Реакции от Европа за руската забрана за внос на храни

Мярката може да нанесе удар върху производителите на храни
Обновена: 7 авг 2014 21:56 | 7 авг 2014 19:45, Анисия Иванова
749
Реакции от Европа за руската забрана за внос на храни
Снимка: Reuters

Франция следи внимателно развитието на ситуацията около решението на Русия да забрани вноса на храни от редица държави. Това заяви днес говорителят на френското външно министерство Венсан Флореани, цитиран от ИТАР-ТАСС, въздържайки се от подробен коментар за реакцията на Париж.

Още по темата

"Става дума за общо изявление, чиито точни параметри още се установяват", отбеляза той. Руската забрана може да нанесе тежък удар върху европейските производители на храни, посочиха ръководители на водещи френски синдикати в аграрния сектор. 

"Русия се затваря за внос и същевременно продуктите, които не бъдат изнесени (извън ЕС), ще се стоварят на европейския пазар, което ще създаде кризисна ситуация", посочи синдикален лидер. Датското правителство изразява "дълбоко учудване" от решението на Москва, каза датският министър на търговията и сътрудничеството за развитие Могенс Йенсен. 

"Много добре разбирам, че датските компании имат значителен интерес от износа към Русия", отбеляза той. Според данни на националния статистически институт датският износ за Русия през 2013 г. е бил на стойност 11,8 млрд. крони (2,14 млрд. долара), от които 4,9 млрд. крони (891 млн. д.) или 41 процента е бил износът на хранителни продукти от селскостопанския сектор. Износът за Русия осигурява 7000 работни места в Дания.

Финландският производител на млечни продукти Валио (Valio) спря производството на стоки за износ в Русия, предаде Блумбърг, цитирайки ръководителя на компанията Пеку Лаксонен.

Ирландските производители на сирена пък могат да загубят до 4,3 млн. евро годишно, посочи ирландският министър на земеделието, прехраната и морските въпроси Саймън Ковъни.

Годишно Ирландия изнася за Русия хранителни стоки и напитки за около 150 млн. евро и е на 13 място сред европейските страни, уточнява ИТАР-ТАСС.

Забраната за внос в Русия на хранителни стоки от Норвегия е необоснована, посочва в изявление норвежкият министър на външните работи Бьорге Бренде, информира ИТАР-ТАСС. Норвежкото правителство оценява последиците от забраната за националната икономика, посочи министърът, изразявайки съгласие с ръководителите на Европейския съюз, че решението е политически мотивирано. През 2012 г. и 2013 г. Русия бе най-големият вносител на норвежка риба.

Германското министерство на прехраната и земеделието е създало работна група, която да оцени последиците от руските ответни санкции, посочи ръководителят на ведомството Кристиан Шмид. Заедно със Швейцария и САЩ Русия е сред най-важните пазари за германската селскостопанска продукция извън ЕС. Миналата година Германия е изнесла за Русия продукти на обща стойност 1,6 млрд. евро. Забраната обаче ще засегне най-вече руските потребители, отбеляза министърът.

Решението на Москва ще се отрази неблагоприятно върху производителите и икономическите показатели на Латвия, коментира латвиски експерт. Общият обем на износа на Латвия за Русия през 2013 г. се е равнявал на 656 млн. евро, според данни на Латвийската федерация на продоволствените предприятия. Ще пострадат най-вече латвийските производители на млечни продукти, месо- и рибопреработващите компании, които изнасят в Русия и други страни от ОНД, като при най-песимистичните прогнози това ще доведе до рязък скок на безработицата в страната, отбеляза представителка на ръководството на организацията.

Руските ще бъдат болезнени за конкретни естонски предприятия, като най-силно могат да пострадат млекопроизводителите, каза премиерът на Естония Таави Рийвас. В този сектор делът на износа за Русия е 24 процента.  "Като цяло влиянието на санкциите върху селското стопанство на Естония няма да бъде силно", отбеляза той.

Ограниченията ще се отразят сериозно върху селскостопанския сектор на Италия, отбеляза министърът на земеделието, прехраната и горите: Маурицио Мартина. Италия очаква от Москва подробен списък на продуктите, които попадат в обхвата на забраната за внос. През 2013 г. износът на италиански хранителни продукти за Русия се е равнявал на 700 млн. евро или под 2 процента от целия италиански износ.

Полската икономика може да загуби до 1 процент от растежа си заради руските ответни санкции, според местни експерти. (БТА)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


749
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
43
12
 
54
 
! Отговори
UFSY преди 9 години
До ЕСв ЕС няма място за руснаци и русофили ! Аз съм европеец и гражданин на страна член на ЕС и лобирам за ЕС от територията на самият ЕС ! Тези които са русофили да не ми търсят х-я тук в ЕС ,а да отидат в Русия и от там да я хвалят ! Какъв х-й ядете тук в ЕС ?! Марш в Русия ! Предатели долни !----------------Много силно и демократично изказване, само не разбрах дали все още имам право да се изказвам свободно, да изразявам позицията си освен ако не като априлската пардон европейската, а?
42
2
 
42
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Сменям два хамбургера за една матрьошка-може и жива...
41
3
 
37
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
putin e 6ahmatist. tova go e samislial i planiral ot godini. toi znae na kakyv hod kak da otgovori, a zapadniazite tepyrva zapo4vat da misliat. poslednia hod e kran4eto i evropa kliaka dosta.
40
0
 
