Близо ли е Турция до реализация на амбициите за регионална суперсила?

Може ли да е сигурна в категоричното си военно надмощие над Гърция?
4 ное 2021 17:30, Елка Василева
229
Близо ли е Турция до реализация на амбициите за регионална суперсила?
Снимка: архив, БГНЕС

Хроничното противопоставяне на Гърция и Турция в целия регион от Егейско море до Кипър често се представя като един вид двубой на Давид и Голиат, съизмерване на несравними величини, конфликт с предрешен резултат, който за щастие е почти невъзможен заради членството и на двете страни в НАТО. Това впечатление се създава както от очевидната разлика в мащаба на населението на двете страни - над 82 милиона за Турция срещу под 11 милиона за Гърция, така и от понякога пренебрежителните изказвания на турски политици, които насмешливо, но и заплашително обвиняват Гърция, че се крие зад гърба на силни покровители като САЩ или Франция и не дръзва да застане и да се разбере с Анкара "по мъжки".

И докато наистина изглежда, че Гърция по ред причини поддържа напоследък с по-голяма лекота от Турция връзките с традиционните си съюзници, сравнението на въоръженията, с които разполагат двете страни, не потвърждава очакването за пропаст между военните ресурси на Анкара и Атина.

Публикувано наскоро съпоставяне на въоръжените сили на Гърция и Турция, направено от Кипърския център за стратегически проучвания, показва действително значителен превес на Турция в сухопътните сили, но общото съотношение на личния състав на всички родове войски е около 2,4:1 в полза на Турция, т.е. доста по-малко, отколкото предполага съотношението на населението. От друга страна данните показват, че турският числен превес във военновъздушните и военноморските сили е съвсем малък. По-конкретно срещу 355 200 военнослужещи в турската армия има 142 700 в гръцката, но срещу 308 турски бойни самолета Гърция има 230, срещу 12 турски подводници има 11 гръцки, а във фрегатите съотношението е 16 турски към 13 гръцки.

По отношение на краткосрочните перспективи тенденциите в двете страни изглеждат смесени. В тази област като че ли Гърция през последните две години е взела особена инерция. През 2019 г. САЩ подариха на Гърция 70 използвани ударно-разузнавателни хеликоптера OH-58D Кайова Уориър. През миналата година страната сключи договор за модернизация до последна модификация на изтребителите F-16, които има на въоръжение, а през тази година направи и големия удар - сключи договор за доставка на 24 изтребителя "Рафал" от Франция, както и на три свръхмодерни фрегати "Белхара" с опция за още една. Наблюдателите са единодушни, че инвестициите във въоръжение, които прави Гърция, са в контекста на враждебността с Турция, а като се имат предвид географията на двете страни и зоните на напрежение, може да се очаква, че евентуално военно противопоставяне би било по-скоро по въздух и море, отколкото по суша.

От друга страна Турция също се стреми да не изостава във въоръженията, но залага все повече на собствената си отбранителна индустрия. И докато това до голяма степен изглежда достатъчно във военноморския флот, Анкара не постига същия успех в модернизацията на военновъздушните си сили.

Въпреки че се утвърди като един от основните производители на безпилотни летателни апарати, Турция все още е зависима от чужди доставчици на пилотирани бойни самолети, което през последните години я изправя пред все по-голямо затруднение да поддържа бойната си авиация технологично съизмерима с потенциалните си опоненти.

След като беше отстранена от програмата за производство на изтребителя F-35 заради покупката на руските зенитно-ракетни системи С-400, сега Турция се опитва да убеди САЩ да ѝ продадат изтребители F-16 Блок 70, както и да модернизират тези, които вече има на въоръжение от по-стари варианти. Подобна сделка обаче се нуждае от одобрението на американския Конгрес, а по всичко личи, че там има малко привърженици на продажбата на чувствителни технологии на Анкара.

Група конгресмени и от двете партии вече започнаха да събират подписи под писмо до американския държавен секретар Антъни Блинкън, в което предупреждават, че проблемите с продажбата на F-16 ще бъдат същите, каквито би имала продажбата на F-35. А бившият държавен секретар Майк Помпео заяви, че такава сделка би нарушила Закона за противодействие на противниците на Америка чрез санкции (CAATSA), в сферата на действие на който той самият постави Анкара през декември миналата година. Със сигурност и скорошните заплахи на турския президент Реджеп Тайип Ердоган да изгони десет посланици, включително и американския, заради подкрепата им за затворения правозащитник Осман Кавала не са му спечелили повече симпатии във Вашингтон.

