Глобалното затопляне - риск България да загуби четирите сезона

Миналата година е била най-топлата от началото на измерванията в Европа
59
Глобалното затопляне - риск България да загуби четирите сезона
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Миналата 2019 година е била най-топлата от началото на измерванията в Европа, сочат резултатите от изследване на Европейската програма "Коперник", която осигурява спътниковото наблюдение на Земята.

Подробният доклад, озаглавен „Състояние на климата в Европа, 2019“, показва, че средната годишна температура на континента през 2019-а е била рекордно висока, надвишавайки стойностите на други много топли години като 2014-а, 2015-а и 2018-а.

Още по темата

Според проучването, което помага на политиците да вземат стратегически решения в областта на климата и енергетиката, 11 от най-топлите 12 регистрирани години в Европа са настъпили през този век, допълват от WWF България.

Резултатите от 2019 г. подчертават продължаваща тенденция към затопляне на атмосферата.

През последните пет години средната глобална температура се повишава трайно с 1,1°C над прединдустриалните нива, а в Европа – с почти 2°C.

През 2019 г. в някои части на континента летните температури са били с 3 до 4℃ по-високи от нормалните.

Интензивните горещи вълни през юни и юли миналата година, доведоха до суша в централна Европа и рекордни температури в страни като Франция и Германия. Температурата на въздуха в европейска Арктика е била с 0,9°C по-висока от средната.

А изместването на топлинната вълна на север допринесе за рекордни температури в Скандинавия, както и за притеснително топене на повърхностния лед в Гренландия.

Свободно достъпните висококачествени данни от доклада могат да бъдат използвани при планиране на по-доброто управление на редица сектори като селското стопанство, здравеопазването, застраховането, сигурността, туризма, градоустройството и енергетиката. „Тенденцията за затопляне на климата е научно неоспорим факт и доказателства има навсякъде на нашата планета. Вследствие на това честотата на топлинните рекорди постоянно се увеличава. Сега е по-важно от всякога да имаме достъп до тази информация, за да можем да предвидим дългосрочните последици от изменението на климата и да преценим какво можем да направим веднага и какво в утрешния ден, за да ги предотвратим“, казва Карло Буонтемпо, директор на департамента за наблюдение на промените в климата към програма „Коперник“.

Парижкото споразумение от 2015 г., ратифицирано от 188 държави, цели  да задържи покачването на средната температура на планетата под 2.0°C от прединдустриалните нива, като човечеството трябва да положи всички усилия да не допуска покачване на температурата с повече от 1,5°C. Разликата от половин градус може да има твърде значими негативни последици върху природата, икономиката и човешкото здраве в някои региони на света.

„За съжаление, югоизточната част на Европа, в това число и България, попада в регион, който е силно уязвим на покачването на температурите. Това означава не само, че зимата ще става все по-топла и по-малко снежна, но и че валежите ще бъдат по-интензивни и следвани от дълги периоди на суша. С други думи България е изложена на риск да загуби своите четири сезона, а редица сектори – да се сблъскат с предизвикателства, за които не са готови. Именно затова е важно взимащите решения у нас да приоритизират този проблем. Тъй като климатичната криза не е изчезнала и справянето с нея ще е несравнимо по-трудно, отколкото с настоящата пандемия“, коментира Георги Стефанов, ръководител практика „Климат и Енергия“ към WWF. 

Докладът подчертава още и че през 2019 г. глобалните нетни потоци на въглероден диоксид (CO2) и метан (CH4) продължават да следват своята възходяща тенденция от последните десетилетия. Учените твърдят, че толкова висока концентрация на парникови газове в атмосферата може да се намери само ако се върнем милиони години назад в историята. Последните данни на Глобалната лаборатория на НАСА за мониторинг на атмосферата на Хаваите сочат, че въпреки икономическата блокада заради COVID-19, ставаме свидетели на рекордна концентрация на СО2 в атмосферата от 418 PPM.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


59
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
32
6
 
15
 
! Отговори
Смешен плач преди 4 години
Преди имаше озонова дупка, темата се изтърка. После се поде глобално затопляне, уви никой не се върза. Появи се Грета Тумберг и запяха песента "Климатични промени"
31
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Грета, ти ли си ?
30
3
 
8
 
! Отговори
чарли преди 4 години
Русия е виновна !
29
3
 
10
 
! Отговори
нютон преди 4 години
две термоядрени бомби ке оправят климата у целия свят
28
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Костов и Симеон задно със Станишев и Доган ни превърнаха в пустиня.Добре че Бате Бойко пак почна нещо да строи. Но то в пустинята магистрали някак..
27
1
 
18
 
! Отговори
. преди 4 години
Ние ги загубихме преди много години! Вече дори не прави впечатление как есента си на късно море, и 2 седмици след това прехвърчат първите знежинки и обратното, напролет както има лед по локвите, така след 2 седмици е над 20 градуса... Уви, беше каквото беше с 4 силно отличаващи се сезона :(
26
3
 
15
 
! Отговори
Башбрадър преди 4 години
Само да попитам защо много време сахара е била савана и пълна със живот а изведнъж е станала пъстиня ,а тогава още и колелото хората не са познавали.За един приятел питам какво затопляне къкви 5 лева това си е нормална циклична промяна в климата.
25
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
2 ни стигат! Ако може да са в 1 месец, че да си пуснем отпуската блок: седмица на ски в Австрия, седмица на море в Гърция!!
24
6
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Глобално затопляне има само в главите с промити мозъци !
23
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
aaa Много Моля,без провокацииЗа *** нито вирус има, нито затопляне...сал 5Г, Бил Гейтс и Шорос, това са ни проблемитеи норвежците, дето ще ни взимат децата...
22
4
 
13
 
! Отговори
БСП преди 4 години
Крадливите Гербаджии съсипаха и сезоните в България!!
21
2
 
5
 
! Отговори
SS преди 4 години
Искате или не обстоятелствата ще ви принудят да станете препъри.За да може да оцелеете.
20
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен 18 - Защо?
19
5
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
В това забързано ежедневие, даже нямам време да осъзная зима ли е, лято ли е. Добре, че е жената да каже, че трябва да се запазва нещо. Тоест, да се харчат пари. По-добре вечна зима тогава. Па ти си мисли, че лятото, като не даваш за отопление, харчиш по-малко. Баламурнициииии
18
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен"Грета ще трябва да се продава на улиците в Амстердам, за да изплати сумата."Кой ще купува е проблемът...
17
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Coрос пак удари туризма...
16
2
 
11
 
! Отговори
Миро преди 4 години
Тулупа е виновен
15
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Това не е риск, а шанс. Не е заплаха, а хубава възможност. И ако се случи, няма да е бедствие, а късмет.
14
3
 
9
 
! Отговори
баба мара преди 4 години
днес времето е много тежко трудно се диша възрастните хора да не излизатднес линеиката беше пред блока внимаваите много
13
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Температурата на въздуха в европейска Арктика е била с 0,9C по-висока от средната и това е прекрасна новина за Руския Северен Морски Път.