До 20 години всеки втори работещ ще е над 55-годишна възраст

Възрастовото разслоение на пазара на труда е все по-отчетливо
21 авг 2024 07:30, Стела Стоянова
139
До 20 години всеки втори работещ ще е над 55-годишна възраст
Снимка БГНЕС, архив

До 20 години всеки втори работещ ще е над 55-годишна възраст

Проблемите със задържане и развитие на способните работници и служители придобиват все по-критично значение за бизнеса. Под натиска на тежка демографска криза и бързозастаряващо население, работодателите са принудени постоянно да подобряват стратегиите си и мерките за създаване на приобщаваща работна среда, където всеки да се чувства ценен и уважаван и може да разгърне своя потенциал и способности.  Необходима е промяна на фокуса - от организацията към хората.

Това е изводът от проведени от Българска стопанска камара в партньорство с КНСБ анализи на възрастовото многообразие и поколенческите различия в работната сила в пет икономически сектора - консервна промишленост, дървообработваща и мебелна промишленост, металургия, производство на пиво, търговията с петролни продукти. В проучването са включени пропорционален брой големи, средни и малки предприятия от избраните пет икономически сектора, пише "Сега".

За последните пет години броят на заетите в тези сектори е намалял средно с около 16%. Причините са свързани с намаляване на броя на предприятията в някои от секторите и кризата с пандемията от COVID-19. Най-значителен е спадът на работна сила в мебелната промишленост.

Устойчивата тенденция към застаряване на населението се потвърждава от резултатите от изследването - 2/3 от заетите са представители на по-възрастните поколения над  40 г. Ако темповете на застаряване на работната сила се запазят, в следващите 20 г. броят на работещите на възраст над 55 г. ще достигне 48% (почти всеки втори), се посочва в изследването.

Не само намаляващата и застаряваща работна ръка обаче са бариера за растежа на компаниите и на икономиката ни. Проучването показва, че всяко второ предприятие се сблъсква с проблеми в нагласите на работещите, свързани с ниска мотивация, нежелание за обучение и усъвършенстване, липса на ефективност, инициативност, креативност и отрицателна нагласа към промените.

Също така почти всяко второ предприятие страда от липсата на комуникативни умения в ръководния и изпълнителния персонал и от ниската устойчивост на напрежение и стрес в работата.

На този фон възрастовото разслоение в работната сила се откроява все по-отчетливо, посочват авторите на изследването.

На работното място се сблъскват четири поколения, които имат значителни различия в своите ценности, трудови нагласи и модели на поведение - поколение Z (18-26 г.), поколение Y (27-39 г.), поколение Х (40-54 г.) и поколение Т (55-65+ г.). А умението да се използват силните страни на всяко поколение в интерес на работата и да се трансформират различията в конкурентен корпоративен актив, носещ добавена стойност, е сериозно предизвикателство пред фирмените политики за управление на човешките ресурси.

Поколение Y или „Милениум“ (27-39 г.) е най-ухажваното на пазара на труда. При него се наблюдава и най-силно текучество. Хората от това поколение очакват „всичко сега“ и не се колебаят да променят местоработата си, ако възможностите за развитие, условията на труд и заплащането, не кореспондират с представите им. Почти всеки четвърти от заетите на възраст 27-39 г. е напуснал предприятието си в последните две години.

Втората по текучество (22%) е възрастова група са заетите на възраст 40-54 г. Поколението Х държат най-много на размера на възнаграждението и не са склонни на компромиси, ако намерят по-изгодни условия при друг работодател.

Предразсъдъците и стереотипите към възрастта са дълбоко вкоренени в общественото съзнание и ,разбира се, се проявяват и в работната среда. Изследователите наричат това явление ейджизъм (ageism), което означава неразбиране, пристрастие, негативно отношение към индивиди и групи въз основа на тяхната възраст. Проблемът е, че според резултатите от изследването, около 70% от анкетираните ръководители споделят (в една или друга степен) такива погрешни нагласи.

Анкетите показват, че преобладава мнението и сред четирите поколения, че младите учат по-добре от възрастните, имат повече хъс за работа и са по-креативни. Авторите на изследването обаче подчертават, че тези твърдения са спорни, защото не са подкрепени с обективни доказателства от науката и практиката.

В същото време преобладаващото мнение на по-възрастните работници и служители към по-младите им колеги е, че те са по-безотговорни, по-недисциплинирани и невнимателни, по-малко ангажирани към фирмата и искат повече, отколкото заслужават да получат.

От своя страна мнението на младите за по-възрастните работници е, че са по-неработоспособни, не разбират новите технологии, трудно приемат проблемите и преувеличават трудностите, с които се сблъскват.

