Разкопките под Бетонния мост в Пловдив: Не е некропол, а луксозна римска вила

Сградата е от II-III век и с времето е променяла предназначението си
22 авг 2024 18:00, Петър Бойчев
22
Разкопките под Бетонния мост в Пловдив: Не е некропол, а луксозна римска вила
Снимка Марица

Луксозна антична вила на знатен жител от древния Филипопол разкриха разкопките под Бетонния мост. Това е становището на ръководения от Петър Зидаров екип на Националния археологически институт, проучващ находките в основата на разрушеното съоръжение. Отпадат версиите, че става въпрос за религиозен храм или некропол.    

Заключенията съвпадат с хипотезата на пловдивски археолози, че става въпрос за първата римска вила, намерена на територията на Пловдив.

Сградата е от II-III век и с времето явно е променяла предназначението си. За това „говорят“ различният начин на градеж на зидовете ​- на места е използван хоросан, на други - суха зидария. Най-интересната част е откритата пещ за строителна керамика. Тя стъпва върху един от зидовете и е с внушителни размери. „Това е може би една от най-големите пещи за строителна керамика, откривани по нашите земи“, твърди Зидаров.  

От години пловдивските археолози търсят постройка от типа римска вила. Като един от най-процъфтяващите градове в античния свят, Филипопол със сигурност е имал такива крайградски къщи.

В архивите има следи от тяхното съществуване. „От днешната митница на Кукленско шосе до Околовръстното се откриват множество останки от керемиди. Очакванията на археолозите са, че точно тук е била вилната зона на Филипопол“, казва Мимо Райчев, изследовател и документалист, посветил своите книги на историята на Пловдив.  

Вилите тип "ранчо" са строени от богати граждани, които развивали някакво малко производство, с което се препитавали и гледали семейството си. Вероятно такъв е случаят и със сградата под Бетонния мост, в която са се правили керамични изделия.  

Къщите на знатните филипополци били в ядрото на древния град. Сред вече разкритите е прочутата резиденция "Ейрене" с красивата мозайка с женски лик. Жилището било изоставено завинаги около края на VI в., но докато живеели в него, богатите му собственици се радвали на луксозни мебели, течаща вода и други удобства, пише Марица.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


22
Още от Общество
Планинските спасители искат сини лампи на колите си
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
11
0
 
1
 
! Отговори
И кой идйот преди 1 седмица
Го доказа,че е точно луксозна римска вила???КАКВОТО И ДА Е НИТО ЩЕ ОСТАНЕ НА ВИДИМО МЯСТО НИТО ЩЕ ПРЕМЕСТЯТ СТРОЕЖА ЗАРАДИ РИМСКАТА ВИЛА!
10
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Тези откриха септична яма и ровят ли ровят.
9
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Археолозите копаят за злато, друго не ги интересува. Прибират си го по джобовете..
8
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Цялата страна е вмирисан старчески некропол
7
4
 
5
 
! Отговори
4211 преди 2 седмици
свободни съчинения си правят тези археолози, да си оправдаят съществуването. ЕС дава пари за римска история, за тракийска и българска не, така че не се учудвайте на тенденцията.
6
5
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Има ли някакво значение.
5
3
 
7
 
! Отговори
бай Спиро преди 3 седмици
А аз се надявах най-накрая да намерят някакви артефакти от "славяни", но оказва че са имали кръгова икономика, всичко са си рециклирали от тях няма никакви следи !
4
8
 
3
 
! Отговори
до 2 преди 3 седмици
До Анонимен,до 2 и кво от това,по това време не имало българи по тия земи,колкото и да се надувате,че сте големи европейци,древна държава и прочие измишльотини,вие сте едни диваци дошли от Средна Азия,факт,дали ти харесва или не си е твой проблем,изяж се от яд
3
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Може да е истинския акропол.
2
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
В София и Пловдив дет боднеш има антики и руини.
1
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Не били компютри, а компоти и не за износ, а за вътрешна консумация.