Каква е истината за руската икономика след санкциите и войната?

Неофициално Русия признава за дълбоки и дълготрайни щети от войната
7 сеп 2022 21:02, Анисия Иванова
318
Каква е истината за руската икономика след санкциите и войната?
Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Русия може да се сблъска с по-дълбока и продължителна рецесия поради разширяването на санкциите наложени от Запада. Те ще осакатят сектори, на които държавата от години разчита да захранват икономическия ѝ растеж, показва вътрешен доклад изготвен за руското правителство, видян от екип на Bloomberg.

Документът, който е резултат на месеци на оценки от експерти и представители на властите, се опитва да даде реална представа за ефектите от световната изолация върху руската икономика. Той описва далеч по-неприятна картина от тази, която официалните представители на Москва представят в публичните си данни. Докладът е изготвен за среща на високопоставени представители на властта, проведена на 30 август.

Два от представените три сценария в доклада показват ускоряване на икономическото свиване догодина, като икономиката се връща към предвоенното си състояние чак в края на десетилетието или по-късно. Сценарият на движение „по инерция“ предвижда следващата година икономиката да достигне дъно при спад от 8,3% спрямо икономическото представяне от 2021 г. „Стресовият“ сценарий пък прогнозира дъно през 2024 г. при 11,9% под миналогодишното равнище.

Всички сценарии очакват натискът на санкциите да се увеличи, като вероятно и други държави да се присъединят към тях. Рязкото отдалечаване на Европа от руския петрол и газ също може да засегне способността на Кремъл да снабдява собствения си пазар, става ясно от текста.

Освен самите санкции, които покриват около една четвърт от вноса и износа на Русия, докладът отчита и това, че страната е изправена пред „блокада“, която „засяга на практика всички форми на транспорт“, което допълнително вреди на икономиката. Технологичните и финансови ограничения също увеличават натиска. Според доклада до 200 хил. IT специалисти може да напуснат страната до 2025 г. – първа официална прогноза на разрастващото се „изтичане на мозъци“.

Официално властите не показват голямо притеснение от санкциите, като прогнозите са за възможно икономическо свиване от под 3% тази година и дори още по-малко следващата. Чужди икономисти също коригираха очакванията си за тази година, като се отметнаха от първоначалните си прогнози за дълбока рецесия, след като икономиката се представи по-добре от очакваното.

В документа се призовава за предприемането на редица мерки за подкрепа на икономиката и облекчаване на ефектите от санкциите, за да може тя да се възстанови до предпандемичното си състояние през 2024 г. и да расте устойчиво след това. Но те включват същите действия за стимулиране на инвестициите, които правителството прилагаше през последното десетилетие, когато растежът бе в застой въпреки че нямаше толкова санкции.

„Поради намаленият достъп до западни технологии, вълна от продажба на чуждестранни корпорации и предстоящи демографски предизвикателства, потенциалният растеж на страната се очаква да се свие до между 0,5 и 1% през следващото десетилетие. След това той ще се свие още повече, до малко над нулата до 2050 г. Русия ще бъде и все по-уязвима от спад в световните цени на суровините, тъй като международните резерви вече не осигуряват буфер.“
 
Според Александър Исаков, руски икономист, през следващите една-две години ще има „намален производствен обем в редица експортно ориентирани сектори“, от петрол и газ до метали, химикали и продукти от дърво. Въпреки че по-късно е възможно известно възстановяване, „тези сектори повече няма да бъдат двигатели на икономиката“.

Пълното спиране на доставките на газ за Европа, основният експортен пазар на Русия, може да струва до 400 милиарда рубли (6,6 милиарда долара) годишно в пропуснати данъчни приходи, според доклада. Няма да е възможно напълно да се компенсират загубените продажби с нови експортни пазари дори в средносрочен план.

Удар върху петролния сектор

В резултат на това производството ще трябва да бъде намалено, което застрашава целите на Кремъл за разширяване на вътрешните доставки на газ, се казва в доклада. Липсата на технология, необходима за заводите за втечнен природен газ, е „критична“ и може да попречи на усилията за изграждане на нови съоръжения.
Плановете на Европа да спре вноса на руски петролни продукти, 55% от които внесе оттам през миналата година - може да доведе до рязко съкращаване на производството, което да предизвика недостиг на гориво и на вътрешния пазар.

Производителите на метали губят 5,7 милиарда долара годишно от ограниченията, се казва в доклада.

Ако световната икономика изпадне в рецесия, предупреждава докладът, износът на Русия може да бъде намален още повече, тъй като тя се превръща в „балансиращ доставчик“ на световните пазари, като първо изчезва търсенето на нейните продукти. Това може да предизвика спад на рублата и скок на инфлацията.
От страна на вноса "основният краткосрочен риск е спирането на производството поради липса на вносни суровини и компоненти." В по-дългосрочен план невъзможността да се ремонтира вносното оборудване може трайно да ограничи растежа, се казва в доклада.

