Полигамията - забранена, атакувана, на места - толерирана

Най-разпространена е в Африка
5 апр 2022 20:25, Петя Славова
32
Полигамията - забранена, атакувана, на места - толерирана
Снимка: БГНЕС

Практиката на полигамията – семеен съюз между няколко души - е забранена в по-голямата част от света, но все още се толерира и дори е законна в десетки държави.

Комисията по правата на човека на ООН и Комитетът за премахване на дискриминацията срещу жените поискаха тя да бъде забранена, предава БГНЕС, позовавайки се на АФП.

Мъжкият свят

Полигамията е предимно, но не само, мъжки свят.

Освен полигинията, при която един мъж се жени за няколко жени, съществува и по-рядко срещаната полиандрия, при която съпругите имат няколко съпрузи. Съществува дори сорорална полигиния, при която мъжът се свързва с няколко сестри, и братска полиандрия, при която жената се омъжва за няколко братя, както е според родовата традиция в Непал.

Субсахарска Африка в центъра

Само 2% от населението на света живее в полигамни семейства, а в повечето страни делът им е под 0,5 процента, сочи проучване от 2019 г. на базирания във Вашингтон изследователски център Pew Research Center, обхващащо 130 държави и територии.

Полигамията е забранена в по-голямата част от света, включително в Европа. Но тя е законна в някои части на Близкия изток и Азия, без да е широко разпространена. Най-разпространена е в Африка на юг от Сахара, където според Pew 11% от населението живее в полигамни домакинства, като преобладават страните от Западна и Централна Африка. Най-висок е делът в Буркина Фасо (36%), в сравнение с 34% в Мали, 30% в Гамбия и 29% в Нигер. В Нигерия и Гвинея има значителни полигамни малцинства (съответно 28% и 26%), въпреки че и двете страни са забранили тази практика. Други държави, в които полигамията продължава да е широко разпространена, са Гвинея Бисау (23%), Сенегал (23%) и Того (17%).

Две съпруги са норма

По-често срещана сред африканските мюсюлмани, отколкото сред християните, полигамията е широко разпространена и сред последователите на народните религии.

В Нигерия тя е забранена на федерално ниво, но все още се практикува в 12 северни щата, които прилагат шериата или ислямското право.

Според базираната в Париж Организация за икономическо сътрудничество и развитие повечето западноафрикански държави позволяват на мъжете да се женят за до четири жени при определени условия, включително да разполагат със средства за издръжка на множество съпруги и семейства. На практика обаче повечето мъже в полигамни отношения имат по две съпруги.

Президентът и кралят

Бившият южноафрикански президент Джейкъб Зума, традиционалист от племето зулу, има четири съпруги и поне 20 деца.

Кралят на Есватини (известен преди като Свазиленд), Мсвати III, се е оженил за 15 жени, една от които е починала. Той има повече от 25 деца.

Насърчена по време на война

Ислямът позволява на мъжете да имат до четири съпруги, при условие че всички те са третирани еднакво.

Великият имам на базираната в Кайро Ал-Азхар, най-висшата сунитска институция в Египет, шейх Ахмед ал-Тайеб, обаче критикува тази практика като "несправедливост спрямо жените и децата", която е резултат от "погрешно разбиране на Корана и на традицията на Пророка (Мохамед)".

В миналото полигамията е била насърчавана по време на война като начин за осигуряване на финансова подкрепа на вдовици и сираци. Въпреки това практиката е ограничена в повечето мюсюлмански държави, като Тунис е първата арабска държава, която забранява многоженството през 1956 г.

Въпреки че еврейската Тора и християнският Стар завет цитират няколко случая на многобрачие, полигамията е отхвърлена и от двете религии през Средновековието.

