Липса на избор, недоверие към политици... Защо не гласувахме на 9 юни?

"Галъп" с изследване на основните прични
17 юли 2024 06:30, Александър Попов
75
Липса на избор, недоверие към политици... Защо не гласувахме на 9 юни?
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Изборите за Народно събрание, проведени на 9 юни, ще бъдат запомнени с няколко „нови“ обстоятелства в българската политика – влизане на нов партиен субект, ДПС като втора политическа сила за пръв път, допълнително фрагментиране на партийната система и др.

Сред най-значимите, но не и неочаквани, особености на отминалите парламентарни избори е рекордно ниската за такъв тип вот избирателна активност в страната – 34,41% според официалните списъци.

Кои са основните причини за ниската избирателна активност на 9 юни?

  • Изявено недоверие към политиците, институциите и партиите;
  • Цялостно отчуждение от политиката;
  • Липса на избор


Това са най-често споменаваните причини за рекордно ниската избирателна активност в проведените в началото на юни шести поред предсрочни парламентарни избори. Темата е сред основните в политическия дебат у нас.

В търсене на повече яснота „Галъп интернешънъл болкан“ зададе на българите, които декларират, че не са гласували, отворения въпрос „защо“ по поръчка на БНТ.

Отговорите

Отговорите не са изненадващи, но е важно да се установи тяхната подредба. Процентите са малко повече от сто, защото някои респонденти са настоявали да назоват повече от един отговор.
 
Анализите в публичното пространство дават различни обяснения – политическа умора в обществото, липса на алтернатива, грешки в поведението на партиите или в провеждането на кампанията, недоверие към политиците, интерпретации за спада на избирателната активност като причина или като симптом на кризата на представителната демокрация и др.

Данните от проведеното проучване сочат, че цялостното недоверие към политиците и партиите се заявява като основната причина за отказ от правото на глас – малко над една четвърт от всички отговори са изрично такива.

За разрушено доверие и връзка между представляващи и представлявани говорят и отговори като „Политиците мислят само за себе си; работят за собствените си интереси“ (около една десета), „Разочарован съм от тях“, „Всички лъжат“  и т.н.

Втората основна категория отговори по-скоро говори за цялостна апатия към политиката и политическото, което е видяно като странично, далечно, чуждо на живота. Политиката, политическото, политическият процес и факторите в него не се познават от част от обществото у нас и не се регистрира желание те да бъдат опознати. Причините за това биха могли да бъдат обект на отделно изследване, но показателно е, че 17,6 на сто въобще не съумяват да дадат отговор защо не са гласували и това е втората по натрупване опция. За апатия говорят и натрупвания в отговори като „Не се интересувам от политиката“, „Защото по принцип не гласувам“ и „Няма смисъл“.

Друга главна категория отговори говори за липса на припозната политическа алтернатива за част от обществото – която не открива свое представителство. „Няма за кого да гласувам“ са 11,7% от отговорите. „Не харесвам никого“, „Едни и същи хора са на власт“, „Нищо не се променя“ събират допълнителен дял от всички спонтанни отговори.

Интересен е демографският прочит на отговорите, който показва сериозно разочарование и умора в нагласата на по-възрастните поколения и изначална апатия и непознаване на политическото при по-младите. Казано кратко: в активните възрасти като че ли липсва доверието, а в младите възрасти липсва интересът. При хората с високи доходи личи най-вече липса на избор, а при хората с ниски – липса на доверие.
 
Изследването е проведено за БНТ между 27 юни и 5 юли 2024 г. сред 806 души по метода „лице в лице“ с таблети. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Максималното стандартно отклонение е ±3.5% при 50-процентните дялове. 1% от извадката е равен на около 54 хиляди души.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


75
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
33
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
държавата е завладяна от мафията, която с просто око не се различава от останалите и изборите го показват
32
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
няма смисъл от избори, и да гласуваме, пак герб-дпс печелят, далавери имат да прикриват
31
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
освен че се омазаха един друг нашите политици с всякакви мръсотии, а съда е корумпиран и не работи, за да докаже кой прав, кой крив, отделно герб-дпс си манипулират резултатите, както им хареса, цик прави така, че машините да не работят, иначе не може да се манипулира, как да вярваме, как да гласуваме за тия?
30
0
 
