Не одобрявам промени "на парче" и "на тъмно" в Конституцията!

До края на деня президентът казва мотивите за ветото на Изборния кодекс
Обновена: 28 фев 2014 14:16 | 28 фев 2014 13:30, Анисия Иванова
55
Не одобрявам промени "на парче" и "на тъмно" в Конституцията!
Президентът и вицепрезидентът на кръгла маса по проблемите на конституционната жалба. Снимка БТА

До края на деня президентът Росен Плевнелиев ще обяви мотивите си за наложеното вето на текстове от Изборния кодекс. Той съобщи, че вчера Правният съвет в президентството е приключил своята работа по закона и мотивите са готови.

Преди два дни държавният глава наложи вето върху новия Изборен кодекс. Мотивите на Плевнелиев са, че въпреки безспорно положителните стъпки документът не постига устойчива регламентация, която да отразява обществените очаквания и декларирания от управляващите ангажимент в тази посока.

Още по темата
От уважение към правовата държава и институциите не одобрявам изменение "на парче" и "на тъмно", "сега и веднага" в основния ни закон, каза още президентът, който заедно с вицепрезидента Маргарита Попова присъства на кръгла маса по проблемите на конституционната жалба в София.

Държавният глава заяви, че ще отстоява, че всяка промяна в основния ни закон изисква широк дебат за намиране на съгласие между отговорните институции, висококвалифицирани експерти и гражданите.

"Много политици в България използват Конституцията като удобно извинение, много политици изразяват готовност "сега и веднага" да инициират промяна в основния закон", отбеляза президентът. По думите му гласовете за нова Конституция и за радикални промени, които стават все по-силни напоследък, трябва да са подчинени на идеята за приемственост на националния ни конституционализъм и на европейското настояще и бъдеще на българската демокрация.

Въпреки че е критикувана от мнозина, Конституцията се доказа като здрав фундамент на нашата демокрация, каза Плевнелиев и допълни, че във времена на политически кризи тя неведнъж е гарантирала не просто разделението на властите и принципите на правовата държава, но и правата и свободите на българските граждани.

Вицепрезидентът Маргарита Попова смята, че имаме нужда от доразвиване на нашия конституционен модел и затова по думите й "преди да мислим, защото е модно или партийно-политически изгодно да рушим", е добре да дадем своя принос, за да бъде уплътнен и доразвит конституционният ни модел. Според вицепрезидента призиви за "промени в Конституцията пряко или по заобиколен начин", или за "нова Конституция , без да се казва кои от основните й принципи ни пречат, кои трябва да отменим и какви нови да измислим", са само мода и начин за печелене на временни партийно-политически дивиденти.

Уредбата на конституционната жалба, както и на всеки правен инструмент, трябва да бъде добре прецизиран, за да може реално да изпълни функциите си, каза още Плевнелиев.

"Убеден съм, че настоящата кръгла маса е ценна и важна възможност, за да проверим дали основните механизми за правата на гражданите са достатъчни и да помогне за формирането на изводи и препоръки, какви разпоредби ще отговарят на обществените изисквания за справедливост и ефективност на институциите",  смята президентът.

Според Плевнелиев, ако специалистите в областта на правата на човека се обединят около необходимостта за въвеждане на конституционната жалба, ще имаме широк публичен дебат и обществено съгласие в подкрепа на този конституционен институт преди да бъде въведен.

"Европейският модел на конституционен контрол допуска гражданите да се обърнат към конституционната юрисдикция, за да защитят нарушения в публично-правни актове. Противниците на идеята за конституционната жалба смятат, че все още не са реализирани пълноценно възможностите, които Конституцията предоставя”, каза още той.

Вицепрезидентът Маргарита Попова посочи, че индивидуалната жалба е ефикасен начин на уплътняване на правото на защита, което е регламентирано в конституцията. Тя отбеляза също нуждата от реформа на КС и на конституционното ни правораздаване и допълни, че въвеждането на индивидуалната конституционна жалба ще бъде част от продължаване на тази реформа.


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


55
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
26
9
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
До АнонименС Петното се целуваше уста в уста вашето недоразумение Мая Манолова и това го видя цяла България,смешници.Леко с опорните точки
25
5
 
11
 
! Отговори
Спеца преди 10 години
Президента на мафията е срам за българина , дано да му е и за урок !Кой го избра , как го избра , защо го избра .......питайте Борисов и Цветанов!!!
24
5
 
7
 
! Отговори
за калинките преди 10 години
Като пишете за ДС и полиция имайте предвид, че в герб са най-много.
23
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Айде бе гербери, скоро не се хвалили Гоце и Запалката. За Петното на което Тиквата даваше пари за протест да не говорим. Кво става, хванаха ви кокаина и сте в траур?
22
1
 
5
 
! Отговори
до 20 архара от АБВ преди 10 години
имаше на разположение 3 месеца за предложения и консултации с всички политически и извън парламентарни партии. Даже и Йоло Денев и протестъри участваха в промените му. Това че си спал и те мързи да станеш от компа си е твой проблем. Защо не си кажеш направо, че си искаш стария закон и Фидосова обратно?
21
2
 
