По три копия на спомен прави мозъка

Учени изследват как се формират спомени
23 авг 2024 08:20, Инна Ангелова
14
По три копия на спомен прави мозъка
Снимка: Pixabay

Ново проучване разкри, че мозъците използват три различни групи неврони, за да съхраняват един и същ спомен. Откритието може един ден да помогне за смекчаване на болезнените спомени при хора, претърпели травма. Освен това то напомня за компютърна система, ползваща backup памет, пише NewAtlas.

Изследователи от института Biozentrum на университета в Базел, Швейцария са наблюдавали мозъци на мишки и са проучвали какво се случва, когато се формира нова памет. Откриват, че мозъците на гризачите задействат три различни групи неврони, за да запишат паметта. Първите са известни като ранни неврони и се развиват най-рано, докато фетусът расте.

В другия край на спектъра са късно родените неврони, които се появяват късно в ембрионалното развитие. Между тях има неврони, които се образуват някъде точно по средата на растежа в утробата. Изследването с изображения разкрива, че когато новата памет се съхранява в ранните неврони, първоначално е трудно да се възстанови, но с течение на времето става по-трудно за "забравяне".

Копието на паметта, съхранено в късно родените неврони, от друга страна, е много силно в началото, но избледнява с времето до степен, че в крайна сметка става недостъпно за мозъка.

В средата копието на паметта показа по-висока степен на стабилност, отколкото при която и да е от другите невронни групи.

"Предизвикателството, пред което мозъкът е изправен с паметта, е доста впечатляващо", казва Флавио Донато, който е ръководител на изследователската група в Biozentrum. "От една страна, той трябва да помни какво се е случило в миналото, за да ни помогне да осмислим света, в който живеем. От друга страна, той трябва да се адаптира към промените, случващи се навсякъде около нас, както и нашите спомени, за да ни помогнат да направим правилния избор за нашето бъдеще.

С новото си разбиране изследователите успяха да разгледат по-задълбочено как се формират и достъпват спомените. Тук е важно да споменем, че въпреки че изследването е проведено върху мишки, техните мозъци често се използват в неврологията като заместител на нашия собствен. Като се има предвид това, изследователите смятат, че работата им може да има последици за лечението на хора, които са били увредени от травматично събитие.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


14
Още по темата: споменимозъкневрони
Още от Наука
Учени възпроизведоха в ускорител най-тежката антиматерия
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
13
0
 
0
 
! Отговори
gogo преди 2 дни
изследват миши мозъци... как се прави от това заключение, че човешкия мозък запомня по същия начин??!
12
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
повечето са без мозък кви копия
11
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Редакторът има ли някакви спомени от прогимназията?
10
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
До Анонимен 7 Тези глобалисти сега с теб в стаята ли са?
9
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
"МозъкЪТ" Оправете си заглавието.
8
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Инна, четох до неправилен непълен член в заглавието. До там. Българският език е сложен език.
7
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Разбрахме! "Учени" изследват възможността да не си спомняте нищо съвсем скоро. Както и да не си спомняте много важни компроментиращи някого спомени. Всичко това естествено става с "общи усилия заедно" на ...... групи "иновативни" спонсори - филантропи. Прибавете и чиповете на Мъск .... Това е бъдещето на глобалистите, разказали са ви го тук-таме в някои Холивудски скъпи продукции, наградили са си ги, разбира се, защото сте допринесли с милиарди приходи и лайкове, тениски и детски играчки.
6
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Като хванеш атеросклероза и трите копия в коша
5
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
а вие кат преписвате същите статии отпреди ден по три пъти пред седмицата туй какво говори за мозъците на несъществуващите ви редактори ?
4
1
 
2
 
! Отговори
ПееФски преди 2 седмици
кеш кеш кеш-три копия
3
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
"...прави мозъкЪТ"
2
2
 
8
 
! Отговори
Делим един мозък преди 2 седмици
Членувам в ППДБЛГБТ. Ние всички си поделяме един мозък. Кой взел по-голямо парче кой по-малко. Затова когато Мария Гаргамел бълва клишетата си в ефир, Кирчо заеква. Мозъкът е претоварен и дава накъсо. Най-добре е Мравояда Ицето. Не говори много, а само усвоява грантове.
1
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Не е сигурно.