Логичният вариант, към който Турция се обръща през последните години, когато не получава оръжие от САЩ, е Русия. И сега Анкара заяви, че ако не получи F-16, може да купи изтребители Су-35 и Су-57 от Москва. В миналото Русия е намеквала, че подобна сделка не е изключена, но очакването, че Москва ще даде на Турция каквото тя поиска, стига да си плаща и това да дразни САЩ, може да се окаже преувеличено. Русия никога не е пропускала възможността да забие клин между Турция и съюзниците й в НАТО, но това не означава, че би желала да я види прекалено силна, а напоследък има немалко поводи да се безпокои от потенциала на Анкара и то в зони, където интересите на двете страни се разминават.

Войната между Армения и Азербайджан за Нагорни Карабах миналата година, завършила с победа на Баку с почти явната помощ на Турция, причини на Русия неудобството да бъде поставена под съмнение способността й да защити съюзниците си, а и фактически я принуди да подели с Турция влиянието в стратегическия кавказки регион, където доскоро Москва изглеждаше като водещ играч.

Продажбата на турски дронове "Байрактар" на Украйна пък явно е предизвикала обяснимия гняв на Русия. Това е единственото обяснение, което може да има за оправданията на турския външен министър Мевлют Чавушоглу пред телевизия "Россия-1", където той заяви, че когато Украйна е купила едно въоръжение от Турция, то е престанало да бъде турско и е станало украинско. Не знаем дали Москва е била убедена от този несръчен софизъм, но може да се предположи, че разнопосочните интереси на Русия и Турция в Сирия, в Либия и в Кавказ, липсата на допирни точки по кипърския въпрос и Крим, практическото отсъствие на зони на общи геополитически интереси вероятно говорят за това, че Москва ще подкрепя превъоръжаването на Турция само до момента, в който удоволствието от предизвикателството към НАТО и САЩ започне да й се струва твърде скъпо.

Още по-далечни изглеждат възможностите на Анкара да потърси високотехнологично въоръжение на други пазари. Въпреки че никога не е спирал износа на оръжие за Турция, в настоящия хладен период на отношенията ЕС едва ли е сред възможните варианти, както не е и Китай, който е изправен срещу Турция в серия от горещи точки по целия Път на коприната от Синдзян през Афганистан чак до Близкия изток.

Всички тези фактори наред с продължаващото обезкървяване на турската армия от чистките срещу действителни или предполагаеми гюленисти правят краткосрочната перспектива на военната мощ на Анкара несигурна. Разбира се, ресурсите на Турция в по-далечна перспектива могат да променят нещата, но в момента Анкара не може да бъде сигурна в категоричното си надмощие над Гърция. А ако разположим този извод на по-широкото поле на Източното Средиземноморие, където има играчи като Израел и Египет, ясно е, че амбициите на Турция за регионална суперсила ще трябва да почакат.

В най-добрия случай Анкара може да претендира за мястото на "незаобиколим фактор" - ситуация, в която по-скоро може да пречи на стратегическите цели на останалите, отколкото да реализира своите собствени.

Турският президент Ердоган не отиде на срещата на ООН за климата в Глазгоу преди няколко дни, защото организаторите не се съгласиха да има кортеж, голям колкото тези на американския президент Джо Байдън и френския президент Еманюел Макрон. Известно е, че Ердоган не обича второстепенните роли, но е и явно, че със сърдене няма да получи главната.
/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


229
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
95
8
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До АнонименАми опитай, да видим дали никой няма да защити Гърция?
94
5
 
10
 
! Отговори
ХА-ХА-ХА-ХААА-ХААААА преди 2 години
И не Забравяйте, че Горе се Цитира Гръцко-Кипърски Център за Стратегически Проучвания, статията е написана от Гърци, ХА-ХА-ХА-ХААААААААААААААА
93
6
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен А ти радваш ли се ,когато брат убива брата? На мен ми е мъчно и за украинците и за Донбасците и за рунаците, съжелявам ги много, те не заслужават това, трябва да се разберат помежду си. Трябва да си безчувствен, за да се радваш на този конфликт!
92
15
 
11
 
! Отговори
Лили Иванов преди 2 години
Абе то и Влад Цепеш ,е имал малка армия и не е могъл въобще ,да се сравнява с огромната армия на Османската Империя,ама като е набил 10хил. турки на колове и изведнъж е пресякъл целия устрем и ентусиазъм на османската армия.
91
15
 
