Ла Ниня носи сурова зима към Европа: Ще стигне ли газът въпреки пълните хранилища?

В края на 2024 г. изтича и ключов договор за транзит от Русия
28 авг 2024 18:48, Анисия Иванова
144
Ла Ниня носи сурова зима към Европа: Ще стигне ли газът въпреки пълните хранилища?
Снимка: Pixabay

Европейските запаси от природен газ са огромни, а регионалното търсене се понижава до ниво, невиждано от началото на 80-те години на миналия век. Въпреки това цените на природния газ остават високи и наскоро достигнаха осеммесечен връх. Причината? Достатъчното количество газ днес може да се окаже недостатъчно, ако се случи нещо неочаквано - например студено време или прекъсване на руските доставки. А малцина са готови да се обзаложат, че всичко ще бъде наред, пише Хавиер Блас в свой анализ за Bloomberg.

Ако погледнем количеството газ, което Европа е нагнетила в подземните си хранилища за зимата на 2024-25 г., всичко изглежда добре. Процентът на запълване достигна внимателно наблюдаваното ниво от 90% от общия капацитет на 19 август, 10 седмици преди официалната цел на 1 ноември. Теоретично това би трябвало да е достатъчно, за да смекчи сезонното увеличение на търсенето. Но ако се вгледаме по-внимателно, ще видим, че има причини за предпазливост.

На първо място, голяма част от количествата бяха натрупани много рано през пролетта, което на практика е остатък от по-високите от средните температури през миналата зима. Оттогава насам излишъкът е намалял, тъй като Европа не е успяла да привлече товари с втечнен природен газ със същите темпове, както през 2022 г. и 2023 г. Хубавото на втечнения природен газ е, че той е супер охладен и обработен за товарене на танкери и превозване по целия свят, подобно на петрола. По този начин Европа може да купува този втечнен природен газ от всяка точка на света, компенсирайки загубата на руски газ, който идва по тръбопроводи.

През 2022 г. и 2023 г. Европа купуваше много втечнен природен газ, като изпреварваше азиатските вносители и се възползваше от намаленото търсене в Китай. Но тази година Европа е изправена пред по-силна конкуренция, не само от Пекин, но и от по-малки купувачи в Азия. В резултат на това вносът на втечнен природен газ в Европа през това лято е с между 15 и 25% по-нисък от същия период на предходните две години.

Второ, през предходните две зими Европа имаше поне няколко десетки кораба за втечнен природен газ в близост до бреговете си, които действаха като допълнителни съоръжения за съхранение. Малко вероятно е тази зима регионът да се радва на тези плаващи резерви, като се има предвид, че балансът между азиатските и европейските цени на втечнения природен газ в момента благоприятства потоците, които отиват на изток, а не на запад.

Ако съберем всички тези фактори, Европа ще има достатъчно газ, ако всичко върви по план. Ако зимата е нормална - или дори по-топла от обичайното - и нищо не се повреди, тогава настоящите запаси ще бъдат достатъчни. При този сценарий цените на природния газ в Европа биха могли да спаднат значително до Коледа или началото на януари, когато една трета от сезона вече е изминал. Понастоящем европейският бенчмарк за природен газ, известен като TTF, се търгува за около 40 евро за мегаватчас. Възможен е спад до някъде между 30 и 25 евро за мегаватчас.

Какво би могло да се обърка и по този начин да задържи цените на високо ниво? Първо, времето. През последните две години явлението Ел Ниньо, което повиши глобалните температури, спомогна за намаляване на въздействието на енергийната криза на континента. Но Ел Ниньо бързо отслабва, а метеоролозите твърдят, че от октомври или ноември вероятно ще преобладава противоположната тенденция, наречена Ла Ниня. В такъв случай Европа може да се сблъска с нормална или дори по-студена зима.

Втората заплаха идва от Русия. Европа все още купува руски природен газ, включително чрез тръбопровод, който минава през Украйна. Дори днес, повече от три години след като Русия нахлу в Украйна, Австрия, Словакия, Унгария и Италия все още разчитат в голяма степен на Москва за газ. Не е ясно дали този приток ще продължи, когато в края на 2024 г. изтече ключов договор за транзит на газопровода. Отнемете ли този газ, настоящите европейски запаси от газ вече не изглеждат достатъчни.

Хавиер Блас е колумнист на Bloomberg Opinion, който отразява енергетиката и суровините. Той е бивш репортер на Bloomberg News и редактор за суровини във Financial Times.
 

