Богатите руснаци в безпътица: Западът не ги иска, а в Русия имат проблеми

Заплашени са от конфискации на активи, предаването на семейно богатство е сложно
Обновена: 11 май 2024 21:02 | 11 май 2024 20:52, Анисия Иванова
329
Богатите руснаци в безпътица: Западът не ги иска, а в Русия имат проблеми
Снимка: БГНЕС/EPA

След като войната в Украйна продължава вече трета година, а богатите свикнаха с мисълта, че руските граждани вече не са добре дошли на Запад, изпитаните правила за прехвърляне на богатство на практика бяха унищожени. Дори Кипър и Швейцария - едни от любимите места в миналото - въведоха забрани за предоставяне на административни услуги на семейни тръстове, в които руски граждани са попечители или бенефициенти.

Докато някои от богатите все още търсят начини да запазят семейните си фондове на Запад, други се стремят да ги преместят в така наречените приятелски страни като Обединените арабски емирства или в крайна сметка ги прехвърлят в Русия - особено ако дяловете им са концентрирани там. Повечето от санкционираните милиардери са предпочели да преместят активите си у дома.

От своя страна Русия от години предлага стимули на богатите да върнат парите си и е създала структури, които според нея ще защитят частните активи. Но опасенията относно държавните конфискации остават, особено с оглед на това, че напоследък те са се увеличили. Един критик на руския президент Владимир Путин предупреди, че ще има още такива.  

Двама руски милиардери, които говориха при условие за анонимност поради страх от отмъщение, заявиха, че сега могат да правят бизнес само в Русия и избягват да мислят за потенциални конфискации на активи. Друг санкциониран магнат, който е прехвърлил активите си обратно у дома, заяви, че все още не е успял да намери начин да се справи с наследството си, но че той и семейството му са започнали да градят нов живот в Русия.

"Хората действат въз основа на настоящите си възможности и ограничения", казва Алексей Станкевич, стратегически консултант за руснаци с изключително високи нетни активи, който съветва няколко семейни офиса. "Степента на непредсказуемост нарасна експоненциално."

Съдбата на това огромно богатство има сериозни последици за Русия, която остава до голяма степен откъсната от останалата част на света. 26-те руснаци, включени в индекса на милиардерите на Bloomberg, притежават общо около 350 млрд. долара. Средната им възраст е 63 години, което означава, че начинът, по който и къде ще решат да предадат състоянието си през следващите десетилетия, ще се отрази на икономиката и на всички бизнес сектори. Някои от милиардерите - като магнатът за производство на торове Андрей Гуриев и петролният магнат Вагит Алекперов - вероятно държат голяма част от състоянието си в брой на неразкрити места.

Не е ясно как мегабогатите в страната планират да предадат богатството си и няма обща тенденция, според Дария Невская, дубайски адвокат, който обслужва богати руснаци. Санкциите след нахлуването в Украйна ускориха процеса в някои случаи, като например при телекомуникационния и имотен магнат Владимир Евтушенков, който прехвърли активи на сина си, за да предпази холдинга си, след като беше наказан през 2022 г.

"Всеки случай е уникален и зависи от това къде хората планират да живеят в бъдеще и къде се намират основните им активи", каза Невская.

Руското богатство не прилича на никое друго сред най-големите икономики. Започналата току-що вълна на наследяване е първата от времето преди болшевиките да завземат властта преди повече от век, поставяйки началото на управлението на Владимир Ленин и практически изкоренявайки частната собственост. Съвременното богатство се появява едва след разпадането на Съветския съюз, когато местните бизнесмени се възползват от продажбата на държавни активи през 90-те години на миналия век, за да изградят днешните гиганти в страната. Скоро те започнаха да търсят начини да изпращат богатствата си в чужбина, вярвайки, че върховенството на закона в чуждите държави ще им позволи да защитават по-добре правата си в случай на съдебни спорове.

Русия, която няма данъци върху наследствата за своите жители, отдавна се опитва да насърчи богатите да върнат парите си у дома. Последният опит започна през 2018 г., когато страната създаде специални административни области, в които репатрираните пари могат да се ползват от данъчни облекчения. След това, през 2020 г., правителството предоговори споразуменията за избягване на двойното данъчно облагане с някои държави, включително Кипър, като на практика увеличи разходите за съхраняване на активи там.

