Република Сръбска носят отговорността за геноцида", каза сръбският правен експерт Милан Антониевич.

"Когато човек чете текста на резолюцията, разбира, че без никакво съмнение тя осъжда геноцида в Сребреница и не го свързва с нито една от нациите, участващи (в конфликта). Но правното ниво и нейната формулировка са едно нещо , а политическият PR е друго."

По време на войната в Босна, в продължение на три дни около 11 юли 1995 г., армията на босненските сърби на Република Сръбска убива 8000 босненски мъже и момчета, въпреки че районът беше официално определен от ООН като "безопасна зона да цивилни".

Тези части бяха под военните заповеди на генерал Ратко Младич и политическия лидер на бившия президент на Република Сръбска Радован Караджич.

Значителен брой босненски сръбски служители, както офицери от армията, така и политици, бяха осъдени
от МНСБЮ за престъпления, престъпления срещу човечеството и геноцид. И Младич, и Караджич бяха осъдени на живот за геноцид, наред с други обвинения.

Това беше първият път в Европа след Втората световна война и Нюрнбергския процес срещу висши служители на нацистка Германия, когато международен трибунал издаде присъда за геноцид.

"Когато сърбските политици поеха, неохотно, своята отговорност за геноцида в Сребреница, те вярваха, че са били принудени да направят това. И ако погледнете техните действия и тяхната реторика, вие наистина осъзнавате, че това неохотно поемане на отговорност се е случило при много натиск в различна геополитическа ситуация", казва за Euronews босненският историк Аднан Хускич от фондация "Фридрих Науман". "И оттогава това, което те правят, е постоянно да отричат, че геноцидът се е състоял и да използват всяка налична възможност да реабилитират лицата, които бяха признати за виновни пред МНСБЮ."

"Пропускане на възможност за използване на възможност"

След военните и политически неуспехи през 90-те години на миналия век и падането на режима на Слободан Милошевич, Сърбия започна процес на сближаване с ЕС и САЩ.

По това време Русия и Китай бяха много по-малко настоятелни, отколкото днес – "различният геополитически контекст", споменава Хускич.

Според опозиционния политик, писател и бивш сръбски министър на външните работи Вук Драшкович, Сърбия е трябвало да се присъедини към инициативата и да подкрепи резолюцията.

"За съжаление сръбското правителство пропусна възможността да използва възможността да подкрепи тази резолюция относно геноцида в Сребреница, обяснявайки, че сръбската нация допълнително осъжда престъпленията, защото сърбите, като народ, са били жертви на геноцид по време на Втората световна война", казва Драшкович пред Euronews.  "Отдавайки почит на жертвите на геноцида в Сребреница, щяхме да отдадем почит на сръбските жертви във Втората световна война."

В началото на 90-те години Вук Драшкович предложи общо помирение между народите на бивша Югославия, за да се възстанови междуобщностното доверие в региона чрез колективно признаване на взаимната и респективна историческа вина за кланетата от миналото. Това беше централният фокус на неговата външна политика и политика на сигурност, заедно с пълната интеграция на Сърбия в Запада.

След войните Драшкович се противопоставя на насилственото разпадане на Югославия и на ролята, която играе Сърбия на Милошевич, докато участва в демократичните правителства в Белград. Като ръководител на сръбската дипломация той постави основата за кандидатстване на страната си за членство в ЕС и ясен път към смекчаване на отношенията с НАТО.

Нерешеният босненски въпрос

Въпреки това изминаха повече от тридесет години от края на войната и въпросът за бъдещето на Босна и деликатния баланс между трите основни етнически общности все още е източник на безпокойство в региона.

Ключът към сложната и сложна политическа система може да бъде проследен до сключеното с посредничеството на САЩ Дейтънско споразумение от 1995 г., което сложи край на кръвопролитията между босненските сърби, хървати и бошняци, превръщайки Босна в де факто протекторат на международната общност.

