Разчитаме много на собствен добив на газ в Черно море

Рисковете от добив на шистов газ са преекспонирани, смята Делян Добрев
Обновена: 30 дек 2012 13:39 | 30 дек 2012 10:34, Елка Василева
507
Разчитаме много на собствен добив на газ в Черно море
Делян Добрев. Снимка: архив, Булфото

Много разчитаме на собствения добив за гарантиране на енергийната ни независимост, каза в интервю за БТА министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.

Процесът по развиване на местните газови находища е сериозно закъснял, затова страната ни полага усилия,за да го ускори. Местната суровина е с 35 процента по-евтина от вносния газ според сключените договори за изкупуване от "Булгаргаз".

Консорциумът между Тотал, ОМВ и Репсол вече прави проучвания в "Блок 1-21 Хан Аспарух" в Черно море и можем да кажем, че днес се намираме на 4.5 години от доказване на очакваните значителни запаси в блока, заяви Добрев.

Стартира и конкурсната процедура за предоставяне на разрешение за търсене и проучване на нефт и природен газ в "Блок 1-22 Терес", който също е разположен в дълбоководната част на Черно море. Обявата вече е публикувана в официалния вестник на ЕС. Крайният срок за оферти е май 2013 г. До средата на 2013 г. трябва да започне проучването и на този блок, каза министърът.

Към настоящия момент има сключени 4 концесионни договора за добив на природен газ от находища, разположени на територията на шелфа в Черно море. Това са "Каварна", "Калиакра", "Каварна Изток" и "Галата" с концесионер "Мелроуз Рисорсиз" ООД. Общият добив на газ от тези находища през 2012 г. възлиза на около 489 млн.м3. Очакваме през 2013 г. това количество да се повиши до 573 млн.м3, каза Добрев.

Опитваме да убедим асамблеята на донорите на Международен фонд "Козлодуй" да финансираме пилотно грантова схема за газификация на домакинства, каза той. През декември асамблеята реши да отложи решението по този въпрос за юни 2013 г., посочи Добрев.

Икономическият министър отбеляза, че Енергийната стратегия на България предвижда битовата газификация да достигне 30 процента през 2020 г. Това ще намали използването на енергия в страната с 19 процента и въглеродните емисии във въздуха с 13 процента.
 
Строителството на интерконекторите със съседните държави е сериозна стъпка към диверсификация на доставките на природен газ и съществен принос към либерализацията на пазара. През май 2013 г. ще бъде завършено изграждането на реверсивната газова връзка Русе-Гюргево, чиято първа копка беше през август тази година, посочи Добрев.

Наскоро започна инициатива за ускоряването на проекта "Набуко Запад" чрез стартиране на строителните работи на българска територия. Първата фаза на "Набуко Запад" е своеобразен интерконектор между България и Турция. Завършихме в съкратени срокове предпроектното проучване на интерконектора между България и Сърбия. Планираме първа копка на междусистемната газова връзка България - Гърция през март 2013 г., каза още министърът.

Според Добрев мораториумът за проучване и добив на шистов газ трябва да остане до момента, до който цялото общество не е убедено, че хидравличното разбиване е безопасна технология. Смятам, че рисковете са преекспонирани. В САЩ има вече направени над 100 000 сондажа за шистов газ и няма каквито и да е доказателства за вредно въздействие върху околната среда. Газът там струва 70 долара.  При нас след намалението на цената с над 20 процента, газът струва 400 долара.р, отбеляза министърът.

Шистовият газ в САЩ създава революция в химическата промишленост, металургията, енергетиката. Великобритания взе решение преди месец за отмяна на наложения мораториум. Нещо повече, правителството на Великобритания не само отмени мораториума, но и стартира въвеждането на данъчни стимули за добива на шистов газ с идеята да стимулира неговото развитие и да настигне САЩ, посочи Добрев.

Очакванията на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма /МИЕТ/ са през следващата година към бизнеса да бъдат разплатени над 400 млн. лева по оперативна програма "Конкурентоспособност". Продължава и изпълнението на програмата, финансирана съвместно с ЕБВР за енергийна ефективност на стойност 300 млн. лева, каза още министърът.

