Росен Плевнелиев: ЕС имаше романтична представа за Сърбия, но се събуди

Според него трябва да сме безкомпромисни относно РСМ
19 май 2024 08:45, Нели Христова
248
Росен Плевнелиев: ЕС имаше романтична представа за Сърбия, но се събуди
Снимка: БГНЕС

"Сръбски свят" няма място в Европейския съюз. Блокът имаше романтична представа за Сърбия, но се събуди. Страната не е искрена в желанието си да бъде част от ЕС.

България трябва да води безкомпромисна ценностна битка срещу идеологиите, които счупиха Балканите. Не трябва да си затваряме очите за агресивното нарушаване на международното право от страна на Северна Македония.

Това заяви в интервю за БГНЕС президентът Росен Плевнелиев /2012 - 2017 г/.

"Идеологии, които граничат с фашистката и искат доминацията на една нация над друга, нямат място в Европейския съюз. Слава богу световният демократичен елит се събуди за това какво се случва в Сърбия. България е длъжна да посочва това развитие - Сърбия не е искрена в своите действия. Това означава, че всички в ЕС трябва да си дадат сметка, въпреки доскоро романтичната нагласа за Сърбия, за някои много важни факти. Първо, непоклатимата дружба между Сърбия и Русия. Второ, посещението на китайския президент Си Дзинпин в Белград, в което бе обявена съвместна декларация за "споделено бъдеще". Какво е това бъдеще предстои тепърва да видим. Имайки предвид конфронтацията между ЕС и САЩ, като водещите двигатели на демократичния свят, с Русия и Китай, това не предвещава нищо добро за Балканите", категоричен е Плевнелиев.

Той припомни, че Сърбия е практически отворила абсолютно всички преговорни глави и не е затворила нито една.

"Това означава, че Сърбия не е искрена в желанието си да направи реформите, които да я придвижат към Европейския съюз. Ние трябва да посочваме истинските факти. За съжаление с новото сръбско правителство, по-скоро за нас това е проблем, отколкото надежда и решение. Трябва да се изправим срещу този проблем с търпение, ценности и да се надяваме", каза още президентът.

Росен Плевнелиев отбеляза, че в момента за съжаление няма добри новини на Балканите. "Развитието в Сърбия, Северна Македония и Черна гора е плод на голяма загриженост за всички нас, така че трябва да бъдем фокусирани и отговорни. България трябва да бъде силна на Балканите, фактор за европейско развитие и стабилност, но и да води ценностната битка срещу идеологии от миналото, които счупиха всичко на Балканите, доведоха до етническо прочистване и до войни. България като фактор за мир и стабилност трябва да се противопостави на подобни действия", подчерта той.

На въпрос на БГНЕС каква трябва да бъде българската политика спрямо Северна Македония, след като първите призиви на новата власт са за преразглеждане на договорите с България и Гърция, Плевнелиев отговори:

"България не може като демократична държава да приеме нито едно действие, което нарушава правилата на международния ред. От тази гледна точка трябва да бъдем безкомпромисни. Нито една цел не може да бъде постигната, ако е нарушено върховенството на закона. За съжаление виждаме заявка от новото държавно ръководство в Северна Македония за брутално и агресивно нарушаване на международните норми и не можем да си затваряме очите. Трябва да бъдем по-възрастният в стаята, фактор на стабилност и развитие в региона. България трябва да посочва всяко едно нарушение на международните правила, закони, договори от страна на РСМ, но винаги да бъдем част от решението."

Президентът посочи, че "народът на Северна Македония не заслужава да има управници, които отдалечават страната от европейската интеграция".