По-късно властите въведоха частни фондации, които улесняват прехвърлянето на състоянието на следващото поколение, като автоматично разпределят активите или печалбите им на наследниците. Откакто законодателството влезе в сила в началото на 2022 г., са създадени около 30 такива фонда, като последният е създаден едва този месец.

Роман Маргулис, управляващ партньор в ASB Consulting Group, която помага на физически лица да създават такива фондове в Русия, заяви, че базираната в Москва фирма получава между 10 и 15 запитвания всеки месец и че броят им се е увеличил многократно през последните две години. Той добави, че страхът от санкции и от замразяване на активи в чужбина засилва интереса към тях.

Въпреки това само няколко от заинтересованите лица са създали фондации, казва Маргулис. Тъй като те са толкова нови, много от запитващите предпочитат да изчакат и да видят колко добре се справят и колко са сигурни, преди да се ангажират. Освен това наследниците, които не са руски данъчни резиденти, все още трябва да плащат 30% данък върху наследството, което прави структурите по-малко привлекателни, когато става въпрос за хора, живеещи в чужбина.

Неформални отношения
Не всичко обаче е свързано със законите и юрисдикциите. Русия се отличава с това, че бизнес средата в страната зависи от неформални споразумения и гаранции, които се развиха при управлението на Путин, който наскоро удължи четвъртвековното си управление с пети мандат като президент на Русия. Въпреки че той заяви, че не планира деприватизация или национализация, добрите отношения с властите са от ключово значение, за да се избегне конфискация на активи, съобщава Bloomberg TV Bulgaria.

Миналата година прокурорите са подали почти пет пъти повече искове за национализация на активи, отколкото през 2022 г., според проучване на вестник "Новая газета Европа" и Transparency International Russia. През февруари регионален съд разпореди прехвърлянето на държавата на три завода от група, която осигурява около 80% от производството на феросплави в Русия и е контролирана от семейството на предприемача Юрий Антипов и неговия бизнес партньор от началото на 90-те години на миналия век.

"Основната роля на собствениците на предприятия е да защитават активите си от конкуренти и от държавата", казва Станислав Шекшня, старши преподавател по предприемачество и семейни предприятия в INSEAD край Париж. "Тази функция не може да бъде предадена по наследство, тъй като руският капитализъм почива на неформални отношения. За съжаление, тук магнатите не успяха да изградят организации, които да са независими от своите основатели".


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


329
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
185
20
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Богатите руснаци отдавна се ориентираха. С тяхна помощ руската армия активно напредва и постига ежедневни положителни резултати.
184
5
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Става въпрос за руски олигарси, не за руски богаташи. Разликата е огромна. Олигарсите са пиявици, впити в народите на РФ и точещи кръв от тях. А Путин ще се разправи с тях един по един, ако трябва лично ще ги бута от балконите. Нима ние в България харесваме нашите олигарси. Толкова са нагли, че са ни се качили на главата като наядена въшка. Пеевски трябваше да е в затвора, не да е в управлението, да не говорим за Борисов.
183
3
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Време е богатите руснаци да станат като останалите си сънародници. Важно е царят-батюшка да е добре. Щом ще се връщат към СССР трябва да знаят, че там богати нямаше. Дори партократите във всеки един момент можеха да загубят всичко и да се отзоват в Сибир, защото след като се изтребят враговете такива бързо се намират онези с пратиен билет. Напоследък доста богати хора паднаха отвисоко, от прозорци, от балкони.
182
9
 
8
 
! Отговори
САЩисан вие на луна преди 4 месеца
Ех, колко е лошо да си богат руснак, Ц-цццц. Простотията няма почивен ден.
181
2
 
1
 
! Отговори
Itso преди 4 месеца
Това рускинче на снимката със сигурност няма проблеми с безпътицата, аз бих му решил поне половината.
180
4
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
А нашите богаташи? Божков, Шиши, Бойко? Кога ще имат проблеми?
179
3
 
18
 
! Отговори
Този Който преди 4 месеца
Май много ги притеснява, че току-виж се родил нов Ленин и национализирал банките. Че и по-лошо.
178
11
 
