Каква е истината за руската икономика след санкциите и войната?

Неофициално Русия признава за дълбоки и дълготрайни щети от войната
7 сеп 2022 21:02, Анисия Иванова
318
Каква е истината за руската икономика след санкциите и войната?
Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Русия може да се сблъска с по-дълбока и продължителна рецесия поради разширяването на санкциите наложени от Запада. Те ще осакатят сектори, на които държавата от години разчита да захранват икономическия ѝ растеж, показва вътрешен доклад изготвен за руското правителство, видян от екип на Bloomberg.

Документът, който е резултат на месеци на оценки от експерти и представители на властите, се опитва да даде реална представа за ефектите от световната изолация върху руската икономика. Той описва далеч по-неприятна картина от тази, която официалните представители на Москва представят в публичните си данни. Докладът е изготвен за среща на високопоставени представители на властта, проведена на 30 август.

Два от представените три сценария в доклада показват ускоряване на икономическото свиване догодина, като икономиката се връща към предвоенното си състояние чак в края на десетилетието или по-късно. Сценарият на движение „по инерция“ предвижда следващата година икономиката да достигне дъно при спад от 8,3% спрямо икономическото представяне от 2021 г. „Стресовият“ сценарий пък прогнозира дъно през 2024 г. при 11,9% под миналогодишното равнище.

Всички сценарии очакват натискът на санкциите да се увеличи, като вероятно и други държави да се присъединят към тях. Рязкото отдалечаване на Европа от руския петрол и газ също може да засегне способността на Кремъл да снабдява собствения си пазар, става ясно от текста.

Освен самите санкции, които покриват около една четвърт от вноса и износа на Русия, докладът отчита и това, че страната е изправена пред „блокада“, която „засяга на практика всички форми на транспорт“, което допълнително вреди на икономиката. Технологичните и финансови ограничения също увеличават натиска. Според доклада до 200 хил. IT специалисти може да напуснат страната до 2025 г. – първа официална прогноза на разрастващото се „изтичане на мозъци“.

Официално властите не показват голямо притеснение от санкциите, като прогнозите са за възможно икономическо свиване от под 3% тази година и дори още по-малко следващата. Чужди икономисти също коригираха очакванията си за тази година, като се отметнаха от първоначалните си прогнози за дълбока рецесия, след като икономиката се представи по-добре от очакваното.

В документа се призовава за предприемането на редица мерки за подкрепа на икономиката и облекчаване на ефектите от санкциите, за да може тя да се възстанови до предпандемичното си състояние през 2024 г. и да расте устойчиво след това. Но те включват същите действия за стимулиране на инвестициите, които правителството прилагаше през последното десетилетие, когато растежът бе в застой въпреки че нямаше толкова санкции.

„Поради намаленият достъп до западни технологии, вълна от продажба на чуждестранни корпорации и предстоящи демографски предизвикателства, потенциалният растеж на страната се очаква да се свие до между 0,5 и 1% през следващото десетилетие. След това той ще се свие още повече, до малко над нулата до 2050 г. Русия ще бъде и все по-уязвима от спад в световните цени на суровините, тъй като международните резерви вече не осигуряват буфер.“
 
Според Александър Исаков, руски икономист, през следващите една-две години ще има „намален производствен обем в редица експортно ориентирани сектори“, от петрол и газ до метали, химикали и продукти от дърво. Въпреки че по-късно е възможно известно възстановяване, „тези сектори повече няма да бъдат двигатели на икономиката“.

Пълното спиране на доставките на газ за Европа, основният експортен пазар на Русия, може да струва до 400 милиарда рубли (6,6 милиарда долара) годишно в пропуснати данъчни приходи, според доклада. Няма да е възможно напълно да се компенсират загубените продажби с нови експортни пазари дори в средносрочен план.

Удар върху петролния сектор

В резултат на това производството ще трябва да бъде намалено, което застрашава целите на Кремъл за разширяване на вътрешните доставки на газ, се казва в доклада. Липсата на технология, необходима за заводите за втечнен природен газ, е „критична“ и може да попречи на усилията за изграждане на нови съоръжения.
Плановете на Европа да спре вноса на руски петролни продукти, 55% от които внесе оттам през миналата година - може да доведе до рязко съкращаване на производството, което да предизвика недостиг на гориво и на вътрешния пазар.

Производителите на метали губят 5,7 милиарда долара годишно от ограниченията, се казва в доклада.

Ако световната икономика изпадне в рецесия, предупреждава докладът, износът на Русия може да бъде намален още повече, тъй като тя се превръща в „балансиращ доставчик“ на световните пазари, като първо изчезва търсенето на нейните продукти. Това може да предизвика спад на рублата и скок на инфлацията.
От страна на вноса "основният краткосрочен риск е спирането на производството поради липса на вносни суровини и компоненти." В по-дългосрочен план невъзможността да се ремонтира вносното оборудване може трайно да ограничи растежа, се казва в доклада.

Критичен внос

„Просто няма алтернативни доставчици за някои критични вносни стоки“, се казва в доклада, цитиран от Bloomberg TV Bulgaria. Докладът показва, че дори в селскостопанския сектор, където Кремъл рекламира усилията си за заместване на чуждестранните доставки, зависимостта от ключови суровини може да принуди руснаците да намалят консумацията на храна, тъй като доставките намаляват.

Ограниченията върху достъпа до западни технологии може да върнат Русия едно или две поколения назад от сегашните стандарти, тъй като е принудена да разчита на по-малко напреднали алтернативи от Китай и Югоизточна Азия. Докладът предупреждава, че санкциите също така ще принудят правителството да преразгледа своя набор от цели за развитие, които Путин е поставил преди войната, включително тези за увеличаване на растежа на населението и продължителността на живота.