Критичен внос

„Просто няма алтернативни доставчици за някои критични вносни стоки“, се казва в доклада, цитиран от Bloomberg TV Bulgaria. Докладът показва, че дори в селскостопанския сектор, където Кремъл рекламира усилията си за заместване на чуждестранните доставки, зависимостта от ключови суровини може да принуди руснаците да намалят консумацията на храна, тъй като доставките намаляват.

Ограниченията върху достъпа до западни технологии може да върнат Русия едно или две поколения назад от сегашните стандарти, тъй като е принудена да разчита на по-малко напреднали алтернативи от Китай и Югоизточна Азия. Докладът предупреждава, че санкциите също така ще принудят правителството да преразгледа своя набор от цели за развитие, които Путин е поставил преди войната, включително тези за увеличаване на растежа на населението и продължителността на живота.

На секторна основа докладът описва подробно обхвата на удара от санкциите:

Селско стопанство: 99% от производството на домашни птици и 30% от производството на млечни говеда Холщайн зависи от вноса. Семената за основни продукти като захарно цвекло и картофи също предимно се внасят в страната, както и храните за риба и аминокиселините.
Авиация: 95% от пътниците се превозват от чуждестранни самолети и липсата на достъп до вносни резервни части може да доведе до свиване на флота, тъй като самолетите няма да са годни за експлоатация
Машиностроене: само 30% от машинните инструменти са руско производство и местната индустрия няма капацитета да отговори на нарастващото търсене
Фармацевтични продукти: Около 80% от местното производство разчита на вносни суровини
Транспорт: Ограниченията на ЕС утроиха разходите за сухопътни превози
Комуникации и IT: Ограниченията върху SIM картите може да оставят Русия недостиг на такива до 2025 г., докато нейният телекомуникационен сектор може да изостане с пет години спрямо световните лидери през 2022 г.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


318
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
147
1
 
1
 
! Отговори
До Боби преди 2 години
Страхотно! Ето Путин непрекъснато подобрява благосъстоянието на руснаците, затова се държи на власт. Санкциите само спомагат за това, така че дружно трябва да ги подкрепим, никога да не бъдат отменени.
146
1
 
0
 
! Отговори
Боби преди 2 години
До 163 "Ами да си ги продават помежду си сега и да се наслаждават на печалбата. Нали са големи тарикати?" Точно това правят. Отива Лавров в Мали примерно. Колко храни ви трябват. Добре правим Бартер за Уран, Разни минерали. Абе тука имаме едни излишни долари по какви цени ще се договорим за останлите обеми дето вие произвеждате ресурси... Ок склюихме сделка. Идва Французина с купчина Евра дай Уран - обърни се към Русия, Плащам двойно в Евра а за тях храни можеш ли да ми осигуриш ЪЪЪ НЕ адио чао
145
0
 
1
 
! Отговори
До169 преди 2 години
Супер! Значи трябва да се радват на санкциите, а вие като путинофили да сте най-яростните им поддръжници! Колкото зависи от мен ще ви подкрепя, никога да не паднат, а ако може да станат и още по сурови. Пак заповядайте!
144
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
165 не знам дали знаеш но в момента точно това се прави. И то доста успешно при положение че дори партньорите на сащ намаляват доларовите си резерви. Чети повече.
143
1
 
1
 
! Отговори
Боби преди 2 години
До До 162 "Ами като са толкова добре, защо жужи от сутрин до вечер реве "санкциите, та санкциите"?" Набъркаваш пропагандата в икономиката. За да се задъжи един политик на власт или ще повишава качеството на живот на хората(но 1% СВЪХБОГАТИ изобщо не ги е еня и политиците са безпомощни В Русия Путин трябва да разори Олигарси за да даде на населението а това е опасно) или се намира общ враг ВЕЗДЕСЪЩИЯ ПУТИН дето и тоалетната хартия ще направи дефицитна стока...
142
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
164 санкциите означават съвсем друго. Ето на сега на форума каза че има бедни страни които не могат да купят зърно на високи цени от богатите. Руснаците продават евтино на африка и арабите зърно, но санкциите възпрепятстват това. Иначе западняците се правят на много загрижени.
141
0
 
1
 
! Отговори
До 163 преди 2 години
Ами да си ги продават помежду си сега и да се наслаждават на печалбата. Нали са големи тарикати?
140
0
 
1
 
! Отговори
До 162 преди 2 години
Ами като са толкова добре, защо жужи от сутрин до вечер реве "санкциите, та санкциите"? Да си гледа рахата там и да се радва на рая, който е построил. А на тебе като ти е толкова гадно тука, и толкова се възхищаваш на Русия, багажът, гарата и довиждане.
139
1
 
