#ЗаЕврото накратко: Отговорите, които търсим и как ще ни се отрази

ЕК развенчава едни от най-честите митове
Обновена: 4 сеп 2023 11:27 | 4 сеп 2023 11:21, Камелия Цветанова
377
#ЗаЕврото накратко: Отговорите, които търсим и как ще ни се отрази
Снимка: Pixabay

Европейската комисия в България започва кампанията #ЗаЕврото накратко, с която ще предоставя на гражданите практическа информация за процеса на присъединяване на страната към еврозоната и достъпни отговори на най-често задаваните въпроси за еврото.

Кампанията, която е с подкрепата на Министерството на финансите и Българската народна банка, включва поредица от информационни видеоклипове по 10 различни теми, които ще се разпространяват през следващите седмици. Всеки анимиран видеоматериал е посветен на конкретен аспект от прехода към единната европейска валута - процесът на замяна на лева с евро, отражението върху всекидневието на хората, ползите за икономиката и бизнеса. Разглеждат се и някои от често срещаните митове и страхове, свързани с общата европейска валута.
Целта на инициативата на Европейската комисия „#ЗаЕврото накратко: отговорите, които търсим“ е да предостави достъпна информация за процеса на въвеждане на еврото в България и как той ще се отрази на ежедневието на българските граждани. Кампанията, която започва през септември 2023 г., ще представи десет видеоклипове по ключови теми, свързани с новите пари. Сред тях: процесът на замяната на лева с еврото; отражението върху всекидневието на хората; и реалните факти зад най-често срещаните митове за еврото.

Факти и данни за еврозоната

Еврозоната е паричен съюз на държавите членки на Европейския съюз, приели еврото като своя официална валута. Формалният ѝ старт е 1 януари 1999 г., когато е създадено самото евро. В началото то е паралелна и само виртуална валута на 11 държави, а през 2002 г. се превръща в истинска валута с банкноти и монети, които заменят марките, франковете, лирите, гулдените и останалите национални валути. От тогава ЕС премина през няколко разширявания и днес в еврозоната влизат 20 от 27-те държави членки с общо население 347 млн. души. Символичният праг от 350 млн. души ще бъде преминат след като към еврозоната се присъедини България.
Страната ни е в процедура по присъединяване и се стреми да стане част от еврозоната през 2025 г.
Всъщност влиянието на еврото и неговата употреба далеч надскачат границите на еврозоната. Еврото е втората по значимост валута в световната търговия и финансови потоци след американския долар. Ползва се широко и в държавите членки на ЕС, които са извън еврозоната, а също и в други страни, в които значителен дял от сделките с имоти, заемите и др. се котират в евро. Множество валути по света, включително и българският лев, са "вързани за" или "прикрепени към" еврото.

Приемането на единната европейска валута е ангажимент, който всяка държава поема при влизането си в ЕС. Единствено Дания има специално договорено изключение да запази валутата си, като датската крона все пак остава тясно свързана с еврото и е част от валутния механизъм ERM II. Въвеждането на единната европейска валута може да стане едва когато съответната държава е готова и отговаря на определени икономически критерии. Краен срок за приемането на еврото не е предвиден.

Ползи от присъединяването

От самото създаване на еврото българският лев е "вързан", т.е. прикрепен към него чрез валутен борд при курс 1.95583 лева за едно евро. За 25 години курсът никога не е променян и не е бил под съществен натиск, което до голяма степен ще улесни прехода към единната валута. Благодарение на дългите години с фиксиран курс, редица ползи от еврото в България вече са налице - например валутната и финансовата стабилност.

Приемането на еврото ще донесе и други предимства за България. То ще улесни международната търговия, инвестициите и туризма като премахне нуждата от обмяна на валута и съответно разходите за комисиони. С въвеждането на еврото се очаква таксите за банкови преводи също да поевтинеят, а лихвите по заемите за хората, фирмите и правителството да са дългосрочно и устойчиво по-ниски. Прогнозата е в резултат на всичко това чуждестранните инвеститори да започнат да приемат България като по-привлекателна дестинация, което да доведе до приток на капитали. Водещи рейтингови агенции като S&P, Moody’s и Fitch са дали индикация в оценките си за България, че присъединяването към еврозоната ще доведе до покачване на рейтинга на страната.
Дългите години на фискална дисциплина, силното доверие във валутния борд и ангажиментът за поддържането му доведоха до изключително нисък валутен риск за България в момента. Приемането на еврото елиминира напълно валутния риск и дори дава възможност на България да ползва спасителните механизми на еврозоната в случай на нужда. Не на последно място присъединяването към еврозоната би подобрило функционирането на институциите и администрацията, а също и цялостната репутация на държавата.

Присъединяване на България към еврозоната: какво предстои?

