От Октомврийската революция до Путин - история на руските фалити

Сега Русия има предостатъчно пари, но може да бъде принудена да изпадне в неизпълнение
Обновена: 4 юни 2022 19:16 | 4 юни 2022 19:16, Анисия Иванова
161
От Октомврийската революция до Путин - история на руските фалити
Снимка: БГНЕС

През 1918 година съветският революционер Лев Троцки казва на изумените западни кредитори по повод отхвърлянето на руския външен дълг: „Господа, бяхте предупредени!“

Той им напомня, че отказът за погасяване на дълга от царската епоха е една от основите на манифеста по време на провалената революция през 1905 година. Над 1 век по-късно Русия е на ръба на нов фалит, но този път предупреждение нямаше, пише в свой материал Reuters.

Малцина очакваха, че нападението на Русия срещу Украйна ще предизвика такъв яростен отговор от Запада, който прекъсна почти всички връзки на Русия с глобалната финансова и разплащателни системи. Ето и обзор на основните събития, свързани с дълга през последните 100 години.

1918 Отхвърляне на дълга

Малко преди революцията от 1917 година Русия е най-големият кредитополучател в световен мащаб, след като тегли огромни суми, за да финансира своята индустриализация и железопътна мрежа. Но болшевиките виждат, че царската индустриализация загърбва интересите на работническата класа. Болшевиките отхвърлят целия чуждестранен дълг.

Те казват „няма да платим и дори да можехме, пак нямаше да го направим“. И това е политическа заявка, казва Хасан Малик, старши анализатор в Loomis Sayles и автор на книгата „Банкери и болшевики: Международни финанси и руската революция“.

Въпреки усилията на Троцки да ги предупреди, фалитът шокира света, особено Франция, чиито банки и граждани губят огромни суми пари.

„Инвеститорите не взеха заплахата сериозно, защото смятаха, че от нея ще пострадат и самите болшевики,“ казва Малик. По негови изчисления задълженията са били на стойност най-малко 500 млрд. долара при цени от 2020 година, може би дори повече.

Москва признава част от тези задължения едва в средата на 80-те.

1991: СССР до Русия

След разпадането на Съветския съюз през 1991 година Русия спира да обслужва част от чуждестранния си дълг, който наследява от бившите съветски републики.

Андрей Вавилов, заместник-финансовият министър на Русия между 1994 и 1997 година, заяви, че в края на 1992 година Руската федерация е имала дълг от около 105 млрд. щатски долара от Съветската епоха, а собствените ѝ задължения са били за около 2,8 млрд. долара.

Парижкият клуб признава Русия за страна кредитор, защото приема наследения дълг, пише Вавилов в своята книга „Руският обществен дълг и финансовите сривове“. През 1996 Русия се договаря със страните да преструктурира дълг от 28 млрд. долара и получава разрешение да прехвърли основните плащания от Съветската епоха за следващото десетилетие.

Но поради последвала финансова криза, Москва успява да изчисти задълженията си от този период едва през 2017 година.

1998: Фалит и финансова криза

До 1997 г. сривът на цените на петрола намали приходите от руския износ. Външният дълг, който беше близо 50% от БВП през 1995 г., се е увеличил до 77% през 1998 г., според Вавилов, който обвини огромните заеми от МВФ/Световната банка. Русия събира много малко данъчни приходи и разчита на краткосрочни държавни облигации, известни като ГКО, за да покрива разходите. Но става все по-трудно да ги прехвърля и скоро трябваше да харчи все по-големи суми за защита на рублата.

„Колкото повече правителството настояваше, че ще застане зад валутата и ще изплати дълговете си, толкова повече инвеститори заключиха, че е време за продажба“, казва Крис Милър в книгата си „Путиномика: власт и пари във възраждаща се Русия“. Месец преди фалита МВФ събра пакет от помощ от 22,6 милиарда долара, но „пазарът очакваше обявяването на допълнителни 20 милиарда долара“, пише Мартин Гилман, представител на МВФ в Москва по това време в книгата си „Без прецедент, без план: Дефолта на Русия от 1998 година“.

На 17 август 1998 г. Русия развя бялото знаме и обезценява рублата, като обявява, че вече не може да плаща дълг в рубли и въвежда тримесечен мораториум върху някои външни задължения. Руските банки, които са инвестирали значителни суми в държавни облигации и имат широка валутна експозиция, също се сриват.

