Въздух в опаковките и по-малко съдържание: Мамят ли ни по нов начин производителите?

По-малко съдържание вместо по-висока цена е все по-често срещания трик
31 авг 2024 20:12, Красимир Ангелов
207
Въздух в опаковките и по-малко съдържание: Мамят ли ни по нов начин производителите?
Снимка: БГНЕС

Пакетиран въздух, повдигнати дъна и разреждане на напитките с вода - това само част от триковете, които производителите прилагат, а подобни злоупотреби зачествят, съобщава ARD.

Много производители мамят клиентите си със съдържанието - опаковките на редица продукти съдържат по-малко количество за същата цена. Или дори за по-висока.

В Германия Потребителската централа в Хамбург от години следи за измамни опаковки в магазините. Нейните експерти в момента регистрират рекордно високи стойности на този вид измами, посочва изданието, цитирано от DW.

По-малко, но за повече пари

Ето един пример: вид чипс на известен производител вече съдържа в опаковката само 75 грама, а не 95 грама както преди. Цената обаче е същата - 1,99 евро за опаковка. Това представлява увеличение от 27%. Според Армин Фалет от Потребителската централа много потребители дори не знаят, че купуват по-малко количество за същите пари. Въпреки че новата опаковка е по-малка на размери, това си проличава чак при пряко сравнение с предишния размер, посочва германското издание.

Друг пример ARD дава с вода за уста. Количеството е намалено от 600 на 500 милилитра, а цената дори се е повишила - от 4,45 евро на 4,95 евро. Това представлява скрито увеличение на цената с повече от 33 %, посочват от Потребителската централа. На рафта в магазина обаче промяната почти не си личи, защото бутилката продължава да си изглежда по същия начин - само в долната ѝ част е леко изтъняла. Това е направено умишлено с цел да бъдат заблудени купувачите",  твърди Армин Фалет,  цитиран от АРД.

По-малко съдържание вместо по-висока цена

Такива "трикове" се прилагат при почти всички видове продукти - от маргарина, през киселото мляко, до шоколадите. "Човек си мисли, че в една опаковка маргарин винаги има 500 грама. И аз бях сред тях, докато наскоро не установих, че новата опаковка съдържа само 400 грама, но пък цената си е същата", казва за АРД неназован поименно купувач.

Ина Бокхолт от "Варентест" - организация, която следи за качеството на стоките и продуктите - редовно проверява за скрити увеличения на цените. Нейното обяснение за феномена: производителите предпочитат да намалят съдържанието, отколкото видимо да увеличат цените. "Много потребители имат ценови прагове. Например те не искат да плащат повече от едно евро за макаронени изделия", казва тя.

При други продукти този праг може да е 1,99 или 2,99 евро. Намаляването на съдържанието помага на производителите да не надвишават тези ценови прагове и все пак да запазят или дори да увеличат маржа на печалбата си, разяснява АРД. Медията допълва, че ако купувате даден продукт редовно, само този трик може да ви излезе няколкостотин евро повече на година.

Друг трик, който прилагат производителите, е с качеството на съставките. В този случай цената и съдържанието в опаковката си остават непроменени, но производителят пести от ценни съставки на продукта, като по този начин влошава качеството му. Това работи особено добре при плодовите сокове.

Армин Фалет от Потребителската централа в Хамбург дава и такъв пример - с плодов сок на фирма, в който количеството на портокаловия сок е намалено наполовина. "Това вече не е 100% портокалов сок, а плодов нектар, към който се добавени вода и захар, за да бъде докаран на вкус", посочва експертът.

Внимание: въздух в опаковките

Третият трик е с пакетирания въздух. Видимо дадена опаковка предлага нормално количество от някой продукт, тъй като е голяма като размер. Всъщност обаче в нея има по-малко съдържание, отколкото предполага клиентът. Независимо дали става въпрос за мюсли, чипс или хранителни добавки, в повечето случаи подобна външна опаковка не нарушава никой закон.

