Живеем по-дълго, но сме по-болни

Продължителността на живот в света се е увеличила с над 10 г. от 1970 г.
14 дек 2012 21:18,
30
Живеем по-дълго, но сме по-болни
Алкохолът и тютюнопушенето са най-рискови фактори за влошено здраве Снимка: архив, Reuters

„Опостушителна ирония“ - така описват основния извод, който изследователи правят след петгодишно изследване върху здравеопазването в цял свят, съобщава Ройтерс.

Хората по света живеят по-дълго, но с по-високи нива на болести според най-новото и мащабно проучване. Светът е постигнал голям напредък в борбата с някои инфекциозни болести. В резултат на това ние живеем по-дълго, но по-болни -  с редица здравословни проблеми и години, пълни с физически и психически натоварвания.

Изследването е извършено от 480 учени от 302 институции в 50 страни. От него става ясно, че кръвното налягане, пушенето и пиенето на алкохол са станали най-високите рискови фактори за влошено здравословно състояние.

Те заменят досега най-високия рисков фактор – детското недохранване, който беше в топ листата през 1990 г. Сред окуражаващите резултати обаче е 60-процентното понижаване на смъртните случаи - от 16,4 милиона през 1970 г. на 6,8 милиона през 2010 г. сред децата под 5-годишна възраст вследствие на намаляване на недохранването, пише още Ройтерс.

За 40 години, от 1970 до 2010 г., продължителността на живота се е увеличила с 11,1 години за мъжете и с 12,1 години за жените по света, показва изследването, обхванало 187 страни.

Влиянието на ХИВ и СПИН остава все още голямо – той е причината за около 1,5 милиона смъртни случая през 2010 г.

Въпреки че в цял свят се очаква хората да живеят по-дълго, разликата в продължителността на живот между страните с най-високия и с най-ниския стандарт на живот не се е променила от 1970 г. насам.

С най-малка продължителност на живота са жителите на Хаити - 32,5 години за мъжете и 43,6 години за жените, а с най-голяма са японките - 85,9 години.

Страните от Субсахарска Африка все още са с висок процент на ранна смърт – там продължителността на живота на мъжете е намаляла с 1,3 години, а тази на жените - с 0,8 години през последните 40 години в резултат най-вече на пандемията от СПИН.

„Забелязва се постепенно преминаване от ранна смърт в хронични болести“, казва проф. Кристоф Мърей от университета във Вашингтон, който е един от ръководителите на мащабното проучване.

Болести като диабет и рак на белите дробове зачестяват, докато болести като диария и туберколоза се срещат малко по-рядко в сравнение с минали години.

Според изследователите смъртните случаи вследствие от диария са намалели с 60% в последните 20 години, въпреки че някои учени смятат, че хората подценяват последствията от лошата хигиена.

„Изследването показва и признава страхотния напредък, който е направен спрямо здравните въпроси. Това беше и една от целите на проекта "Милениум" на ООН за глобалните цели на хилядолетието.", коментира проф. Петър Пиот, директор на Медицинско училище по хигиена и тропически болести, цитиран от BBC.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


30
Още по темата: здравеболестсмъртност
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
25
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Е, нали това беше целта в крайна сметка - да сме достатъчно време живи, за да им бачкаме , а едновременно с това да сме достатъчно зависими(хронично болни) , за да не роптаем срещу все по-жестоката експлоатация на животите ни .
24
0
 
4
 
! Отговори
до 25 преди 11 години
Ще ви се. Ама няма да стане. Турция няма да отцепи сантиметър Българска земя!
23
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Ха,ха.Пак средно аритметично.Я сравнете продължителността на живота в България и в европейските страни преди да правите такива заключения.
22
0
 