Миналия месец Вучич разкритикува проекторезолюцията, като каза, че е трябвало да бъде представена в Съвета за сигурност на ООН, а не пред Общото събрание на ООН, защото "регионът все още не е стабилизиран".  

Една конституционна реформа би могла да преразгледа стриктното политическо разделение между босненските общности, установено от Дейтънското мирно споразумение, и да елиминира механизмите, които блокираха почти всички процеси на вземане на решения по етнически принцип – основната причина за всички политики на разделение в страната.

Въпреки това, след десетилетия на опити, процесът се сблъска с новата политическа нестабилност, породена от руската война в Украйна.  

"Не мисля, че има огромна воля за замяна на сегашната комунитарна система за споделяне на властта. Не виждам актьорите, които биха могли да прокарат процеса напред", коментира Хускич.  

Не мисля, че има регионална или глобална среда, благоприятна за този ход. Процесът върви в друга посока и мисля, че Босна става все по-общностна от преди. Конституционната реформа е в застой“, заключи той.

Сърбия, Босна и войната в Украйна

Украинската война и нейното разпространение оказват дълбоко влияние и промени ситуацията в Централна и Източна Европа и разпали отново неразрешените конфликти между старите противници.

"Не мога да забравя много грешното послание, предадено от Сръбската православна църква, че руснаците, каквото и да правят, трябва да бъдат подкрепяни от сърбите, защото те са наши православни братя. Ето защо Сръбската православна църква не осъди руската агресия за Украйна", каза Драшкович.

Сръбското правителство смята, че германската дипломация, водена от външния министър Аналена Бербок, изглежда оказва по-голям натиск върху Белград, отколкото други страни по много въпроси, от Косово до Русия и Босна. В края на краищата Германия беше съвносител на резолюцията на ООН за геноцида в Сребреница.

"Мисля, че германската външна политика, откакто Ангела Меркел се оттегли, е много по-сурова спрямо Сърбия", казва Милан Антониевич.  "Вярно е, че Германия все още подкрепя присъединяването на Белград към ЕС и инвестира огромни суми пари в Сърбия. И все пак Берлин трябва да координира повече с Белград, особено защото следващата година, 2025 г., ще отбележи 30-ата годишнина от Сребреница."

Върховният представител на международната общност - пазачът на мира в Босна - е висшият германски служител, Кристиан Шмид.

В началото на тази година той изготви така наречения "пакет за интегритет" за Босна и Херцеговина, набор от реформи относно прозрачността на изборите и системите за борба с измамите с правила, които трябва да въведат недопустимост на военнопрестъпниците да изпълняват исканията за разширяване на ЕС.

Ръководителят на Република Сръбска Милорад Додик се противопостави на "пакета за интегритет" и заплаши с отделянето на сръбската област от останалата част от страната, ако бъде принудена да го приложи. Той също така многократно е отхвърлял правомощията на Шмид, дадени му от ООН, като го етикетират като "германски окупатор".

Додик е единственият висш служител от европейска държава, който многократно е посещавал руския президент Владимир Путин в Москва от февруари 2022 г.

Трябва да се обърне внимание на намесата на Русия?

Като дългогодишен привърженик на опозицията, Драшкович смята, че настоящата сръбска върхушка не е годна да управлява страната през следващите години и че в Белград все още има много неразрешени въпроси.

"Русия прави всичко, за да отвори балкански фронт. Тя иска балкански фронт. Може да го направи, защото контролира структурите за сигурност на сръбската държава", заклейми Драшкович. "ЕС пропусна възможността да накара управляващите в Сърбия да отворят досиетата за дейността на руските служби за сигурност в Сърбия. Задължението на Европейската комисия е да наложи на Сърбия да отвори тези секретни досиета. Това трябва да бъде приоритет."

