Първан Симеонов: Защо смятаме, че легитимно можем да рестартираме държавата?

Не разбирам защо трябва да променяме Конституцията
Обновена: 26 юли 2023 10:43 | 26 юли 2023 10:35, Стела Стоянова
37
Първан Симеонов: Защо смятаме, че легитимно можем да рестартираме държавата?
Снимка БНР

"Не разбирам защо трябва да променяме Конституцията, дори за съдебната реформа. Изключително скептичен съм. Човешкият капитал трудно ще бъде сменен, както и да сменяме структурата на нещата. Сменяйки формата, не знам как точно ще сменим съдържанието". Това каза пред БНР Първан Симеонов - изпълнителен директор на "Галъп интернешънъл".
 
"Защо трябва да правим нов преход? Кое ни дава легитимността да смятаме, че можем да рестартираме държавата? Кое ни кара да имаме увереността, че можем да рестартираме държавата, при това да я рестартираме по образа и подобието на политически сили и дейци, които могат да се окажат твърде временни. Не съм много убеден, че всички приказки за отваряне на Конституцията са много повече от един горд етикет. Дано имат ясен план какво да правят със съдебната реформа", добави той.

Още по темата

 
"Явно е, че от ПП-ДБ, предполагам и другите формации в тази сглобка, ще държат преди това да заявят част от приоритетите си на старта, евентуално като поставяне на преговорни позиции с другите. Не на последно място, може би на едно от основните места - да направят реклама на някои свои важни символи, които искат да комуникират главно за своите вътрешни публики, за да ги стегнат малко, когато те като че ли започват да ерозират", коментира социологът.

Според него ако бързаме да сменим Конституцията преди някакви избори, това означава девалвация на нормите, на правото, на законотворчеството. Ако има такова бързане - би ме притеснило, подчерта Симеонов. По думите му промените изглеждат конюнктурно:
 
"Не отива на хора, които в цялото си политическо съществуване са говорили за съдебна реформа, край съдебната реформа да показват и такъв тип правна мисъл. Тя вероятно има своите оправдания - за край на феодализацията и прочие, но прилича на опит за служебно ограничаване на демократични права, в случая на правото да бъдеш избиран. Второ - за служебните кабинети - не съм привърженик да се пипа нещо, което очевидно работи, и то защото конкретният президент не ни харесва. Всеки път, когато някой започне с видим текущ партиен интерес да пипа някакви норми, накрая нещата се обръщат срещу него. Ще ми се да го напомня. Политическият анализ сочи, че край съдебната реформа ще има опит за прокарване на текущи политически символи. Това са символни битки, главно ориентирани към това ПП-ДБ да не губят електорат, защото е ясно, че от тази сглобка цената в крайна сметка плащат те и ще се опитат през всякакви символи да компенсират това".

Президентът в България пряко е легитимиран през мажоритарен вот и той няма други правомощия, освен да стабилизира системата в критични моменти, коментира Първан Симеонов. Той напомни, че служебните кабинети на няколко пъти са изиграли изключително стабилизираща роля.

Президентът понякога твърде остро отговаря на кампанията срещу себе си, отбеляза още социологът и добави, че понякога му се струва, че го прави нарочно:

"Може би е в негов интерес да провокира например процедура по отстраняването си или нещо такова, защото това му развързва ръцете и му дава доста големи шансове. Не знам дали прави грешки или напротив - той ескалира нарочно интензитета на този политически конфликт с ПП-ДБ и другите от сглобката".

ПП е в менгеме между ДБ и ГЕРБ, продължи коментара си Симеонов. За "Възраждане" той смята, че е твърде удобна формация за всички. А за ролята на ДПС социологът коментира:

"Като отворим Конституцията - там има много важни неща, свързани с балансите на балканското, етническото, едни твърде невралгични неща, които не се пипат. Имам чувството, че отворим ли Конституцията, особено с присъствието на ДПС, те могат да пипнат някои свои неща от този тип, а това са много опасни работи".
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


37
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
9
1
 
5
 
! Отговори
Жебок преди 11 месеца
До Юрист _ Защитени сме от закони! Как да не сме?! Но аз лично считам, че съм зашитен от Вселенските и Природните Закони, а не от тези писани от човек в БГ и въобще по Света! У тоя контекст, даже съм много по-защитен, защото НЕ правя неща разсипващи Природата в който и да е смисъл, а обратното - подкрепящи я! Същото се отнася и за Вселената или поне тази мъкничка част от Нея, която ни заобикаля! А ТЯ се отплаща за такова отношение щедро, много щедро, вервайте ми.........
8
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 11 месеца
Реално няма никакво значение какво ще пише в конституцията след като законите не се спазват и всеки си прави каквото си иска.България няма нужда от рестарт. Има нужда от пълно преформатиране и смяна на хардуер. Още на времето Царя като дойде ни посочи очевадното и каза че трябва да си сменим чипа. Българите така и не можаха да го разберат, някой му се обидиха и всички продължихме по старата схема. Затова сега сме на това положение.
7
2
 
12
 
! Отговори
ДебелООкият к0к0 преди 11 месеца
Важното е да има Фишеци, Димки, Димна Завеса, че тука има Едни Милиарди като за Последно да се Крадат! А После Знаете - като Опоскаме Всичко си Отиваме по Островите в Тихият Океан!!
6
2
 
11
 
! Отговори
Юрист преди 11 месеца
Не разбрахте ли, че вече правото е нищо? Правят си абсолютно каквото пожелаят силните на деня! Неща, немислими за моите преподаватели, навремето, сега се случват с лекота. Изобщо не разчитайте, че сте защитени от някакви закони и правила, настанаха вълчи времена!
5
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 11 месеца
Резонен въпрос!
4
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 11 месеца
Първанчо, рестартира се нещо, което се е сринало. Кой срина нашата територия?
3
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 11 месеца
Още по-малко разбира редовия българин........ Пък и как става това? Нали трябваше да има ВЕЛИКО НС за тая цел?!
2
2
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 11 месеца
Защо смятаме, че нелегитимно правителство, избрано от под 20% от имащите право на глас има право да определя кое е легитимно и кое не?
1
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 11 месеца
Не ми трябва да бъдат политолог, че да не мога да го кажа.