9
 
! Отговори
симо дяков преди 11 години
те на тва живот ли му викат
21
1
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
С нашата здравна система няма начин да живеят хората по-дълго. След 50 г. започват да капят като круши. В нищета и мизерия не се живее дълго. Това нарочно го набиват на хората в главите за да имат основание за вдигане на пенсионната възраст. По-дълго живеят тези за които се е грижила предишната система, защото всеки е имал достъп до лекар и зъболекар.
20
3
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
В СВЕТА ДА НО НЕ И ТУК,В СТРАНАТА ПРОДЪЛЖИТЕЛНОСТА НА ЖИВОТА НАМАЛЯ КАТАСТРОФАЛНО,БЛАГОДАРЕНИЕ НА УПРАВЛЯВАЩИТЕ,ХОРАТА НЕ МОГАТ ДА ИЗЛЯЗАТ В ПЕНСИЯ,ПАРИТЕ ОСТАВАТ ЗА УПРАВЛЯВАЩИТЕ,ВПРОЧЕМ ТОВА Е ИМ ЦЕЛТА,НАРОДА ДА НЕ МОЖЕ ДА СЕ ПЕНСИОНИРА,ДА МРЕ ПРЕДИ ДА ИЗЛЕЗЕ В ПЕНСИЯ,ЗАТОВА УВЕЛИЧИХА И ПЕНСИОННАТА ВЪЗРАСТ-65 Г
19
4
 
17
 
! Отговори
Еколог преди 11 години
Мръсни корпоративни платени статии!!! Вие чувате ли се бе, днес когато всеки втори е болен от рак, да живеем повече от преди когато имаше чисти плодове и зеленчуци? До кога ще търпим корпоративната наглост?! Моля се час по-скоро Майката природа да унищожи изнаглелия *** хомо сапиент, по-добре и добрите хора да си идем, отколкото да продължи човешката наглост!
18
1
 
24
 
! Отговори
аС преди 11 години
Тази статистика не е за България ...Може да сме по-болни, но едва ли живеем по-дълго ....
17
1
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Истината е,че ние сме по-болни от нашите родители, децата ни са по-болни от нас, внуците по-болни от техните родители и т.н. Природата не можеш да излъжеш, тя си има свои закони издържали милиони години.
16
2
 
32
 
! Отговори
реалист преди 11 години
Нито живеем по-дълго в сравнение със 1970г, нито сме по-богати в сравнение със същата година... Само са отгатнали,че сме по-болни.Извиненията, че било криза е удобно оправдание за случващото се. Как така 20 и кусур години тая криза не свърши?! Какъв е този 'преход'?! Движим ли се напред изобщо?!Хората измират като пилци покосени от болести, немотия и мизерии. Няма здравеопазване, няма пари за лекарства... Няма нищо!!! Щастието се превърна в нещо утопично и имагинерно.До кога ще е така, а ?
15
2
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Живеем по-дълго заради хигиената ("откритието" на 20 век), по-разнообразната храна и медицинските грижи. И точно пък и заради това сме и по-болни, защото се нарушава природният закон за оцеляването на най-здравите индивиди. А от болни такива се създава и болно поколение. Отделно фармацевтичната мафия създава лекарства, повечето от които не лекуват, а поддържат хората.
14
0
 
13
 
! Отговори
С.Д. преди 11 години
Докато монополи като фармацефтичните, положението ще е такова. Лек има за всичко, но икономически е по-изгодно състоянието на човек да се закърпи, а не оправи.
13
1
 
