Китка, менче и звънец - и после яко бъркане в портфейла на родителите

Реформите в МОН конкурират сериала "Откак свят светува"
Обновена: 6 окт 2023 17:58 | 5 окт 2023 12:51, Стела Стоянова
60
Китка, менче и звънец - и после яко бъркане в портфейла на родителите
Снимка БГНЕС, архив

Китка, менче с вода, първи звънец. И децата ни отиват на едно уж сигурно място, където не ги дебнат наркодилъри, не ги чакат тежки раници, защото вече си имат дигитална, имат персонализирани уроци, защото учителят, разбира се, е способен да разработи 30 такива за трийсетте хлапета в клас, които надвишават изискванията за брой ученици в класа, но имат персонални потребности.

Нещо такова ни представя МОН и вината не е непременно на новия министър, защото сериалът "Откак свят светува", може да се конкурира с времето, откакто в МОН се правят реформи.

Само че реформите в МОН ще са с повече епизоди. Дори и от "Дързост и красота".

Все още няма да забравя как една холандска принцеса, която отговаряше за нещо си там образователно в „ниските земи“, а страната им все още не се наричаше Нидерландия, присъства на едно откриване на учебна година във Втора английска гимназия заедно с тогавашния просветен министър Сергей Игнатов. Беше безкрайно впечатлена от това, как се звъни по традиция с училищния звънец, как се пуска химнът, как се подлива менче с вода, за да върви по вода на учениците. Направо се възхити. И каза „А у нас просто влизат в класната стая и учат“.

Не е лошо и у нас след цялата церемония с китки и менчета с вода децата просто да влязат в клас и да учат, само дето практиката разбива на парчета тези елементарни изисквания.

След канчето, менчето и звънчето, и дори още преди тях, е родителската среща, на която непременно трябва да бъдат събрани пари за нещо – шкафчета, охрана, аптечка на класа /да, има го и това, в някои училища има медицинско лице, но няма елементарен риванол/.  Въображението на холандската принцеса така и остана бедно защо децата няма къде да паркират велосипедите си, ако решат да отидат на училище с тях, при положение че в Холандия това е елементарна част от оборудването в училищния двор.

По-същественият проблем е започването на събиране на пари или директно спуснатия списък за учебни пособия или тетрадки, които трябва да си купят хлапетата още в първи-четвърти клас. Тетрадки, които ще утежнят раницата им право пропорционално на теглото им, нищо че министерството е въвело така наречената дигитална раница, която не би трябвало да тежи нищо, ей богу. Ами дигитална е все пак, но пък се оказва, че в някои училища смартфоните в началните класове са забранени, а учителката някак се изхитря да даде домашно съгласно директивите на МОН и който няма мобилен телефон, просто получава двойка. Който не си е купил пет учебни тетрадки по пет предмета, рискува същото.

А да не забравяме за регионите, където просто родителите не могат да си позволят да купят не само тетрадки за общо тридесетина лева, а да не говорим за компютър или телефон с камера на децата си, особено след като им ограничиха продажбите на тютюна, който отглеждат и в чието низане участват самите деца. Като затворят и мините, картинката ще се обогати.

Чудя се хората, които работят в това министерство, ще придобият ли някога цялостна представа за това, какви възможности имат хлапетата, чиято задача е да научат таблицата за умножение, когато не нижат тютюн и чиито родители понасят финансовата тежест на „дигиталната раница“, за да им осигурят устройство, на което да си я носят. Дали свръхиновативните екипи на МОН знаят, че има училища с общо два или три работещи компютъра, на които трябва да се изреди целият клас?

Не искам да бъда разбрана неправилно - качването на уроци и индивидуални задачи в дигиталния свят е много добра идея, стига да не забравяме, че има семейства само с един компютър и с по няколко деца, които в името на образованието им ще станат жертви на фирмите за бързи кредити и ще изплащат заеми до откат. Не всеки може да си позволи лукса да образова дигитално детето си, а все пак основното изискване на образованието е да бъде достъпно. За него понякога е достатъчна и една бяла дъска. И малко желание от страна на МОН. Малко естествен, а не изкуствен интелект.

Или отварянето ни към иновациите е същото като загърбването на темата за затварянето на мините – който оцелее, оцелее, другите да се оправят сами и  да разчитат на НПО-та? А от министерството се чакат само менчетата, с които да полеем вода за първия учебен ден? Пък един път като ни тръгне по вода...

А иначе, честит ден на учителя!
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


60
Още по темата: МОНдигитална раница
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
23
9
 
20
 
! Отговори
Красимир Петрофф!! преди 10 месеца
Чудя се кой гласува за ПП и ДБ, след като изклатиха избирателите си и поеха пеефския боздуган изотзадзе ? Явно евроатлантиците си обичат да им е вътре пеефския шпек, в природата им е!
22
3
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Трябва да има ограничение за цената на учебниците и учебните тетрадки. Така рязко ще намалеят мераклиите да ги печатат и съответното лоби. Като цяло - учебните тетрадки са излишни, сборниците също. Нормален, не особено луксозен учебник е достатъчен и децата повече да ги отварят.П.П. Класовете винаги са ми били от 36 човека.
21
13
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Няма никаква промяна в образованието, децата мъкнат камъни , НЕ УЧЕБНИЦИ! Учителите продължават да събират пари от децата (уж за по лесно) и си прибират кинтите въпреки че вече заплатите им гонят 4000 лева заплати.
20
0
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
До ИстинатаКъм раниците добави и учебната програма - 5 клса от 7:45 до 14 или 15.00 защото имат по 7-8 часа на ден с едно голямо междучасие от 20 мин. Децата ядът на стълбите или по коридорите ако си носят от вкъщи, защото времето не стига, а на лавката те избутват. И накрая един куп домашни да пишат до 21.00 - целта е да отвратят децата от учене и училище
19
0
 
