Спойката на руско-китайското приятелство - противопоставянето със Запада

САЩ мигновено реагираха на посланията от руско-китайската среща
19 май 2024 21:43, Елка Василева
220
Спойката на руско-китайското приятелство - противопоставянето със Запада
Снимка: архив, БГНЕС

Китай и Русия ще задълбочат още повече връзките и сътрудничеството помежду си на международната арена. За това се разбраха двамата президенти Си Цзинпин и Владимир Путин при посещението на руския лидер в Пекин. Ролята на един от основните спояващи елементи в приятелството ще бъде и занапред противопоставянето със Запада и най-вече със САЩ.

Руският президент Владимир Путин и китайският му колега Си Цзинпин се споразумяха в Пекин да укрепят „стратегическото партньорство“, критикувайки остро САЩ заради редица ходове на Вашингтон, които по думите на двамата държавни ръководители са заплаха за страните им, отбелязва Ройтерс.

Още по темата
В наброяващото 7000 думи съвместно изявление след срещата им се казваше, че „задълбочаването на всеобхватното и стратегическо партньорство навлиза в нова ера“, като лидерите излагат позициите си по всички важни въпроси, от икономическото до космическото и отбранителното сътрудничество и до Украйна и Тайван.

„Двете държави изразяват отново голямото си безпокойство от американските опити за нарушаване на стратегическото съотношение на силите в региона“ на Североизточна Азия, се казва в руската версия на заключителното комюнике след срещата.

В публикуваното от Кремъл съвместно изявление Русия и Китай добавят, че искат да бъде избегнато ново изостряне на войната в Украйна, косвено хвърляйки вината за възможно подобно развитие върху Запада, отбелязва Франс прес.

В текста се казва, че Пекин и Москва смятат за необходимо по-специално да се избягва всяко решение, което би могло „да допринесе за удължаване на военните действия и нова ескалация на конфликта“ – формулировка изглежда насочена към европейците и американците, тъй като Кремъл постоянно повтаря, че именно западните оръжейни доставки за Украйна удължават войната.

В съвместното комюнике, в което се използва приемлив за Путин език, се заявява, че „трайното уреждане на украинската криза“ изисква спазване на „принципа на неделимост на сигурността“ – понятие, използвано от Москва, за да оправдае инвазията си. Кремъл твърди, че сближаването между Киев и Запада представлява заплаха за Москва и че сигурността на Украйна не може да бъде постигната за сметка на тази на Русия, посочва Френс прес.

Пекин и Москва подчертават значението на диалога за уреждането на конфликта. Позицията на Русия е, че тя е готова за преговори само ако Украйна отстъпи петте области, за които Москва претендира и които окупира.

Китай не може да получи всичко, което иска

САЩ мигновено реагираха на посланията от руско-китайската среща на върха в Пекин. Критиките на Вашингтон бяха насочени най-вече срещу Китай, който според американските официални представители няма как да бъде в еднакво добри отношения и със Запада, и с Русия.

„Няма как и вълкът да бъде сит, и агнето цяло“, коментира пред репортери говорителят на Държавния департамент на САЩ Ведант Пател.

Китай „не може да има и двете – добри отношения с европейските и други страни и същевременно да подхранва най-голямата от доста време насам заплаха за европейската сигурност“, добави говорителят, имайки предвид руската инвазия в Украйна.

САЩ обвиниха Китай, че макар и да не изпраща пряко оръжие в Украйна, Пекин е подпомогнал най-голямото от времената на Съветския съюз разрастване на руската военна промишленост, безпокойство, което изрази и държавният секретар Антъни Блинкън при посещението си в Китай миналия месец, отбелязва Франс прес.

Си и Путин определиха отношенията между страните си като стабилизиращ фактор на срещата си в Пекин, на която руският президент целеше да получи по-голяма китайска подкрепа за военните си действия в Украйна.

Помощта на Пекин за руската отбранителна промишленост „застрашава не само украинската, но и европейската сигурност“, каза Пател.

В изказване, излъчено по руската телевизия, Си заяви, че Китай „очаква с нетърпение час по-скоро на европейския континент отново да се възцарят мирът и стабилността“.

Помолен да коментира заявената от Китай подкрепа за мирен процес в Украйна, Пател отговори: „Според нас решението е лесно – Русия просто може да напусне Украйна“.

Посещение на фона на ново ожесточаване на боевете в Украйна

Двудневната визита на Путин се състоя в момент, когато на фронта в Украйна се наблюдава ново ожесточаване на бойните действия. Русия предприе масирано настъпление в Североизточна Украйна, в района на Харковска област, което накара някои да отбележат, че войната е навлязла в един от най-решаващите етапи от началото си.

В тази връзка силно „натоварената със символика“ среща Си – Путин направи така, че руско-китайското партньорство да изпъкне ярко в сегашната обстановка на предизвикателства в отношенията със САЩ и Европа, отбелязва Асошиейтед прес.

