Липса на избор, недоверие към политици... Защо не гласувахме на 9 юни?

"Галъп" с изследване на основните прични
17 юли 2024 06:30, Александър Попов
75
Липса на избор, недоверие към политици... Защо не гласувахме на 9 юни?
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Изборите за Народно събрание, проведени на 9 юни, ще бъдат запомнени с няколко „нови“ обстоятелства в българската политика – влизане на нов партиен субект, ДПС като втора политическа сила за пръв път, допълнително фрагментиране на партийната система и др.

Сред най-значимите, но не и неочаквани, особености на отминалите парламентарни избори е рекордно ниската за такъв тип вот избирателна активност в страната – 34,41% според официалните списъци.

Кои са основните причини за ниската избирателна активност на 9 юни?

  • Изявено недоверие към политиците, институциите и партиите;
  • Цялостно отчуждение от политиката;
  • Липса на избор


Това са най-често споменаваните причини за рекордно ниската избирателна активност в проведените в началото на юни шести поред предсрочни парламентарни избори. Темата е сред основните в политическия дебат у нас.

В търсене на повече яснота „Галъп интернешънъл болкан“ зададе на българите, които декларират, че не са гласували, отворения въпрос „защо“ по поръчка на БНТ.

Отговорите

Отговорите не са изненадващи, но е важно да се установи тяхната подредба. Процентите са малко повече от сто, защото някои респонденти са настоявали да назоват повече от един отговор.
 
Анализите в публичното пространство дават различни обяснения – политическа умора в обществото, липса на алтернатива, грешки в поведението на партиите или в провеждането на кампанията, недоверие към политиците, интерпретации за спада на избирателната активност като причина или като симптом на кризата на представителната демокрация и др.

Данните от проведеното проучване сочат, че цялостното недоверие към политиците и партиите се заявява като основната причина за отказ от правото на глас – малко над една четвърт от всички отговори са изрично такива.

За разрушено доверие и връзка между представляващи и представлявани говорят и отговори като „Политиците мислят само за себе си; работят за собствените си интереси“ (около една десета), „Разочарован съм от тях“, „Всички лъжат“  и т.н.

Втората основна категория отговори по-скоро говори за цялостна апатия към политиката и политическото, което е видяно като странично, далечно, чуждо на живота. Политиката, политическото, политическият процес и факторите в него не се познават от част от обществото у нас и не се регистрира желание те да бъдат опознати. Причините за това биха могли да бъдат обект на отделно изследване, но показателно е, че 17,6 на сто въобще не съумяват да дадат отговор защо не са гласували и това е втората по натрупване опция. За апатия говорят и натрупвания в отговори като „Не се интересувам от политиката“, „Защото по принцип не гласувам“ и „Няма смисъл“.

Друга главна категория отговори говори за липса на припозната политическа алтернатива за част от обществото – която не открива свое представителство. „Няма за кого да гласувам“ са 11,7% от отговорите. „Не харесвам никого“, „Едни и същи хора са на власт“, „Нищо не се променя“ събират допълнителен дял от всички спонтанни отговори.

Интересен е демографският прочит на отговорите, който показва сериозно разочарование и умора в нагласата на по-възрастните поколения и изначална апатия и непознаване на политическото при по-младите. Казано кратко: в активните възрасти като че ли липсва доверието, а в младите възрасти липсва интересът. При хората с високи доходи личи най-вече липса на избор, а при хората с ниски – липса на доверие.
 