18
 
! Отговори
ХА-ХА-ХА-ХААА-ХААААА преди 2 години
Вие ако знаете какви Оръжия вече произвежда Турция , понякога даже и САЩ им Завижда, Ефективни-Евтини- Ултрамодерни, Преди 10 дена Генерал от Пентагона каза че Байрактар ТБ2(5 милиона) - Убива MQ 9 Reaper ( 120 милиона) , Вчера Министърът на Отбраната на Турция каза, че е готова Ултразвуковата Ракета - Аналог на руската Кинжал,Общият брой на проектите е над 700
90
10
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Турция е сила, регионална, но не е ядрена! Като цяло от мюсюлманските страни най-силни за мен са Иран и Пакистан!
89
6
 
10
 
! Отговори
FATIH 1453 преди 2 години
До БЯХ НАЧАЛНИК-СВРЪЗКИ;КОЛКО БРОЯ РАКЕТИ ИМАХТЕ ЛАМБУРОВ?Щяха ли да ви стигнат до Истанбул или Анкара?Защото когато не падне Анкара пада София.Тези ракети да не са от тези дето Саддам ги мяташе срещу Израел и нито един не улучи?
88
5
 
3
 
! Отговори
r преди 2 години
1т.лира = 0.9евроцента
87
15
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До АнонименГърците нищо лошо не са ни направили през последните почти 100 години, при това са православни и близки с нашата култура, няма никога да застанем срещу тях, въпреки , че на турците им се иска да ни настроят срещу гърците!
86
17
 
6
 
! Отговори
Granik преди 2 години
Нации ,които не употребяват алкохол никога не са били добри войници. Турците също.
85
7
 
6
 
! Отговори
Saki преди 2 години
Турците и да ни превземат,надали ще живеят тук. Историята е показала,че който и да завладее тукашната територия,никога не е имало много голямо преселение на хора. Не е имало желание от римляните ,нито от византийци,нито от турците масово да се заселват тук. Просто ба юг от България е по хубаво да се живее.
84
6
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Преди няколко дни украинците гръмнаха една руска гаубица Д30 с Байрактар ТБ2 и във видеото се видя как руснаците се разбягаха като олимпийски шампиони да се крият по храстите. След този инцидент Макрон и Меркел сгълчаха Украйна че използвала за удара дронове забранени от Минския договор, но нищо не споменаха че и обстрела с гаубица Д30 е забранен от тези споразумения. След случката руснаците си прибраха всичката бойна техника дълбоко зад линията на съприкосновение опасявайки се от нови удари.
83
11
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До АнонименТурците асимилират години наред чужди народи и държави, така направиха и с руските републики, чието население беше европейско,християнско , но ги потурчиха постепенно и ги превърнаха в турци-ислямисти! Затова се изпокараха и с всички съседи и с други държави турците, заради агресията и нахалството си!
82
12
 
10
 
! Отговори
До 101 преди 2 години
Купих си турски домашни уж кожени чехли за 10лв. Разшепиха се на първото обуване ако всичкото ви е такова ай брак сян!
81
11
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
82 милиона друг път, при върва възможност много народи биха забили нож в гърба на т.н турци. Да не се окажат по-малко от гърците...
80
8
 
15
 
! Отговори
ХА-ХА-ХА-ХААА-ХААААА преди 2 години
Гърция Няма Никакви Шансове, Гърция е Островна Държава - на Разстояние - Хвърляй Камък, Турските Ракети Покриват всеки квадратен метър от площтта на Гърция, C-400 - Покрива всеки кубичен метър въздух над Гърция . Търция Сама - Със Собствени Патенти - Произвежда - Ултра Модерни Оръжия (Скъпи), но и прости и Ултра Евтини Оръжия - например Ракети - като катюшите, но с обхват - 70, 150, 300, 500 километра - умни с Лазерно и Електронно Насочване. Войната ще продължи 15 Минути.
79
9
 
7
 
! Отговори
Aндре токев преди 2 години
Не мисЛа супер сила, чието население няма пари за екмек 1т.л.= 0,18стинки
78
8
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До АнонименА не може ли ЕС и Русия да си разделят Турция? Така , както Турция турцизира и асимилира европейските народи в Азия и ги превърна в турци?
77
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До АнонименУкранците, които са бивши руснаци , да ти правят техниката и ти да се хвалиш, че е турско изобретение, много сте изобретателни, няма що, крадете ноу хау от други! Българите сами произвеждат дронове и ги продават за американска армия.
76
0
 
2
 
! Отговори
FATIH 1453 преди 2 години
До Анонимен95;И двигателят на турския изтребител пето поколение от там ще дойде. Време е България да прогледне...