2022: Принудителен фалит

Независимо от катастрофалното си финансово състояние през 1998 г. Москва продължи да изплаща задължения по своите еврооблигации. Сега страна разполага с много пари, но може и да не избегне фалита.

За да заобиколи санкциите, Кремъл предлага на чуждестранните кредитори да отворят руски банкови сметки, за да получават плащания в алтернативни на долара валути. На теория инвеститори извън САЩ могат да се съгласят с тези условия, но притежателите на облигации в САЩ не могат, след като лицензът на Министерството на финансите на САЩ, който им позволява да приемат руски плащания, изтече през май.

Милър, автор на "Путиномика", каза, че Русия ще се бори със зъби и нокти, за да избегне неизпълнението на еврооблигациите. "Длъжностните лица от централната банка и финансовото министерство са изградили кариерата си върху повторното стабилизиране на образа на Русия като кредитор, на който може да се има доверие на международните пазари“, каза той. „Желанието им да избегнат нов фалит е вградено в тяхната същност“.

Още анализи - на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


161
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
42
6
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Какво значение има, че Путин е умрял - в Русия има още 115 млн. като него! Нужно е окончателно решение за Русия и руския народ - непълноценен сбириток от азиатски етноси и националности.
41
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Eurostat (ec.europa.eu/eurostat): 37,2% промишленa инфлация (увеличени разходи за производство) в Еврозоната. България 49%, с толкова са се увеличили производствените разходи на бизнеса ***/crystal_book/1183 : 62,3% Ирландия, 62,3% Дания, 60,4% Румъния, 52,7% Белгия, 49,7% България, 49,3% Словакия, 48,7% Естония, 48,1% Гърция, 45,1% Испания, 44,1% Италия, 33,1% Германия, 27,8% Франци
40
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Eurostat (ec.europa.eu/eurostat): 37,2% промишленa инфлация (увеличени разходи за производство) в Еврозоната. България 49%, с толкова са се увеличили производствените разходи на бизнеса ***/crystal_book/1183 : 62,3% Ирландия, 62,3% Дания, 60,4% Румъния, 52,7% Белгия, 49,7% България, 49,3% Словакия, 48,7% Естония, 48,1% Гърция, 45,1% Испания, 44,1% Италия, 33,1% Германия, 27,8% Франци
39
8
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Даже Костя Копейкин си държи парите в евро.
38
9
 
5
 
! Отговори
Експерт преди 2 години
Катастрофален срив в руската икономика, рязък спад на доходите. В Русия има рязък спад на икономическата активност и на вносa. През последните три месеца в руската икономика започна катастрофален срив. Oбществото в Русия се намира в състояние на шок. До дни, дори до часове руснаците ще излязат на улиците и диктаторът Путин ще бъде свален, а Русия ще бъде разчленена на няколко демократични държави които ще ни прадават евтино нефт, газ и ресусри и ЕС отново ще живее добре
37
7
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Добре че беше Русия, да започне тази война. И СЗО да забрави за Ковид пандемията. Че иначе следващата стъпка щеше да бъде хората да си татуират на лявата ръка QR кода за ваксинация. И само ваксинираните с татуиран код щяха да имат право да излизат през светлата част на деня. Не ваксинираните щяха да загубят човешките си права. Добре че започна тази война и това безумие с ваксините рязко и изведнъж престана!
36
7
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Руският държавен дълг като процент от брутния вътрешен продукт е едва 20%, а Русия разполага с валутни резерви от около 640 млрд. долара. Следователно Русия като цяло е свободна от дългове - дори ако около половината от валутните резерви се държат от чуждестранни централни банки и са замразени там като част от санкциите срещу Русия.
35
7
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Няма смисъл да говорим за фалити в държава, която 2022ра година ПРЕДИ санкциите има БВП на глава от населението под 9000$ годишно. Това е държава от третия свят с GDP per capita в момента под 5000$. Добре дошли в голташка Русия, от която се изнесе ВСЕКИ можещ и знаещ заможен руснак. От първо лице говоря. Хубава вечер на панелния бедняк бачкатор русофил с 3000лв. заплата в склада на ЗАПАДНАТА компания Лидл.
34
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
България от БКП/БСП има общо 6 фалита. Три фалита от времето на БКП и 3 фалита в първите 15г.след 1989г. от БСП. Историята на българските фалити ще я опишете ли, или по-важно е да се укрива от младите хора и да отклонявате вниманието им с несъществени неща за чужди държави?
33
2
 
