Курск, Запорожие: Научиха ли Русия и Украйна урока си след взрива в Чернобил?

Ядрените електроцентрали бяха засегнати от войната
26 авг 2024 22:40, Нели Христова
74
Курск, Запорожие: Научиха ли Русия и Украйна урока си след взрива в Чернобил?
Снимка: БГНЕС

От войната между Русия и родната му Украйна няма много забавни истории, казва Сергей Плохи. Но той не можеше да подмине иронията с една новина от последната седмица.

Повод за това стана изявление на руското външно министерство. Изправено пред перспективата украинските сили да напредват през границата към руска атомна електроцентрала в Курск, министерството призова за спешна намеса от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ).

Като се има предвид поведението на Русия през последните две години – обстрел и превземане на украинската електроцентрала в Запорожие със сила и за известно време окупиране на замърсената площадка в Чернобил с пълно пренебрежение към свързаните рискове, иронията беше твърде брутална дори за него.

Плохи, прочутият историк от Харвард, е автор на окончателния разказ не само за генезиса на настоящата война, но и за катастрофата в Чернобил през 1986 г. (за която той спечели наградата Бейли Гифорд за нехудожествена литература през 2018 г. и която беше един източник за невероятната драма на HBO за бедствието през следващата година). Новата му книга "Чернобилска рулетка",  е разказ за това как ядрените енергийни съоръжения са се превърнали в ужасяващ елемент на сегашното бойно поле.

Той описва подробно какво точно се случи, след като руските сили навлязоха в зоната за забрана на Чернобил през първата седмица от инвазията през февруари 2022 г., като хванаха в капан повече от 100 работници в завода за почти пет седмици, до освобождаването му от Украйна.

В много отношения на Плохи е отредено да разкаже тази история. Историкът е роден в сянката на Запорожие и на няколкостотин мили надолу от Чернобил (той е на 19 години по време на катастрофата). Той напуска Украйна през 1991 г., за да преподава в Канада – четири месеца, които съвпадат с неуспешния преврат в Москва, който ускорява окончателното разпадане на Съветския съюз и независимостта на Украйна.

Голяма част от писането му оттогава, казва той през смях в онлайн разговор с The Guardian, е опит да разбере "какво точно се случи през четирите месеца на моя отпуск". Настоящата книга е най-новата част от това призвание.

Четете го с нарастващо безпокойство, не на последно място хаотичните събития, които той описва, се разиграват в реално време. В деня, в който се провежда интервюто, по новините на BBC вървят доклади за голям пожар в Запорожие, реакторен комплекс, много подобен на архаичната централа в Чернобил.

Книгата на Плохи описва подробно как досега МААЕ е била безсилна в смекчаването на тези заплахи – и вади аргумента, че "докато не разберем как да защитим съществуващите атомни електроцентрали, нямаме работа да строим нови". Контраинтуитивно той вярва, че настоящата заплаха в Курск предлага малък прозорец на надежда.

"Сега, когато дори Русия сочи с пръст МААЕ, може би има възможност", казва той, "да погледнем колко основно сме неподготвени да се справим с ядрена криза в рамките на война, когато съоръжения, които бяха предвидени като атоми за мир, да станат атоми за война."

Фактът, че Русия е поканила Рафаел Гроси, ръководител на МААЕ, да посети нейното съоръжение в Курск следващата седмица, дава условна подкрепа на тази идея (въпреки че оценката на Гроси преди посещението, че това "е централа от типа на Чернобил", в която "ядрени горивни елементи" се помещават "в нещо като спортна зала" добавя към тревогата.) „Това, което идва от Русия засега, е просто риторика“, казва Плохи. "Но може да дойде време, когато това е нещо повече от опит да се обвини някой друг – и може би могат да се обсъдят нови протоколи."

Неговият разказ за монументалното високомерие на руската окупация на Чернобил може да послужи като доказателство А за необходимостта от такъв контрол. "Думите, които бих използвал, са "изключително безразсъдство", казва той за тази операция. "Пълно пренебрежение към човешкото здраве и човешки живот. И от тази гледна точка показва, че много малко се е променило от 1986 г. по отношение на руската [политическа] култура."

