Путин знае заплахите в руската история: Загуба на война или срив на икономиката

Замяната на министъра на отбраната с икономист е застраховка срещу двете
17 май 2024 22:30, Анисия Иванова
426
Путин знае заплахите в руската история: Загуба на война или срив на икономиката
Снимка: БГНЕС

Владимир Путин, който много добре знае руската история, добре познава двойните заплахи, които са унищожили някои от неговите предшественици в Кремъл - от цар Николай II до Михаил Горбачов. Едната е да се започне и загуби война, а другата - да се срине икономиката. Решението му да замени некомпетентния министър на отбраната с ефективен икономист цели да се застрахова и срещу двете, което може да е успокоително за Путин и неговото обкръжение, но не и за никого другиго.

Назначаването на Андрей Белоусов представлява особено опасна комбинация, тъй като неговата задача ще бъде да постави руската военна машина на по-устойчива основа в момент, когато страната продължава да се управлява от човек, воден от грандиозни виждания. Това изисква преосмисляне от страна на Украйна и други бивши поданици на Москва, но също така и от страна на Запада.

Ако това ви звучи тревожно, обърнете внимание на това, което Путин каза на руснаците след категоричното си преизбиране през март. Няма значение, че вотът е бил предрешен и няма нищо общо с демокрацията. Той спечели 88% и се появи с възвърнат авторитет и увереност, като остави зад гърба си ранните катастрофи от нахлуването си в Украйна и дори бунта на бившия си готвач, превърнал се в шеф на милицията, Евгений Пригожин.

В речта си на парада по случай Деня на победата 9 май на Червения площад Путин обвини Запада в колониална политика, която подкрепя днешните "нацисти" и провокира междуетнически и религиозни конфликти по света. Стратегическите (ядрени) сили на Русия предупреди той, няма да позволят на никого да заплашва Родината. Той също така се опита да свърже днешната борба срещу подкрепяната от НАТО Украйна с тази от Втората световна война, в която според него Русия е била оставена да се бори сама с Хитлер в продължение на три години, докато Европа е подкрепяла германския Вермахт.

Изкушаващо е да не се обърне внимание на такива заявления, които нямат връзка с историята, но това е грешка по три причини. Първо, защото твърде много руснаци ще му повярват. Второ, защото голяма част от хората по света ще бъдат склонни да го пропагандират, включително тези на Запад, които виждат в Путин съюзник в борбата си срещу либерализма. И накрая, защото заплахата, която представлява Путинова Русия, е реална, но не поради някакви негови реални намерения да натисне ядреното копче или да нахлуе в Полша, а защото разбирането му за Родината е толкова експанзивно, че "защитата" на нейните интереси неизбежно трябва да срещне съпротива.

Така че нека разгледаме твърденията на Путин, в които, както често се случва, има достатъчно истина, за да замъгли мащаба на лъжата. Що се отнася до неонацистите, да, в Украйна има такива. И все пак Русия има драстично по-голямо ултрадясно представителство в парламента си, отколкото Украйна, която не прави нищо по-нацистко от това да се защитава от агресия, точно както Съветският съюз през 1941 г.

Що се отнася до усилията на Запада да отслаби и навреди на Русия, просто имайте предвид, че именно Москва нахлу в суверенна съседка без провокация, а след това обяви анексирането на около една четвърт от територията на тази съседка, въпреки че не само официално призна общата им граница в международни договори, но и я гарантира срещу нападение през 1994 г. Тук има само една колониална сила, която се опитва да подчини бивш поданик в нарушение на международното право, и това е Русия.