Очакванията на Добрев са средствата за българския бизнес по оперативната програма за иновации и конкурентоспособност през следващия период 2014-2020 г. да бъдат поне толкова, колкото са и сега - 1,2 милиарда евро,или повече.

Министър Добрев цитира последни данни на Българска народна банка, според които преките чуждестранни инвестиции в страната за периода януари - октомври 2012 г. възлизат на 1.33 млрд. евро. Нарастването е с около 25 на сто спрямо същия период на 2011 г.

През последните две години се наблюдава увеличение на износа от България на отбранителна продукция в сравнение с предишни периоди, каза Добрев. Тази година стойността на издадените разрешения за износ надвишава двойно стойността за 2011 г. Не всички разрешения се реализират, така че значителен ръст ще има със сигурност, но още е рано да кажем точен процент, допълни министърът.

Според министъра ефектът от преместването на ресор "Туризъм" на министерството в Пловдив ще може да бъде усетен през следващата година.

За този зимен сезон се очаква ръст на туристите от важни за България пазари като Русия и Великобритания. България продължава успешно да утвърждава името си на международната карта на ски дестинациите. Неотдавнашно проучване сред потребителските центрове в 27 европейски и северноамерикански курорта отрежда на Банско челно място като най-евтино място за зимен отдих. Тези данни ни дават основание за още по-оптимистични очаквания за предстоящата зима, каза министърът.

Що се отнася до лято 2013 - смятам, че България ще продължи да бъде притегателна дестинация за чуждестранните туристи, предлагаща качество и разнообразие на туристическите услуги и висока удовлетвореност от престоя. Прогнозите са за продължаване на тенденцията за растеж в броя на чуждестранните туристи и приходите от туризъм от последните години, каза Добрев.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


507
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
20
1
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
"МИНИСТРИТЕ НА ПРЕХОДА "----КАЛИНКИ ОТ ----СЕЛСКИ ГРАДИНКИ ,ПО КРЪСТОВИЩА РАСНАЛИ И БЕЗ АКЪЛ ----ОСТАНАЛИ!
19
2
 
16
 
! Отговори
19, преди 11 години
Абе то и био- храните са по- скъпи, ама след 20 години *** ще ядат само ГМО, а нормалните хора - нормални храни. НЕ на шистовия газ!!!!!!!!!!!!!!!!!!
18
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Какво значи собствен добив след като герб харизаха проучвания и добив отдавна!
17
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
ЦЕНАТА НА ГАЗА ОТ 1 ЯНУАРИ Е С 22% НАДОЛУ ЗА БУЛГАРГАЗ. ТЯ ОТ СВОЯ СТРАНА , ГО ПРОДАВА НА ТОПЛОФИКАЦИИТЕ, КОИТО ПРОИЗВЕЖДАТ ТОК. ЗНАЧИ ТОКЪТ КАТО СЕБЕСТОЙНОСТ Е С 22% НАДОЛУ, А ПЕЧЕЛБАТА НА ТЕЦОВЕТЕ-22% НАГОРЕ. ПОСЛЕ ПАРНОТО, КОЕТО Е ОХЛАДИТЕЛНАТА СИСТЕМА НА ПРОИЗВОДСТВОТО НА ТОКА, НИЕ ГО ПЛАЩАМЕ СКЪПО И ПРЕСКЪПО, А БИ ТРЯБВАЛО ТЕЦА ДА НИ ПЛАЩА,ЗАТОВА, ЧЕ ИЗПОЛЗВА НАШИТЕ ТРЪБИ ЗА ОХЛАЖДАНЕТО. СЛЕД ТОВА ТОКЪТ НИ ГО ПРОДАВАТ С 15% НАГОРЕ ОТ 1 ЮЛИ. ЗНАЧИ:КОВАЧКИ-45% НАГОРЕ, ЗА НАС 5% ЗА ПАРНОТО
16
13
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
До Smurf, какви 400, какви 600 долара! В САЩ цента на газта благодарение на шистовата революция е малко над 100 долара!!!! Ако това стане в България и Източна Европа, това би означавало фалит за Газпром!!!!
15
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Само в Бе-геТОТО!Предишното правителство ,беше --КРАТУНЕНО ,това правителство ---ТИКВЕНО,очаква се следващото ,да е от ---ДИНИ ....и т. н. ---още 23г.преход!*** станаха ---Роми, издигат се ,а българите станахме ----*** ,все овече потъваме надолу,копаем "ФЪФ"дупката ...!
14
15
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Бедните американци и британци са принудени да ползват гадният шистов газ, но богатите българи могат да си позволят да плащат 4 пъти по висока цена на Газпром! Когато става дума обаче за атомната бомба АЕЦ Белене, там природозащитниците запяват съвсем друга песен!
13
4
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
В БЪЛГАРИЯ ОТ 40 ГОДИНИ ИМА ЕДНО ПРЕКРАСНО ПРЕДПРИЯТИЕ- ПРОУЧВАНЕ И ДОБИВ НА НЕФТ И ГАЗ. ТОЛКОВА ДОБРИ СПЕЦИАЛИСТИ И ДО ДЕН ДНЕШЕН РАБОТЯТ ТАМ, А ПРЕДИ 1989 ГОДИНА БЯХА НАЙ- ТЪРСЕНИТЕ ПО СВЕТА. ЗАЩО ТЕ НЕ РАЗРАБОТВАТ, А ВСЕ ЧУЖДЕНЦИ ?
12
2
 
