Българските спортисти записаха най-доброто си представяне на Олимпиада от началото на века

В исторически план борците са донесли най-голямата олимпийска слава на страната
11 авг 2024 11:51, Елка Василева
204
Българските спортисти записаха най-доброто си представяне на Олимпиада от началото на века
Снимка: БГНЕС

Българските спортисти отбелязаха най-доброто си представяне на Олимпиада от началото на века със спечелените три златни, един сребърен и три бронзови отличия в Париж.

На Игрите във френската столица се включиха 46 национални състезатели от страната в 15 вида спорт, като в повечето от тях родните атлети имаха поводи за гордост, записвайки достойни резултати.

Постижението е с един бронз по-добро в сравнение с Токио 2020, а предишните по-силни олимпийски изяви на българските атлети бяха в Сидни през 2000 година, когато те завоюваха 5 златни, 6 сребърни и 2 бронзови медала.

Като брой отличия Париж 2024 е втората най-успешна от 20 години след Игрите в Атина, където националните състезатели печелят 12 медала, но само два от тях са златни, един е сребърен и девет са бронзови.

След 22-ото си участие на Олимпиада българските спортисти са се окичили с общо 231 медала, от които 57 златни, 89 сребърни и 85 бронзови.

Без съмнение националите от борбата изпъкнаха със завоюваните две титли, като за първи път от Москва 1980 беше записан триумф и в двата стила.

Семен Новиков в категория до 87 килограма при класиците донесе на 8 август първо олимпийско злато за българската борба от победата на Армен Назарян в категория до 58 килограма класически стил на Игрите в Сидни преди 24 години. Ден по-късно Магомед Рамазанов ликува при 86-килограмовите и така роден национал от свободния стил отново се качи на най-високото стъпало на почетната стълбичка след легендата Валентин Йорданов при 52-килограмовите в Атланта 1996.

В исторически план именно борците са донесли и най-голямата олимпийска слава на страната със спечелените 18 златни, 32 сребърни и 23 бронзови медала.

Състезателите по вдигане на тежести също имаха поводи за гордост с две отличия. Карлос Насар постигна световен рекорд в изхвърлянето и в двубоя за безапелационна титла в категория до 89 килограма. Той осигури първо злато за България в тежката атлетика от две десетилетия след Милен Добрев при 94-килограмовите на Игрите в Атина 2004. Валентин Андреев също се окичи с медал при щангистите, след като остана трети в категория до 73 килограма.

Вдигането на тежести е вторият най-успешен олимпийски спорт за България с 13 златни, 17 сребърни и 9 бронзови отличия.

Боряна Калейн спечели среброто в многобоя на турнира по художествена гимнастика, като донесе втори медал за страната в 40-годишната олимпийска история на индивидуалната надпревара след среброто на Адриана Дунавска от Сеул 1988. Националният ансамбъл пък се размина с медал за 3 десети от точката, като остана на четвъртото място.

Хронологично боксьорът Хавиер Ибаниес донесе първото отличие за България на Игрите в Париж, след като на 3 август се класира за полуфиналите в категория до 57 килограма. Пет дни по-късно той загуби драматично в спор за място на финала от Мунарбек Сейтбек Уулу (Киргизстан) и остана с бронз. Това беше и 20-и медал за България от този спорт на Олимпиада (5 златни, 5 сребърни и 10 бронзови).

Родената в Иран натурализирана българка Кимиа Ализаде спечели бронза в надпреварата по таекуондо в категория до 57 килограма, за да донесе първо олимпийско отличие за страната в този спорт.

Извън медалите българските спортисти записаха още няколко запомнящи се резултати.

Валентина Георгиева се класира на пето място на финала на прескок на турнира по спортна гимнастика. След 32 години страната отново имаше финалистка при жените на най-големия спортен форум, като за последно това направи Силвия Митова в Барселона 1992, където тя остана осма на земя.

Десислава Ангелова се нареди шеста на скиф. Тя стана първата българка на олимпийски финал в гребането от 16 години след световната рекордьорка Румяна Нейкова, която триумфира в същата дисциплина на Игрите в Пекин 2008.

В бадминтона Габриела Стоева и Стефани Стоева завършиха на пето място, след като отпаднаха на четвъртфиналите. Така те изравниха най-доброто класиране на български състезател в този спорт на Олимпиада. Любопитното е, че постижението е на треньорката им Петя Неделчева, която също завършва пета, но в индивидуалната надпревара в Атина 2004.

Леката атлетика записа един финал на Тихомир Иванов на скок височина, в който той  зае престижното осмо място с личен резултат за сезона.

В плуването европейският шампион Любомир Епитропов пък беше близо да осигури класиране във финал за български състезател на втора поредна Олимпиада, но остана девети на полуфиналите на 200 метра бруст, като само 4 стотни от секундата го разделиха от място сред най-добрите осем, които се състезаваха за разпределението на медалите.