Що се отнася до Втората световна война историята има значение именно защото съветските страдания са толкова големи. Последицата от убеждаването на руснаците, че този ужас е бил причинен с подкрепата на тогавашните западни съюзници, е, че днешните лъжи също стават по-лесно продаваеми. Реалността е, че Съветският съюз пропусна първите две години от Втората световна война, след като сключи пакт за ненападение с Германия и споразумение за подялба на Полша. След като Хитлер не спазва условията и нахлува, той вече е окупирал по-голямата част от континентална Европа. Но неокупираната Европа не подкрепи операция "Барбароса", а без американската военна и финансова помощ - която Путин в крайна сметка призна в речта си - не е ясно дали Москва би могла да надделее.

Това, което прави всичко това опасно, е, че идеята на Путин за Родината е много по-голяма от настоящите международно признати граници на Русия - атавизъм, който е широко споделян в Русия. Неговото разбиране за правилното място на Русия в света също е безкрайно голямо, отколкото предполагат сегашната ѝ икономика и брой на населението.

Изключително важно е да се разбере този начин на мислене, защото това, което наблюдаваме, е процес на имперска дезинтеграция, който започна с разпадането на Съветския съюз през 1991 г., но остава нерешен и все по-оспорван. Прагът за заплаха за "родината" не изисква нападение срещу Русия. Той може да бъде достигнат веднага щом някоя бивша територия на империята откаже да се подчини на волята на Москва, осуетявайки стремежа на Путин да върне Москва на полагащото ѝ се място на център на велика сила, равна на САЩ, Китай, Европа и Индия.

Засега Путин е изцяло зает с възстановяването на контрола си над Украйна, но има недовършени дела в Прибалтика, Кавказ и Молдова. Освен това трябва да възстанови влиянието си на Балканите и в Централна Европа, както и да отслаби други сили, докато укрепва своята. Колкото повече успехи има, толкова повече от тези недовършени дела ще поеме.

За така наречените реалисти това е нещо, което Западът трябва да приеме. Но това е откровено лекомислено, тъй като не се признава, че бившите поданици на Русия също имат действие и не са просто проксита на Запада в играта на свръхсилите. Целите на Путин са рецепта за регионална нестабилност. В края на краищата украинците отблъснаха руските въоръжени сили обратно от Киев през първите седмици на войната, когато нямаха никаква помощ от Запада, освен няколко противотанкови ракети, чиято роля бе силно преувеличена по онова време, припомня Bloomberg TV Bulgaria. Грузинците отново излязоха по улиците на Тбилиси, за да протестират срещу това, че правителството им отстъпва пред руското влияние.

За Путин това е съдба, дълг, който той има към своите предшественици в Кремъл. Европейските лидери едва сега започват да осъзнават какво означава тази визия, докато в САЩ политиката на Русия е възприемана като твърде преплетена с вътрешната й политика, за да бъде целенасочена. Лидерите и в двата региона ще трябва да се съсредоточат върху изграждането на защитата, необходима за възпирането на Путин, както той се оказа при назначаването на Белоусов. Това ще струва скъпо, но далеч не толкова скъпо, колкото алтернативата.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


426
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
38
9
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Руският президент възложи на Сергей Шойгу да започне конфликта през 2022 г. със заповед за превземане на Киев в рамките на няколко дни. Киев беше обграден още на вторият ден! Сами украинците започнаха да си бутата мостовете в града и вдигат барикади за да се съпротивляват при нахлуване! Руснаците решиха да не нахлуват заради опасността от много цивилни жертви!
37
4
 
7
 
! Отговори
ЗА ДА СЕ СПАСИ СВЕТА преди 4 месеца
ОТ ЯДРЕНА ГИБЕЛ, ТРЯБВА ДА БЪДЕ АРЕСТУВАНА КИЕВСКАТА ХУНТА
36
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Лавров и Шойгу бяха винаги от двете страни на Путин на посещението в Китай и при разговори, и при пресконференции.
35
3
 