"Трябва да помогнем на хората в тази братска, съседна държава да разберат какъв е правилният подход – в никакъв случай той не е взривяване на върховенството на закона", каза президентът Росен Плевнелиев в заключение.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


248
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
112
2
 
5
 
! Отговори
По Клекнала преди 3 месеца
Псевдо-държава от Сърбия няма
111
5
 
4
 
! Отговори
Кочината Сърбия преди 3 месеца
Трябва да срине
110
5
 
3
 
! Отговори
Не искаме преди 3 месеца
Сърбия в ЕС
109
2
 
4
 
! Отговори
България преди 3 месеца
Трябваше да срине Сърбия, не да спира пред Белград
108
3
 
5
 
! Отговори
Всеки Българин преди 3 месеца
Мрази Сърбия.
107
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Всеки трети сърбин мрази ЕС и не иска страната му да се присъедини към съюза. Ако днес се проведе референдум в Сърбия за присъединяване на страната към ЕС, едва 40 на сто от гражданите биха гласували "за". Сърбите, които биха гласували "против" присъединяването на страната към ЕС, представляват 34 процента от анкетираните.
106
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Колко са нагли европедерастиците, имали очаквания моля ви се. На никой не му пука за очакванията на извратеняците.
105
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Си Дзипин беше в Сърбия, отиде в Сърбия, не в ЕС.
104
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Потъващия еврокораб . А заради българските евроатлантици къде са ни приели ? Нито в Шенген нито в еврозоната . Евроатлантизма е некадърно недоносче . Най добрия модел за развитие в Европа е швейцарския . Да не си член на ЕС и нато а да си в Шенген за да не ни спират на границата . Кво иска ЕС монопол на германските електрички за да вдигат цените в полза на Германия . Да затваряме реактори и ТЕЦ ове а с наще въглища сърбите да ни правят ток . Нямат интерес от членство . Ние също .
103
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Какъв е ЕС? Песерастическо сборище на западаща западна цивилизация. Кой се интересува от ЕС, ЕС не е никакъв фактор.
102
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Сърбия не е в ЕС, и не се ползва от предимствата на свободно движение на стоки без мита, програми и фондове от ЕС и пак е по-напред от членката на ЕС и НАТО България, и заплатите в Сърбия са по-високи от България, и страната е уредена, а не разграден двор като България.
101
0
 
1
 
! Отговори
Евразин Алахакбаров преди 3 месеца
гледах гугъл мапс, трасетата на тръбата за сърбия подозрително приличат на шосета за верижни машини. дали па задунайските татари не си го набиват самички, под вещото общославянско ръководство на ал и пег бънди
100
1
 
1
 
! Отговори
IQ 3.14 преди 3 месеца
шумадийците немат излаз на море и понеже не може да стане "вътрешен конфликт" с македонците, щото армията им е едно беларусово ремарке хора, ще се гъзят на който им падне за да ги вкара в някаква форма на съюз. не случайно пак почнаха да ни пробутват братската идея за югославия, в състав шумадия, макестан и задунайская губерния. 20 мин след като задунайски татарстан излезе от нато, първата сръбска бронирана машина ще е на табелата "София"
99
0
 
0
 
! Отговори
читалище заря преди 3 месеца
пажалуста, давайте на етат ***-жизи готовие реплики ча направа падладявам
98
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Ситуацията е такава,че не Сърбия гори от желание да влезе в тая уния,а на ЕС ще му се наложи да направи всичко тя да бъде приета,ето там е малката но съществена разлика между нас и сърбетата,в заформящият се многополюсен свят те ясно разбират своята тежест в Европа,на който от големите му се прииска да ги приобщи към себе си,ще му се наложи здраво ухажване във вид на инвестиции там!
97
4
 
6
 
! Отговори
силно учудЕна преди 3 месеца
Защо се дава трибуна, на това насекомо?!
96
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Когато сърбите избиват мюсулмани е нацизъм,а когато евреите избиват мюсулмани е демокрация. Ето това е двоен стандарт.
95
4
 
7
 
! Отговори
Бай ви Тошо преди 3 месеца
ЕССР се оказА едно недоносче! Ето това е целата истина!
94
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До Анонимен Въпрос на вкус , казалo пceтo и ударило един език под опашката.
93
0
 
7
 
! Отговори
Мда преди 3 месеца
Винаги действащ като пургатив, освен това предизвикващ позиви и за повръща-не.Това мекотело е еманацията на "съвременния" български политик - сервилен, хлъзгав и вечно наведен към моментната "правилна" посока...Анаризатор ли?! Ха, ***-Лизатор, по-точно