7
 
! Отговори
Smurf преди 11 години
Нещо не разбирам, нали когато Борисов се пъчеше и оправдаваше каза че Овчаров е сключил договор и цената е 600 долара. после с неистови усилия я бил намалили с 20% е как така стана 400 долара.
11
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
хаха ама вие нали го продадохте на франсетата за 30 милиона евро ??Какво значение има за потребителя от каде си купува газта ??Махнете правилните монополи и всичко ще се оправи .... ама не ви стиска.
10
6
 
41
 
! Отговори
химик преди 11 години
НИЩО НЕ Е ПРЕЕКСПОНИРАНО!!!!Във водата за фракинг се добавят СИЛНО ОТРОВНИТЕ толуен и бензен!!!! Тези разстворители не трябва да попадат в подпочвените води!!! Да не говорим, че самия метан влиза във водите!!!КРАЙНО ВРЕМЕ Е ХОРАТА ДА ЗНАЯТ ИСТИНАТА!!!
9
2
 
39
 
! Отговори
да бе да преди 11 години
И на никой не му прави впечатление, че "собствения" добив ще го правят частни компании, които даже не са български?
8
23
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Шистовият газ крие огромни рискове за Газпром! Потребителите в САЩ плащат 75% по ниска цена на газта от българските потребители! Ако това стане и в България, как Газпром и техните еничари в българия ще доят българският народ?
7
5
 
35
 
! Отговори
Лелее преди 11 години
Няма никакви доказателства за вредно въздействие?!?!?! Как да има като очите и ушите ти са залепени с Шевро-долари!!!! Щатите се управляват от корпорации, не от правителството, а на корпорациите не им пука за околната среда...
6
4
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Да те преекспонират ***.фите, Добрев! Чистата вода и природа нямат цена!
5
2
 
23
 
! Отговори
Канадец преди 11 години
Търси министърче търси, а ние намерихме едни златни заежи тука и в момента заминава за Канада ще продам червената си лада.
4
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
"....ПРЕЕКСПОНИРАНИ...."!Какво ме грее ...?
3
3
 
36
 
! Отговори
нервна преди 11 години
Енергийната стратегия на България предвижда битовата газификация да достигне 30 процента през 2020 г.Тиквеното правителство може да получи Нобелова награда за фантастика.За такива предвиждания народът е казал: Чакай от умрял писмо...
2
3
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Само в Бе-геТОТО!И децата в Бг ,станаха министри ....!ДЕЧКО!
1
5
 
47
 
! Отговори
IYI преди 11 години
прееспонирана ти е главата овча предателска , другарю министър ...........................