36
 
! Отговори
Пишлеме, преди 9 години
До Анонимензабрави бананите. Много си ***, Саше. И да пренапишеш историята, все тая. Не сме чак толкова зомбирани.
39
0
 
44
 
! Отговори
и кво преди 9 години
Та какво се шашкат, нали налагат санкции, ако не са очаквали насреща да има, живеят в друг свят. Малко преекспонират, Запада е очаквал подобен ход, едва ли действа без да обмисли нещата..
38
2
 
70
 
! Отговори
123 преди 9 години
Браво на Путин!!!!
37
1
 
51
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
44. Затвори си кречеталото !Теб трябва някой да те дондурка и помага !Я питай Българското правителство да каже , България колко губи от Руските санкции ?И какво прави Българското правителство , на международния пазар . Сега всички ще хукнат да търсят пазари .. А някой вече са сключили договори с Русия за внос на храни !
36
1
 
68
 
! Отговори
Монархист преди 9 години
Айде сега другарите еуропейци с дружно писъмце до Обама да им намери пазар за стоките.
35
34
 
38
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
"Пази Боже от руска помощ ! Нали видяхме и знаем защо ни "освободиха" от турците ! За да ни поробят руснаците !"---Добре че нашите братя янките ни освободиха от руско робство и ни донесоха демокрация, свобода на словото, западни коли, кока кола, дънки, макдоналдс и домати внос от Холандия и живеем много по добре. Сега можем да критикуваме правителството и управниците се вслушват в гласа на народа а преди който критикуваше беше затварят в лагер и убиван от руските агенти.
34
5
 
77
 
! Отговори
Чавдарче преди 9 години
БРАВО РУСИЯ !!!!
33
2
 
70
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Ах, как сте се накачулили да изнасяте за Русия ???А до сега се правехте на ударени и си издавате санкции !Яжте си продуктите !Ох, италианците искат пък списък ! Всички хранителни стоки от ЕС , не го ли разбрахте ??
32
1
 
44
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
"по-принципа на пазарната икономика, който не винаги важи у нас след като има свръх предлагане цените би следвало да паднат."--Би следвало да паднат но това е по икономическите закони, а ние сме пазарна икономика и определящо е печалбата. В такива случаи храните се унищожават защото ако цените паднат веднъж това води до по голяма загуба на печалба от колкото да се унищожат и да се подържа дефицит - народа пак ще купи и скъпо. А паднат ли веднъж посел ако ги вдигнеш може да загубиш пазара.
31
0
 
53
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Буквално невероятна новина,че Обама обмисля дали да продължат с въздушните удари над Ирак или да хвърлят кутии с хуманитарна помощ,току-що публикувана на New York Times.Обама обмислял дали да обстрелват или да хвърлят храна и медицински материали,за да се справят с хуманитарната криза на около 40 000 души,принадлежащи към религиозни малцинства в Ирак, които умират от топлина и жажда по върховете на планините,заплашени от от ислямистите
30
0
 
70
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
В сайта на Форбс Украйна има съобщение, че във връзка със сложната ситуация в страната и с коментарите, които ставали от ден на ден все по горещи, сайтът мремахва коментарите под статиите. Т.е. налага се цензура.
29
1
 
75
 
! Отговори
UFSY преди 9 години
До ГУРБЕТЧИЯаз си спомних, наскоро четох за един договор между Китай и Русия опа... там се разплащали в юани и рубли, пък се и присетих за формиране на една банка, с резерв изразен в равностойност на долари, ама щяло да е пакет от валути... та се присетих и за още един договор скорошен, за петрол и реекспорт на петрол (ирански петрол) срещу рубли, юани и бартер в стоки. Скоро май бе подписан и още един договор за вонни доставки в Рупии и рубли и юани... тц тц тц ...
28
3
 
72
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Европеерасти генерал Зима идва ,това е само началото на края ви!!!
27
7
 
87
 
! Отговори
БЕРИЯ преди 9 години
ДЕТСКАТА ГРАДИНА ,ЕС И САЩ ,ЩЕ СИ НАМЕРЯТ МАЙСТОРА . ЗАБРАВЯТ ,ЧЕ РУСИЯ НЕ Е ХОЛАНДИЯ. ЗА РАДОСТ НА СВЕТА ИМА НЯКОЛКО ДЪРЖАВИ ,СРЕД КОИТО И РУСИЯ,КОИТО НЕ СА ИЗПУСНАЛИ БАЛОНА ,НАРЕЧЕН "ДЕМОКРАЦИЯ". СТОЯТ СИ ЗДРАВО НА ЗЕМЯТА И НЕ СЕ ОГЪВАТ ,КАТО ОХРАНЕНИТЕ ЕВРОПЕЙСКИ СМОЦИ ,КОИТО ПРОДЪЛЖАВАТ ДА СМУЧАТ ЦЯЛА ИЗТОЧНА ЕВРОПА.
26
2
 
70
 
! Отговори
РусНака преди 9 години
до 26спокойно, еще не вечер. Турци сядат за стол на преговори и искат в Търговски Съюз с Русия. Обмена на стока ще е в лири и рубли, има вече борса в Санкт Петербург за търговия на петрол в рубли. сега сам си отговори къде отива доллар?
25
3
 
73
 
! Отговори
до Гурбетчия преди 9 години
Ти гледай БРИКС да не спре да се разплаща за 2 (ДВА) дни със зелените хартии без покритие, та да не фалира любимата ти банка, сещаш ли се ;-)
24
1
 
56
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Европейците не са чели форума. Нашенци викат няма страшно. :)) това са дребни разходи за ЕС.