41
 
! Отговори
Весела преди 11 години
Парадоксът на нашето време е, че имаме високи сгради, но нискатърпимост, широки магистрали, но тесни възгледи. Харчим повече, ноимаме по-малко, купуваме повече, но се радваме на по-малко.Имаме по-големи къщи и по-малки семейства, повече удобства, но по-малковреме. Имаме повече образование, но по-малко разум, повече знания, нопо-лоша преценка, имаме повече експерти, но и повече проблеми, повечемедицина, но по-малко здраве.Пием твърде много, пушим твърде много, харчим твърде безотговорно,смеем се твърде малко, шофираме твърде бързо, ядосваме се твърде лесно,лягаме си твърде късно, събуждаме се твърде уморени, четем твърдемалко, гледаме твърде много телевизия и се молим твърде рядко.Увеличихме притежанията си, но намалихме ценностите си. Говорим твърдемного, обичаме твърде рядко и мразим твърде често.Знаем как да преживяваме, но не знаем как да живеем. Добавихме годиникъм човешкия живот, но не добавихме живот към годините. Отидохме налуната и се върнахме, но ни е трудно да прекосим улицата и да сезапознаем с новия съсед. Покорихме космическите ширини, но не идушевните. Правим по-големи неща. но не и по-добри неща.Пречистихме въздуха, но замърсихме душата. Подчинихме атома, но не ипредразсъдъците си. Пишем повече, но научаваме по-малко. Планирамеповече, но постигаме по-малко.Научихме се да бързаме, но не и да чакаме. Правим нови компютри, коитоскладират повече информация и бълват повече копия от когато и да било,но общуваме все по-малко.Това е времето на бързото хранене и лошото храносмилане, големите мъжеи дребните души, лесните печалби и трудните връзки.Времето на по-големи семейни доходи и повече разводи, по-красиви къщи иразбити домове. Времето на кратките пътувания, еднократните памперси иеднократния морал, връзките за една нощ и наднорменото тегло и нахапчетата, които правят всичко възбуждат ни, успокояват ни, убиватни.Време, в което има много на витрината, но малко в склада.Запомнете, отделете повече време на тези, които обичате, защото те неса с вас завинаги. Запомнете, кажете блага дума на този, който ви гледаотдолу нагоре с възхищение, защото това малко същество скоро ще пораснеи няма да е вече до вас. Запомнете и горещо прегърнете човека до себеси, защото това е единственото съкровище, което можете да дадете отсърцето си и не струва нито стотинка.Запомнете и казвайте обичам те на любимите си, но най-вече наистинаго мислете. Целувка и прегръдка могат да поправят всяка злина, когатоидват от сърцето. Запомнете и се дръжте за ръце, и ценете моментите,когато сте заедно, защото един ден този човек няма да е до вас.Отделете време да се обичате, намерете време да си говорите, и намеретевреме да споделяте всичко, което имате да си кажете.Защото животът не се мери с броя вдишвания, които правим, а смоментите, които спират дъха ни.
12
0
 
22
 
! Отговори
Сашо преди 11 години
Аз пък се старая да прибавям живот към годините си, а не години към живота си!
11
1
 
5
 
! Отговори
Хъмннн преди 11 години
Ми много ясно, че ще има повече хронични болести, когато няма естествен подбор на популацията. Който има хронични заболявания или слаба имунна система, да се кастрира и до 1-2 околения хората отново ще са по-здрави. В момента както стоят нещата - най-глупавите прослойки и нации се множат най-много, поради социалната система, а независимо от това колко си болнав нямаш ограничения в размножаването, поради здравната система - скоро - до 2-3поколения хората ще са *** и болни.
10
1
 
28
 
! Отговори
AHA преди 11 години
Тровят ни а после ни даржат живи за да си продават лекарствата.Консумация това е наи модерната дума
9
2
 
13
 
! Отговори
Валентин преди 11 години
В Бг се живее кратко и мъчително,
8
1
 
7
 
! Отговори
Име То преди 11 години
То така и ще пише - след дълго и мъчително боледуване....
7
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Не навсякъде живеят дълго. Зависи от качеството на живота, стандарт, въздух, вода, чиста екологична храна. Храната е от много голямо значение за здравето на човека
6
7
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
ta te v afrika jiveqt po dobre ot nas,to nashto jivot li e jivi trupove sme povecheto v bg.da ne govorim che v malkite gradove edinstveniq biznes koito varvi e s pogrebalnite agencii.zashto gi pishete teq statii te ne se otnasqt za nas.horata v bg i bez da sa bolni izmirat rano rano.prez poslednite 6 choveka sam pogrebala poveche ot 10 blizki,koito nqmaha 60 godini daje