1
 
! Отговори
Боби преди 2 години
До Анонимен "но лостовете в икономиката са повечко и руснаците не ги владеят" Умнико западния модел е ФИНАНСИ(ПАРИ) -> РЕСУРСИ(като сещате се кой държи борсите и концесиите) -> ФИНАНСИ. Е Русия, Иран и още няколко които се усетиха казаха РЕСУРСИ(но продавани по моите условия на моята борса) -> ФИНАНСИ -> РЕСУРСИ,СТОКИ,УСЛУГИ. ЕС практически няма свои ресурси нали всичко внася преработва и продава САЩ е в подобно положение. Като физическото производство е в Азия... Спри ресурсите дори за малко...
138
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Хората развиват собствени производства и имат всякакъв вид индустрии. Не като нас да затворим всичката тежка промишленост и после да нямаме една машина за асфалт и да викаме турците. После да унищожим земеделието и да внасяме зеленчуци от Гърция Италия Полша Китай и Холандия
137
2
 
4
 
! Отговори
Боби преди 2 години
До Анонимен "Само да не нападат други държави и да не ме занимават." Сериозно Ние България бяхме въвлечени в Агресията срещу ИРАК от нашите съюзници САЩ и ВеликоБритания. Как се чувстваш като АГРЕСОР а? Защо за нас това го може а за Русия не може? Освен това в Украйна 8 години избиваха Рускоезични Украинци а след като последните почнаха да си вадят руски паспорти и Руски граждани. И си мислиш че някоя голяма и велика страна ще седи ей така и ще руча скалци и жабета?
136
3
 
2
 
! Отговори
До 157 преди 2 години
Ще търсят МакДоналдс, но ще ручат помиен борш и лапат хайвера с черпаци. Всеки му своето. Ватеенките живеят в Ада и 100 години след цивилизованите държави
135
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Руснаци и техните фили шибаются оти мислат дека у икономиката всичко е газ! Да, руснаците друго немат, но лостовете в икономиката са повечко и руснаците не ги владеят!
134
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Боли ме фара за руската икономика. Да си се развиват там, както намерят за добре. Само да не нападат други държави и да не ме занимават.
133
2
 
3
 
! Отговори
Боби преди 2 години
До Toни В Русия 40р е литър гориво, Киловат час е 7,5 рубли при една тарифа и 7,5/3,5 при две. Килограм СССР ЧЕРЕН Хляб Тухличка е 40р 500гр луксозен бял хлб е 48р 25р е билетчето в големите градове с метро. Всичко което е производно от Зърно и Соя - е евтино - Пилешко, Яйца, Зърнени храни(любимите пелмени в които руснаците напъхват всякакви неща сладки и солени) еквивалент на нашите кюфтета/кибабчета(пълни със соя) - Тоест няма да умрат от Глад и Студ и няма да ядат КФС и Макдоналдс...
132
2
 
1
 
! Отговори
Боби преди 2 години
Потърсете в Гугъл Александър Исаков Икономист... И след това се досетете кой е поръчал тази статия. Хорица Рашките бяха буквално изправени до стената. Отказаха да се подчинят и отвърнаха на удара. Нали знаете кой е един от най-важните неща които се гледат в една икономика? Основния Лихвен Процент заедно с профицит или дефицит на бюджет и икономика. Е Рашките за кой път свалят лихвения процент вече лихви по 30% в РФ няма. Добави войната която поставя цялата икономика в стресова ситуация(положител
131
1
 
4
 
! Отговори
Toни преди 2 години
И въобще всички тук така наречени русофили живяли ли сте и един ден в комунизъм че да имате право да коментирате за и против
130
3
 
2
 
! Отговори
Бай Шиле преди 2 години
Това за селското стопанство е пълна глупост. Русия изнася месо и много друга селскостопанска продукция.
129
1
 
1
 
! Отговори
Toни преди 2 години
До РавнопосавеностИскаш факти-ето ти няколко(бих ти изпратил и нещо документално но не знам как щото съм *** ***)Живея във Франция-минимално заплащане 11,20 евро/ч.140 часа на месец,35 на седмица,7 на ден(не 8)Преди 7 часа в магазина-килограм свинско4,10 евро,козе сирене 14,85,килограм хляб(с ядки 1 кач1,99 евро и т.н.Дизел 1.65 на л./Заплатата е след всички удръжки.Време е за математика
128
1
 
1
 
! Отговори
Равнопосавеност преди 2 години
147: Ей знаех си че нещо ми се губи - ми да САЩ воюваха и срещу Афганистан... Има обаче една разлика в Сирия - Русия беше поканена на от правителството да окаже съдействие, а САЩ там никой не ги е викал, но те пак си ходят. И като се изключи Афганистан другите всички са практически съседни, а при САЩ? Едните си пазят къщичката, а другите ти идват в твоята къщичка и ти казват как ще живееш. При това те имат ядрено оръжие, но забраняват на другите да имат. Това не е ли двоен стандарт?