Белград ликува: "Цървена звезда" влезе в Рая

Турция остана без отбор в Шампионска лига
29 авг 2024 08:40, Петър Бойчев
9
Снимка БГНЕС

Цървена звезда влезе "в Рая", ликуват сръбските медии след реванша с Бодьо Глимт от плейофната фаза на Шампионската лига.

След загубата с 1:2 в Норвегия, на европейския първенец от 1991 г. бе нужен голям обрат и Звезда го даде на 50 000 навиячи на "Мала Маракана", които създадоха страхотна атмосфера под пороя в Белград.

В 26-ата минута Бруно Дуарте откри от дузпа, а в 59-ата капитанът Урош Спаич вкара с глава и даде аванс от 2:0 за вечерта и 3:2 в общия резултат на домакините. До края отбор и публика браниха вратата и изковаха победата. Звезда е в основната схема на новия формат на Шампионската лига - сред 36-те най-добри отбори на континента.

Славия Прага направи и невъзможното в реванша с френския Лил, спечели с 2:1 на своя стадион, но след 0:2 преди седмица това не стигна. Последните минути бяха кошмарни за гостите, но те удържаха натиска на пражкия тим с червената звезда на екипа.

Голям мач имаше и в Братислава, където Слован направи знаменит обрат срещу Мидтиланд и ще дебютира в същинската фаза на турнира. След 1:1 в първия мач, датчаните поведоха с 2:1 и имаха този аванс до 82-рата минута. Но Марко Толич (негов втори гол в мача) и Тигран Барсехян вкараха и обърнаха резултата до 3:2. С което словаците прекрачиха при най-силните тимове в Европа, пише дир.

В ранния мач Динамо Загреб нямаше никакви проблеми и на реванша с Карабах, побеждавайки екзекутора на нашия шампион Лудогорец с 2:0 навън. След 3:0 у дома, хърватите отново са в най-силния турнир (общ резултат 5:0). Динамо има 7 участия в групите на състезанието.

Ето ги и всички 36 отбора в новия формат:

Урна 1:

Реал Мадрид, Манчестър Сити, Байерн, ПСЖ, Ливърпул, Интер, Борусия Дортмунд, РБ Лайпциг, Барселона

Урна 2:

Байер Леверкузен, Атлетико Мадрид, Аталанта, Ювентус, Бенфика, Арсенал, Брюж, Шахтьор Донецк, Милан

Урна 3:

Фейенорд, Спортинг Лисабон, ПСВ Айндховен, Динамо Загреб, Залцбург, Йънг Бойс (Швейцария), Селтик, Цървена звезда, Лил

Урна 4:

Монако, Спарта Прага, Астън Вила, Болоня, Жирона, Щутгарт, Щурм Грац, Брест (Франция), Слован.

Няма групова фаза, всеки отбор среща 8 съперника (4 домакинства и 4 гостувания), по два от всяка урна. А накрая се прави класиране на всички 36 тима. Първите осем директно са на осминафинал, а още 16 отбора (9-24 място) играят плейофи, за да определят останалите осем в 1/8-финалите.

Жребият за основната схема в новата "шампионатна фаза" е в четвъртък от 19:00 часа.