6
 
! Отговори
Стефани преди 10 месеца
И не изгрява, над мен дъгата, и не растат край мен цветята! И нито чувам щурци да пеят... Аз срещах само придворни хора... И плачат депутатите... със сълзи на очите! Животът им е самота,причуват се със страха И плачат депутатите със сълзи на очите Животът им е самота,това е тяхната съдба! Кой позволява на тези хора, да причиняват само мъка? Да богатеят за чужда сметка и да постигат всичко с измама ... АМИН
18
1
 
26
 
! Отговори
разликата преди 10 месеца
В Нидерландия - началото не е нищо особено, после учат. В България - помпозно начало, а после - нищо особено. Затова след нищото в училище, българчетата мечтаят да учат в Нидерландия...
17
0
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Едно време имаше 1 учебник и 1 тетрадка по предмет. Сега 1 учебник, 1 сборник, 1 учебно помагало, 1 тетрадка - може и да изтърва нещо. Разбира се учебниците са БЕЗПЛАТНИ но всички допълнителни сборници и помагала са дооообре заплатени.
16
5
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
до 19 Трябва цяла България да се блокира, а сглобката да се разпадне. Няма друг начин.
15
5
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Протеста се разраства.Блокирани са нови допълнителни пътища.Включват се вече всякакви хора.Има затъмнение в медиите.
14
6
 
15
 
! Отговори
Гиб Мелсън преди 10 месеца
99% от директорите на училища в България са членове и симпатизанти на партията на Винету. Защо се получи така? Защото Винету се прицели в гласовете на учителите като най-многобройното съсловие в България. Винету е хитър. Назначи на всички училища директори негови членове симпатизанти а директорите от своя страна назначават такива учители. Така Винету си гарантира от 55 хиляди учители минимум 50 хиляди твърд електорат. Пет хиляди сигурно има такива, които се прикриват, че не гласуват за него.
13
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Еми явно хората искат наркодилърите да продават на учениците, щом са срещу такива списъци...
12
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
До 13 ми не е лошо като идея
11
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Ама сега инза тива ли да давма пари бе! Писна му вече. Зимайте го тоз ***. Нема го гледам вече.
10
10
 
8
 
! Отговори
преди 10 месеца
За какво ви е дигитална раница, направо дигитално училище, всички уроци на запис и тогава няма нужда от учителя само проверка. А защо не и дигитални ученици и дигитални деца, направо си създавате Тамагочи и ги качвате в облака, за какво са ви истински деца които да прекарвате през този ад и накрая старост нерадост недъгави и забравен гроб и това без да имате тяхно съгласие. Заслужавате да ви излезе през носа и да ви съдерат десет кожи като искате истинско Тамагочи от плът и кръв това ще струва.
9
4
 
5
 
! Отговори
Петров преди 10 месеца
а иначе да ни пращат герорги рачевци всеки ден на море "на гърция" и "на плаж" или "на туризъм по европа" или да рекламират телефони по 5000 лв и да продават бензина по 3 и 50 и да няма места по хотелите и по магистралите не е скъпо
8
8
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
"След канчето, менчето и звънчето, и дори още преди тях, е родителската среща, на която непременно трябва да бъдат събрани пари за нещо шкафчета, охрана, аптечка на класа /да, има го и това, в някои училища има медицинско лице, но няма елементарен риванол/." Eй, кравари у форума дето не помните какво беше при бай Тошо щото не сте били родени...тогава имаше не само училищен лекар и всякакви лекарства в кабинета му, но отделно имаше и зъболекар, който оправяше зъбите безплатно на учениците.
7
2
 
18
 
! Отговори
Дигиталната раница преди 10 месеца
е мираж и не се работи по нея. Раницата на детето е 15кг. наблъскана с учебници и тетрадки А4 според изискванията на училището. На всичкото отгоре ходят от кабинет на кабинет и влачат по стълбите всичко. г-н Министъра да вземе да си направи проверката - всяко училище (поне в София) си измисля някакви си вътрешни правила.
6
16
 
11
 
! Отговори
Гроби Таласомо преди 10 месеца
Даскалята са любимците на Бойко, особено даскалките в горната възрастова граница;))) Той, понеже, не е особено умен и сам осъзнава дълбоките си липси, издигна наште квачки на пиедестал и им тури едни космически заплати;))) Аз, да ви каа, ич ми не требе даскалята, сакам Бойко да го нема и пълна свобода. Училището е робство, юрка абсолютно незаконно цялото семейство и го връти на малкият си пръст!
5
0
 
51
 
! Отговори
простата истина преди 10 месеца
Родител съм на 3 деца и знам проблемите отблизо.И те са огромни и са породени най вече от семейното възпитание.Учебен процес почти няма-или където има той е мизерен защото на децата всичко им е позволено.И те съответно израстват с тази мисъл-това е буквално свободия правят каквото си искат и нямат никакъв респект към учителя и възрастните.Трябва да е както преди-учителя да има повече власт и тежест ако има проблеми-наказания сериозни а не мъмрене тогава ще порастнат сериозни хора
4
3
 
9
 
! Отговори
ФлякФ преди 10 месеца
Номер 5 е чукча. Не чете нищо, а пише ...