Изследването е проведено за БНТ между 27 юни и 5 юли 2024 г. сред 806 души по метода „лице в лице“ с таблети. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Максималното стандартно отклонение е ±3.5% при 50-процентните дялове. 1% от извадката е равен на около 54 хиляди души.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


75
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
13
2
 
10
 
! Отговори
Понеже преди 1 месец
Българите в по голямата си част са на много ниско ниво и политиците са също на много ниско ниво.Когато няма политически грамотно и активно гражданско общество ви шият как си искат.Или иначе казано като не им държите сметка защо София не се развива като европейска столица а като ивицата Газа .Защо трябва да си лепим по стъклата лепенки от които фирми на политици и мафиоти печелят защо гражданската поскъпна защо пътищата сана *** лук!Защо законодателството е изцяло против работника!за мизерията!
12
6
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Когато е имало само една партия сте ревали за демокрация, сега ви мързи да отидете за 5 мин. в неделя да гласувате, аборигени сте и не ви е виновна системата вие самите сте проблема
11
4
 
2
 
! Отговори
БОГ преди 1 месец
Време е да направя Партия
10
4
 
14
 
! Отговори
Никола Стефанов преди 1 месец
Избор имаше; просто вариантите бяха от лош по-лош. Как да гласуваш за някой, който явно те смята за толкова т-ъ-п, че даже не си прави труда да смени репертоара с лъжите?
9
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Помните ли преди години когато на адрес на трафопост имаше регистрирани 400 човека. Помните ли?
8
5
 
3
 
! Отговори
Черният Иисус преди 1 месец
Пийте само UHT млека в които е унищожена гадната българска бактерия тя ви разболява!Бог да ви пази ако сте Божи човеци!
7
3
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
По-скоро недоверие в изборния процес с машините отблъсна хората от изборите. Над 150 счупени машини имаше и на 9 юни. Записите, в които се чува ала-бала с машините също повлия. Киро каза на Нинова, че държи кодовете за машините. Хората не падат от Марс. Кой е Киро, че да има кодове от машините? Един друг министър снима с телефона изграждането на хешкодовете. С това действие трябваше да е осъден. Осъдиха ли го? Всичко се натрупва и както се казва чашата преля. Мисля,че това са основните причини.
6
7
 
15
 
! Отговори
Защото преди 1 месец
изборите са фалшихицирани. Костинброд, депутати с чувалчета, алабала и коне. Ззащото фалшификаторите управляват България с 20% избирателна активност. Лично, гласувах за малка партия, знаейки че гласът ми ще отиде в графа невалидна бюлетина. България е държава на Мафията, обслужваща чужди интереси. Защото ми е отнето основно демократично право, ПРАВОТО НА РЕФЕРЕНДУМ. Защото 240 продажници отнемат правото на глас. Защото дори при приет Референдум и решение на НС, всеки продажник може да го отмени
5
4
 
10
 
! Отговори
Запознат преди 1 месец
Поне 20% от избирателите се подведоха да не гласуват, вследствие на хибридната медийна кампания в медиите "Всички са маскари!". Целта е ясна - деструкция на политическата ни многопартийна система, девалвация на демокрацията и принципите на свободата, и бавно ерозиране и срутване в посока еднолична североазийска власт. Стил Една Партия - Един Вожд - Една Държава.
4
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До Галя от Посолството Решава на баба ти... Ако беше така, сега щеше да има правителство. Ама нали нещо като ви го набутат в маломерните мозъчета, няма излизане.
3
7
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До Как защо Хората сами се "изпращат" на избори. Не се сърдете на политиците, че няма правителство, а на себе си, че не сте гласували ДА ИМА правителство.
2
10
 
7
 
! Отговори
Галя от Посолството преди 1 месец
И да гласувате и да не гласувате,Посолството решава!
1
3
 
18
 
! Отговори
Как защо преди 1 месец
Как защо? Може ли 7 (седем) пъти да пращате хората на избори, без да се променя нищо? Направихте ги на маймуни. Дори на амуджите им писна. А колко пари похарчихте е друг въпрос. Сегашните всички партии, ако не се вразумите прието ще дойде Радев с негов проект и ще ви отнесе. Тогава ще гласува народа, а половината пт сегашните няма да минат и бариерата. Начело с основните губещи държавно време пп-тата. Бсп, сценаристи, величия ще са под бариерата.