До 20 години всеки втори работещ ще е над 55-годишна възраст

Възрастовото разслоение на пазара на труда е все по-отчетливо
21 авг 2024 07:30, Стела Стоянова
139
До 20 години всеки втори работещ ще е над 55-годишна възраст
Снимка БГНЕС, архив

До 20 години всеки втори работещ ще е над 55-годишна възраст

Проблемите със задържане и развитие на способните работници и служители придобиват все по-критично значение за бизнеса. Под натиска на тежка демографска криза и бързозастаряващо население, работодателите са принудени постоянно да подобряват стратегиите си и мерките за създаване на приобщаваща работна среда, където всеки да се чувства ценен и уважаван и може да разгърне своя потенциал и способности.  Необходима е промяна на фокуса - от организацията към хората.

Това е изводът от проведени от Българска стопанска камара в партньорство с КНСБ анализи на възрастовото многообразие и поколенческите различия в работната сила в пет икономически сектора - консервна промишленост, дървообработваща и мебелна промишленост, металургия, производство на пиво, търговията с петролни продукти. В проучването са включени пропорционален брой големи, средни и малки предприятия от избраните пет икономически сектора, пише "Сега".

За последните пет години броят на заетите в тези сектори е намалял средно с около 16%. Причините са свързани с намаляване на броя на предприятията в някои от секторите и кризата с пандемията от COVID-19. Най-значителен е спадът на работна сила в мебелната промишленост.

Устойчивата тенденция към застаряване на населението се потвърждава от резултатите от изследването - 2/3 от заетите са представители на по-възрастните поколения над  40 г. Ако темповете на застаряване на работната сила се запазят, в следващите 20 г. броят на работещите на възраст над 55 г. ще достигне 48% (почти всеки втори), се посочва в изследването.

Не само намаляващата и застаряваща работна ръка обаче са бариера за растежа на компаниите и на икономиката ни. Проучването показва, че всяко второ предприятие се сблъсква с проблеми в нагласите на работещите, свързани с ниска мотивация, нежелание за обучение и усъвършенстване, липса на ефективност, инициативност, креативност и отрицателна нагласа към промените.

Също така почти всяко второ предприятие страда от липсата на комуникативни умения в ръководния и изпълнителния персонал и от ниската устойчивост на напрежение и стрес в работата.

На този фон възрастовото разслоение в работната сила се откроява все по-отчетливо, посочват авторите на изследването.

На работното място се сблъскват четири поколения, които имат значителни различия в своите ценности, трудови нагласи и модели на поведение - поколение Z (18-26 г.), поколение Y (27-39 г.), поколение Х (40-54 г.) и поколение Т (55-65+ г.). А умението да се използват силните страни на всяко поколение в интерес на работата и да се трансформират различията в конкурентен корпоративен актив, носещ добавена стойност, е сериозно предизвикателство пред фирмените политики за управление на човешките ресурси.

Поколение Y или „Милениум“ (27-39 г.) е най-ухажваното на пазара на труда. При него се наблюдава и най-силно текучество. Хората от това поколение очакват „всичко сега“ и не се колебаят да променят местоработата си, ако възможностите за развитие, условията на труд и заплащането, не кореспондират с представите им. Почти всеки четвърти от заетите на възраст 27-39 г. е напуснал предприятието си в последните две години.

Втората по текучество (22%) е възрастова група са заетите на възраст 40-54 г. Поколението Х държат най-много на размера на възнаграждението и не са склонни на компромиси, ако намерят по-изгодни условия при друг работодател.

Предразсъдъците и стереотипите към възрастта са дълбоко вкоренени в общественото съзнание и ,разбира се, се проявяват и в работната среда. Изследователите наричат това явление ейджизъм (ageism), което означава неразбиране, пристрастие, негативно отношение към индивиди и групи въз основа на тяхната възраст. Проблемът е, че според резултатите от изследването, около 70% от анкетираните ръководители споделят (в една или друга степен) такива погрешни нагласи.

