Нова измамна схема при продажба на вещи онлайн

Сигналът вече е подаден към ГДБОП
22 авг 2023 13:21, Стела Стоянова
15
Нова измамна схема при продажба на вещи онлайн
Снимка БГНЕС, архив

На нова схема за измами могат да станат жертва хората, които публикуват обяви в онлайн платформи за продажба на лични вещи.

За това предупреди създателят на онлайн платформата "Ние, потребителите" Габриела Руменова пред БНР.

Тя обясни, че след като сте пуснали обявата си в интернет и сте оставили телефона си за обратна връзка, измамниците взимат номера ви и ви пишат по Viber в ролята на клиент. Те директно ви информират, че желаят да закупят стоката, без да се интересуват от подробности нито за нея, нито за условията на сделката. Скоро след това получавате и съобщение уж от известна куриерска служба, че артикулът е платен онлайн и трябва да последвате посочена от тях връзка, за да си вземете парите от покупката.

Ако кликнете върху връзката, попадате на платформа и там ще поискат да въведете номера на банковата си карта и кода за сигурност CVV. Този код се използва за трансакции без представяне на карта при покупки по телефона или онлайн и предоставя на търговците допълнително доказателство, че картата е използвана от нейния реален притежател. Ако попълните този код, вие на практика давате достъп на отсрещния до вашите средства.

В случай че посочите номера на картата си и CVV кода, следващата стъпка от актуалната измамна схема е да ви попитат какви са наличните средства в банковата ви сметка. Вероятно така ще разберат колко пари могат да изтеглят.

Решите ли да прекратите процеса по събирането на тези данни и да настоявате плащането да се извърши лично или чрез наложен платеж, измамниците отново са с един ход напред. Тогава прилагат метода на притискането – казват ви, че парите вече са преведени и сделката е осъществена, като ви внушават, че няма вариант за връщане назад.

От "Ние, потребителите" са се свързали с куриерската служба, от чието име се изпращат съобщенията за получаването на парите от фиктивните покупки. Оттам са потвърдили, че се касае за фишинг атака и са подали информация към ГДБОП.

От "Ние, потребителите" припомнят няколко полезни съвета: Никога не следвайте връзки, за които не знаете накъде водят, дори да изглежда, че са изпратени от надежден източник. Ако получите подобно съобщение, свържете се с цитираната компания чрез официалните координати за връзка и поискайте потвърждение, че е изпратено от там. При съмнение за измама, направете екранни снимки на съдържанието и евентуални проведени разговори и незабавно уведомете компанията и ГДБОП.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


15
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
13
4
 
4
 
! Отговори
Кило преди 1 година
Този номер не може да мине и при второкласник , не знам колко трябва да се объл за да го направиш
12
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
старо, старо, старо - знам за тази схема от поне 5 години.
11
1
 
6
 
! Отговори
Тото преди 1 година
Това поне от година го има , жена ми уфцата изгоря с 80 лв., толкова имаше в картата. Сестра ми се усети. Пак някакво смешно НПО се прави , че открило топлата вода.
10
0
 
3
 
! Отговори
Каракочев преди 1 година
Имах предвид "т-ъ-п".
9
1
 
4
 
! Отговори
Каракочев преди 1 година
Колко *** трябва да си, за да се вържеш на такава схема?
8
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ако някой на възраст под 55 години се върже на тази схема - не заслужава да има парите си.
7
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
В днешно време много глупавите преобладават. Затова има толкова много ало измамници и други подобни на тази измами. Ако не бяха печеливши нямаше да стигат до новините ^^
6
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Вибер вече има business inbox. Ако не сте получили съобщението от куриерската фирма там, значи е ясно.
5
2
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Въобще не е нова тая "схема" ,от месеци е :) А и трябва да си доста неграмотен да си дадеш номера на картата и CVV кода и да си мислиш ,че по тия номера някой може да ти преведе пари . НЕ МОЖЕ :))))
4
1
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Пффф в беге разплащания онлайн в олх. Ми нали повечето неща са ментета, крадени, носени, съсипани. Представете си колко трансакции ще бъдат оспорвани. Затова в беге поръчваш до офис на куриер и там преглеждаш и плащаш. В ибей има рейтинги, които са перфектни. Тук дори и рейтинг да сложат пак ще го фалшифицират.
3
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Само по спиди като видя стоката и плащам в брой
2
5
 
16
 
! Отговори
АнонимеН преди 1 година
ТРЯБВА ДА СИ МНОГО ГЛУПАВ ДА СИ ДАДЕШ ПИН КОДА НА КАРТАТА! ЗА ПЛАЩАНИЯ СЕ ИСКА САМО НОМЕРА НА КАРТАТА А НЕ И ПИН КОДА! ПИН КОД НЕ СЕ ДАВА НИТО 3-ТЕ ЧИСЛА ОТЗАД НА КАРТАТА
1
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
На всички е известно че тези измами стават в олх понеже така и не въведоха да може потребителите да се разплащат с карти както е във всеки един подобен сайт в света.