Правилото е, че една опаковка не трябва да внушава, че съдържа повече. Но има много изключения, които позволяват да това да се случва, подчертават от Потребителската централа. Така например много производители на козметика използват повдигнати дъна на опаковките, а кутията с крем, примерно, е значително по-малка от опаковката, в която тя се продава, пише още АРД.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


207
Още от Миш-маш
10 ценни урока, които научаваме късно в живота
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
126
1
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Първият намален грамаж който си спомням беше на киселото мляко, което през 1989 година струваше 23 стотинки за 500 грама, после стана 400 грама с много по-висока цена. Следващото беше хляба, който беше по един килограм, а после стана във всякакви грамажи с всякакви надути цени.
125
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Те " производителите", ако имат шанс,да ни продават " въздух" в " опаковки" и да си вземат печалбата,ама няма как да стане!
124
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Това с въздуха в опаковките е едно на ръка. По принцип всяка опакаовка, която скрива съдържанието дава повод за съмнение и отказ от закупуването на продукта.
123
3
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Измамата е в основата на капиталистическата икономика. Нали това искахте....
122
6
 
6
 
! Отговори
до 121 преди 2 седмици
I am what I eat. На нашио бачкатор му дай софрата. Разбирай- 85% от неграмотните българи. Давай там плюскането, супер еко и био туршии с по 400 грама сол на 10кг, супер прекрасна домашна сланинка канцерогенно солена, уникална пърцуца 0 пъти дестилирана и така нататък. Подобна хранителна неграмотност, като у нас, няма никъде по света. Ама нормално- I am what I eat. От нация бачкатори какво да очакваме?!
121
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Има два вида човеци по Земята! Едните се "Хранят за да Живеят" и бъдат здрави, а другите "Живеят за да се Хранят" и да са болни!
120
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
117 грамажа не е един същ. Даже и на чипсовете. И чипса не е храна а залъгалка. Отиди виж на старите брошури на била луканка търновска оплетка колко грама после сравни сегашната. Опаковката изглежда по един и същи начин вакумирана няма газ. Но грамажа е друг.
119
2
 
6
 
! Отговори
Храните преди 2 седмици
В съседните на България държави са по евтини и по камественни.
118
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
А защо в хранителните магазините в Америка - "Trader Joe's" и "Whole Food Market" има стоки произведени в Америка, Европа, Мексико, Индия, Южна Африка, Япония, Южна Корея и от България .... а от Китай няма хранителни стоки? Еее има си и китайски магазинчета, но те са си за китайчетата!
117
9
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Ехоо, днесааа, от много години меките опаковки са надути с инертен газ (обикновено азот), за да не се натроши съдържанието - чипс, солети или каквото там има. Някой пак се опитва да измисля несъществуващи проблеми. Грамажът е един и същ и го пише на опаковката.
116
5
 
7
 
! Отговори
Храните в ЕС преди 2 седмици
Са по евтини и по качествени от БеГето
115
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Вчера си купих солети за лев и петдесет,от тези които си купувам винаги и се зарадвах че са намалени. Изненадата бе когато отворих пакета, който беше с обичайната си форма и размери, вътре имаше седем здрави солетки и две счупени.
114
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
113 има си норми изисквания, включително и за етикета. Следващият път като видиш допълнително лепнат превода на български се сети защо е така.
113
6
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Не виждам защо се упрекват производителите. Примерно случая за чипса - има си цена, има си посочен грамаж, че и опаковката е по-малка! С какво подвежда производителя? Да крещи че продукта е с намален грамаж ли? :D Гледайте бе хора, като не оттърва не купувайте.
112
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
У салама народен пък има тоалетна хартия :)))
111
5
 
2
 
! Отговори
Чекмеджан ефенди преди 2 седмици
Честита деКорация !!! Да живее западният модел.
110
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Винаги проверявам какво пише на етикета - къде е произведено! Няма значение от къде е фирмата! Пише ли на опаковката или на дрехата "Произведено в Китай", никога не купувам!
109
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
...на свинете.
108
5
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Така е в капитализЪма и евроатлантизЪма. Ако искате да не ви мамят, върнете соца, а търгашите, лгбт и другите капиталисти за храна
107
4
 
15
 
! Отговори
Добрютро преди 2 седмици
В пазарната икономика всичко е някаква форма на измама.