Анкетите показват, че преобладава мнението и сред четирите поколения, че младите учат по-добре от възрастните, имат повече хъс за работа и са по-креативни. Авторите на изследването обаче подчертават, че тези твърдения са спорни, защото не са подкрепени с обективни доказателства от науката и практиката.

В същото време преобладаващото мнение на по-възрастните работници и служители към по-младите им колеги е, че те са по-безотговорни, по-недисциплинирани и невнимателни, по-малко ангажирани към фирмата и искат повече, отколкото заслужават да получат.

От своя страна мнението на младите за по-възрастните работници е, че са по-неработоспособни, не разбират новите технологии, трудно приемат проблемите и преувеличават трудностите, с които се сблъскват.

Въпреки че 80% от изследваните лица считат, че най-успешен може да бъде екипът, съставен от няколко поколения, дистанцията във възрастта остава значим фактор за неразбирателството и проблемите в общуването на работното място. Най-трудно намират общ език и разбирателство помежду си поколенията на най-младите - Z и на най-възрастните - Т. Над 68% от заетите на възраст 18-26 г. споделят, че имат затруднения в общуването с хората над 55 г. и обратното – 60% от възрастовата група 55-65+ г. имат същите проблеми с най-младите.

От друга страна, междинните поколения Х (40-54 г.) и Y (27-39 г.) са затруднени в комуникациите и разбирателството както с най-младите, така и с най-възрастните си колеги.

Предразсъдъците и дискриминационното отношение към възрастта най-често се проявяват в критични ситуации. Например, 17% от представителите на по-възрастните поколения считат, че е справедливо „да се освободят млади хора, защото те по-лесно ще намерят нова работа“. Около 13% от поколение Z, 11% от поколение Y и 7% от поколение Х, считат, че е справедливо „да се освободят възрастни хора, защото те не са достатъчно пълноценни“. Въпреки че нормативната уредба изисква в такива случаи да се освобождават лица с ниска квалификация и незадоволителни резултати, 42% от поколение Z, 35% от Y, 27% от Х и 24% от Т застъпват становището, че е правилно „да се освободят хора, навършили пенсионна възраст, независимо дали са опитни и полезни за предприятието“.

Ръководителите на предприятията не са изключение от тези тенденции, което е притеснително за нивото на тяхната комуникативна и социална компетентност, емоционална интелигентност и умения да управляват екип от хора от различни възрастови групи, се посочва в изследването. 44% от анкетираните твърдят, че възникването на конфликти и изострени междуличностни противоречия в екипа или предприятието, се случват от време на време, а 13% - често или постоянно.

Преобладаващата част (72%) от най-младите и почти всеки втори (43%) от най-възрастното поколение, в една или друга степен са били обект на язвителни или привидно шеговити подхвърляния от колеги по отношение на тяхната възраст.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


139
Още от Общество
Над половин милион гледания събраха видеа на млади студенти от НАТФИЗ в ТикТок
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
30
1
 
2
 
! Отговори
до Тhe Greatest преди 3 седмици
Нещо не си разбрал ! Точно тия цитираните от теб, са "върха на пирамидата" според капиталистическите разбирания и теория !
29
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Ако в древния Египет научат че караме хора на 65 години все още да работят ще се зарадват че при тях продължителността на живота е била 21 години.
28
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Доган ага с пенсията ли вдигна палат на Росенец? За един дебеличък приятел питам
27
6
 
17
 
! Отговори
До 22 преди 3 седмици
Това е защото капитализма е дяволска идеология и залага на експлоатацията на човека чрез манипулация. Капитализъма работи чрез стимулирането на грехове. Основно залага на алчност, завист и страх. Издига се индивидуалното пред колективното. Стимулира се конкуренцията вместо кооперацията. Да се бием и да се състезаваме кой ще заграби повече и чрез по хитра пазарна схема вместо да работим заедно и да си помагаме. капитализма разделя хората! Класовата борба е факт.
26
0
 
