Медалистите ни по химия: Решаването на задачи е преди всичко удоволствие

Китай e най-голямата конкуренция, признаха Виктор, Преслав и Явор
Обновена: 1 авг 2024 14:23 | 1 авг 2024 14:20, Анисия Иванова
4

Българските ученици отново направиха блестящо представяне на най-престижното състезание по химия за годината. Те спечелиха 4 медала от Международната олимпиада. Тази година събитието се проведе в Саудитска Арабия. Виктор Лилов се класира на второ място в света в конкуренция с ученици от 84 държави.

"Важно е да харесваме това, което правим, за да не се налага да гледаме на него като на задължение. Не броя часовете, в които съм решавал задачи и в които съм чел", сподели той в "България сутрин".
Че решаването на задачи трябва да е преди всичко удоволствие, смятат и сребърните медалисти Преслав Георгиев и Явор Христов.

"Насила хубост не става. Трябва да усетим, че това е нашето нещо, че искаме да се занимаваме с него. Успехите сами идват", добави Лилов.

Всяка задача има своите трудни аспекти, на мнение са медалистите. "Всеки има силни и слаби страни. Важно е комбинацията от тях как работи", уточни Виктор Лилов.

Напрежението винаги оказва влияние, затова важна част при състезанията е психическата устойчивост, подчерта Преслав пред Bulgaria ON AIR.

"На състезанието теоретичната част е 5 часа. Когато човек започне да решава, работи с почти пълния си капацитет и на втория, третия, четвъртия час се усеща натрупаната умора. Човек трябва да открие спокойствието, да се сети, че знае това, което се изисква от него. Когато сме учили толкова много и това, което се преподава в час, ни е пределно ясно, просто сядаме на последния чин и не пречим на учебния процес", обясни Явор.

Китай e най-голямата конкуренция

"Китайците не правят глупави грешки. Тяхната подготовка е с години и цели да премахне всяка способност да не правят грешки. Ние сме способни да си решим задачите, но все ще направим някоя грешка. Олимпиадите са хубаво нещо, но идва и истинският живот. Другите страни с изключително силна школа са САЩ и Русия", посочи Виктор.

Дванайсетокласниците вече са кандидатствали и са приети в университети.

Гледайте целия разговор във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


4
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
4
0
 
2
 
! Отговори
Сs2С2С82 преди 1 месец
Ами хубаво е, че печелят, за да имат шанс да заминат в чужбина и да се реализират добре, или поне да видят по-чисти лаборатории и нещо ново. Тук в БГ ще им четат лекции от 80-те, които пък са преписвани от руски учебници от по-рано. Има единици, които се опитват да въведат по-нова информация, но се сблъскват с консервативното лоби на бездарното единство. Половината асистенти спокойно могат да бъдат сменени с ИИ (копираща машина + латерна), а техниката и реактивите са за историческите музеи.
3
0
 
2
 
! Отговори
Една българка преди 1 месец
Поздравления за успеха на тези чудесни ученици! Продължавайте напред :)
2
0
 
2
 
! Отговори
Минуващ преди 1 месец
Това момче Виктор Лилов не беше единствения средношколец до момента с златни медали от международни олимпиади в две различни дисциплини -- химия и биология ако не се лъжа? Уникум! До #1 -- Човече дребно, haters always gonna hate! На тебе един тиквен медал по тъпология са пропуснали да ти дадат от ЦК-то на всички БКП-та по всички земни кълбета!
1
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Медализма който успешно развихме още от комунизма не разви никакви технологии в България обаче успешно разви службогонството . Медали и титли трябва да се дават само за реални постежения иначе възможностите попадат в случайни хора и това реже ръцете на кадърните в нещо . Точно това е разликата между свободния пазар и и комунизма . Разликата е в мвдализма . Медалите ги раздава свободния пазар за реални постежения .