7
 
! Отговори
отново цирк герб преди 10 години
***, както и Тиквата пак не знаят основни казуси. Изборният закон ИЗОБЩО не е част от конституцията. А против конституцията е задължителното гласуване. ***, какво да ги правиш... То не става само с офшорки и кокаин, трябва и акъл!
20
5
 
5
 
! Отговори
arhar преди 10 години
След като Изборният кодекс е писан от сестра Галева, която е близка с братя Галеви и кукловодите на ДС от кръга 'монтерей' Л. Гоцев, В. Вълков и Бр. Аспарухов, то тогава има ли нещо неясно ?
19
2
 
8
 
! Отговори
Анонимният преди 10 години
Хайде, г-н президент, работете, а не четете нескопосни речи. Но най-вече се трудете върху себе си, развивайте се, та да можете и вие като много българи да не се смятате втора ръка, както се опитахте да ни втълпите.
18
0
 
3
 
! Отговори
mansheim преди 10 години
nie studenti v germania-ste se varnem po rodnite mesta-samo kogato zialata tazi kloaka-zadno s rosen,boiko,stanisev,dogan.mestan-razberat.ce te ne sa balgaria.da im se dade bg soz,pomost i da se mahnat
17
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Ами като президента е против промени в конституцията на парче,защо предлага противоконституционното задължително гласуване? Не му ли обясни вече вицето му,че това една доста елементарна и глупава идея която ще донесе само беди? Или за него е важно да прави това което му спуснат?
16
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Не одобрявам промени "на парче" и "на тъмно" в Конституцията! Гусин президент от кога Изборния кодекс е част от конституцията. ИК се приема с обикновено мнозинство нали така, а Конституцията промени могат да се правят (само някои) с Квалифицирано мнозинство - 2/3 от нар. представители или от ВНС за останалите текстове. Ние може да сме селяни и *** матриал според Вашия идол ама дотите не ги ядем с коловете.........
15
1
 
4
 
! Отговори
Анонимният преди 10 години
Като главнокомандващ си е поставил за цел да се бори за боеспособни Въоръжени сили, но досега само е дал своето да" за намаляването на армейската численост. Да ходи редовно в парламента, също вече не му е приоритет, защото от откриването на 42-рото Народно събрание той не се е вясвал при депутатите. Едно от малкото обещания в графа изпълнено" пък е лично дело на вицепрезидента Маргарита Попова. Тя действително осветли правилата за помилване и за получаване на българско гражданство.
14
2
 
5
 
! Отговори
Анонимният преди 10 години
За референдумите, лансирани от него напоследък, той не се допита до никого освен до ГЕРБ. Фондът за иновации и подкрепа на младите хора в науката още виси във въздуха, а диалогът за здравеопазването няма изгледи дори да се организира.
13
1
 
5
 
! Отговори
Анонимният преди 10 години
Той ще бъде запомнен сред средноевропейските лидери като президента, бъркащ Чехия с Полша. Да бъде президент на регионите", също не е сред успешните заявки, защото и досега Плевнелиев не ходи редовно на срещи с избирателите си. Организирането на дебати преди вземането на ключови за държавата решения също отива в неизпълнените обещания.
12
1
 
4
 
! Отговори
Анонимният преди 10 години
За лустрацията вече се е погрижил и в канцеларията му няма агенти на бившата Държавна сигурност. Точка 5 от плана Плевнелиев" обаче все повече отива в графа неизпълнено" - да работи за репутацията и доброто име на България" заради непрекъснатите му гафове както в национален ефир, така и сред чужди дипломати.
11
1
 
3
 
! Отговори
Анонимният преди 10 години
Списъкът с обещанията замръзна. 40 ангажимента заяви Росен Плевнелиев с встъпването си в длъжност през януари 2012 г. Още в първите седмици от мандата си държавният глава започна прилежно да го попълва. От година насам обаче той стои на все едно и също ниво и повечето точки още са отбелязани с курсив: в процес на изпълнение".
10
1
 
5
 
! Отговори
писна ми преди 10 години
Да не започвам и темата с глупостите, които ръсеше в чуждите медии - как България била нестабилна страна, как била изпаднала в политическа криза и тем подобни дивотии - всичките в ущърб на държавата! Този индивид работи против държавата, на която уж е държавен глава! Марионетка на една политическа сила и олигарсите около него, които всички знаем! И най-лошото е, че не се крие!
9
3
 
5
 
! Отговори
писна ми преди 10 години
Президентът може да бъде отстранен от длъжност при неспазване на конституцията и при държавна измяна. Той ги има и двете престъпления - първо по конституция трябва да работи за единство на нацията, а всички знаем, че не е така, а напротив - той застана на страната на олигархичните кръгове около него, които организираха подскачащите вувузели! Държавната измяна е действия за сваляне на властта в държавата - отново всички видяхме участието му в това чрез Безуханова, Прокопиева, Добромирова и сие!
8
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
"Не одобрявам промени "на парче" и "на тъмно" в Конституцията!"твърд както винаги.
7
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
така, така някой май започва дебат за промени и сега по същество народните представители да са 120 човека и да се избират най-много за 2 два последователни мандата.