5
 
! Отговори
The Greatest преди 3 седмици
Разбира се че трябва да има бедни и това трябва да е цялата плебейска из мет която сега източва ДДС има по 500 фирми не плаща на работниците си върти даланерки и иначе казано всички Янкошумкари мутри и ченгета които са корумпирани.
25
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Според чичко Сталин, човек над 55 години не може да се възстанови за следващия работен ден и след 8 часов пълноценен сън.
24
6
 
5
 
! Отговори
До 21 преди 3 седмици
Ами пробвахме с комунизма - идеална система за всекиго по нещо, ама що се разпадна? Щот някой работи, друг си клати краката. Сега с капитализма има супер богати, но и супер бедни. И двете системи имат недостатъци, ама по-добро не е измислено.
23
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
A Тиквун и Шиши ше бачкат ли ? Ше копат ли картофи ?
22
3
 
4
 
! Отговори
Д1ртаци преди 3 седмици
И пенция и заплата влачат
21
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
До Анонимен 21. Ако няма бедни се губи смисълът на политико-икономическия модел капитализъм. В него е заложено да има огромен брой бедни. Само с вълча психика може да се върви нагоре по стълбицата, а съвсем не всички хора имат такава.
20
5
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Няма по голям провал от демокрацията и капитализма! Това е дъното на човешката цивилизация. Самият факт че при наличието на тези технологии с които разполагаме все още има работещи бедни и изобщо факта че все още по стандарт работим по 8 часа на ден 5 дена седмично това показва тоталния провал на системата. Състоянието на политиката дори не си струва да се коментира. То е просто кошмар от който сякаш не можем да се събудим. И всичко това не е в просто в България. То е световен феномен.
19
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Не актуализират заплатите които и без друго са меко казано неадекватни, праят се на умрели лисици и се надяват с празни приказки да се оправят нещата.
18
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Но ще сме щастливи! Няма да има ЛГБТ, ще се друсаме с райски газ, ще пътуваме по 20 часа до морето с БДЖ, ще чакаме още да влезем в Шенген по суша, ще сме решили всички световни проблеми с Русия, Украйна, Тръмп, ще гледаме най-новите модели коли по нашите улици купени със заемче от Българската Банка за Развитие, ще сме инвестирали в апартамент в София, ще гледаме децата как играят между бетонните сгради, ще ходим на моренце и ще скачаме директно от балкона в морето, щот всичко ще е застроено...
17
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Населението не е чак толкова застаряващо, а е изключително неравномерно разпределено. Всеки млад иска в София тъй като възможностите също са изключително концентрирани в 4-5 града в България. И какво очаквате ? Там където изчезват младите изчезва и производството и още повече изчезвт младите и още повече изчезва производството. Следва разруха и побхаратчване на местообитанието.
16
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Младите въртят гуми и се праят на вървежни, естествено че дъртите ще им плащат за всичко, то кой е луд да работи в територията за жълти стотинки :)))
15
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Не винаги възрастните работници са по-кадърни. Зависи си от човека.
14
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
До Анонимен 5. Че как да добият опит след като не са работили ? С генна модификация ли ?
13
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Продължаваме бензинсмени и неуправленци да се прайм на утрепани и да се надваме нещата да се опаят от самосебе си.
12
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
До Анонимен 11. И сега е така. Ако имате наблюдения от малките населени места - пенсионери сутрин са тръгнали на работа. Млади няма.
11
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Пълни глупости. Възрастните работници обучават младите, които след време ще заемат техните места. С възрастта на всеки работник му се предлага по-отговорна, по лека работа с елементи на управление и т.н. защото вече е с богат опит. Такива се ухажват защото са ценни със знанията и опита си. Само че тва не става у нас. У нас кой квото намери без значение възраст, образование и опит щото било капитализъм. И разбира се следва целогодишно дългогодишно пищене че нямало кадри.