„Двете държави искат да покажат, че въпреки всичко, което се случва в глобален план, и че въпреки натиска, на който са подложени от САЩ, те не смятат да обръщат гръб една на друга“, каза Ху Тян Бун, експерт по китайска външна политика в сингапурския Технологичен университет „Нанян“.

Тази година се навършват 75 години от установяването на официални отношения между Китайската народна република и Русия, а знаците и посланията, които дойдоха от срещата на върха между двете държави в Пекин, бяха поредното потвърждение на декларацията за „безгранично“ партньорство, която те подписаха през 2022 г., точно преди Москва да предприеме пълномащабното си нахлуване в Украйна, отбелязва Асошиейтед прес.
(Владимир Сахатчиев, БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


220
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
76
9
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Китайците няй-обикновени лицемери - "безгранично приятелство" с руските фашисти, но ги дерат като за последно и същевременно се пробват да търгуват нормално със Запада, докато тойничко бутат помощ на руското диктаторче.И какъв е проблема? Какво предлагаш? Да си свалят гащите като нас? Ами няма да стане. Само един голям град в Китай е по-развит от цялата ни държава.
75
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До Анонимен 90 Интересуваме се какво ще каже Кремъл, но те май освен общи приказки не смеят нищо да кажат. :))) Май не са много сигурни във "магучетвото" си :)))
74
10
 
2
 
! Отговори
Българин преди 3 месеца
При социализма нямахме тоалетна хартия и банани, а при демокрацията има евтини самолетни билети и сме граждани на света.
73
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Дано сте чули какво каза Ходорковский за Украйна и колко време й дава до капитулацията.
72
9
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Китайците няй-обикновени лицемери - "безгранично приятелство" с руските фашисти, но ги дерат като за последно и същевременно се пробват да търгуват нормално със Запада, докато тойничко бутат помощ на руското диктаторче.
71
6
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Даже и на снимката е видно че усмивката на Путин е изцяло изкуствена! На император Си също, само че при него е усмивка на подигравка и превъзходство, докато на Путин всъщност никак не му е весело
70
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Русия твърдата сила с най-силната армия, а Китай с меката сила най-голямата и силна икономика в света. Джанет Йелън заекваше в Пекин Китай да си оскъпи производството, че краварите са неконкурентноспособни.
69
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Ако сте доволни от здравеопазването, съдебната система и назначенията по кметства и общини, гласувайте за ГЕРБ-ДПС... Ако не, излизайте да гласувате масово, без значение за кой, има 30 партии. Ако гласуването не беше важно, ГЕРБ-ДПС нямаше да дават по 100, 200 лева на глас.... Изводите са ваши...
68
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Ами знаците за нас от срещите на китайците в последно време са лоши за нас! От сто "п",седнахме на един "к".
67
1
 
6
 
! Отговори
само питам преди 3 месеца
ЗАПАДЪТ СПАЗВА ли договорите,които е подписал с КИТАЙ ЗА ЕДИНЕН КИТАЙ??? Още в далечната 1971 година? При посещението на АМЕРИКАНСКИЯ ПРЕЗИДЕНТ РИЧАРД НИКСЪН В ПЕКИН!
66
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Тези двамата промениха света и ще продължават да го променят и прожектират просперитет и свобода по света от неоклониалния запад.
65
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До 74, а аз усещам че е време да си изпиеш хапчетата...
64
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Краварите сами пришпориха идването на мнополюсния свят със санкциите си и заплахите си. Сега се чудят накъде да хванат в Укрия, Бизкияизток или в Южнокитайско море.
63
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Следващите знаци са посещението в Сърбия и Унгария на китаеца! Ние можем да сънуваме за такива инвестиции каквито правят китайците в тези страни! Същото е и в Русия!
62
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
На снимката са Мики Маус и Мечо Пух
61
5
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Усещам как Русия ще си върне териториите до Лвов.
60
6
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Абе всъщност Путин изглеждаше бая посърнал след срещата с император Си, а освен това за първи път виждам двама лидери които НЕ вървят един до друг, а император Си крачи отпред, докато Путин се влачи след него с доста тъжно изражение... Дали пък императора не е поискал нещо прекомерно, примерно засилване на китайското влияние в Сибир???
59
3
 
1
 
! Отговори
до 65 преди 3 месеца
Тоя пък ще карам аз кола на газ. Хората готвят на газ в цял свят а не карат коли на газ. Кара се бензин и дизел. Само в Русия и диктаторския сателит България може да се кара на газ.
58
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Ами някой да преброи в магазина американските,европейските и китайските стоки! Това е истината! Точка! Някой да преброи населението на Америка,барабар с Европа и Украина! А после да сметне Китай плюс Русия! После да види на картата колко е Русия плюс Китай и да сравни с Америка и Европа!
57
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До Българин. Бързо да кандидатстваш за усраинско гражданство. Раздават го безплатно.