Повече от половината българи не посещават театър или библиотека

Много са и тези, които не са прочели дори една книга
16 окт 2024 15:40, Инна Ангелова
86

72,6% от българите не са посетили библиотека нито веднъж през 2023 г. а 62,6% не са били на театър нито веднъж. Стряскащите данни са данни от социологическото проучване индекс "Достъп до културата".  

"Една от причините, които ние виждаме в рамките на изследването, което се провежда за втори пореден път, е увеличението от друга страна - радващ показател на хората, които четат книги, но и закупуват книги. При тези 50-процентни стойности, които имаме за част от културните дейности, около 40% не са прочели нито една книга. Това е не по-малко стряскащ резултат, но има тенденция на намаление на този процент", коментира един от поръчителите на изследването д-р Диана Андреева-Попйорданова от Обсерватория за икономика на културата в "България сутрин".

Цялостната стратегия работи, посочи тя и допълни, че за последните 35 години се вижда, че политиката не е развивана в рамките на Министерството на културата.

"Ако днес въведем политики и инструменти за развитие на аудиторията, ще видим резултатите поне след 8-10 години", отбеляза д-р Андреева.

"Повече от 50% от гражданите, които са заявили в социологическото изследване, че изпитват трудност заради липса на достъп в рамките на населеното място, са в малките общини, селата. Театралното изкуство е припознато като най-предпочита културна дейност. Час по-скоро трябва да се изчисти петното, което имаме, по линия на финансиране на културните институти в областта на сценичните изкуства, за да могат да се предприемат и в допълнение нови политики за малките населени места", каза гостът на Bulgaria ON AIR.

Андреева подчерта, че една от поставените задачи е въвеждането на културни паспорти,

"От 6 до 26-годишна възраст, които да нямат значение от дохода, социалното положение, икономическото положение на децата, младежите и студентите, за да може поетапно да се работи с децата от най-ранна детска възраст и това да продължава и в университетското образование. Това би струвало на държавата около 160 млн. лв.", заяви тя.

По думите ѝ има деца, които никога в живота си не са били на театър или в галерия.

Какво сподели Андреева за финансовите злоупотреби в културната сфера, вижте във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


86
Още от Изложби
Картина на художника-робот Ai-Da отива на търг
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
6
1
 
1
 
! Отговори
Мишо преди 4 часа
Не съм съгласен!90% не знаят какво е театър. Мислят си, че това е нещо като се караш с гаджето или приятел. Библиотека е въобще странна дума и практически за червената книга на България. Има фейс, инста, Тики токи......, вие за библиотека ми говорите?
5
4
 
5
 
! Отговори
Евроатлантик преди 4 часа
За какво ни е библиотека като имаш интернет? Има си Гугъл Уикипедия, читанка, всико което има в една библиотека го има в нета че дори и повече. И всичко това без дори да излизаш от в къщи!
4
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 часа
аз лично поне 20 пъти годишно ходя на театър, футбол, баскетбол, концерти, сумарно около 18-20, но не съм видял един циганнннин или турчин, а познавам много такива да ходят на театър - иначе на избори гласуват за ДПС - Меди, по известно като АПС и ДПС -Шиши, по известно като ново начало
3
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 4 часа
Библиотека не е ли дискотеката на Магърдич Халваджян? Аз не съм ходил там никога.
2
8
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 часа
Как ще искате от неграмотен бачкатор българя патриархален татко русофил да посещава каквото и да е, различно от кръчмата и софрата вкъщи?!
1
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 часа
ХАЛТУРА НЕ ГЛЕДАМ.