5
 
! Отговори
Спонсор преди 4 месеца
Я дайте статистика на брой насел ение в Русия и колко българско е умъртвено от"китното" ни здраве опазване! Дайте и статистика колко и какви парламентарни и прочее богаташи и водопроводчи ци имаме от пране на пари и дрога? И колко Магнитени и Намагнитени имаме? Направих ме Подаръци на Либийците и Ира кчаните за милиарди по заповед на посолството!
177
3
 
19
 
! Отговори
"ОВЧАРСКИЯ СКОК преди 4 месеца
....вече стана "РУСКИ СКОК" --- от болничните етажи на Русия....!!!!
176
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
да скачат от 11тия етаж на болниците
175
9
 
6
 
! Отговори
Спонсор преди 4 месеца
Че то само в USA руснаците са 15 милиона! А нямам спомен някой да риве за УКРИТЕ! Колко щети нанесоха на българи със скромен бизнес в Чехия и Унгария? Наши те"бизнесмени" нали тръгнаха от Одеса! Ся що ривът за там пак?
174
9
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Новата мечта не се нарича САЩ а Русия- там е за хора с неограничени възможности само за няколко години и милиардери, вижте в биографиите на вписаните в ФОРБС- тръгваш от сирак, даже студент- препродаваш на състудентите си купони за храна натрупваш милиони и започваш да трупаш милиарди- пък даже може и да отворите и ЧЕНЧ бюра- рублата вече започнала да се купува много...абе неограничени възможности....
173
1
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Кремъл да съжали над 20 000 000 Руснаци в ЕС и да си ги върне обратно- защото те страдат от липсата на храна- магазините биле празни, студуват- Европейците едва стопляли домовете си с дърва, безработица- биле фалирали европейските заводи, фабрики, фирми, а големите си изнесли фирмите в богат Китай- моля ви сажалете ги и си ги приберете обратно! Съжалете и милиардерите си дето живеят в дворци и имения по света оставете ги да се върнат.
172
15
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Запада винаги е живял с кражби и грабежи от бедни и богати .Не защитавам крадливите руски български и разни други престъпни новобогаташи но парите им не са нито техни нито на крадливия запад а на хората и държавите от които са откраднати.
171
4
 
21
 
! Отговори
Татко Българин преди 4 месеца
До "Майка Русия" - на теб ти е изключено веществото намиращо се под черепа ти. Трудно ми е да го нарека мозък, защото не изпълнява такива функции. Западът трябва да се събудим от летаргията и да смачкаме кремлинските джуджета като Г нид И.
170
9
 
1
 
! Отговори
Да преди 4 месеца
Глупости
169
23
 
7
 
! Отговори
Два Рова преди 4 месеца
Имаше до Киев две системи Патриот. Два патриота. Стояха гордо до летището и пазеха НАТОвското тнебе. Сега ня техно място има ДВА РОВА!
168
16
 
5
 
! Отговори
До 258 Вермахт преди 4 месеца
Какви нацисти бе?Разни наемници и инспектори и други са разпределени да живеят по училища и жилищни блокове. Братушките като цапнат един такъв блок с искандерче, и като погребат 60-70 Натовски войника, колко цивилни точно са убити се пита в задачата?
167
20
 
10
 
! Отговори
Майка Русия преди 4 месеца
Това не могат да проумеят евроатлантичетата списващи тук. Те се радват, че Русия била много слаба щото видиш ли фронтът бил застинал. Не могат да осъзнавт, че Русия буквално стъпваше на пръсти. Досега не бяха ударяли центровете за енергийно производство, само кабели и трансформатори. Не че не можеха, но преднамерено не го правеха за да не тормозят населението. Сега обаче нещата загрубяха. Свърши се. Изключват Украйна! ОТ ЩЕПСЕЛА!
166
20
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Разбрахте ли евроатлантичета. Майка Русия най-после реши, че се налага да изключи Украйна от щепсела. Ударите по ТЕЦ-овете го показаха. Милиони са без ток. Скоро офанзивата започва. А ЗАПОЧНЕ ЛИ, НЯМА ДА СПРЕ. ВИЕ ЩЕ СТЕ В РОЛЯТА НА БЕЗМЪЛВНИ ЗРИТЕЛИ