Понастоящем целта, която българското правителство и БНБ са поставили, е еврото да бъде прието „възможно най-скоро, но не по-късно от 1 януари 2025 г.“ Предишната целева дата – януари 2024 г. – бе отложена. Макар да няма нормативно изискване, досега всички държави са влизали в еврозоната от началото на календарната година поради практически съображения като улесняване на осчетоводяването, данъчното облагане и т.н.
Преди да приеме еврото България трябва да е направила необходимите законови промени за лесен преход към единната валута. Необходим е специален закон за приемането на еврото, в който да са разписани всички правила за превалутиране, изписване на цените в двете валути, срокове, в които левът и еврото паралелно ще са официална валута и т.н. Налагат се също множество промени в други закони, които да утвърдят еврото като национална валута, да регламентират правомощията на Европейската централна банка (ЕЦБ) и Българската народна банка (БНБ), както и да осигурят безпроблемното преминаване на банковата и платежната система към еврото. Работата по всички тези промени е в ход: част от проектите са вече готови и се консултират с ЕЦБ.
Другата важна стъпка е оценката за готовността на България за еврото. Тя се прави чрез т. нар. конвергентни доклади на ЕЦБ и Европейската комисия (ЕК). Такъв доклад се изготвя най-малко веднъж на две години, а според графика следващият ще бъде през юни 2024 г. Чрез конвергентните доклади двете институции преценяват доколко всички страни членки, които не ползват еврото, покриват конкретните икономически изисквания (т.нар. Маастрихтски критерии), както и доколко законодателството им е приведено в съответствие с това на еврозоната. Ако дотогава българският парламент е приел нужните закони, основното предизвикателство за страната се очертава да бъде отговорът на изискването за инфлация. След евентуално положително становище от ЕК и ЕЦБ, пътят към еврото би бил практически открит, като формално се минава и през препоръка от ЕК и решение на правителствата на държавите членки в Съвета на ЕС.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


377
Още по темата: евро
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
38
6
 
15
 
! Отговори
Дани преди 1 година
Започва обработката на общественото мнение, за която се плаща много добре. Управляващите много добре знаят, че народът не желае еврото. Те затова не разрешиха и провеждане на напълно законния референдум.
37
7
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 34.... Само дето нашето правителство е избрано от посолството...
36
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Въпросът който ме притеснява е....ще плащаме ли дълга на Гърция, Италия, Франция или Испания?Иначе съм ЗА еврото,само това ме притеснява.
35
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 32 - Норвегия не е в ЕС. Иначе да, има защо да не с еприема еврото.
34
4
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Хайде сега да ми обяснят,какъв е този зор?Има държави с по-развити икономики от нас,който не са го приели.Ние трябва да поемем дълговете на Гърция и Италия
33
17
 
7
 
! Отговори
ЗА ЕС и НАТО преди 1 година
Референдумите не са демократичен механизъм! Русия ги използва за да заграбва територии. Цивилизованите държави не признават референдумите. Има си демократично избрани правителства, които да взимат решенията важни за държавата. А не нискоинтелигентни бачкатори без завършен 8ми клас!
32
5
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
3-ти март си остава национален празник, левът си остава национална валута, България си остава в ЕС и това е.
31
6
 
15
 
! Отговори
Йосарян преди 1 година
Полша, Чехия, Унгария, Дания, Швеция, Румъния, Норвегия не са приели великото евро. Интересно защо. Интересно защо ние някак излизаме по-хитри от тях? Или по-...? А защо не позволиха референдум по въпроса? Понеже каквото иска мнозинството от хората в държавата, не е каквото е ЗАРЪЧАНО на управляващите държавата? А кой заръчва на управляващите? Ние държава ли сме, или...?
30
5
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Платена реклама?
29
6
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Търся отгояор на следното - Как може 10% от населението да си сложи подписа, че желае референдум, а той да не се проведе?
28
7
 
9
 
! Отговори
Ужас преди 1 година
Комшия се обеси миналата година - кредит, фирмата на загубаПредставям си какво ще е с големите кредити дето ще ги връщаш в евро сега
27
6
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Българите имат думата,с референдум ще се види,или живеем в тоталитаризъм?
26
5
 
18
 
! Отговори
Дирижабъл преди 1 година
Ок имате графа "Ползи от присъединяването" и "Какво предстои", а графа "Негативи от присъединяването" защо няма? Аз не съм финансист, както и по-голямата част от хората, ама сериозно ли се опитвате да ме убедите, че всичко с Еврозоната е цветя и рози? Ако беше така защо не всички държави-членки на ЕС участват в Еврозоната? Защо отказвате на насрочите референдум за Еврозоната щом всичко е толкова прекрасно?
25
4
 
3
 
! Отговори
BGexit преди 1 година
До ао Напълно съм съгласен с теб, но еврофондовете като катализатор увеличиха далаверите и мързела (всички чакат само еврофондовете и не правят нищо без тях)
24
6
 
26
 
! Отговори
Защо ни е еврото преди 1 година
Отивам в Гърция, плащам с карта от УниКредит и левова сметка без проблем, в Турция също, по европата също. Хващат ми еврото по курса на БНБ, който е най-изгоден. Защо ни е това евро?
23
8
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Защо Румъния, която трябваше заедно с България да приеме Еврото, даде заден ход. Там влизането в евро зоната вече не приоритет и не стои на преден план. Само България се натиска за това евро. В Гърция дори по едно време искаха да си връщат драхмата.
22
9
 
6
 
! Отговори
хм.. преди 1 година
Много *** народ и слаба държава. Незабавно шут и в Евразия където е мястото на тия простаци
21
3
 
6
 
! Отговори
999 преди 1 година
От ЕК избрали ли са вече преговарящите от българска страна за условията,при които лева ще се превалутира в евро?
20
5
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
След като сме във валутен борд и бяхме вързани към германската марка, съответно сме вързани и към еврото... Така че е напълно излишно да сменяме валутата си.. Явно някой яко ще намаже от тая далавера...
19
5
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Значи няма да има референдум ,така ли?Страх ви е от резултатите.Пасми7на проклета.