На предишните Игри в Токио Йосиф Миладинов завърши осми на 100 метра бътерфлай, като стана първият български финалист в плуването от Сеул 1988, където Таня Богомилова на 100 метра спечели единствената досега титла за страната в този спорт,  а Антоанета Френкева добави сребро на 100 метра бруст и бронз на 200 метра бруст.
(Спец. кор. на БТА Димитър Вельов)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


204
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
47
6
 
7
 
! Отговори
Хейт преди 1 месец
От атлантическия клуб казаха, че България е надвишила допустимия лимит от медали и няма да получи повече. Освен това казаха, че на етнически българи медали в бъдеще няма да се дават. Само ако са натурализирани или със смесен етнически произход.
46
4
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Ако не беше социализма, нямаше да има никакъв спорт в България. И като доказателство може да видите колко медала сме спечелили преди да дойде социализма в България. Нали знаете, че олимпийски игри има от 1896-та година. За 50 години от 1896 - 1945 България печели 0 медала. Идва социализма, идва бай Тошо и почваме да печелим по 20 - 30 медала и да сме в топ 10 на света.
45
10
 
7
 
! Отговори
Помнещ преди 1 месец
До Анонимен 47 "Световното в САЩ станахме 4-ти по футбол точно защото имаахме засилка от комунизма" Пъли глупости. Стнахме 4ти, защото всичките ни по-кадърни футболисти отидоха да играят в западни отбори и се обиграха там, и защото имахме късмет (дузпите с Мексико). Началото на кампанията ни там беше трагичен. Нигерийците ни размазаха с 3:0
44
9
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Стефка вземаше допинг. Същото и със щангите. Лично човек от НСИ ми го е казвал, той го е виждал как ги надруусват преди състезания.
43
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
до 47 Е, единия ни златен медалист е наполовина българин. Не можеш да отречеш...
42
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Световното в САЩ станахме 4-ти по футбол точно защото имаахме засилка от комунизма, макар Бай Тошо да беше паднал от власт. През соца имаше детско юношески школи, спортни училища, високи нормативи, които да се покрият. Днес е леш! 3 златни медала, на 3-*** спортиста, които са българи само по паспорт, но не и по произход. Жалка история.
41
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
до 45 Курск вече е Украйна? И като се събуди целия си изпотен, пръстите ти в контакта а краката ти в легена с вода. Нали, кравар?
40
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
На Карлос майка му е българка, а баща му ливанец, израства в България въпреки че е роден във Франция
39
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
до 43 1988-*** бяхме ли в социализма на Бай Тошо? Бяхме! Имахме ли 10 златни и общо 35 медала на олимпиадата в Сеул? Имахме! Ти какво се опита да кажеш, пубер жааалък? Аре у лево, пубер с жълто на устата.
38
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Индия захранва целия свят, най-вече "развития Запад" с лекарства, образова годишно стотици хиляди онеженери в електрониката, неин апарат кацна на Луната..... , а на олимпиади се представят символично. Виетнам са 100 милиона, там има великолепни математици, лекари - и тях олимпиадите не ги вълнуват особено...Може би са наясно с неща, които не се говорят публично. Например урежданията вселдствие на допинг,...
37
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Мен пък Карлос Насар по ме кефи като име от Георги Кадурин примерно актьора. И кво прайм ся кой е по европеец, ДНК тест нещо ли кво?
36
6
 
2
 
! Отговори
до 41 преди 1 месец
Аве чиче през 88 соца вече е бил заминал и на доизживяване, кво точно се опита да кажеш пак?
35
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Реално погледнато ние имаме само един български медалист на тази олимпиада. Сребърният медалист Боряна Калейн която е чиста българка. ФАКТ. Но се радвам много и за натурализирания дагестанец на който казват че е българския Хабиб Нурмагомедов и най-вече се радвам за 20 годишния Карлос който продължава да счупва световните си рекорди като все едно е детска игра.
34
4
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
При бай Тошо имахме 10 златни медала в Сеул 1988. Повече от всичките ни медали на тази олимпиада. И говорим само за златата. Иначе общо имахме 35 медала! Сребра и бронзове. А сега се радваме на 7 медала общо, от които 3 златни.
33
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Точно пък българите дето турците са им направили фамилиите на едни от най смешните в света - Барабонкoв, Костенурков, Дюстабанов и подобни да говорят за имена е нелепо. Насар е 1000 пъти по класна фамилия.
32
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Съсипаха я тая държава! При Бай Тошо имахме повече медали.
31
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Никаква слава не носят! Всеки се е заврял в собствената си паница, всички държави пишат основно за собствените си състезатели. Толкова много спортове, включително брейк, няма как и при най-добро желание да се осведоми човек. Токова много дисциплини! Накрая всичко се губи и всеки за себе си! Защо в България сега никой не пише за дисциплиата "плуване в свибодни води, за скално катерене, за софтфутбол !!!!!!?????
30
5
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Герои на Чалгария, развейте европейското знаме със звездите и кръглата месечина по средата! Слава Месечина! Да живее европейска Чалгария!
29
2
 
14
 
! Отговори
Факт преди 1 месец
Турция няма НИТО един зладен медал, а дават милиарди за спорт. Имаме повече златни медали от Полша, Швейцария, Австрия, Чехия, Гърция, Аржентина, включително всички бивши югорепублики. Изравнени сме по медали дори с Бразилия. Хейтърите нека се скрият в дупките си, от където те не са и излизали никога!
28
8
 
5
 
! Отговори
ТЪПУТИНАСТ преди 1 месец
А НИЕ ХВАНАХМЕ НА ОЛИМПИАДАТА ВЪВ ФРАНЦИЯ ОТ 3-ТЕ ПРЪСТА СРЕДНИЯ1

Спонсорирани публикации