В Съединените щати десетки хиляди представители на християнската фундаменталистка религия на мормоните все още практикуват полигамия. Църквата на Исус Христос на светиите от последните дни, официалното име на мормоните от Юта, забранява полигамията през 1890 г. Самият ѝ основател Джоузеф Смит е имал между 30 и 40 съпруги, една от които е била само на 14 години, разкрива църквата през 2014 г.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


32
Още по темата: полигамиябрачен съюз
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
12
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
По принцип жените са съвсем малко повече на брой от мъжете. Ако едни мъже имат по няколко жени, какво ще правят другите мъже?
11
1
 
2
 
! Отговори
Теди преди 2 години
Аз си търся съпруг, ако се намери някой и на котарака ми е ергенче му търся домашно женско коте - имах едни съседи, обаче бяха на квартира и не стана работата, защото заминаха.
10
1
 
2
 
! Отговори
ПроСоТо преди 2 години
а,и за веселбата:-Тая практика не е от вчера..Например прословутия цар Соломон е имал в харема си 600 държанки....Но няма никакви данни поне една да е избягала от там,възмущавайки се от положението си..Ние гледаме на нашите жени като на равноправни същества,което е достойно за уважение постижение на цивилизацията,но...от край време има места,където нещата стоят по друг начин..
9
3
 
3
 
! Отговори
ПроСоТо преди 2 години
"полигамията" не е чак толкова лошо нещо..В територии,в които една жена просто няма как да се издържа,най-разумното е да стане съпруга на некой,който има възможността да я храни,облича ,да й осигури дом и битуване..При отношение жени/мъже от..примерно 3/1 ,ако липсва полигамията,две трети от жените биха били обречени на мизерна смърт..Разбира се,за съвременния "цивилизован" свят тия работи са трудно приемливи..И слава Богу,ненужни..
8
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Но ако не сключиш брак, няма проблеми да живееш с няколко.
7
1
 
2
 
! Отговори
шопендар преди 2 години
ейй.тоз българина гледа само приятната страна на нещата,едва издържа една с едно две,приискало му се и поли.малко ли са свободните мадами,гледаш,чукаш и бегаш,-без ангажименти,без разочарования
6
4
 
3
 
! Отговори
Естествен подбор преди 2 години
В Африка племенните мъже живеели 2 дни с една съпруга, 2 дни с втора съпруга 2 дни с трета, а неделята прекарвали сами. Имали по 4 колиби. А имали по толкова много жени, защото са им големи ***. Тези с малките *** нямали по нито една жена.
5
5
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Обикновен мюсюлманин никога не може даже да си мечтае за няколко жени, това е привилегия за единици. А в по-цивилизованите страни като Иран, такива неща няма, даже в столицата Техеран и по-големите градове жените са станали претенциозни и над 50% от младите семейства завършват с развод. Иранките са живеят с някакви илюзии, че ще емигрират в Канада или САЩ и предпочитат да учат поне до магистратура, гледат котки и се сещат на 40г като у нас, че са одъртели.
4
5
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Полигамията и за мъжете не е добра. Алфа мъжкарите, чаровните или богатите ще имат по няколко жени, вие ще си биете ч е кии. Да не мислите, че всички ще се вредите за харем? Повечето няма. По-радикалните ще трябва да ставате джихадисти, белким си отвлечете отнякъде жена или ви падне нещо от време на време за изнасилване.
3
1
 
11
 
! Отговори
До Бърно преди 2 години
Бедното българче една жена не може да гледа, за полиграфия си мисли. Нали трябва да имат 2 автомобила по 50 хиляди, 100 хиляди, 2 телефона по 2 хиляди, 4000. Дрехи годишна 12000 за двете жени. 4 деца по 1000 лева на месец докато не ходят на училище, там вече стигат 2К на дете. Та кое българче има по 120 хиляди на години или 10 хиляди на месец само за тези неща? А храна, ток, отопление, вода, интернет, поддръжка на дом, такси? Това вече стига до 12 хиляди на месец. Ами мъжът? Още 5000 хиляди.
2
12
 
11
 
! Отговори
Abu Darda преди 2 години
Полигамията е за да няма бедни жени. По традиция в исляма, ако убият мъжа, жената се омъжва за негов неженен брат за да има кой да гледа нея и децата. Спрете да се месите в чуждите обичаи, след като не е останало нищо от вашите. Виждаме и децата ви какво представляват по улиците, знаем и колко моногамни сте. Западът трябва да се откаже да направи целият свят по свои образ. Нека се стреми да стане за пример и може на някого да се хареса. Сега е антипример.
1
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
И те ли не се вписват в "правилата" на нашия свят? И на тях ли ще им кажем как да живеят?