Теодора Димова с Голямата награда за литература на СУ

Наградата й бе връчена от ректора проф. Анастас Герджиков
22 ное 2022 14:38, Красимир Ангелов
61
Теодора Димова с Голямата награда за литература на СУ
Снимка: БГНЕС

Известната българска писателка, драматург и есеист Теодора Димова беше удостоена с Голямата награда за литература на Софийския университет (СУ) "Св. Климент Охридски" за 2022 година. Наградата й беше връчена от ректора на Софийския университет проф. Анастас Герджиков на тържествена церемония, която се състоя в аулата на висшето училище.
 
Теодора Димова е автор на романи, като "Емине", "Майките", "Адриана", "Марма, Мариам", "Влакът за Емаус", "Поразените", както и на повестта "Последният рожден ден". През 2006 г. "Майките" спечели Наградата за източноевропейска литература на Bank Austria и KulturKontakt. Книгата има 11 издания у нас и е публикувана на девет езика, между които немски, френски, руски, полски, унгарски, словенски и др. "Адриана" е преведена във Франция и в Чехия. През 2010 г. "Марма, Мариам" спечели приза "Христо Г. Данов" за българска художествена литература.

Романът "Поразените" е отличен с националната награда за роман на годината на фонд "13 века България", както и с престижната френска литературна награда "Фрагонар".
 
Теодора Димова е родена в София и е дъщеря на големия български писател Димитър Димов, каза в словото си деканът на Факултета по славянски филологии на СУ доц. Бойко Пенчев и добави, че за съкровената духовна връзка на Теодора Димова с баща й говори най-добре нейният роман "Адриана".
 
Голямата награда на Софийския университет за литература неизменно е търсела да открои онези творци, които не просто създават добри книги, а присъстват като позиция в публичното пространство, като глас, който задава въпросите, който другите отбягват. Теодора Димова е задаващ въпроси интелектуалец, подчерта доц. Бойко Пенчев.

Той заяви, че връчването на Голямата награда на Софийския университет е знак за признание и израз на вяра, че науката и писателското изкуство имат една обща кауза - да възкресяват човешкия дух.

В словото си Теодора Димова сподели, че за нея е истински вълнуващо да получи наградата за литература на Софийския университет. "Вашата награда е учредена в самия край на миналия век и има повече от 20-годишна история. Нейни носители са Вера Мутафчиева, Йордан Радичков, Ивайло Петров, Константин Павлов, Антон Дончев, Валери Петров, Екатерина Йосифова. Имена на творци, които са си тръгнали от този свят, но са издигнали тук темелите на съвременната българска литература и на българското светоусещане. Вашата награда се връчва от Академичния съвет, в който влизат 40 професори, доценти, доктори, студенти, специалисти от почти всички факултети на най-престижния ни университет", каза Теодора Димова.

Голямата награда за литература на Софийския университет е учредена през 1999 година и се присъжда веднъж на всеки две години като признание за цялостното литературно творчество на изтъкнат български автор. Лауреати на наградата са Вера Мутафчиева, Борис Христов, Йордан Радичков, Ивайло Петров, Константин Павлов, Антон Дончев, Валери Петров, Георги Мишев, Дончо Цончев, Боян Биолчев, Димитър Шумналиев, Иван Цанев, Екатерина Йосифова, Иван Теофилов, проф. Кирил Топалов и Бойко Ламбовски.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


61
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
53
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Смех И що да чете това, само за да се убеди, че нищо не струва? Ако има нещо интересно в тези книги, покажи го, за да привлечеш внимание. Ако няма, не се мъчи да ловиш балъци с такива плоски номера!
52
0
 
3
 
! Отговори
Писане преди 1 година
Писане само с главни букви визуално означава крещене. Крещенето е признак на безсилие.
51
2
 
2
 
! Отговори
Смех! преди 1 година
Хей, 53-ти, ако съм на N 50, не бих ти сторил подобна услуга. Да ти нарисува картинки не щеш ли. Четенето не е тежък физически труд. Малко си преодолей мързела и си чети сам. Ако нямаш пари за книги, има едни места, които се наричат обществени библиотеки. Едва ли ги знаеш къде са, но питай хората, ще те упътят.
50
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 50 Кажи два цитата. Да почетем и ние малко мъдрост. Или квото е там.
49
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"Влакът за Емаус" ми хареса толкова много, че си вадих цитати, а нямам такъв навик.
48
4
 