В крайна сметка Международният ден за размисъл и възпоменание на геноцида в Сребреница от 1995 г. няма да има никакво значение, според Драшкович. "Милорад Додик призна този геноцид преди петнадесет години. Той просто промени решението си", заключи той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


205
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
37
9
 
4
 
! Отговори
Salim преди 3 месеца
Май малко в повече си гледал измислицата време разделно. Направено точно да настрои хората едни срещу други. Я се успокои. Никой не е ислямизирал насила никого. Според теб, ако това са искали турците, дали 500 г нямаше да им стигнат? И сега ще излезеш с това колко силни и храбри сте били и сте се противопоставили. Нито дядо ми е искал баба ти, нито някой в е крал, нали?
36
4
 
3
 
! Отговори
Историк-Втори преди 3 месеца
До Историк Това е вярно, но е само част от истината след 1945 година. Когато ХЪРВАТИНЪТ ТИТО управляваше целият този тормоз и терор. Нещо повече. След 1948 година отношенията СССР-Югославия са на практика нулеви. А в това време американски бойни кораби идват в югопристанищата на "приятелско посещение". "Великият" "маршал" Тито купува западно оръжие за югоармията. А Югославия е НЕОФИЦИАЛЕН ЧЛЕН НА НАТО с договор за взаимна отбрана насочен срещу руснаците и българите.
35
3
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Войната в остатъчна Югославия е най-кървавия и зловещ конфликт/ война, в Европа, след Втората световна, за която е виновна Сърбия, подстрекавана от Русия.
34
2
 
5
 
! Отговори
До 28 преди 3 месеца
Не бе , турците в България не ги боли толкова от фактическата смяна на имената, колкото от това, че е направена от държава, която те смятат за второстепенна, по-слаба и т.н. Ако трябва да мерим на везната, няма да им излезе сметката. Иначе мюсюлманите са тънкообидчиви хора.
33
1
 
3
 
! Отговори
Гелаевски Спецназ преди 3 месеца
Гузни, и кръвожадни, едновременно! И да не забравя - страшно ОТМЪСТИТЕЛНИ!"Тука има-тука нема..." Колко БЪЛГАРИ ИЗГОРЯХА от тази схема...Помните ли?
32
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
28 В Белене са страдали и са били избивани, по заповед на Кремъл, много повече българи. Неимоверно повече българи са били клани, насилвани и потурчвани, от османските палачи, цели 500 години.
31
6
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
28 Само да ти кажа, че няма държава в Европа с 10% мюсюлманско население и с 49 депутати в парламента си, каквато е България. Българският парламент осъди с резолюция Възродителния процес, осъди комунизма, както това стана и в Париж 2008 от асамблеята на ПАСЕ. Още по-зле, щом във Войната в разпадаща се Югославия, сърбите избиваха свои братя, съпрузи, с които са живели в смесени бракове...също като днес руските фашисти в Украйна.
30
1
 
11
 
! Отговори
да! преди 3 месеца
До Daltufek Salim Ами да видиш какво са преживели нашите дядовци и баби за 500 години. Насила да им налагат исляма в някои райони на България. Да отвличат по-хубавите млади българки и насила да ги потурчват в харемите. Да отвличат деца (кръвен данък) и да ги правят еничари, против своите бащи и майки. Някой отвлече ли насила сестра ти да я прави жена на българин? Някой отвлече ли сина ти или брат ти, да ги прави еничари?И после те да дойдат във вашия край да ви колят?Някой набива ли ви на кол?
29
3
 
7
 
! Отговори
Историк преди 3 месеца
Защото са нагли престъпници, които по подобие на СССР, държаха бившите си републики под ботуша си с брутални репресии. На Хърватия и Словения отдвна им дишат прахта, а преди това ги изстискваха докато мачкаха етносите там. НАй-класическия пример за поведението на сърбите спрямо останлите етноси в тогавашната Сърбия може да се види в поведението им в днешна Босна и Херцеговина и .... Западните покрайнини, които са почти обезлюдени в следствие от репресивната сръбска политика към българите там.
28
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
28 Но, нямаше кланета, на над 8000 мюсюлмани, масови изнасилвания на 3000 мюсюлманки, палежи на стотици села, гранатиране и обсада, глад, на град като Сараево, както в разпадаща се Югославия...Нали? Нямаше изобщо, такова нещо. Не може и да става сравнение!! България осъди комунистическия строй, който извърши това, а Сърбия не осъди геноцида в Сребреница. Замълчи, вместо да пишеш глупости.
27
2
 