6
 
! Отговори
Я па я! преди 2 години
Ами и Русия да си потърси компенсации за загубените територии и нанесени материални и морални щети, движимо и недвижимо имущество, човешки жертви, от ПСВ, след Октомврийската революция, ВСВ и Пересттройката на Горби! След Октомврийската революция, с кораби са изнасяли болшевишките бандити от Русия към една чужда държава! А къде е руската кехлибарена царска стая ,изчезнала през ВСВ например?И т.н. и т.н.
32
10
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ковид пандемията беше първа крачка от плана за въвеждането на новия световен ред! Добре че бе Русия, която започна война и разтърси целия свят и господарите му. Хотата които смятаха, че много лесно ще подчинят целия свят, изведнъж осъзнаха, че не са толкава могъщи..И имат силен пеотивник в лицето на Русия, които са готови да се борят срещу плана им за поробване на населението на земята.
31
4
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Много е вярно и това че българия е претърпяла две национални катастрофи като съюзник на германия
30
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Бреййй,тц,тц,тц, как изопачават истината, ами САЩ също водят голяма борба да се отърват от английската лира и зависимост, а кой е Лев Троцки? Ами Лев Троцки е евреин и един от болшевиките , които болшевики са разрушили и разграбили Русия заедно с мошеника Парвус и други болшевишки бандити, които са от западна Европа, те убиват и царското семесйтво и ограбват Русия, по същия начин Русия беше ограбена и след Перестройката на Горбачов, изнесли са тонове злато и каквото набарат, това не е ли грабеж?
29
5
 
4
 
! Отговори
Аврора преди 2 години
Е, хоооо 2022 сме да ама нещата имат цикличност не става с мислене мой човек пропастта вече огромна няма как трима да лапат - триста да зяпат е сега няма да е залпа на АВРОРА ами нещо друго ще гръмне нали знаеш ,глада и мизерията правят РЕВОЛЮЦИЯТА ! Така ,че 1917 много лесно може да стане актуална казва ВОСР т,е. ВЕЛИКА ОКТОМВРИИСКА СОЦИАЛИСТИЧЕСКА РЕВОЛЮЦИЯ ,СЛАВА!
28
9
 
6
 
! Отговори
БАНко преди 2 години
ЗА ЯНУАРИ - АПРИЛ 2022 , ПРИХОДИТЕ НА РУСИЯ ОТ ГАЗ СА НАД 100 000 000 000 ЕВРО ПОВЕЧЕ ОТ 2021 !!! БАЙДЪНЧО И ТОГАВА ЛИ ЧАКАШЕ ФАЛИТ ??? ЗА ЦЯЛАТА 2022 ПЕЧАЛБАТА , ВЪПРЕКИ СПРЕНИЯ ОТ ПУТИН ИЗНОС , ЩЕ. БЪДАТ С 20 % ПОВЕЧЕ ОТ ЛАНИ !!! ДОГОВОРЪТ НА РУСИЯ И СЪРБИЯ Е ЗА 100 ЕВРО , ЗА УНГАРИЯ 220 ЕВРО , А ЗА БЪЛГАРИЯ ЩЕ БЪДЕ ПОВЕЧЕ ОТ 500 !!! ВСИЧКИ ЩЕ ПАЗАРУВАМЕ В НИШ !!!
27
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 33Най-накрая полезен комментар. Григор Сарийски е наистина капацитет и то много голям, но за такива като него няма място из ефирите! Не е удобен!
26
10
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Русия бе атакувана от западната англо -саксонска цивилизация. Само защото се противопостави да игре по тяхната команда. Противопостави се на световната глобализация, подчиняването на населението на земята от корпорациите!! Ковид истерията преля чашата и Русия трябваше да предприеме ход, за да се заити! Тя и малкия човек по цял свят! Тази пандемия, само загатна, какво го очаква човечеството!
25
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Инфлация, еврозоната, войната - разговор с доцент Сарииски, ютуб. Много добро интервю. Русия не ни интересува, нито миналото, нито бъдещето. Важно е какво се случва сега в България, Еврозоната и САЩ...
24
4
 
7
 
! Отговори
РУБЛЬОВ преди 2 години
Е КОЕ Е ЛЪЖА? РУБЛАТА СТАНА ЛИ 2 СТ, ОФИЦИАЛЕН КУРС? А НА ЧЕРНО Е 1 СТ?
23
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Я прекопирайте статията в нюйорк таймс от август. 3, 1959 писана от маркс 1850 година за етническия *** където порпагандира изтребване на всики славяни