ДКЕВР се жали до ЕК за американските централи

Искаме от Брюксел преразглеждане на дългосрочните договори
Обновена: 25 юни 2014 14:28 | 25 юни 2014 12:41,
38
ДКЕВР се жали до ЕК за американските централи
Снимка: freeimages.com

Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) подаде жалби до Европейската комисия срещу дългосрочните договори на ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3“ и ТЕЦ "AES Марица Изток 1“, съобщи на брифинг председателят на комисията Боян Боев.

В писмата си до Брюксел от ДКЕВР искат да бъде направен анализ на ситуацията и Европейската комисия, която е регулаторът на търговските отношения в рамките на ЕС, да се произнесе дали има нерегламентирана държавна помощ спрямо тези две централи. Боев уточни, че проверката на ДКЕВР показва, че това действително е така и ситуацията е несъвместима с европейското и българското законодателство.

В края на май енергийният регулатор изиска договорите с двете т.нар. американски централи да бъдат предоговорени. "Нямам информация това да се случва", коментира пред Investor.bg Боев и допълни, че това е основанието да бъдат подадени жалбите.

Той обясни, че е поискал от ЕК да позволи спирането на договорите и изваждането на тези мощности от регулирания пазар, докато не бъдат предоговорени условията в контрактите на централите.

„Ако не получим подобно разрешение, цената, на която продава НЕК, ще бъде преразглеждана на всеки три месеца, спрямо направените разходи по тези договори", посочи Боев.

Цената на тока се определя по закон на регулаторни периоди, които траят по една година - от 1 юли до 30 юни на следващата година. Преразглеждането на всяко тримесечие ще бъде необходимо, защото по-ниските цени от двата ТЕЦ-а вече са заложени в ценовото решение от новия регулаторен период (1юли 2014 - 30 юни 2015 година).

Припомняме, че на 27 май от ДКЕВР поискаха от Националната електрическа компания да влезе в преговори с двете американски централи с цел да намали цената на изкупуваната енергия съответно с 30% и 20%, както и да договори част от мощностите на тези две централи да излязат на свободния пазар.

Освен жалбата за двете централи Боев съобщи, че регулаторът е подал жалба до ЕК и заради прекомерното подпомагане на сектора за производство на енергия от възобновяеми източници. Според него страната ни е постигнала параметрите за дял на зелената енергия от общопотребяваната.  "Преференциалните цени не отразяват трайната тенденция за бързо намаляване на инвестиционните разходи", допълни той.

ДКЕВР е изготвила и методиката за изкупуването на зелената енергия. Тя вече е изпратена за съгласуване в Министерството на икономиката и енергетиката. Текстовете предвиждат за всеки ценови период енергийният регулатор да определя какви количества енергия от ВЕИ са нужни за регулирания пазар, а останалите да се изкупуват по цена на остатъчна енергия за балансиращ пазар. В момента тя е около 30 лева за мегаватчас, уточни Боев.

Производителите ще имат право да излязат на свободния пазар, където да договорят цената си.

От началото на юли ДКЕВР ще направи регулаторен одит в НЕК, а самата електрическа компания вече е представила данните за размера на дефицита в системата. Когато данните бъдат анализирани, ще бъдат представени публично.

Още новини за България четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


38
Още по темата: ТЕЦДКЕВРВЕИ
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
6
24
 
1
 
! Отговори
Мъдовски-Попов преди 10 години
Това е най-голямата чуждестранна инвестиция в България изобщо и тя е знакова за международната общност. Ако тези сделки не се сключат, България задълго ще отпадне от полезрението на големите чуждестранни инвеститори", заяви при подписването на 17 юни 2001 г. Иван Костов. Според него проектите поставят началото на българската енергийна независимост, защото централите ще продължат да използват местните лигнитни въглища въпреки замяната на старата техника съветско производство."В крайна сметка това променя статуквото, води до повишаване на националната сигурност и е важен геополитически факто
5
1
 
60
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Не е за вярване, че българска институция се е осмелила да направи този ход. Основанията са същите, като тези на ЕК да стопира изпълнението на "Южен поток". Несъответствие с правилата в ЕС, нали така?
4
1
 
47
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Държавата отговори на удара на американците. Браво, с техните камъни по техните глави!
3
2
 
50
 
! Отговори
аЗ преди 10 години
Стига сте мрънкали.Хората за затънали до гуша,имат 17 трилиона задлъжнялост,а не им се иска да снижават стандарта си.Разберете ги и им помогнете.Техният живот е по ценен от вашия!,
2
2
 
47
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Крайно време беше. Успех!
1
14
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
А що не се жалвате за цените на ФЕЦа и ВЕЦа на корумбашев?