Тъй като неговата оригинална книга – и основа на телевизионната драма, "Гласовете от Чернобил", показа, че апокалипсисът е резултат не само от остаряла технология, но и от система за командване и контрол, която фатално приоритизира политиката над науката, здравето и безопасността.

Плохи предполага, че режимът на Путин не е научил нищо от тази катастрофа. "Има един епизод от настоящия конфликт, който демонстрира степента на тяхното безразсъдство", обяснява той. "Докато окупираха мястото, руската армия започна да копае окопи в забранената зона в края на Червената гора". Доказателствата сочат, че наборниците, без каквото и да е защитно облекло или оборудване, безгрижно са изкопали някои от най-токсичните радиоактивни земи на земята.

Другата ключова сцена в настоящата книга включва необикновения момент, когато командирите на руските сили влязоха в операционната зала на Чернобилската централа. Техният план беше да арестуват експертите по безопасност и учените, които наблюдаваха централата, без никакви видими непредвидени обстоятелства за това, което последва. Плохи описва как балансът на силите в тази стая бързо се променил, тъй като хората, отговарящи за централата, хладнокръвно отбелязали, че ако предадат контрола, те предават и огромната отговорност и рисковете за поддържането на Чернобил в безопасност.

"Тази сцена беше невероятна", казва Плохи. "Моята изненада при повторното посещение на Чернобил след 1986 г. беше не само да видя колко много Русия не се е променила в своя подход. Но също така и за да видя доколко Украйна се е отклонила от тази култура от 1986 г. Хората, които отговарят за централата, се довериха на разпоредбите и протоколите. Вярваха, че ще бъдат предатели, ако напуснат станцията."

Сцената би била подходящо продължение на телевизионната драма за Чернобил.

"Историята от 1986 г. беше за катастрофата, а катастрофите обикновено привличат повече внимание. Този път катастрофа не се случи. Вместо това обаче това е феноменална история за това как отвлечените отвличат похитителите", казва Плохи. "Руската армия дойде и взе заложници, а заложниците веднага обърнаха опита си обратно срещу тях."

За да разкаже тази история, Плохи получава достъп до свидетелствата на замесените от украинска страна, събрани след освобождението.

"Чернобил очевидно има специално значение в световен мащаб, и особено в Украйна", казва той. "Така че имаше много хора, които веднага отидоха в зоната, за да съберат тази информация. Наистина имах голям късмет, че това, което се нарича проект за изчисление, ми позволи да използвам тези материали. Задачата ми наистина беше да разбера смисъл от всичко това."

Колко лесно му беше да бъде обективен?

"Реших, че докато пиша последната книга имах мисия да разкажа историята на тези хора", казва той. "И знам, че за да бъда ефективен в тази мисия, трябваше да прогоня емоциите или да не им позволя да доминират. Опитвах се навсякъде, където мога, да използвам руски източници, но неизбежно повечето идваха от украинска страна. И все пак, в дъното на ума си, постоянно си мислех: "Добре, внимавай какво казваш. Нямате всички източници."

Плохи имал семейство в Запорожие, когато започнала войната. Предишната му книга беше посветена и отдаваше почит на братовчед му, който беше убит в боевете край Бахмут през октомври 2022 г.

"Сестра ми беше в Запорожие дълго време", казва той. "Тя не искаше да си тръгва и ние се опитвахме да я убедим и в крайна сметка успяхме. За щастие, когато руснаците превзеха атомната електроцентрала, тя вече беше на път да излезе."

Получава ли информация от място сега?

"Хората там трябва да бъдат много внимателни", казва той. "Имаше много руски арести на хора, съобщаващи информация на семействата си. Така че, не, нямам този достъп. Например, като всички, аз четох какво казват и руснаците, и украинците за последния пожар в Запорожие. По принцип смятам, че украинците вероятно разказват историята, която е по-близка до истината: че заради това, което се случва в Курск, руснаците са били заинтересовани да инсценират нещо и да създадат тревога чрез запалени гуми там. Но не знам със сигурност."

Това противопоставяне с високи залози доказва неговата по-широка теза, че светът не обръща достатъчно внимание на мащаба на ядрената заплаха. Чувства ли се като Касандра – привлича вниманието към предстоящото бедствие, но никой не го слуша правилно?