11
 
! Отговори
останаха в 90-те преди 3 месеца
Сърбите си останаха ди ваците от 90-те. Били са силна държава и водещ народ по юго време. Взе пак Тито в партизанин, макар хърватин. След смъртта му, словенците тихо се измъкнаха, но там нямаше сръбско население. И са алпийски народ, по култура немци, нямат нищо балканско. После хървати и сърби изгинаха - едните шовинисти православни, онези усташки нацита католици. И двата народа не са стока. Бошнаците са най-печени там.
26
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
20 Москва отдавна подстрекава Белград да оглави една "Балканска федерация", за да я манипулира по-лесно. Сърбите са били винаги васали в историята си. Правени са два опита, при първия, Левски като вижда накъде бият сърбите, отказва да има нещо общо с този антибългарски проект. Втория път Георги Димитров е бил съгласен да подчини България на Белград, но България да влезе в Балканската федерация с Македония в границите си, и този проект пропада. И слава Богу!
25
11
 
4
 
! Отговори
Daltufek Salim преди 3 месеца
Една смяна ли? Само ние си знаем какво беше. Връщам се вкъщи, а в двора милиционери с калашници. Искали да говорят с мен и изкарали майка и татко на двора. Аз питах какво става, ако не подпиша, отговорът беше: отиваш в Белене. Големият късмет беше, че имаше къде да отидем и избягнахме конфликт като в Югославия. При все, че мюсюлманите там са имали редица повече права и имаше много смесени бракове. Турци и българи в България и до ден днешен не се женят. Няма кьорав турчин в бг партиите.
24
0
 
9
 
! Отговори
хм преди 3 месеца
До Помнете ми думата Абсолютно вярно! Много често в наши сайтове се коментира, че сърбите били проруски настроени особено след 1878 година. Всъщност обективните западни историци изнасят факти, че сърбите непрекъснато се въртели и лавирали между Австроунгария и Русия. Като ту се сближавали с едната държава за сметка на другата, ту обратното. По този начин направо изнудвали за отстъпки големите европейски държави, като не са били истински верни и истински съюзник на нито една от великите сили.
23
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
20 Ти може да искаш, ама не става. С геноцидна творевина, както наричат Сърбия, съюз не правим. Нека се обърнат изцяло към ЕС, там ако ги приемем.
22
2
 
7
 
! Отговори
ХА-ХА-ХА-ХААААААААА преди 3 месеца
Сърбите Пак Мътят Водата - Тези Дни Искали да Разделят Босна и Херцеговина- на Две Държави- Пак Се Бутат- Пак Ще Рееват - Ще Вияят на Уммряло- На Никой Не Му Пуука за Тях- Ще Ги Маачкат- Сами Ще Си Гооворят.....ХА-ХА-ХА-ХАА-ХААА-ХААААААА, ХА-ХА-ХА-ХАА-ХААА-ХААААААА, ХА-ХА-ХА-ХАА-ХААА-ХААААААА
21
3
 
2
 
! Отговори
Правдата е с нас преди 3 месеца
До 13 Помечтай си. Аз бял,рус и синеок турчин не съм виждал. Така, че хващай пътя у лево и право към анадола.
20
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Сърбия е руска колония, която е неплатежоспособен кридитополучател от китайските банки.
19
9
 
2
 
! Отговори
Свт преди 3 месеца
Искам силен съюз между България, Сърбия, Хърватска,Черна гора и Румъния.
18
3
 
12
 
! Отговори
Помнете ми думата преди 3 месеца
Сърбежите винаги са били най-големите ***.Само някой да им подхвърли една пара и продават чест,вяра и приятелство. Така ще предадат и Китай с Рашистан,ако САЩ и Европа им дадат нещо.