8
 
! Отговори
42 преди 1 месец
няма за кого да се гласува. за пребоядисани бкп-ари няма как да стане.
29
3
 
10
 
! Отговори
Защото преди 1 месец
До Анонимен - не е така, защото няма за кой да се гласува. Всички не заслужават да получат глас. Никой не отива в политиката за да помогне, всеки отива да захлеби. Доказано е с времето. Половината политици са като калинки между измислените ни партии, за кой да гласуваш? Той утре ще е в друга партия
28
13
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
На 9ти юни. Винаги е била ниска избирателната активност. Защо не гласува българина... Защото е необразован.
27
9
 
6
 
! Отговори
един е отговорът преди 1 месец
Простотия на народа ни....Само да припомня,че на първите свободни избори, в които участва Солидарност в Полша, за 150 места в Сейма им, по времето на военното положение на Войчех Ярозелски, за Солидарност гласуваха и избраха 149 депутати, един независим и нито един комунист. Това дава отговор на въпросът ,защо Полша е напред, а ние винаги назад , с умиление гледайки косматите задни части на руснаците.
26
8
 
5
 
! Отговори
БОГ преди 1 месец
Схизма за БПЦ!Щом робува на Русняции и неиска да канонизира Васил Левски за светец!А попа от ДС ли е свят човек и достоен да ра ха 50 милиона попска субсидия.Анатема на тази жалка държава която е кръстила улица и летище на името на Граф Игнатиев Убиеца на националният им ЕРОЙ!Такива нищо ж ества са българите!Това казвам пред света!За България!
25
13
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Причината, поради която българинът не гласува, се нарича БЕЗОТГОВОРНОСТ!!! Никой не може да ме убеди в противното.
24
5
 
2
 
! Отговори
БОГ преди 1 месец
Не гласувайте!
23
2
 
2
 
! Отговори
Румбата Ебахов преди 1 месец
Един си из с ра на релсите на трамвая истински българин
22
0
 
17
 
! Отговори
Славчо преди 1 месец
Мога да гласувам само със сопата за всичките тия мошенници
21
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Аз не гласувах... За ГЕРБ, ДПС - ясно защо. ИТН, БСП, Величие - не ме кефят лидерите - празнодумци. Кадрите на ПП-ДБ и Възраждане ме кефят, имат някаква идея, но ПП-ДБ са твърде ПРО-Вашингтон и Брюксел докато Възраждане са твърде АНТИ. Такива истории едните да искат да ми сменят националния празник докато другите ми развяват руски знамена на Шипка не ми харесват - популисти са и двете страни. Да се научат да отстояват българските интереси пред Вашингтон и Москва и тогава ще гласувам.
20
0
 
8
 
! Отговори
Българинът преди 1 месец
Мързи ме да взема една Молотовка и да запаля парламента.
19
2
 
5
 
! Отговори
БОГ преди 1 месец
НЕ ГЛАСУВАЙТЕ ЗА ПАРТИИТЕ НА ДС И МАФИЯТА!НЕ ГИ ЛЕГИТИМИРАЙТЕ!!!!НЕ ГЛАСУВАЙТЕ!
18
0
 
2
 
! Отговори
Подсказвам преди 1 месец
До Анонимен - в Хитрино те ли купуват?
17
5
 
4
 
! Отговори
Подсказвам преди 1 месец
До Галя от Посолството - руското!!
16
6
 
5
 
! Отговори
Герпар преди 1 месец
Един е боку и теменужка е неговият пророк.алаху акбар
15
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Правилен избор имаше и все още има, но българите не желаят да го направят, защото се доверяват на старите мутри и вярват на скалъпените клевети на медиите и политиците за новите партии... Друг е въпросът, доколко резултатите от изборите са били обективни или фалшифицирани, защото в БГ все още се купуват и продавят гласове, главно от Герб, ДПС и ИТН!
14
3
 
8
 
! Отговори
Защото преди 1 месец
ефирно време по три основни телевизии се дава само на статуквото, което може да плати. А имаше малки партии с добри платформи и лидери. Но тях изобщо не ги отразяват, защото медиите няма да получат реклами. А платените журналисти няма да получат по 60 хиляди лева на месец.