Въпреки че 80% от изследваните лица считат, че най-успешен може да бъде екипът, съставен от няколко поколения, дистанцията във възрастта остава значим фактор за неразбирателството и проблемите в общуването на работното място. Най-трудно намират общ език и разбирателство помежду си поколенията на най-младите - Z и на най-възрастните - Т. Над 68% от заетите на възраст 18-26 г. споделят, че имат затруднения в общуването с хората над 55 г. и обратното – 60% от възрастовата група 55-65+ г. имат същите проблеми с най-младите.

От друга страна, междинните поколения Х (40-54 г.) и Y (27-39 г.) са затруднени в комуникациите и разбирателството както с най-младите, така и с най-възрастните си колеги.

Предразсъдъците и дискриминационното отношение към възрастта най-често се проявяват в критични ситуации. Например, 17% от представителите на по-възрастните поколения считат, че е справедливо „да се освободят млади хора, защото те по-лесно ще намерят нова работа“. Около 13% от поколение Z, 11% от поколение Y и 7% от поколение Х, считат, че е справедливо „да се освободят възрастни хора, защото те не са достатъчно пълноценни“. Въпреки че нормативната уредба изисква в такива случаи да се освобождават лица с ниска квалификация и незадоволителни резултати, 42% от поколение Z, 35% от Y, 27% от Х и 24% от Т застъпват становището, че е правилно „да се освободят хора, навършили пенсионна възраст, независимо дали са опитни и полезни за предприятието“.

Ръководителите на предприятията не са изключение от тези тенденции, което е притеснително за нивото на тяхната комуникативна и социална компетентност, емоционална интелигентност и умения да управляват екип от хора от различни възрастови групи, се посочва в изследването. 44% от анкетираните твърдят, че възникването на конфликти и изострени междуличностни противоречия в екипа или предприятието, се случват от време на време, а 13% - често или постоянно.

Преобладаващата част (72%) от най-младите и почти всеки втори (43%) от най-възрастното поколение, в една или друга степен са били обект на язвителни или привидно шеговити подхвърляния от колеги по отношение на тяхната възраст.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


139
Още от Общество
Над половин милион гледания събраха видеа на млади студенти от НАТФИЗ в ТикТок
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
10
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
То сега не е ли така, или требва да чакаме 20 години за да го разберем :)))
9
1
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Викате децата са раждат направо застарели...А не е ли, че работните места са заети за по-дълго време понеже се увеличи пенсионната възраст, че и остават там и след пенсиониране ? Освен това има едно многодетно младо народонаселение дето нищо не пофаща. Що се прайте на застреляни ?
8
1
 
11
 
! Отговори
Черния преди 3 седмици
Ще си вкарат от Азия,ама щът не щът ще вдигат заплатите,че и индианците ще избягат.
7
1
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Нашите олигарси подготвят населението, че ще си внасят роби през цялата година- защо- цитирам ги-.... защото ако трябва ще работят и 12 часа, ще спят навсякъде, ако се налага ще работят и събота и неделя и са доволни от всякакви заплати, а нашите вечно недоволни- спешно да се оправи законодателството за внасяне на работна ръка- иначе лошо ни се пише от алчните олигарси!
6
0
 
30
 
! Отговори
ППДЕБЕЕЦ преди 3 седмици
Мне. Изводът е, че заплащането трябва да е като това, накъдето бягат работниците. Просто. Това е капитализма. Нямаш хора, вдигаш заплатите. Имаш хора, уволняваш некадърните. Кое точно от тия неща не е ясно на камарата?
5
1
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Toва е защото HR-ите в България са малoyмнни. И такива ще продължат да бъдат. Търсят се шерпи и бели роби. Мислят си, че работата им е да се пазарят с кандидатите за работаи да им предложат възможно по-обидно ниска заплата, а не да се грижат за тях. Е, как да стане така? То затова внасят кyxи гaванки от Узбекистан, Молдова и тем подобни, които са поне 3-4 пъти по-некадърни от българите. И не са пригодени за живот и работа в България, камо ли в Европа.
4
12
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Младите са некадърни и мързеливи. Докзана истина.
3
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
До АнонименТочно заради това преди зимата си оправям документите и заминавам в чужбина, ако че там било станало зле и не е като едно време ...
2
5
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
В този смисъл, защо да работя сега, за да плащам пенсиите на пенсионерите, като моята пенсия има огромен риск никой да не я изработва ???
1
13
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Така е, но аз ще живея от наемите на 5-те ми апартамента в центъра на София! Тогава ще съм изплатил последните 2. А вие си купувайте криптошит.