Доколко е възможна измамата при безконтактните разплащания?

Притесненията на хората в България, които могат да бъдат опровергани
15 апр 2016 09:17,
13
Доколко е възможна измамата при безконтактните разплащания?

Разплащанията с безконтактни карти в световен мащаб бележат все по-голям и по-голям ръст, но както всеки нов продукт, хората имат своите съмнения за това доколко сигурен е той и дали използването му си струва.

Кои са притесненията на хората в България, които могат да бъдат опровергани?

Едно от основните съмнения е доколко безконтакните разплащания са безопасни. Ако ги сравняваме с разплащанията с обикновена карта, разликата е нулева - и двата вида разплащания са подсигурени по идентичен начин.

Безконтактните карти имат вградена функция за сигурност точно, каквато имат и другите карти, дори по-голяма, тъй като правят много по-трудна кражбата на информация.

Чипът и PIN технологията при безконтактните карти са изградени по такъв начин, че доста трудно биха били дублирани. Защитите им ги правят много по-добри от картите с магнитна лента, тъй като те пращат некриптирани данни към картовия четец, които се улавят по-лесно и кодират на нова магнитна лента. Това е най-популярният начин за кражба, чрез който данните на една карта с магнитна лента могат отново да се предават към картовия четец на POS терминала.

Защитните технологии на безконтактните карти определят начина на опериране на данните, съхранени на тях чрез техния challenge/response механизъм. Една карта става активна, след като получи сигнал за това от съответния четец, който работи със същата честота като тази на картата.

Измамниците в днешно време се опитват да достигнат до пълната информация зад всяка разплащателна карта. Както казахме, при магнитните карти това става чрез улавяне на некодираните данни.

При безконтактните карти няма как тази информация да се получи при доближаване на картата до безконтактния четец. В реалния свят един измамник би трябвало да стои много близо до конкретния потребител и да се държи доста съмнително, за да направи какъвто и да е опит за копиране на информация, което почти не се случва.

Терминалът със своя безконтактен четец предоставя електрическо магнитно поле на безконтактната карта, което служи като импулс за действие и осъществява връзката между картата и четеца.

Освен това, нуждата от близко разстояние между двете съкращава значително времето, през което крадец може да сканира картата. Всички тези нива на защита на безконтактните карти ги поставят на едно от последните места в списъка за кражби на банковите измамници.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


13
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
10
0
 
2
 
! Отговори
бай Миле преди 8 години
Само не разбрах какво им е по-сигурното след като не искат пин за плащане. Верно че не иска пин за плащане до 50лв. ама все пак....гепят ли я ако не се усетя веднага съм си изгорял.
9
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
тази статия е написана от лаици, за лаици
8
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Като се смнявате, завийте си ги в станиол и ги сложете в хладилника. За двойно екраниране. Да не могат да ви ги четат. Дебитна карта не използвам на места, в които не съм 100% сигурен. Кредитната карта съм я лимитирал и не мога да ртегля големи суми. Ако някой изтегли нещо без да знам, веднага ще до видя. Ако някой се опита да изтегли по - сериозна сума от едно зареждане на резервоара или за сметката в магазина, веднага ще разбера. Най - добрите мерки са организационните мерки.
7
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Хората без пари се страхуват от разплащанията с карти. Така е в България.
6
0
 
4
 
! Отговори
az преди 8 години
Колко картички ще се сканират сутрин у метрото, по време на блъсканицата, докато раята отива на работа. Мамоооо, забогатеха крадците.
5
1
 
9
 
! Отговори
... преди 8 години
Това което са написали е ПЪЛНА ГЛУПОСТ! И е вярно ама само на половина! Което го прави много по зле! Тези карти са точно толкова безопасни колкото и тези с чипа и лентата! Но когато към такава карта се прикрепи и това, че могат да ви теглят определена сума пари на ден без пин и одобрение е тогава може да се каже, че картите с чип и магнитни ленти са в ПЪТИ по-БЕЗОПАСНИ от точно тези карти! Ама тука само ни БАЛАМОСВАТ как и колко да ни вземат я от банка я някой друг!
4
2
 
2
 
! Отговори
Сп???нс преди 8 години
?? Какво им е защитеното , издадоха ми я със стандартен неудостоверен лимит 20Е , съответно ако ми я откраднат и не се усетя , щип20 щип 20, затова и повече от 300Е нямам в картовата сметка
3
2
 
10
 
! Отговори
хъммм преди 8 години
Много ясно че използването им се увеличава - от няколко години единствено такива издават ,никой не те пита каква искаш. А в бг се опитват да ти обяснят че към разплащателната ми сметка ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да ми се издаде дебитна карта ,въпреки че не я искам и не е безплатна
2
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
некви блабла-та: имали същата защита, но били много по-сигурни, защото правели кражбата трудна wtf ?!? както и да е, RFID се сканира лесно, НО е и много лесно да го екранираш. И вместо да пишат глупости, да образоват хората как това се прави.
1
1
 
15
 
! Отговори
youtube преди 8 години
ха ха ха пуснете си youtube и после пак си вземете такава карта......