4
 
! Отговори
Теодора Герджикова преди 1 година
" Гарван , гарвана око не вади ! " . Номенклатурите сме си номенклатури . От едно място на друго прелитаме и в " мрежичките " , ни ви оплитаме .
47
5
 
4
 
! Отговори
ЗначимаПисателка преди 1 година
Теодора Димова е талантлива писателка. Има собствен специфичен стил на писане. Произведенията й доказват нейната необикновена наблюдателност, критичност и състрадателност.
46
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Браво! Заслужено!
45
6
 
4
 
! Отговори
До 43 и 44, преди 1 година
които сте едно и също лице. Елементарното Ви читателско ниво - да се коментираш нещо непрочетено, ниската Ви писмена култура, принадлежността Ви към фашистката партия Възраждане и комплексите Ви ме карат да се ядосвям на себе си, че се принизявам до Вашето равнище. Продължавайте да си говорите тук сама и да си четете "Дядовата Славчова унука". Чао!
44
6
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Тази спорещата е толкова зле ,че даже си помисли ,че спори с един човек.А тук пишат няколко души .И опитват да й налеят малко разум.Уви. Разбрахме ,че мразите .Ок.Мразете си .
43
4
 
3
 
! Отговори
Без упойка преди 1 година
Забелязвате ли ,че тази омраза към класиката е характерна за левите тоталитаризми.Защо ?Простичко е.Те мразят ЛЮБОВТА.Те не обичат нормалните разкази за истинските хора,а живеят в поредната луда утопия.Те обичат да МРАЗЯТ.Вижте киното днес,книгите ,науката ,заливащите с боя класически творби на художниците Искат да изчегъртат всичко от епохата на романтиката,християните ,рицарите ,светиците .От времето на ДОБРИТЕ хора. Некадърни посредствни хора слядящи за запетаите .
42
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 42 Ти изощо как си с четенето с разбиране? Да, от тази авторка нямам намерение да прочета и една книга. Затова няма как да знам има или няма такива сцени. Но важното в случая е, че липсата на такива не е достатъчно да придаде стойност на писанията й. Трябва да има какво да каже. А на тази просто й се пише.
41
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 37 Защо мислите, че няма любовни сцени. Това беше уловка за Вас - да Ви докажа, че не четете, пък коментирате.
40
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Не разбирам защо тук се противопоставя тази плява и розови романи? И двете са плява.
39
3
 
4
 
! Отговори
До 38 преди 1 година
А читателят мрази неграмотните като Вас. След препинателни знаци има интервал. Как сте прочели толкова книги, а не сте забелязали този факт? Само собствените си ръкописи чете май. Пък и сте от Възраждане. Това казва всичко.
38
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Аз не се смея. Всеки от розовите ви романи се чете за не повече от час. Кои философи, мемоаристи, музиколози напр. сте прочели извън розовото и задължителната учебна литература? Между четене и четене има разлика. Докато се чете, трябва и да се мисли. Иначе нямаше да се излагате във форума. Ясно е, че Теодора Димова не би писала тук. Защо да го прави? За да с спори излишно с илитерати? Чели-недочели?
37
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
В световен план се налагат третополовите автори. Те мразят 19 век,любовта ,нормалните отношения..
36
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Смея се Ти сигурно си въпросната Теодора? Няма кой друг да я защитава толкова. А и е жалко да изтъкваш като единствено достойнство на произведенията й, че няма любовни сцени... Явно не разбираш, че това да няма такива сцени съвсем не е достатъчно да са стойностни. И още нещо - ако ти беше прочел наполовина толкова книги, колкото и аз, сигурно също щеше да можеш от 2 - 3 реда да разбереш има ли какво да ти каже авторът или няма. Но нищо, продължавай да четеш. Имаш нужда.
35
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Хайде ,хайде не се обиждайте толкова. Нивото на днешната литература в световен план е такова,че до края на века книгата каквато я знаем ще изчезне.
34
5
 
4
 
! Отговори
До 32 преди 1 година
Плагиатите са във Вашите любими романи от 19 век. Всички истории са еднакви, само имената и местата са сменени. Днес има автори, предимно авторки, които пишат такива по един на месец с цел забогатяване. Наистина успяват - скучаещите домакини и неудовлетворените от живота дами се избиват да купуват тези глупости. Не се усещат, че всичко е взето от стари преводи, но сложено в нашенска среда. Ясно, вие сте от тези плагиатки.