"Да, имам това чувство", казва той. "И аз разбирам, че има основателни причини хората да гледат на другата страна. Един от тях също е произведен от войната, след санкциите върху руския нефт и газ. Някои хора искат да видят ядрената енергия като спасител, не само в дългосрочен план поради изменението на климата, но и в краткосрочен план, икономически. Въпреки това, което се случва, през последните две години се наблюдават най-позитивните истории за ядрената енергия от преди катастрофата във Фукушима през 2011 г."

Войната не е единственото нещо, което подчертава заплахите
за по-голямото международно сътрудничество в областта на ядрената безопасност. Очевидно Плохи наблюдава развитието на тези събития в годината на американските избори. Второ президентство на Тръмп без съмнение би застрашило независимото бъдеще на Украйна, както и допълнително ще подкопае авторитета на ООН. Как гледа на тази перспектива?

"Няма да ви изненадам, че гледам на това с ужас не само заради Тръмп, но повече за това как неговото политическо поведение може да бъде прегърнато от толкова много мои сегашни сънародници."

А какво да кажем за другата важна променлива в ужасния конфликт. Той усеща ли, че вътрешната сила на Путин изобщо намалява?

"Курск е огромно предизвикателство за неговия разказ", казва той. "Все още със сигурност има страх от Путин на запад. Но исторически в Украйна е имало по-малко страх и все още е така. Един от начините за разглеждане на войната, казва той, е „Путин да върви от един провал към друг“.

Този факт носи със себе си и други заплахи. "Трябва да помним речта на Чърчил от Студената война за баланса на терора", настоява Плохи. "Този ​​страх от взаимно унищожение помогна на света да избегне катаклизма по време на Студената война. Но бих казал, че сега балансът на терора е от по-сложен характер. Тази непредсказуемост прави това време толкова опасно."

Въпреки всичко обаче той не е лишен от надежда, че може да се стигне до нов консенсус. "Може би", казва Плохи, "ядрената енергия е мястото, където можем да започнем да създаваме този консенсус. Може би урокът от 2022 г. е, че това е моментът, който трябва да се използва, за да се говори за сигурността на ядрените обекти и след това да се надгражда върху това за бъдещето".

Ако това е така, тогава книгата му би била добро място за започване на тези дискусии.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


74
Още от Русия
Анализатор: Курск роди Путин, Курск ще го погуби
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
50
0
 
0
 
! Отговори
Кукунелката,баце... преди 2 седмици
"По 300 гривни на съчинение...Изписах 3 километров нонсенс бръщолевенията на нЕкой си укроканадски ХарварТски грантаджи и ми е през удката дали някой ще прочете тая словестна ди-а-рия... Важното е да надъхам жълтокафявата сорросня и да си прибера кинтите... Аре,че трябва да изплискам легенЯ и за новия подвид на подвид на подвида на новия супермегаултрасвръхмодерен ковиТ.За ковиТ пропагандата се плаща двойно! "
49
1
 
0
 
! Отговори
Христо Христов преди 2 седмици
В германия взеха ли мерки за защита на населението, когато радиоактивният облак ръси дъждец в Северен Рейн - Вестфалия, взеха ли?
48
2
 
2
 
! Отговори
Христо Христов преди 2 седмици
Урките разрушиха Нова Каховка и поставиха охлаждането на ЗАЕЦ под риск. Факт.
47
1
 
2
 
! Отговори
Христо Христов преди 2 седмици
Кюпчета....
46
1
 
1
 
! Отговори
Христо Христов преди 2 седмици
До 41 "... докато не се намеси западът и не реши проблема" - мухаха - ловиха цезиеви атоми с копчета за пеперуди?
45
1
 
0
 
! Отговори
Христо Христов преди 2 седмици
Русия подходи изключително професионално през 2022 година към обезопасяването на Чернобилската и Запорожката АЕЦ. Факт.
44
1
 
1
 
! Отговори
Боби преди 2 седмици
До 1986 И ти умнико си написал глупост. При рязко спиране(принудително/АВАРИЙНО) и спускане на графитените пръти се повишава коефициента на отразяване на неутроните - което довежда до по-силна реакция - което довежда до повече отделяне на топлина - което заедно с НАРУШЕНОТО/НАМАЛЕНО ЦИРКУЛИРАНЕ НА ОХЛАЖДАЩА ВОДА(по сценарий) довежда и до реално НЕУПРАВЛЯЕМА АТОМНА РЕАКЦИЯ - Взрив на Атомна бомба под вида на активната зона на реактор РБМК
43
1
 