Целият анализ - на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


144
Още от Русия
Русия не се трогна на ареста на Дуров: Не сътрудничи с ФСБ, значи не е герой!
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
92
4
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
България по заповед на европедерастичните си господари спира ТЕЦовете и си унищожава енергетиката за да спасяват планетата от карбан имишаните - ами карайте колела, защото педерастичното ЕС им налага квоти за тецовете и тока става скъп непродаваем. ПП подписаха с Брюксел, че ще намалят с 40% карбан имишаните. А България има всичко да си произвежда евтин ток и да бъде енергийно независима.
91
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
По едно време в Брюксел се заговори, че трябва да наложат реципрочни визи на САЩ заради България, по после някой там каза, че не си заслужават да си развалят отношенията със САЩ заради жалка държавичка като България.
90
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
До Анонимен 87 Най скъпия ток в България се произвежда от ТЕЦ. Колкото повече работят, толкова е по скъп тока.
89
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Впрочем какво става с визите за САЩ трябват ли още визи за САЩ? САЩ нали имат договор за безвизов режим с ЕС, ние го спазваме и ги пускаме без визи. САЩ спазват ли го, или за тях България и българите са полу-човеци втора категория и не е нужно да се спазват с тях договори.
88
4
 
6
 
! Отговори
до 76 преди 2 седмици
ами румънците 2025 няма да имат визи за САЩ, но ние понеже пълним списъка Магнитски с наши политици, ни нямат доверие, нормално
87
5
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Спрът ли ТЕЦовете - идват зверски цени на тока и енергийна криза. Не ги ли спрът - идват плащания за въглеродни емисии, зверски цени на тока и енергийна криза.
86
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Изнасяме 1300 мегавата за Украйна. Това води до дефицит у нас и качва цената на тока в България.
85
8
 
8
 
! Отговори
Георги, 74г преди 2 седмици
Аз помня, как комунистите взеха на баба ми 11 козички, 3 яренца, 5 офчички, 2 агънцета, три кравички и едно теленце, две биволички, 3 прасенца и 15 кокошчици, взривиха и мандричката и я пратиха в ТКЗСто да работи за 32 стотинки на ден!
84
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
е нали вече нямало зима... ореваха света, че ще се превръщаме в пустиня... ама това лятото, когато водаата се излива в каналите, но не през чешмите
83
1
 
12
 
! Отговори
До късата памет преди 2 седмици
И това колко време беше, наборе? Цяла една година? Щото след 35 години демокрация стотици населени места са на целогодишен режим за вода и то десетилетия наред!
82
4
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Украйна ще остане без излаз на Черно море.
81
3
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Ехх, ако Русия не беше нападнала Украйна...
80
14
 
9
 
! Отговори
Късата памет преди 2 седмици
До Нане. Аз съм роден през 70те и още помня как в комунистическия рай през 2 часа нямаше ток. Младите са щастливи, че не са преживели това - 2 часа с ток, 2 часа без ток. Свещи и батерии по магазините само с връзки. А и освен това, няма нито един коментар който да хвали САЩ - това с краварите е само в кравешкия ти мозък.
79
0
 
8
 
! Отговори
коко преди 2 седмици
А БЕ КАКВО СТАНА С ГЛОБАЛНОТО ЗАТОПЛЯНЕ
78
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
ВСИЧКИ МЕТЕО-САЙТОВЕ, КОИТО ПОСЕТИХ АБСОЛЮТНО УВЕРЕНО ТВЪРДЯХА - ВРЕМЕТО ЩЕ БЪДЕ ПРЕОБЛАДАВАЩО...
77
13
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Българите трябва да си набият в дебелите русофилски глави, че докато не започнат да мразат Русия като румънците визите никога няма да паднат.
76
2
 
12
 
! Отговори
визите за САЩ преди 2 седмици
А какво става с визите за САЩ, след 30 години 6лизане на американски гьзове, българите могат ли свободно без визи да бегат в САЩ като западно европейци, или българите са нещо втора категория хора?
75
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Не разбирам какво е това "Европа"? България не ползва хранилищата на други държави, затова вероятността да имаме големи запаси са нулеви
74
6
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Без ресурсите на Русия ЕС е обречен да влачи жалко съществуване.
73
6
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
До а бе. За близането за гзове от опит ли говориш ? Щото виза за САЩ се взима лесно, стига да не си престъпник или ***