0
 
! Отговори
NATO преди 4 месеца
Радвам се, че Украйна е спасена
34
7
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Русия разполага с 6 хиляди тактически ядрени бойни глави, САЩ малко над 400. Русия сега има не само паритет, а значително превъзходство пред запада, и по брой, и по технологии.
33
5
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Войната между НАТО и Русия ще бъде ядрена, без никакъв преход. И първите цели ще бъдат Европейски обекти. Защото удар по Европа оставя "зазор" - свободно пространство до решение за взаимно унищожение между САЩ и Русия.
32
2
 
6
 
! Отговори
предложение преди 4 месеца
Като чета второто и третото изречения от предпоследния пасаж не се учудвам на това,че мои приятели наричат подобни "журналистки" ***. Предлагам и на редакторите да се поограмотят.
31
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Ако се стигне до ескалация Русия няма да воюва така както в тези територии които са населени с руснаци.Ще хвърчат Циркони,Сармати и много други разновидности ракети.
30
9
 
2
 
! Отговори
Българин преди 4 месеца
Страхувам се, че България може отново да изпадне под влиянието на Русия. По-добре дъщеря ми като стане на 14 години да може свободно и демократично да си ампутира гърдите и да си смени пола да стане мъж ако така е решила и да живее щастливо, отколкото да изпаднем под влиянието на Русия и дъщеря ми да изнемогва да сглобява денонощно снаряди в подземията на путинските военни заводи и да живее на хляб и вода или купичка ориз.
29
0
 
10
 
! Отговори
SOS преди 4 месеца
Евразия се обединява срещу стария империализъм
28
4
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
В стремежът да разчлени РФ, НАТО си спечели непобедим враг в лицето на Русия и Китай.
27
9
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
В Русия няма тотална война, руснаците живеят нормално и знаят че там някъде се провежда военна операция. Русия се развива, Руската икономика през 2023 г. стана номер едно в Европа, безцеремонно свали от пиедестала куцата патица Германия.
26
5
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
А какво става с контранастъплението? Върнаха ли вече Крим?
25
9
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Поради непрекъснатите войни които води, Русия не е в състояние да изгради нормална икономика с прилични условия за живот! Тя е милитаризирана държава живееща за войни и грабене на територии, която не може да изгради цивилни ценности и да развие свободно общество!
24
4
 
7
 
! Отговори
TAKA E преди 4 месеца
За Путин това е съдба, дълг, който той има към своите предшественици в Кремъл.
23
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Спаси все още живата Украйна! Не е срамно да загубиш от най- силния!
22
7
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Защо? Защо политическото ръководство на Украйна не иска примирие? Какво толкова, ако спре войната ? Какво толкова, ако се откъснат територии - те вече са руски и там никой не иска да се връща в миналото. Какво толкова, ако признаеш поражение и подпишеш мирно споразумение! За бога, армия нямаш, пари нямаш, украинските мъже не искат да се връщат на фронта.... Русия е много силна, многоресурсна и самодостатъчна. Най- голямата, най- мощната. Тази война я изкова още повече като непобедима. Къде си тръгнал - спаси това, което остана. Има време за всичко - нещата се променят. Спаси все още живата Укр
21
10
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Кравороба е в несвяст и не знае какво решение да вземе след последните промени в Русия и визитата на Путин в Китай. Кравороба се беше пуснал по течението и проспа 20 години в които Русия създаде и произведе оръжия които да държи кравороба далеко и дори да не си помисли да се конфронтира с Руснаците. А сега едно мощно муууууу от кравороба.
20
14
 
10
 
! Отговори
Таня преди 4 месеца
Путин протаква тази така или иначе загубена война докато умре. После друг ще носи отговорността за неизбежния провал.
19
11
 
10
 
! Отговори
123 преди 4 месеца
Историята се повтаря. Германия загуби ПСВ и разпали ВСВ с цел да си върне териториите. СССР загуби студената война и сега Русия води война с цел да си върне перифериите. Германия катастрофира във ВСВ и Русия ще катастрофира в Украйна. СССР се разпадна след проточилата се война с Афганистан, Русия ще се разпадне след проточилата се война с Украйна.