1
 
! Отговори
Боби преди 2 седмици
Защо стана Чернобил. ВВЕР реакторите СА ПРОЕКТИРАНИ да изпадат в ситуации подобни на "тествания сценарий" по време на Атомната катастрофа в Чернобил. Но Чернобил е реактор клас РБМК - особенност налягането на водата в реактора е относително ниско температурата не превишава 300градуса водата създава пара в паро генератор от нисък клас и кпд И реактора не се спира за презареждане с гориво. Освен това реактора не е ФОРТИФИЦИРАН като съвременните ВВЕР. ВСУ обстрел може да доведе до втори ЧЕНОБИЛ!!!
42
2
 
2
 
! Отговори
1986 преди 2 седмици
До тя 44 личи си рушлямската закваска. В уикипедия, в руския раздел има подробна статия за чернобилската катастрофа и за това, че руснаците не са предупредили украинците за особености при принудително спиране на ядрения реактор - графитените пръти повишават рязко температурата и блока експлодира. В НРБ също има едно премълчаване на дефект в двигателя на МиГ-23 МФ - проблеми с форсунките на форсажа - губим няколко самолета и два пилота.
41
2
 
2
 
! Отговори
Гошо преди 2 седмици
Колко трябва да се повтаря, че Чернобил е диверсия? Въпросът е кой я поръча? Не е трудно да се досетите.
40
2
 
5
 
! Отговори
тя преди 2 седмици
Покрай некадърните украинци направили "чернобил" загинаха много руснаци ,които им гасяха радиактивния пожар !
39
10
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Гледам плиткоумнен русофил един написал, че в САЩ имало мелтдаун. Да, определено има и НИКОЙ не го крие, за разлика от голташка Русия какво направи в Чернобил- лъга седмици наред, докато не се намеси западът и не реши проблема. Ама беше твърде късно и непоправимо. Относно случката в САЩ- изтичане на радиация около 1/1 000 000 000 пъти по-малко. Мерси. Да, 1000 милиона пъти по-малко. НИКАКВИ щети за околната среда.
38
9
 
14
 
! Отговори
Шолц преди 2 седмици
Русия прави всичко възможно да опази АЕЦовете да не бъдат взривени от украинските терористи. На САЩ и западна Европа им дреме, те са далече. Но ние сме такива тъ. паци, както и румънските мамалиги, че хем ще го отнесем най-много, хем подкрепяме терористите.
37
5
 
14
 
! Отговори
емо преди 2 седмици
поредната русофобска помия от западната преса, публикувана от този русофобски сайт на новините с цел промиване на елементарни мозъци. неоспорим факт е, че украинските сили непрекъснато обстрелван запорожката АЕЦ и по този начин създаван предпоставки за ядрена катастрофа. в статията обаче всичко е обърнато с краката нагоре.
36
4
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
По-гнусни от укропитеците няма.
35
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Виж Суджа и ***: На 24 август ВСУ хвърлиха рота срещу Комаровка в чест на Деня на независимостта. Там си и лежи!
34
5
 
14
 
! Отговори
Накратко казано преди 2 седмици
Украйна няма вече капацитета след създаването си от 1991 да продължи съществуването поради политическо късогледство на управляващите! Чао!
33
8
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Дълбок поклон към Русия и СССР, че веднага се втурна да гаси взрива в Чернобил-дело на украинците. Евакуираха хорана с идеална организация, покриха централата с не знам колко слоя бетон. Дадоха купища жертви, но се справиха. Имаше държава и благодарете, вместо да плюете, че ако нямаше съветска държава и самоотвержени руснаци, днес всички в европа щяхме да сме с по десет пръста или въобще без ръце и крака.
32
8
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Взрива в Чернобил най-логично е да се предположи, че беше акцияя на запада. От там тръгна развала на СССР Другото е, че ако не, значи некъдърните укри не се справиха. А после руснаците поправяха щетите. Колко войничета дадоха живота си, за да спасяват европата. Радиацията се беше понесла точно съм европа.
31
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
ЗабрВихте да добавите евроджендърите