Никой не е влизал в еврозоната в средата на годината, за нас шансът бил 2026 г.

Отлагането обаче струвало още пари
73
Никой не е влизал в еврозоната в средата на годината, за нас шансът бил 2026 г.
Снимка: Pixabay

Вероятността да влезе България в еврозоната през 2025 г. е много малка, никой никога не е влизал в средата на годината. Да се надяваме, че бихме могли да го направим в началото на 2026 г.
Това заяви финансистът Левон Хампарцумян в интервю пред БНР.

"Трябват организирани усилия. Не е задължителна политическата стабилност, ако хората, които се сменят в управлението на държавата, продължат да работят в същата посока. Риск има, ако се появят в управлението някакви талибани", предупреди Хампарцумян.

„Политическата криза има съществен принос, но не е единствената причина. Усилията на Горанов бяха с искреното желание и възможности да влязат в банковия съюз, направиха съществени стъпки и после се забавиха. Хърватска ни изпревариха, а те не са с по-различна икономика от нашата. Там правителството и населението искаха и то се случи", коментира той.

Левон Хампарцумян похвали БНБ, че са подготвени за присъединяване към еврозоната, но "тази готовност струва пари, досегашните усилия ще дадат плод, но ще трябва да се харчат още пари".

Той даде като добър пример Хърватия, Словения и Прибалтийските републики, защото те са със сходна на нашата икономика.

Според него увеличението на пенсиите с 11%, а не 10%, както беше първоначално обявено, е "излишна пиар дискусия" и "кой ще се закичи с тези пари".

"Увеличението беше обявено от правителство, което вече го няма, и накрая излезе, че сегашните хора се борят за 11%, които и да са те, и пиарският ефект да падне върху тях. Това е бюджетирано, направено и борбата е кой ще се закичи с тези пари, което е срамно, защото има швейцарско правило", смята финансистът.

За регулирането на цената на хляба финансистът каза: "Наивна идея, която няма да доведе до необходимия резултат. Производството на хляб, а какъв ядем, е голяма тема, но хубавият хляб не струва лев или два, а много повече и го продават там, където има пазар за това".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


73
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
10
4
 
29
 
! Отговори
Възрожденеца преди 1 месец
Дано и през 2026 година да не е, даже и през 2056, също да не е....
9
11
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Харватите ревЪт вече, добре че замразиха цените на стотици основни продукти, иначе щеше да се стигне до бунтове и размирици.
8
9
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
НЕ на еврозоната! Не щем да плащаме дълговете на Германия, Франция и Италия!
7
5
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Ирландия намалява помощите за украинци от 220 евро на 38,80 евро. (според немска медия)
6
6
 
4
 
! Отговори
3 ганю визи за САЩ преди 1 месец
НЕ заслужава
5
3
 
21
 
! Отговори
до 3 преди 1 месец
Визите ще отпаднат, ако влезем в Шенген, защото е така за всички страни. Става автоматично. Проблемът е, че от дивотия и политическа безпътица, пак ще се самозастреляме в краката. Румънците ще ги приемат, а нас не.
4
17
 
12
 
! Отговори
до 2 преди 1 месец
Ех, да имахме "дълга" на Португалия. Българинът е единственият в Европа, който се дърпа от хубавото и не само за еврото. Обратен човек.
3
7
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Чух визите за САЩ за Румъния щели да отпаднат до края на годината, та дайте Паси и там всички останали които полегнаха на ФАЩ да отговорят що така бе за нас пак банана?
2
8
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Какъв шанс пък е еврозоната, това е пълно бетствие. Виждаме, че от всички държави в еврото, само една спазва критериите за членство - Холандия. Гърция, Италия, Испания, Франция, Белгия, Португалия са практически фалирали с дълг над 100% от бвп. Хърватска освен цените и инфлацията вече и дългът им расте главоломно.
1
2
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
еврозона нанай си

Спонсорирани публикации