На секторна основа докладът описва подробно обхвата на удара от санкциите:

Селско стопанство: 99% от производството на домашни птици и 30% от производството на млечни говеда Холщайн зависи от вноса. Семената за основни продукти като захарно цвекло и картофи също предимно се внасят в страната, както и храните за риба и аминокиселините.
Авиация: 95% от пътниците се превозват от чуждестранни самолети и липсата на достъп до вносни резервни части може да доведе до свиване на флота, тъй като самолетите няма да са годни за експлоатация
Машиностроене: само 30% от машинните инструменти са руско производство и местната индустрия няма капацитета да отговори на нарастващото търсене
Фармацевтични продукти: Около 80% от местното производство разчита на вносни суровини
Транспорт: Ограниченията на ЕС утроиха разходите за сухопътни превози
Комуникации и IT: Ограниченията върху SIM картите може да оставят Русия недостиг на такива до 2025 г., докато нейният телекомуникационен сектор може да изостане с пет години спрямо световните лидери през 2022 г.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


318
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
107
4
 
1
 
! Отговори
стига бе преди 2 години
Може ли едно такова анализче и за ЕС икономиките? Русия не ме интересува.
106
4
 
12
 
! Отговори
Toни преди 2 години
Абе всички тука недодялани русофили да не сте завършили икономика в Москва.И като сте такива експерти що не се стегнете да измислите икономически план да помогнете на България ами си драскате защитавайки Русия.
105
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 122 Щом е толкова незначителна Коня що цвили, че била твърдолинейна? :))) Едва изчака да стане министър председател, толкова много го убиваше в гърбО :))))
104
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Руската икономика е с растеж, но мамбото - на свършване. Ще пият нефт и ще дишат газ.
103
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До контраудара Като се замисля, предшествениците ви ТОЧНО така говореха за СИВ, как щял да прави "контраудари", а пък той не можеше една кола да направи като хората :)))) Първо се научете да правите тостери, и след това "контраудари" :))))
102
5
 
1
 
! Отговори
РУССКИЙ ОККУПАНТ преди 2 години
Аре да не казвам какво са "видяли" от Блумбърг !
101
5
 
10
 
! Отговори
Titanic преди 2 години
Корабът Русия потъва безвъзвратно. Не бойте се, другари! Вода има за всички.
100
2
 
4
 
! Отговори
За Русия важи : преди 2 години
Каквото не ги унищожава ги прави по-силни!
99
6
 
2
 
! Отговори
контраудара преди 2 години
Селско стопанство: ренесанс! ще стане тотална запха за ЕС с бопродукцията си,. Авиация: пълно възраждане на сектора - отново 100% родно производство. Машиностроене: сега няма капацитета, сле няколко години ще стане експортьор към развиващите се страни. Фармацевтични продукти: 60% от торовете в света са Руски. Транспорт: 1/6 от сушата трудно се заобикаля. Севрния път вече е проходим . Комуникации и IT: Е, Китай е нализо! :)
98
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До пишман експерти "Руската икономика за тяхна изненада е с растеж" Я пак :))))
97
4
 
5
 
! Отговори
пишман експерти преди 2 години
"видян от екип на Bloomberg." - тия виждаха пълен срив на Руската икономика преди 5 месеца а то какво стана? Руската икономика за тяхна изненада е с растеж!
96
2
 
8
 
! Отговори
Пешо преди 2 години
С удоволствие чета как форумните експерти изкарват руската икономика номер 1 в света
95
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До 114 "Тази война има за цел разрушаване на сащ" Русофилите един път твърдите, че САЩ са един от големите печеливши от войната, после се обръщате на 180 градуса и обяснявате как щяла да унищожи САЩ. Ае решете се какво ще мажете, че така ви е много голяма излагацията :))))
94
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ще унищожим руския капитализъм и империализъм.
93
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Големи глупостите се пишат по българските сайтове.Вчера писаха че Русия ще купи милиони снаряди и ракети от Северна Корея.За какво им са толкова много,ако не прави сметка да воюва срещу САЩ и НАТО.Несъм съм чул в Русия някой да намалява температурата в жилището си,да се къпе един път в месеца,да има безработица,като на запад.Пък иде и зима.Бройлерите на запад и тук,ще ни ядат червейте,ми се чини.Още от лятото затягаме мерките,пък като дойде зимата ще засягаме и коланите и който оцелелите.
92
7
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
България проблеми с газа няма, националните предатели русофили са инструктирани от тролфабриките да създават изкуствена паника. Вият като гладни котки и всеки нормален им се смее. За жалост обаче, нормалните хора в БГ са 1 от 10 и на това разчитат петоколонниците.
91
7
 
9
 
! Отговори
Злобар преди 2 години
Още малко остава на Руската Федерация. Отива при СССР-то и утанулата "Масква".
90
4
 
6
 
! Отговори
А , СТИГА ,БЕ.... преди 2 години
СТИГА СТЕ НИ ЗАПЛАШВАЛИ И РЕКЕТИРАЛИ С ТОЯ РУСКИ ГАЗ И ПЕТРОЛ----НИТО Е ЕВТИН ...НИТО ГО ИМА ....ПуТИН , ВЕЧЕ ГО ДАВА САМО ЗА РЕКЕТ И ДУПЕ ---НА "КРЕПОСТНИЦИТЕ И РОБИТЕ СИ "...ха,ха,хаааааааа
89
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
А препарат за вана има ли из Маскве? За един преател питам.
88
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
И кво