Екосистемите на Антарктида са застрашени

Опасни видове могат да стигнат бреговата линия
22 авг 2024 21:45, Инна Ангелова
9
Екосистемите на Антарктида са застрашени
Снимка: Pixabay

Екосистемите на Антарктида са сериозно застрашени от навлизането на неместни морски видове и замърсяването на морето от сушата в Южното полукълбо, показва ново океанографско моделиране, съобщава АП. Досега учените смятаха, че неместни видове се пренасят до Ледения континент само от отдалечени и ненаселени острови в Южния полярен океан.

Новото изследване, което е публикувано в Global Change Biology, показва, че опасните видове могат да достигнат бреговата линия на Антарктида от всички континенти в Южното полукълбо. Според учените неместни видове могат да достигнат Антарктида, като попаднат върху плаващи предмети като туфи от водорасли, дъски и дървета, пемза и пластмаса.

Крид Фрейзър, съавтор на изследването, обясни, че кафявите водорасли (келп) са особено опасни и могат да нанесат “двоен удар” по морската екосистема на Антарктида.

“Някои видове кафяви водорасли са много големи - често с дължина над 10 метра, като създават подобни на гори местообитания за много малки животни, които те пренасят със себе си по време на дългите си плавания върху отломки до Антарктида“, каза Фрейзър и допълни, че ако кафявите водорасли успешно се колонизират, морските екосистеми там могат да се променят драматично.

По-голямата част от плаващите предмети са достигали до края на Антарктическия полуостров - регион с относително топли океански температури и често без лед, което го прави вероятно място за първоначално установяване на неместни видове, казват учените.

Драматичното намаляване на антарктическия морски лед прави тези “рафтинг връзки“ особено тревожни. “Морският лед е много абразивен и затова действа като бариера за много неместни видове да се установят успешно в Антарктида“, каза научният ръководител на изследването Хана Доусън.

“Ако трендът за намаляване на морския лед в Антарктика продължи, тогава живите същества, плаващи на повърхността или прикрепени към плаващи предмети, биха могли по-лесно да колонизират континента, което може да има голямо въздействие върху екосистемите в него“, обобщават изследователите. / БТА
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


9
Още от Наука
Математици с медали от Сеул и Куала Лумпур
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
7
0
 
0
 
! Отговори
ГоцеМоце преди 2 седмици
Пак се започна, само защото този Крид е учил много повече, прави изследвания, събира данни и пише научни статии си мисли, че знае повече от менЕ? И да прав е колегата по-долу как може в статия за топене на ледовете да няма една дума за българските прасета?
6
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Тва силну мъ вазмути и шта ревна ба
5
0
 
2
 
! Отговори
Ракия от водорасли преди 2 седмици
Навлизане на неместни видове, като Пимпирев.
4
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Чакай да позная....глобалното затопляне?
3
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Унищожават на хората прасетата ама те се загрижили за леда .соросоидниБоклуци
2
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Bcuчko cu uзтpuл бe, мogepacт, nokpu лu вeчe kpuтepuuтe нa Copoc?
1
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Глобалния модел на милиардерски кръгове, дава лоша екология!Голяма война ще реши проблемите с популацията на либеругелите!